Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Drumul meu in a ma lasa de fumat

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
O dependenta abandonata in scurt timp va fi inlocuita de alta - atentie la ce nivel treci .
Cu pastile personal nu am reusit dar merge de vreo 7 ani cu tigara electronica , cum spuneam un viciu abandonat inlocuit cu altul dar (cred) mai sanatos .
Din 10 cati am mers la programul cu "bumbi" niciunul nu a reusit pe termen lung , am ramas doar 3 fideli ET si poate intr-o zi scapam si de asta .
Ardeam 2 pachete/zi , aproximativ 900lei/luna , acum ard 70 lei/luna plus 30 rezistentele - e ceva ...
Cateva puncte de reper : de nicotina ca dependenta creierul scapa mult mai greu fata de alcool .
Fumatul 90% este gest reflex . Ca sa te lasi brusc trebuie sa ai vointa de fier - zodia Taur rupe aici !Posted Image

Edited by ldpe, 28 July 2017 - 09:07.


#20
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010
La mine a contat foarte mult cã la muncã nu aveam cu cine / unde sa fumez. Dupã câteva luni le-am rãrit, apoi am mai fumat doar ocazional. Acum se mai întâmplã doar la unele petreceri. Parte psihologicã mi se pare cel mai greu de abordat, pur si simplu ajungi sa asociezi tigarile cu majoritate momentelor zilei și e greu sã spargi legãtura asta.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu , fiind nefumator , am ncercat sa ma apuc de fumat ...dar nu am putut . Ma mult de una pe zi nu mergea si am zis ca daca nu-s serios sa ma tin de un viciu asa cum trebuie  ...sa ma las naibii de el !

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"am zis ca daca nu-s serios sa ma tin de un viciu asa cum trebuie  ...sa ma las naibii de el !"
Nu asa se intretine un viciu - daca organismul NU vrea da-i cu forta !
Nu uita un lucru - pana te inveti cu alcoolul de cate ori vorbesti cu ratele ? trebuie fortat , vorba aia din armata "nu vrei ? te obligam"

#23
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 pacapaca, on 28 iulie 2017 - 08:27, said:

Sunt fumator de aproximativ 17 ani, bag un pachet pe zi, la 24h si motivele care ma fac sa ma las sunt urmatoarele:
- bani aruncati aiurea, aprox 500 de lei pe luna, bani cu care as putea sa fac altceva.


6000 lei/an *17 ani =~ 23000 euro, iti cumparai o garsoniera [chiar si un apartament cu 2 camere] si o masina second

Edited by cristirg, 28 July 2017 - 09:15.


#24
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
V-as ruga sa nu mai poluati postul acesta cu fraze de genul dude, fumez 1 pachet pe zi si m-am lasta de cateva ori doar cu vointa, pastilele&shit sunt doar pentru cei mai slabi de inger.
Nu ajuta pe nimeni daca suntem negativisti si extremisti

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 ldpe, on 28 iulie 2017 - 09:11, said:

Nu uita un lucru - pana te inveti cu alcoolul de cate ori vorbesti cu ratele ? trebuie fortat , vorba aia din armata "nu vrei ? te obligam"

Am incercat si cu alcoolul . Nu merge , bre ...nu merge . Soarta mea este sa raman un virtuos , un neprihanit . Degeaba incerc sa ma prihanesc ca virtutea se tine scai de mine .

#26
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Te lasi treptat .....dimineata arunci din pachet o tigara, a doua zi doua tigari si tot asa pana ajungi la zero

Edited by sanyi_2005, 28 July 2017 - 09:22.


#27
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 jericho, on 28 iulie 2017 - 09:01, said:

du-te ma si plimba ursu' inainte sa ma faci pe mine mincinos, baga tu in tine cate pastile vrei daca esti asa de slab de tartacutza incat iti trebuie prafuri si consultatii la psiholog ca sa te lasi de tigari.... daca maine n-as mai avea bani de tigari sau mi-ar  spune un medic ca as avea ceva la plamani sau mai stiu eu ce, renunt instant fara niciun fel de prostii care iti distrug mai rau sanatatea decat tigarile... fii tu sanatos...
bai tovarase, mai citeste o data ce am scris, nu mai sari la mine asa ca nu te-am facut mincinos, am zis ca te minti pe tine cu afirmatiile astea....dar deh, eu sunt ala slab de tartacuta

#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
nu vei putea sa te lasi,pt ca nici tu nu iti doresti asta cu adevarat
vrei dar te ascunzi ca nu pot,ca intru in sevraj ca mi se umfla coaiele etc,prostii
nici nu te-ai apucat sa te lasi si te iei de cei care nu sunt in asentiment cu tine
ce motiv sau parghie mai buna vrei sa reusesti decat ingerasu ala mic de care ai pomenit
ai habar ce duhnesti dupa ce tragi dimineata 2 tohane si mergi la ea sa o trezesti sau nu te prea intereseaza,tie sa-ti fie bine si dupa restul
era chestia aia daca vrei,poti

#29
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cind te lasi de fumat faci o promisiune tie insuti ca individ! Daca tu nu-ti respecti promisiunile si pe tine ca persoana mai vrei sa fii respectat de altii? Daca vrei sa te lasi de fumat ai nevoie de ambitie si vointa nu de alte amagiri! Orice motivare sau cai ocolitoare nu sunt decit inventii sa te pacalesti singur! V-o spune unul care a fumat 40 de ani iar in ultimii 7-8 ani ca fumator "sudam" 65-70 de tigari pe zi!

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 sanyi_2005, on 28 iulie 2017 - 09:18, said:

Te lasi treptat .....dimineata arunci din pachet o tigara, a doua zi doua tigari si tot asa pana ajungi la zero
nimic mai fals
nu am auzit pe nimeni sa reuseasca prin taierea treptata a tigarilor,care incearca asa ceva,prinde 1-2 zile nefaste si baga mai mult decat economia facuta
iuliane mai usor  ca nu-si mai vand aia pastilele de visatori
pt un fost fumator, la inceput tre sa fie atent cand consuma ceva tarie,chiar daca nu era obisnuit sa asocieze cele doua inainte

Edited by ceanu1980, 28 July 2017 - 09:53.


#31
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu in 2002 m-am imbolnavit de hepatita si de atunci nu mai fumez. Multumesc Domnului ca pe aceasta cale m-a ajutat sa ma las !!!...Ca nu am avut vointa.

#32
lars_vis_a_vis

lars_vis_a_vis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.07.2008
Eu chiar azi implinesc un an de zile de cand nu am mai bagat tigara in gura Posted Image (congrats to me Posted Image)Ce-i drept nu bagam pachetul pe zi, poate doar la bautura, insa de lasat, m-am lasat brusc...iar ca ajutor, am avut o aplicatie pe care am instalat-o pe telefon, in care vedeam cati bani "economisesc", ce se intampla cu organismul meu si alte cele. Ma mai ambitiona si chat-ul de pe aplicatie, in care ii vedeam pe cei care nu rezistau mai mult de 3-4 zile iar eu rezistam Posted Image
Succes sa ai !

#33
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pe 18 ianuarie 2007 m-am lasat brusc, fara pastile fara plasturi sau alte bazaconii.
Mi-am luat un pachet de tigari dimineata am aprins o tigara am fumat jumatate am aruncat restul.
Am avut o motivatie foarte puternica, tranversam o perioada financiara nasoala, familia suferea de neajunsuri iar eu cumparam tigari.
De atunci nu am mai pus tigara in gura.
Cred ca vreo saptamana am umblat cu pachetul la mine, spunand in sinea mea ca nu am tigari, nu vreau sa mai fumez.
Bagam cam 2 pachete pe zi asa ca nu avem nevoie de pastile, doar de vointa si o motivatie.

Edited by leomagic44, 28 July 2017 - 10:12.


#34
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Am fumat si eu multi ani. Nu am incercat sa ma las folsind vreo metoda pentru ca nu aveam vreun gand sa ma las. Pana intr-o zi cand am zis de azi nu mai fumez! Daca ai motive sa te lasi cu atat mai bine! E mai greu prima saptamana cand vezi in jurul tau oameni cu tigara in gura! Ca sa-ti fie mai usor evita contactul cu oameni in timp ce fumeaza! Dupa o luna dispare complet nevoia de a fuma! Succes!

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 jericho, on 28 iulie 2017 - 08:43, said:

Ce vrajeala... ca sa te lasi de fumat tine doar de vointa ta... poti sa citesti o mie de carti si sa iei o mie de pastile pe zi, degeaba...

Din pacate nu-i vrajeala.Este capitalism.Acele pastile sunt facute de cineva pentru cineva si ele costa.Inconstientul (n-am vrut sa-i zic altcumva) care ia aceste pastile se poate procopsi cu distrugeri ireversibile cauzate de chimicalele din pastile.
Iar medicii care recomanda si producatorii isi freaca palmele de bucurie:inca un fraier/fraiera in plasa marinimoasa a spalatilor pe creier si pe care ii pot jumuli.

Edited by adisz, 28 July 2017 - 10:23.


#36
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
La ultima tentativa de a lasa tigarile, ma duceam instinctiv pe balcon cu cafa in mana, sa aprind pipa!
3 saptamani a durat tot miracolul, am pus 5 kg pe mine, deci concluzia mea....
tigari nu, alcool nu, aia nu...., atunci pentru ce naiba mai traim... pentru bani?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate