Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Întâia predică a unui preot ateu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
671 replies to this topic

#19
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostBursul, on 25 iulie 2017 - 12:39, said:

Si crezi ca credinciosii fac bine numai "interesat", ei nu doresc sa ajute doar ca celuilalt sa ii fie mai bine?
Un credincios e "platit" pentru binele facut pe lumea cealalta.

#20
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postmaccip, on 25 iulie 2017 - 12:57, said:

1Lumea nu va fi mai rea fara religie. Hello! Pai.. situatia nu e de ieri de azi, e din iluminism cunoscuta.

2Dupa prima trezire, ateismul(Nu credem in Dezeu), urmeaza o a doa mare trezire, agnosticismul(Nucrede dar nici nu refuza existenta lui Dezeu).
Asta e parerea mea.
Mult blabla la tine.
1Si o mare falsitate: unde nu e religie e totalitarism politic mai mult sau mai putin mesianic, adica mult mai rau.
2Concluzia macar e mai rezonabila.

View Postiulian_k, on 25 iulie 2017 - 13:02, said:

Un credincios e "platit" pentru binele facut pe lumea cealalta.
Sau iertat.
Si nu cred ca exista cineva, credincios sau ba, care sa faca ceva total dezinteresat. Nu cred. Fie si numai ca sa-si flateze egoul si tot e un interes.

Edited by grrrrr, 25 July 2017 - 13:03.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Preotul este doctor de suflete*, daca omul nu este impacat cu ceea ce face isi schimba locul de munca,
fiind profesionist va gasi alta metoda de a atinge sufletele* oamenilor, iar Literatura si YT sunt medii destul de puternice

* suflete sau constiinta, unii se spovedesc la preot, altii la psiholog

#22
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Bunica-miu era preot ortodox si el mi-a povestit prima data despre evolutie. Nu era ateu ci considera Geneza  o metafora  cam cum fac romano-catolicii. Desigur mi-a si atras atentia  sa nu spun la nimeni  ca si-ar putea pierde slujba.  si totodata considera ca i-ar fi greu sa le explice acelasi lucru babelor.  La scoala, in ciclul primar  am avut un profesor de religie care tot asa considera Geneza o metafora pt evolutie. In cazul lui a fost raspopit si a devenit preot greco-catolic.

#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Ateu, agnostic sau crestin adevarat - indiferent in care din cele 3 categorii te afli, daca ai destul bun simt si vrei sa fii impartial pentru un moment, vei recunoaste ca fostul popa asta are dreptate in ce spune despre BOR.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postiulian_k, on 25 iulie 2017 - 13:02, said:

Un credincios e "platit" pentru binele facut pe lumea cealalta.
Posted Image  Cum sa nu, cum sa nu! Numai aia care nu cred fac bine dezinteresat, ceilalti intodeauna asteapta plata de sus.

Ca de exemplu la "preotul de mai sus", brusc, sentimentul de mila i-a aparut numai dupa ce nu a mai crezut in Dumnezeu.  Posted Image Posted Image

#25
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sa incepem cu inceputul cine este Ion Aion si cine este Ilie Toader?
Aceeasi persoana? De ce a ales un "nume de scena"?
Oare asta nu-i confera un "aer" duplicitar?
Ce incearca sa ascunda?
Oare o fi "cu saiba pe invers" si el?

#26
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postgrrrrr, on 25 iulie 2017 - 13:05, said:


Si nu cred ca exista cineva, credincios sau ba, care sa faca ceva total dezinteresat. Nu cred. Fie si numai ca sa-si flateze egoul si tot e un interes.
De acord in ceea ce ma priveste. Dar mai stii ca n-or fi existand si din astia ?

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgrrrrr, on 25 iulie 2017 - 13:05, said:

Fie si numai ca sa-si flateze egoul si tot e un interes.
Si ateii care0si chiama copii la capatul patului de moarte sa le zica.. chestii tot pentru "ego" sunt facute?
Egoul de 2 minute de viata?

Eu cred ca nu intelegi niste aspecte importante ale vietii. Da-l dracu de exemplu si de bla, bla al meu. Nu ti-a placut, nu-l citi, mergi pe ce crezi tu, e vorba despre credinta aici.
Nu-i niciun bla bla, e credinta mea.

#28
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
''1Este povestea unui om care refuză să mai slujească o cauză în care nu mai crede și, în același timp, o poveste care dezvăluie în detaliu mecanismele greșite pe care s-a cimentat relația dintre Biserică și societatea în care trăim: tânărul educat să creadă și să nu cerceteze, îndoctrinat de școlile religioase prin care a trecut și introdus apoi într-un sistem care te obligă să apari în fața oamenilor predicând o minciună.
Refuzând să mai facă parte din această orânduire, Ilie Toader nu comite o răzbunare sau un gest de revoltă. Predica lui nu ne îndrumă către alți Dumnezei sau către alte biserici, ci ne îndeamnă să reflectăm dacă nu cumva am rămas captivi într-o paradigmă prea învechită pentru vremurile de astăzi: punând mitologia mai presus de știință și tehnică, [...]acceptând adevăruri impuse de alții în locul propriilor convingeri
2construind biserici în loc spitale și institute de cercetare, .''
1Haida-de.
Asa-zisa stiinta e mai religie decat cea mai religioasa religie.
Una is descoperirile practice gen becul, facut prin experimente si fara vreo implicare teoretica, si alta teoriile neverificabile care ataca direct sau indirect si religia gen Big Bang.
Si da, exista ortodoxie si cenzura si  pentru "modernii cei liberi", ho-ho...
2Aicea au niste dreptate criticii. Dar asta nu pune in discutie credinta in sine.

#29
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Conteaza nivelul de educare si inteligenta, eu de exemplu m-am intrebat despre teoria extraterestrilor antici mult mai devreme de prima carte tiparita sau documentar televizat.

Teoria extraterestrilor antici se bazeaza foarte mult pe biblie si pe povestile sale.

de exemplu : Isus putea fi un extraterestru . Avea puteri supranaturale , a murit , a inviat si s-a inaltat . Ca este fiul lui Dumnezeu sau fiul unui extrateestru ”boss” eu cred ca tot aia e si nu ajung in iad pentru asta Posted Image

Edited by Benderbut, 25 July 2017 - 13:21.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 25 iulie 2017 - 12:20, said:

Daca stai deoparte si urmaresti toata tevatura ateu-credincios o sa constati ca ateismul este tot o religie. Unui habotnic ateu nu ii poti scoate ideile si convingerile cimentate si impuse de catre altii pe care acesta i-a crezut si le-a urmat exemplul. Un extremist ateu este la fel de indarjit pe religie, dumnezeire, credinta, precum este un extremist islamist de indarjit pe necredinciosi. Despre ce vorbim?

Edited by MembruAnonim, 25 July 2017 - 13:18.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Despre alegerea facuta de un preot.

#32
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostBenderbut, on 25 iulie 2017 - 13:14, said:

Conteaza nivelul de educare si inteligenta, eu de exemplu m-am intrebat despre teoria extraterestrilor antici mult mai devreme de prima carte tiparita sau documentar televizat.

Teoria extraterestrilor antici se bazeaza foarte mult pe biblie si pe povestile sale.

de exemplu : Isus putea fi un extraterestru .
Inainte de anii 60 cand I.S. Shklovski si Carl Sagan publicau Viata inteligenta in univers si Erich von Daniken  isi publica Carele zeilor ?

#33
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMr_nobody_, on 25 iulie 2017 - 12:41, said:

Eu am cumpărat recent o carte intitulată "Spovedania unui preot ateu". Încă n-am citit-o, deci nu știu cât e de bună.
E povestea acestui preot, cel cu interviul, dar e scrisa sub pseudonimul Ion Aion.

#34
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postiulian_k, on 25 iulie 2017 - 13:19, said:

Inainte de anii 60 cand I.S. Shklovski si Carl Sagan publicau Viata inteligenta in univers si Erich von Daniken  isi publica Carele zeilor ?
atunci ...am vrut sa spun ca mi-am pus intrebarea (cu extraterestrii antici ) inainte de a vedea documentare si de a citi carti despre asta .

Insa sa fii ateu, sa nu crezi in nimic trebuie sa fii chiar prost .

Edited by Benderbut, 25 July 2017 - 13:27.


#35
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postgrrrrr, on 25 iulie 2017 - 13:09, said:

Asa-zisa stiinta e mai religie decat cea mai religioasa religie.
Una is descoperirile practice gen becul, facut prin experimente si fara vreo implicare teoretica, si alta teoriile neverificabile care ataca direct sau indirect si religia gen Big Bang.
Si da, exista ortodoxie si cenzura si  pentru "modernii cei liberi", ho-ho...

Vezi ca iar faci ghiveci.
Stiinta la care te referi tu este un mod de incercare in a explicita totul, prin prisma unor adevaruri absolute, observabile sau deductibile prin calcul. Stiinta mai si greseste, orice teorie (termen care in stiinta se foloseste in alt sens) putand fi demonstrata ca fiind gresita, urmand a fi inlocuita cu o alta teorie care explica mai bine sau mai consistent fenomenul respectiv.
Religia in schimb ataseaza epitetul divin oricarui lucru care nu se poate explica logic sau stiintific, pentru ca... asa vrea ea si presupune ca nu mai are rost ca persoanele care cerceteaza un lucru sa-si mai bata capul daca este adevarat sau nu.

#36
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostBenderbut, on 25 iulie 2017 - 13:24, said:

atunci ...am vrut sa spun ca mi-am pus intrebarea (cu extraterestrii antici ) inainte de a vedea documentare si de a citi carti despre asta .

Insa sa fii ateu, trebuie sa fii chiar prost .
In momentul in care o ideea apare pe piata, in format scris, sau video aceasta incepe sa circule . Oamenii incep sa discute despre asta prin cluburi sau unde se intalnesc, includ ideile respective in diverse produse culturale(muzica, filme ge stargate) se disemineaza pe telefonul  fara fir ajungand de multe ori lin emisfera opusa  doar sub forma de franturi  gen "oare cum au fost construite piramidele ?" Oare de ce civilizatia Nazca s-a chinuit sa   construiasca ceva  vazut  doar din spatiu" "aureolele  din iconografia ortodoxa seamana cu niste ozn-uri" samd E posibil ca  ideile asea sa fi ajuns in Romania la cateva luni de la lansarea lor aduse de cfr-isti, marinari, soferi de tiruri  si au circulat in forme fragmentate  fiind ocazional puse cap la cap. E cea mai verosimila explicatie pentru cum a ajuns intriga din "Regele Lear" a lui Shakespeare in "Sarea in bucate" culeasa de Ispirescu. Spun asta pentru ca mi s-a intamplat frecvent sa descoper ca ma gandisem la ceva inainte sa interactionez cu suportul teoretic al acelei idei, pentru ca ulterior sa realizez ca fusesem expus la produse culturale inspirate de acel suport teoretic.

Edited by iulian_k, 25 July 2017 - 13:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate