Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Întâia predică a unui preot ateu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
671 replies to this topic

#55
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostNytro84, on 25 iulie 2017 - 14:46, said:

Ca sa stiu si de ce se contreaza unii

Este rubrica de polemici religioase, de aia ne contram. Daca am fi toti de-acord, ar fi topicul la rubrica de consimtaminte religioase. Deci pana nu se hotareste adm ca l-a pus la o categorie gresita, trebuie sa continuam polemicile.

Edited by StickyFingaz, 25 July 2017 - 14:53.


#56
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
A spus : (0:24)

Quote

Aveam o meserie linistita !
Cine spune asa ceva, nu are ce cauta in preotie ! si nici macar nu ar trebui sa vorbeasca despre preotie !
De ce ? Preotia este MISIUNE ,nu MESERIE ! Nu ma mira ca e ateu ! (de fapt asa a fost tot timpul daca confunda  misiunea cu meseria ).

Edited by stlk, 25 July 2017 - 15:00.


#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Posted Image ce prostalau!

"cum sa le spun unor parinti ca le-a murit copilul de la o muscatura de mar de acum 2000 de ani..."

unde o fi gasit prostalaul mere in Biblie? Posted Image
pe bune daca asta o fost popa vreodata, eu sunt acum popa.

Edited by Dude_2nd, 25 July 2017 - 15:04.


#58
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

View Poststlk, on 25 iulie 2017 - 14:54, said:

Preotia este MISIUNE ,nu MESERIE !
Ce fain cand pleaca daniel in misiune cu mercedesul.....cruci in stanga cruci in dreapta :D

#59
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 25 iulie 2017 - 15:03, said:

Posted Image ce prostalau!

"cum sa le spun unor parinti ca le-a murit copilul de la o muscatura de mar de acum 2000 de ani..."

unde o fi gasit prostalaul mere in Biblie? Posted Image
pe bune daca asta o fost popa vreodata, eu sunt acum popa.
E doar un naiv ce a cazut in capcana inselatorului. Pai sunt multe chestii neadevarate introduse in biblie, trebuia sa cerceteze nu doar sursele ortodoxe sau religioase , trebuia sa caute si la eruditii biblici sa vada ce e adevarat si ce nu . Pacat de El, naiv si emotiv , acu e si mai confuz, findca nici un ateu nu o sa-i dea o mana de ajutor sa faca si el o afacere prospera. O sa-i zica , pai nu stii ? Lumea e o jungla , teoria noastra e "cel tare il mananca pe cel slab" ..Posted Image

#60
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostNytro84, on 25 iulie 2017 - 14:15, said:



Nu inteleg de ce o persoana credincioasa trebuie neaparat sa fie imbecila.
Oare un ateu nu poate fi la fel de imbecil?
Ea crede in Dumnezeu punct nu au rost catalogari ale iq-ului acelei persoane.
Este oare imbecila pt ca este credincioasa?
Si un ateu si-ar apara "credinta" cu aceeasi ardoare si ar refuza cu aceeasi patima ideile unui credincios.

Asa e la moda in 2017. Daca zici ca esti credincios, clar ai iq mai mic decat unul care zice ca.i ateu.
Daca nu intelegi iti explic.
Eu zic ca sunt ateu. Tu zici ca esti evreu, musulman, crestin etc. Pai, prietene, in momentul in care am zis ca eu sunt ateu, deja mi se umple creierul de stiinta, de cunoastere, buzunarele cu bani, casa cu femei, etc. Este ca si cum as da click si gata. Sunt ateu? Atunci sunt ză best ce plm. Chiar daca nici bacu' nu l.am luat, nu con-tea-zaaaaaa. Sunt ateu, deci am doctorat, mertzan, vila si pișcină. Cam de asta unii sunt atei auto-declarati. Nu vezi cat se chinuie sa ii vada ceilalti ca atei, cat de atei habotnici. Ei zic ca daca denigreaza peste 98% din populatia Terrei sunt destepti. 98% din populatia Terrei sunt credinciosi ( inclusiv madhukar. Servus :D ).



#61
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostDude_2nd, on 25 iulie 2017 - 15:03, said:

Posted Image ce prostalau!

"cum sa le spun unor parinti ca le-a murit copilul de la o muscatura de mar de acum 2000 de ani..."

unde o fi gasit prostalaul mere in Biblie? Posted Image
pe bune daca asta o fost popa vreodata, eu sunt acum popa.
Si nu-s 2000 ca-s 6000.
Chiar asa a zis?

#62
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postgrrrrr, on 25 iulie 2017 - 15:26, said:

Si nu-s 2000 ca-s 6000.
Chiar asa a zis?
mii de ani.[nu 2000]
Posted Image vezi clipul , dar cu discretie, ca e pericol de spargere de rîs cand il vezi cu ce fata crispata vorbeste despre cele sfinte...

Edited by Dude_2nd, 25 July 2017 - 15:53.


#63
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Adm a incorporat un video, eu cred ca trebuie vazut si acesta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/28u6b4sZRhA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 25 July 2017 - 15:38.


#64
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Adevar zic voua , fii mei  , asta are cont pe Softpedica si imi citeste perlele de intelepciune Posted Image !

#65
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostDude_2nd, on 25 iulie 2017 - 15:03, said:

Posted Image ce prostalau!

"cum sa le spun unor parinti ca le-a murit copilul de la o muscatura de mar de acum 2000 de ani..."

unde o fi gasit prostalaul mere in Biblie? Posted Image
pe bune daca asta o fost popa vreodata, eu sunt acum popa.
Contează ce fruct era? Povestea e că nu exista boală și nici moarte înainte ca Adam și Eva să muște din fructul interzis.

#66
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

View PostMr_nobody_, on 25 iulie 2017 - 16:17, said:

Contează ce fruct era? Povestea e că nu exista boală și nici moarte înainte ca Adam și Eva să muște din fructul interzis.
Daca o luam adliteram, nu existau nici oameni :D

#67
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMr_nobody_, on 25 iulie 2017 - 16:17, said:

Contează ce fruct era? Povestea e că nu exista boală și nici moarte înainte ca Adam și Eva să muște din fructul interzis.
pentru un Popa , eu zic ca da, conteaza. Ca asa, din greseala in greseala, ajunge pana la urma sa confunde familia cu una formata din doi de acelasi soi...si sa regrete cat de amagit a trait o viata intreaga crezand ca familia e formata din barbat + femeie Posted Image

Edited by Dude_2nd, 25 July 2017 - 16:19.


#68
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Poate i-a fost frica.

Attached Files



#69
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Numai din aceste cuvinte iti dai seama ca el a pasit pe calea materiala, nu pe cea sprirituala !

Quote

Aveam liniște în familie, aveam o familie… Un job respectabil, de vreme ce oamenii se închinau în jurul meu și îmi sărutau mâinile

Quote

Iar eu, doar pe puterile mele, răzbisem în branșă ca nimeni altul: primul la doctorat, studii, conferințe, publicații, parohie în buricul târgului, tot ce se putea obține în domeniu. Bașca aveam și un job secret (o mică evadare), deloc de neglijat: manageriam un distins complex turistic. Și-ncă altele, aparținându-mi atunci, iar astăzi nu.
Sursa

#70
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View PostDeCeCe, on 25 iulie 2017 - 16:19, said:

Daca o luam adliteram, nu existau nici oameni Posted Image
Depinde ce intelegi tu prin oameni.
Chiar arheologii confirma faptul ca au coexistat Homo Neandertalis cu Homo Sapiens in aceeasi perioada si pe aceleasi teritorii

#71
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

View PostNytro84, on 25 iulie 2017 - 16:25, said:

Depinde ce intelegi tu prin oameni.
Chiar arheologii confirma faptul ca au coexistat Homo Neandertalis cu Homo Sapiens in aceeasi perioada si pe aceleasi teritorii
Deci primii oameni adam si eva, ad literam religios, daca nu mancau marul nu se futeau ca chiorii sa faca restul oamenilor.

#72
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMr_nobody_, on 25 iulie 2017 - 16:17, said:

Contează ce fruct era? Povestea e că nu exista boală și nici moarte înainte ca Adam și Eva să muște din fructul interzis.
Mai oameni buni cititi macar primele 3-4 capitole din Geneza sa va lamuriti ce era. Nu e vorba de copac cum isi imagineaza unii era o surs de cunoastere a binelui si raului.  Asa se spunea in vechime pentru orice sursa a hranei spirituale. Acum aveti ca sursa spirituala TV-ul , internetul, cartile  audio si tiparite.   Cum dumnezeu sa vii in discutii cu religiosii si sa vorbesti fara sa citesti si fara sa intelegi ce inseamna "pomul" cunostintei binelui si raului e chiar un mister.

Naivul asta de preot cred ca nici n-a citit biblia in intregime. Am citit-o si ma tot intrebam cei aia "pomul cunostintei binelui si raului " ca eu tot aud de mar si ca EV a muscat din mar. Imi spuneam, numa idiot sa fii sa sustii treba cu merele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate