Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Prelungitor priza.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View PostPhobos, on 24 iulie 2017 - 10:30, said:

E adevarat, nu toti "cracii" sunt la fel de grosi. Posted Image

Nu stiu daca exista standarde, insa de multe ori am fost si eu nevoit sa cracanez sau sa apropiu lamelele in prize ca sa intre mai usor sau faca mai bine contact stecherul.

Da, il repari, dupa care vine nevasta, un copil, alt copil, prietenii copilului, bunica, bunicu', menajera, nasa, unchiu, matusa, verisoarele, etc., si iar te trezesti ca-ti baga un stecher cu craci grosi acolo unde ii ai rezervati pt craci subtiri si il strica iar intr-o secunda...

Acum majoritatea sunt si capsate, turnate, ca sa nu poti sa le repari usor, si e o intreaga experienta sa gasestui unele mixte care pe langa gauri separate pt prelungitoare plate, sa fie si prinse cu suruburi PH 1 sau 2. Pana la urma ar fi bine si cu torx cu gaura, sau chiar 3 wing sau alte trasnai antitaping, numai sa nu fie capsate...
Si e deja veche tehnica asta.
Primul mixt pe care l-am pus la un PC prin 1998 era de atunci facut sa nu fie desfacut, si a trebuit atunci sa reconstruiesc sistemul de prindere.
Ulterior am cautat pana am gasit cu suruburi PH, dar acum se gasesc greu mixte de orice fel. Anul trecut inca le vedeam usor prin multe magazine. Uneori mai aduc si la Lidl. Am si cu un singur rand de gauri, cu 4 suco si 4 plate, am si cu doua randuri cu 3 suco pe un rand si 4 sau/si 6 plate pe al doilea rand.
Am si unul de la Lidl cu doua randuri care e capsat...

Eu ma enervez ca baga incarcatoare de telefon in gauri șuco cu toate ca am pus prin casa doar prelungitoare mixte care au separat si gauri pt stechere plate, si le-am tinut si teorie...
In general tin cont, mai ales ca e interesul lor sa nu se trezeasca ca nu li s-a incarcat telefonul, dar mai uita si mai vad aiureala...

Exista si prize de perete care au separat priza pt suco si priza pt stecher plat, si in general nu au fanta de ingropare pt stecherul plat, deci intra si suco daca esti ignorant.
Chiar recent am vazut asta la sora-mea, a luat un PC nou si a bagat monitorul cu suco in cea pt stecher plat, si PC-ul in cea suco. Si-a luat a doua zi prelungitor, si a eliberat priza fara suco, care insa acum trebuie desfacuta si verificata...

Cele plate au craci de 3,94 - 3,98 mm.
Cele șuco au craci de 4,72 - 4,76 mm.
Diferenta se vede cu ochiul liber, si chiar daca e de sub 1mm, in practica cei subtiri nu mai fac contact bine dupa ce lamelele din priza au fost deformate de cracii grosi.
Chiar sunt curios daca mai sunt producatori care fac acum cu lamele mobile si arcuri dedicate de presare.

Edited by loock, 24 July 2017 - 11:16.


#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 10:47, said:

Acum majoritatea sunt si capsate, turnate, ca sa nu poti sa le repari usor, si e o intreaga experienta sa gasestui unele mixte care pe langa gauri separate pt prelungitoare plate, sa fie si prinse cu suruburi PH 1 sau 2. Pana la urma ar fi bine si cu torx cu gaura, sau chiar 3 wing sau alte trasnai antitaping, numai sa nu fie capsate...
Si e deja veche tehnica asta.

Hahaha, si-acum imi aduc aminte cat am ras cand un prieten a vrut sa desfaca un prelungitor capsat sa-i schimbe cablul.

A incercat sa gaureasca cu un burgiu subtire in gaurile unde ar fi trebuit sa fie suruburi, l-a gaurit, nu s-a desfacut, a bagat surubelnita, deja incepea sa se crape plasticul, i-am zis "stai ma ca degeaba il desfaci asa ca oricum n-o sa-l mai poti folosi", el era tot rosu la fata de draci, si in timp ce a luat prelungitorul de cablu si-l lovea de un stalp de beton in curte, tot l-a facut praf, urland "acuma daca m-am apucat, tot il desfac, fu*-al D-zo si pe cine l-o fabricat! " Posted Image

Edited by Phobos, 24 July 2017 - 11:42.


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View PostPhobos, on 24 iulie 2017 - 11:41, said:

Hahaha, si-acum imi aduc aminte cat am ras cand un prieten a vrut sa desfaca un prelungitor capsat sa-i schimbe cablul.
..................

Eu am 4 mixte, doua pe care le-am reconstruit, fiecare in alt mod, unul cu un singur rand pe care l-am nimerit cu suruberi PH1, si unul din Lidl care e capsat si l-am lasat asa -de fapt am scurtat cablul dar din partea stecherului, nu am mai desfacut si carcasa cu prize.

Primul din '98 l-am prins din lateral in 4x2  puncte. Cred ca erau fuzionate prinderile din fabrica, fara capse.
La al doilea de prin 2004 am gaurit cum a incercat prietenul tau, dar cu rabdare si cu scule bune, si am avut noroc ca am putut sa pun autoforante de plastic care au cap semirotund PH1.
Al treilea care are un singur rand mai lung, e curios ca era singurul din magazin care avea suruburi, celelalte erau capsate toate si erau toate de acelasi brand parca BACH MANN. Culmea, la asta gasit cu suruburi, floarea e si mixta, adica suporta pe langa PH1 si surubelnita plata pt cei care nu sunt dotati...; celelalte erau toate capsate/nituite....
La cel din Lidl nu m-am mai stresat sa-l desfac, dar am scurtat cablul si am pus alt stecher.

Edited by loock, 24 July 2017 - 12:22.


#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 10:22, said:

pe vremuri prizele erau mult mai bine facute pt a compensa aceste diferente, folosind lamele mobile presate cu arcuri elicoidale.
Acu' depinde la ce vremuri si la ce producatori te referi ;)

#23
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 10:22, said:

Mai era un mesaj mai sus care ma corecta aiurea...
Pata de contact mica inseamna rezistenta mica, care se apropie de 0 ohm, nu mare.
Zona respectiva devine consumator in serie.
Ce trece de 4 A / mm2se incalzeste.
Daca tragi 16 A prin contact cu pata de 0,5mm2 sau mai putin, fie pt ca sunt lamelele deformate, fie pt ca exista corodare electrochimica, normal ca i-a foc priza si in cateva secunde....

Spuneti-mi va rog in care din cazuri este rezistenta electrica de contact mai mare. Sus sau jos?

Attached Files

  • Attached File  X.png   2.67K   7 downloads


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Postadrian_r5, on 24 iulie 2017 - 13:12, said:

Acu' depinde la ce vremuri si la ce producatori te referi Posted Image

Inclin sa cred ca si alea facute bine in industria comunista, erau de puternica inspiratie dupa modele tapene din tari capitaliste din vest, Siemens, etc.
Am gasit pe pereti niste intrerupatoare rotative la tara, montate in perioada interbelica, care sunt niste minuni de inginerie mecanica la interior, cu mai multe pozitii, cu arcuri f. bune, cu piese f rezistente, f bine proiectare si realizate pt a reduce uzura, care par relativ noi si acum dupa aproape 100 de ani, cu platine foarte OK dupa atata timp.
Rusii au copiat tot ce faceau nemtii de pe vremea tarului, dar dupa ce au venit comunistii cand au inceput sa o faca pe fata, cu nerusinare, copiind fara jena si desinul exterior si tot, desigur mai prost facute, si camere foto si orice.
Dupa WW2 au plecat din Germania cu fabrici intregi, si au luat si inginerii si proiectantii pe care au pus mana.
Si din RO au plecat cu fabrici intregi si linii de productie, asta pe langa munti de uraniu, grau si altele.
Unde crezi ca a ajuns fabrica de automobile Ford deschisa in 1938 in Bucuresti, sau linia de productie automobile Malaxa ???

#25
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Posty0z, on 24 iulie 2017 - 13:48, said:

Spuneti-mi va rog in care din cazuri este rezistenta electrica de contact mai mare. Sus sau jos?

In acest caz conteaza foarte mult presiunea de contact si mai putin suprafata; daca vorbim de pierderi prin efectul Joule.
Rezistenta mai mare la trecerea curentului se va inregistra in cazul unui contact imperfect.

Edited by iancuMIC, 24 July 2017 - 13:57.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Posty0z, on 24 iulie 2017 - 13:48, said:

Spuneti-mi va rog in care din cazuri este rezistenta electrica de contact mai mare. Sus sau jos?

S-a explicat destul de clar mai sus.

Cu cat este mai subtire un conductor electric ( inclusiv pata de contact, etc), cu atat rezistenta locala este mai mica.
La rezistenta mai mica, zona sau conductorul care e prea subtire pt curentul tras, devine consumator in serie, provoaca cadere de tensiune si se incalzeste.

Legea lui Ohm I = U/R, unde:
I este intensitatea curentului masurata in A (amperi),
U este tensiunea masurata in V (volti)
R este rezistenta masurata in ohmi.

Daca ai 230V la 1 ohm, canductorul devine un consumator care trage singur 230 A...
Daca e si mai mic de 1 ohm, curentul tras tinde spre infinit proportional cu scaderea rezistentei.
Evident o sa fie limitat de sursa, sigurante, transformator, cabluri din pereti, dar acel consum localizat intr-un puct duce la incalzire puternica, distrugere si chiar incendiu devastator daca se extinde flacara.
Am o vecina care a patit asa ceva, si a cheltuit peste 10000 RON ca sa refaca gresie, faianta, termopane la o bucatarie pe care de abea o facuse cu 2 luni inainte, si a avut tot apartamentul afumat si a trebuit iar zugravit dupa ce era reconditionat de 2 luni...Si asta de la o hota de 180 W care nu a facut bine contact...a ars si o parte din izolatia de polistiren de pe fatada blocului, noroc ca au venit pompierii care au stins, desigur reusind sa si inunde casa, parchetul din casa, mobila din alte camere...

Edited by loock, 24 July 2017 - 14:07.


#27
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Fara suparare, dar cunostintele dvs. despre electricitate sunt gresite.
R (rezistenta electrica) = ro (rezistivitatea electrica - constanta de material) * l (lungimea conductorului) * S (aria sectiunii conductorului). Deci rezistenta unui conductor creste cu lungimea si scade odata cu cresterea ariei sectiunii.

Edited by y0z, 24 July 2017 - 14:00.


#28
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Acolo in figura aia era vorba de doua conductoare imbinate; ai intrebat unde se inregistreaza rezistenta mai mare, nu? Ti s-a raspuns.

#29
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Pai tocmai, ca nu mi s-a raspuns.
Dansul confunda, crede ca rezistenta electrica de contact este mai mica in primul caz, ceea ce este complet gresit.
Asta tot incerc sa-i explic.

#30
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 13:51, said:

Inclin sa cred ca si alea facute bine in industria comunista, erau de puternica inspiratie dupa modele tapene din tari capitaliste din vest
Una e inspiratia ... si alta e realitatea din priza ... erau foarte multe la care arcu' in cauza nu era "otelit".

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 13:51, said:

Am gasit pe pereti niste intrerupatoare rotative la tara, montate in perioada interbelica, care sunt niste minuni de inginerie mecanica la interior, cu mai multe pozitii, cu arcuri f. bune, cu piese f rezistente, f bine proiectare si realizate pt a reduce uzura, care par relativ noi si acum dupa aproape 100 de ani, cu platine foarte OK dupa atata timp.
Aici nu pot decit sa fiu de acord cu tine ;)

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Posty0z, on 24 iulie 2017 - 13:59, said:

Fara suparare, dar cunostintele dvs. despre electricitate sunt gresite.
R (rezistenta electrica) = ro (rezistivitatea electrica - constanta de material) * l (lungimea conductorului) * S (aria sectiunii conductorului). Deci rezistenta unui conductor creste cu lungimea si scade odata cu cresterea ariei sectiunii.

Mai citeste odata, nu am scris nimic gresit.
Am scris doar de sectiunea conductorilor si de pata de contact.

Pata de contact poate sa fie punctiforma.
Era vorba de conductoare reale, nu de linii desenate nejustificat de simplificat pt problema data si suprapuse virual.
Dupa desen cineva ar putea sa creada ca ai o pata de contact destul de mare (insa ideal zona de contact trebuie gandita ca un conductor in sine, deci era bine sa fie macar f putin mai mare fata de cat ai redat)
In practica pata de contact poate sa fie punctiforma, fie pt ca nu sunt stranse bine, fie in urma corodarii electrochimice, si in acest caz care e destul de banal si comun in practica, rezistenta locala este suficient de mica incat zona sa ajunga incandescenta si sa topeasca si aprinda priza, conductorii, casa, etc...
Conductorii sunt 3D.
Ideal asta permite si un contact mai bun, dar paradoxal, daca nu este bun, la 3D contactul poate sa fie si mult mai prost...
Am figurat doar o lamela, pt. ca la o priza cu lamele cracanate e posibil sa nu mai faca deloc contact cu a doua lamela, si sa faca doar cu una un contact instabil in f. de pozitie si cum misti stecherul, si cu o pata de contact f. relativa.

Attached Files


Edited by loock, 24 July 2017 - 14:42.


#32
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Ok, incerc sa va mai explic inca o data, promit ca asta va fi ultima oara.
De meserie sunt inginer fizician si ma ocup zilnic cu masuratori electrice in curent continuu.
Presupunem ca avem 2 conductori de Cu cu sectiunea 2.5 mm^2 pe care vreti sa-i imbinati (fie prin cositorire, fie prin strangere mecanica sau alte procedee).
Suprafata contactului electric dintre cei 2 conductori trebuie sa fie cel putin egala cu sectiunea conductorului, altfel rezistenta electrica de contact va creste si veti avea caderea de tensiune pe acel contact, cadere care este proportionala cu intensitatea curentului electric care trece prin conductor (U=I*R).
Deci in cazul ideal, rezistenta contactului electric ar trebui sa tinda spre 0, pentru ca atunci caderea de tensiune (potential electric) pe el ar tinde spre 0, adica puterea degajata P(W)=U(V)*I(A) ar tinde si ea spre 0.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Posty0z, on 24 iulie 2017 - 14:47, said:

Ok, incerc sa va mai explic inca o data, promit ca asta va fi ultima oara.
De meserie sunt inginer fizician si ma ocup zilnic cu masuratori electrice in curent continuu.
Presupunem ca avem 2 conductori de Cu cu sectiunea 2.5 mm^2 pe care vreti sa-i imbinati (fie prin cositorire, fie prin strangere mecanica sau alte procedee).
Suprafata contactului electric dintre cei 2 conductori trebuie sa fie cel putin egala cu sectiunea conductorului, altfel rezistenta electrica de contact va creste si veti avea caderea de tensiune pe acel contact, cadere care este proportionala cu intensitatea curentului electric care trece prin conductor (U=I*R).
Deci in cazul ideal, rezistenta contactului electric ar trebui sa tinda spre 0, pentru ca atunci caderea de tensiune (potential electric) pe el ar tinde spre 0, adica puterea degajata P(W)=U(V)*I(A) ar tinde si ea spre 0.

Daca este adevarat ca sunteti inginer fizician si va ocupati zilnic cu masuratori electrice (fie ele si in urent continuu) sunteti un pericol public si ar fi normal ca organele statului sa va impiedice sa mai faceti rau.

Caderea de tensiune apare nu doar prin rezistenta mare, ci si prin rezistenta mica, deoarece conductorul subtire devine consumator in serie, inclusiv unul incandescent !!!
Un inginer fizician trebuia sa stie ce este acela divizorul de tensiune.
Exista si divizor de curent...

Aici era vorba de conductori uzuali si prize casnice, nu de supraconductorii de la CERN...
Hmm, sau poate tocmai am aflat de ce se strica ala asa de des...

Edited by loock, 24 July 2017 - 15:07.


#34
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Ok, ma dau batut!
Aveti dreptate, in circuitele electrice trebuie avuta grija ca rezistentele electrice ale contactelor sa fie mari, altfel exista riscul de incendiu.
Ce sa va mai explic de viteza de drift, mobilitatea purtatorilor de sarcina, timp de relaxare, bariera de potential, etc., cand imi spuneti asemenea lucruri?
Mare ti-e gradina Doamne!

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Rezistenta mica ≠ conductor subtire cum zice @loock mai sus.

#36
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Posty0z, on 24 iulie 2017 - 16:02, said:

Ok, ma dau batut!
Aveti dreptate, in circuitele electrice trebuie avuta grija ca rezistentele electrice ale contactelor sa fie mari, altfel exista riscul de incendiu.
Ce sa va mai explic de viteza de drift, mobilitatea purtatorilor de sarcina, timp de relaxare, bariera de potential, etc., cand imi spuneti asemenea lucruri?
Mare ti-e gradina Doamne!

y0z
VĂ ROG EU DIN SUFLET LĂSAȚI-L ÎN PACE!!! După faza cu standardul cracilor expusă într-un mesaj mai sus, nu face altceva decât să abereze cu „pata de contact” și cu „rezistența de contact mică ce provoacă incendii”. Eu am 30 de ani de meserie în domeniul electric la activ (asta cu acte în regulă, că așa, ca pasiune, datează de prin 1979), dar rar mi-a fost dat să văd atâtea prostii enunțate cu atâta emfază.

iancuMIC
Nene Iancule, acu profit și eu de faptul că nu mai suntem pe forumul loganiștilor, unde mătăluță „tai și spânzuri” și te-am prins la înghesuială aici, ca să-ți spun, prietenește, că la autoturisme te pricepi cu muuuuuuuult mai bine decât la electricitate.Posted Image
Acuma, sper că n-o să te răzbuni pe mine dincolo.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate