Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Drumul meu in a ma lasa de fumat

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Salut,
De cateva zile am decis sa ma las de fumat si scriu acest topic pentru a ma ajuta pe mine intr-un fel, ptr a mobiliza in momentele mai putin placute care cred ca vor urma si ptr a-i ajuta si pe altii daca mie imi iese

De cateva zile am inceput sa ma gandesc serios sa ma las de fumat. Sunt fumator de aproximativ 17 ani, bag un pachet pe zi, la 24h si motivele care ma fac sa ma las sunt urmatoarele:
- bani aruncati aiurea, aprox 500 de lei pe luna, bani cu care as putea sa fac altceva. Legat de bani, am incercat in trecut alta metoda, La inceputul sapt imi transferam banii care credem eu ca ii dau  pe tigari in sapt respectiva intr-un cont separat. M-a tinut chestia asta doua zile :) Bineinteles ca am avut bani de tigari si fara sa umblu la aia. Nu e tragedie financiara asa mare costul tigarilor dar ma oftica sa dau bani ptr nimic
- timpul pierdut. Am capat niste obiceiuri proaste in fiecare zi din cauza tigarilor. Trebuie sa ma trezesc cu 30 de min mai devreme sa am timp sa fumez 2 tigari si sa beau o cafea ca dupa aceea sa-mi trezesc fetita si sa o incep sa o pregatesc. Trebuie sa ma duc cateodata noaptea sa-mi iau tigari atunci cand raman fara. Trebuie sa am grija sa am tigari cu mine tot timpul, le uit prin masina si trebuie sa ma intorc dupa ele. Ma oftica maxim chestia asta ca trebuie sa fac ceva ptr tigari, pe langa faptul ca mai dau si bani pe ele
-fetita mea. Cu toate ca nu fumez langa ea, nu vreau sa devina fumatoarea. Are 4 ani, vedem ca eu si mama ei fumam si mi-e frica de faptul ca va fuma si ea. Cu toate ca ii explic ca noi suntem niste prosti ca fumam si e unul dintre cele mai rele lucruri din lume pe care le poti face, mi-e frica sa nu ne copieze comportamentul.

Ce am facut pana acum:
- am incercat in anii trecuti sa ma las apeland la vointa, de mai multe ori. Cred ca cel mai mult m-a tinut 2 saptamani. Cum am baut ceva m-am reapucat
- am citit cartea lui Allen Carr. Prima data cand am citit-o a avut efect vreo 2 luni. A doua oara, efectul a fost de maxim 2 zile

Ce fac acum:
Am auzit de programul STOP FUMAT, am citit o juma' de zi despre el si a doua zi m-am prezentat la spitalul M. Nasta din Bucuresti sa vad care e treaba. Oamenii sunt foarte bine intentionati, explica legaturile fiziologice si psihologice cu fumatul. Din pacate nu exista deocamdata fonduri ptr Zyban sau Champix ptr a le cumpara subventionat.
A doua zi m-am prezentat la Sensiblu cu reteta de la medicul de familie si am cumparat doua cutii de Champix, cost total aprox 350 de lei. L-am ales pe asta deoarece din cate am citit se pare ca e mai bun decat Zyban. Apropo, rata de succes a programului STOP FUMAT e de aprox 65-70% ceea ce mie mi se pare un scor foarte bun.

Asa ca dragi interlocutori, de ieri 27.07.2017 am inceput sa iau Champix, astazi am luat a doua pastila. Efectele, chiar daca nu stiu sa le cuantific se vad deja. Nu mai am pofta de tigara, cred ca fumez mai mult din obisnuita. Oricum mi-am setat ca dupa 04.08 sa nu mai fumez deloc.
Efecte adverse nu prea constat. Am o amareala nederanjanta in gura, cred ca e de la pastile.

Sunt atat de nerebdator sa scap de mizeria asta, nici nu va dati seama :) Cred ca de dependenta fizica o sa scap dar mi-e cam frica de dependenta psihologica si de faptul ca poate scap greu de obiceiuri :(

O sa mai scriu periodic aici pe masura ce trece timpul.
Pe mine m-a ajutat in decizia luata faptul ca am citit povestile altor fumatori care s-au lasat cu ajutorul medicatiei

#2
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Ce salariu primesti la Champix?.....Utilizator inscris azi si descrie el un produs minune, care poate ajuta la lasarea de fumat. Fara vointa, poti sa iei 10 pastile pe zi.

#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Bravo pentru incercare!
Sa stii ca eu m-am lasat foarte simplu: am spus ca incepand "de azi" nu mai fumez! Si asa a fost! Sotia nu m-a crezut in ruptul capului dar uite ca am reusit! Fumam doua pachete pe zi, tot asa, de vreo 15 ani.
O perioada, 2-3 luni, a fost nasol, dar mi-am dat seama ca aceasta dependenta tine mai mult de gestica decat de nicotina: obisnuinta de a scoate tigara, de a o aprinde, de a o asocia cu cafeaua, etc... Cand am trecut peste asta, a fost OK.Imi "rulam" tigari din hartie si reproduceam aceasta gestica tragand din ele, fara a le aprinde, bineinteles.

Ultimul moment cand am pus tigara in gura a fost in 21 iunie 2008, ora 19:07. De atunci n-am mai fumat niciodata.
Succes si tie!

Edited by Klaudio, 28 July 2017 - 08:42.


#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
Ce vrajeala... ca sa te lasi de fumat tine doar de vointa ta... poti sa citesti o mie de carti si sa iei o mie de pastile pe zi, degeaba...

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Sincer, am incercat si eu de nenumarate ori sa ma las de fumat, principalul motiv fiind cel financiar (1,5 pachete pe zi). Intrucat nu am reusit, m-am apucat de confectionat eu, cel putin asa am redus mult cheltuielile. Singura consolare.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
cjo nu e chiar asa cum crezi, eu am luat zyban acum vreo 5 ani si dupa 3 zile n-am mai fumat deloc, nu mai puteam, mi se parea ca pute urat. Treaba e ca dupa 2 ani jumate m-am apucat din nou de plictiseala. Dar la vremea aia eu am luat zyban din farmacie cu 100 de lei cutia, nu am stat sa ma duc la nu stiu ce program....aiurea

 jericho, on 28 iulie 2017 - 08:43, said:

Ce vrajeala... ca sa te lasi de fumat tine doar de vointa ta... poti sa citesti o mie de carti si sa iei o mie de pastile pe zi, degeaba...
daca esti fumator, inseamna ca stii ce isneamna sa vrei sa te lasi si sa nu poti....daca nu esti, lasa cardeala cu vointa ca nu tine. Ia zyban si mai stam de vorba

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cunoștințele mele care s-au lăsat de fumat după 10+ ani au înlocuit cu altceva mai sănătos. De exemplu ceai. De marijuana.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
De tigari te lasi brusc. asta daca nu esti inrait ca fumator.

Daca nu le lasi tu pe ele, te lasa ele pe tine...!

#9
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 cjo, on 28 iulie 2017 - 08:39, said:

Ce salariu primesti la Champix?.....Utilizator inscris azi si descrie el un produs minune, care poate ajuta la lasarea de fumat. Fara vointa, poti sa iei 10 pastile pe zi.

Champix nu e o firma dude :))) Si daca m-am inscris azi, care e problema, nu am voie sa scriu pe forum? Tu esti ca babele alea de la parter care se uita din spatele ferestrei si dupa aceea bombane :))
Wake-up, maturizeaza-te

#10
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Mult succes cu pastilele. Dar va spun un lucru sigur: sa te lasi de fumat este cel mai usor lucru. Si eu m-am lasat de multe ori. Mama lor de tigari.....

Edited by cjo, 28 July 2017 - 08:47.


#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai te lasi cand o stingi, pana o aprinzi pe urmatoarea :)))

treaba cu pastilele e alta, te lucreaza la creier, pe moment nu simti, dar dupa cativa ani se vad efectele, o dai intr-o depresie urata rau si te apuci de tigari

#12
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Nu tine deloc de vointa. Asta e un mare fals. Tine doar de gradul de dependenta si nivelul de dopamina care de la individ la individ e mai mare sau mai mic.
Asa cum am spus, am incercat de cateva ori sa ma las prin vointa dar nu am reusit. Am prieteni care au reusit, la mine pur si simplu nu a mers. Paote ca totusi merge si la mine dar eu nu mai vreaau sa mai trec prin sevraj. Am trecut o data prin asta, era sa divortez din cauza nervilor si sa las un copil fara tata. Nu vreau sa fac asta....
Daca nici cu medicamente nu reusesc cred ca o sa caut o clinica de dezintoxicare si stau acolo 6 luni, izolat :)

 xcit, on 28 iulie 2017 - 08:48, said:

pai te lasi cand o stingi, pana o aprinzi pe urmatoarea Posted Image))

treaba cu pastilele e alta, te lucreaza la creier, pe moment nu simti, dar dupa cativa ani se vad efectele, o dai intr-o depresie urata rau si te apuci de tigari

Ce efecte se vad dupa cativa ani? Ai vreo cunostinta sau ai citit vreun studiu clinic in sensul asta?

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005

 xcit, on 28 iulie 2017 - 08:45, said:




daca esti fumator, inseamna ca stii ce isneamna sa vrei sa te lasi si sa nu poti....daca nu esti, lasa cardeala cu vointa ca nu tine. Ia zyban si mai stam de vorba

dude, fumez 1 pachet pe zi si m-am lasta de cateva ori doar cu vointa, pastilele&shit sunt doar pentru cei mai slabi de inger.

#14
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 Klaudio, on 28 iulie 2017 - 08:41, said:

Bravo pentru incercare!
Sa stii ca eu m-am lasat foarte simplu: am spus ca incepand "de azi" nu mai fumez! Si asa a fost! Sotia nu m-a crezut in ruptul capului dar uite ca am reusit! Fumam doua pachete pe zi, tot asa, de vreo 15 ani.
O perioada, 2-3 luni, a fost nasol, dar mi-am dat seama ca aceasta dependenta tine mai mult de gestica decat de nicotina: obisnuinta de a scoate tigara, de a o aprinde, de a o asocia cu cafeaua, etc... Cand am trecut peste asta, a fost OK.Imi "rulam" tigari din hartie si reproduceam aceasta gestica tragand din ele, fara a le aprinde, bineinteles.

Ultimul moment cand am pus tigara in gura a fost in 21 iunie 2008, ora 19:07. De atunci n-am mai fumat niciodata.
Succes si tie!

Si eu cred la fel, de partea fiziologica scap relativ usor, mai greu cu partea psihologica. Sper ca de data asta sa reusesc.
Bravo tie ca ai reusit

 jericho, on 28 iulie 2017 - 08:52, said:

dude, fumez 1 pachet pe zi si m-am lasta de cateva ori doar cu vointa, pastilele&shit sunt doar pentru cei mai slabi de inger.

Pai cum te-ai lasat daca fumezi un pachet pe zi? :)

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
M-am reapucat fiindcă îmi place să fumez.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Slăbești cu ceafă de porc. Dacă vrei să renunți la fumat, te oprești și gata, nu înlocuiești nicotina și o căruță de substanțe chimice, cu un tratament minune, tot ceva substanțe chimice.
Știu câțiva oameni care au renunțat definitiv la fumat. Nu știu pe niciunul care să o fi făcut-o cu ajutorul medicamentelor.

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
te-ai lasat dar te-ai reapucat, aia cu vointa e un chin...cu pastilele nu simti nimic zici ca n-ai fumat niciodata in viata ta
Pai nu stiu ce iti face la creier, dar eu dupa 2 ani jumate o luasem razna, aveam o stare de cacat, parca eram bolnav de toate bolile de pe pamant...m-am internat sa imi fac toate analizele si n-a iesit nimic, doar capatana.....am inceput sa fumez si mi-am revenit cu capul

 jericho, on 28 iulie 2017 - 08:54, said:

M-am reapucat fiindcă îmi place să fumez.
asta e o minciuna...asa zic si eu, adevarul e ca imi place, dar perioada cand n-am fumat nu mai aveam gust amar in gura, cafeaua avea alt gust....nu te mai minti, e dependenta infipta in creier, n-ai ce sa-i faci, pe aia o scoti doar cu pastile

pacapaca, peste maxim 5 zile n-o sa mai pui tigara in gura, dar trebuie sa tii tratamentul vreo 2 luni parca. Bafta
apropos, eu fumez de 35 de ani, nu sunt incepator ca sa mearga cu vointa....pt cine are dubii

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005

 xcit, on 28 iulie 2017 - 08:57, said:

asta e o minciuna...asa zic si eu, adevarul e ca imi place, dar perioada cand n-am fumat nu mai aveam gust amar in gura, cafeaua avea alt gust....nu te mai minti, e dependenta infipta in creier, n-ai ce sa-i faci, pe aia o scoti doar cu pastile

du-te ma si plimba ursu' inainte sa ma faci pe mine mincinos, baga tu in tine cate pastile vrei daca esti asa de slab de tartacutza incat iti trebuie prafuri si consultatii la psiholog ca sa te lasi de tigari.... daca maine n-as mai avea bani de tigari sau mi-ar  spune un medic ca as avea ceva la plamani sau mai stiu eu ce, renunt instant fara niciun fel de prostii care iti distrug mai rau sanatatea decat tigarile... fii tu sanatos...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate