Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Prelungitor priza.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
nuFolosesc

nuFolosesc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2017
Salut.
Stiu ca sunt si alte topicuri despre ce intreb eu, dar ori nu am gasit eu ce trebuie, ori nu m-au lamurit.
Daca folosesc un prelungitor pentru curent de la priza (100 m sa zicem), iar cablul este foarte subtire, ce proprietati are curentul la capatul acestuia?
Am auzit de cadere de tensiune si altele, dar nu m-am lamurit 100/100. Numarul de V scade? numarul de A scade si el?
Prelungitorul nu este cumparat. Sa zicem ca nu conteaza consumatorii.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conteaza consumatorii. In functie de consum ai caderea de tensiune.

Uite niste formule de calcul: http://webhost.uoradea.ro/mpopa/Curs%20PSEI.pdf

Edited by pasilla, 24 July 2017 - 01:05.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Curentul este asociat unui consumator.

sa zicem ca conteaza consumatorii,  si tensiunea de la sursa

#4
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Nu te sfatuiesc sa folosesti un aparat de sudura cu acel cablu

#5
nuFolosesc

nuFolosesc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2017
Intreb o chestie generala, numarul de amperi scade?
Stiu ca am folosit niste consumatori mai mari pe el, chestii gen cu motoare.
Am observat ca nu prea merg bine daca folosesc prelungitorul, este din lipsa voltajului sau amperilor ?
Neglijand faptul ca s-a cam incins putin

Edited by nuFolosesc, 24 July 2017 - 01:27.


#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Cablul ala are o rezistenta.
Sa zicem ca ar fi de 5ohm.
Daca pui un consumator de 220W, el va trage cam 1A.
Asta inseamna ca.. pe aia 5 ohm, vei avea o cadere de tensiune de 5V, adica:
1. cablul se va incalzi de 1Ax5V=5W.
2. Nu vei mai avea 220V ci.. 215V.

Bun!
Daca pui insa un consumator de 4.4kW... el va trage 20A. Vei avea o cadere de tensiune de 100V pe aia 5 ohm.
1. cablul se va incalzi de 20Ax100V=2kW, probabil ca va lua foc instant.
2. Vei avea doar 220V-100V adica 110V la iesirea prelungitorului.

Asta teoretic(un teoretic aproximativ, nu e chiar asa cum am zis, dar .. nu conteaza).. Practic.. cablul ala trebuie sa aiba o anumita sectiune decupru pentru a "duce" un anume numar de amperi in mod rezonabil (adica fara sa se incalzeasca. Conteaza daca cablul e desfasurat sau bobinat, 100m ii vei tine pe rola de multe ori. Daca-l tii bobinat, se va incinge mai repede, deci va fi nevoie de o sectiune mai mare. O valoare orientativa ar fi 4A/mm, nustiu care e standardul in domeniu, dar e pe-undeva pe-acolo.
Acuma.. daca e prea lung, desi duce amperajul (ala e dat de sectiune), poti avea pierderi de tensiune..
Hai sa estimam.
Cupru are cam 1.7x10-8 ohm x metru, adica:
1.7x10-8 ohm * m2/m, adica 1.7x10-2 ohm*mm2/m adica .. 1.7ohm/100m la sectiune de 1mm2. Daca trec 4A pe sectiunea aia, vei avea o cadere de tensiune de 1.7x4 V= 7V pe fiecare 100m. Avand in vedere ca 100m de cablu dublu de fapt are de 2 ori lungimea (dus-intors), insamna o cadere de tensiune de 14V.
In concluzie... trage si tu concluzia!
Posted Image

Edited by maccip, 24 July 2017 - 01:36.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E din cauza "voltajului".

Edited by pasilla, 24 July 2017 - 01:34.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
il las pe Dave sa va lamureasca, chiar recent a facuat asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YdbhnmA4M9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
nuFolosesc

nuFolosesc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2017
Aha am inteles, acum realizez ca am fost putin idiot la faza cu amperii. Poate e din cauza la oboseala putin,

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oamenii invata, nu se nasc invatati.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostnuFolosesc, on 24 iulie 2017 - 00:49, said:

numarul de A scade si el?
Sa zicem ca nu conteaza consumatorii.

Dar conteaza. Intensitatea curentului care circula prin cablu e data tocmai de acesti consumatori.

View PostnuFolosesc, on 24 iulie 2017 - 01:26, said:

Neglijand faptul ca s-a cam incins putin

Continua sa neglijezi pana iti miroase a ars. Si daca neglijezi in continuare e posibil sa-ti ia foc instalatia.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
In special daca ai consumatori de putere constanta, si de asemenea pe cablu lung, incearca sa nu incarci mai mult de 4 A / mm2 de sectiune a conductorului.

Se gaseste lejer cablu de 3 x 2,5 litat.
Pe 2,5mm2 poti sa tragi 10 A fara sa se incalzeasca.
230 V x 10 A x 0,85 factor de putere AC = ~ 1955 W. Cu 0,9 factor de putere ai 2070 W.
Factorul de putere variaza intre 0,6 si 0,9 in f. de consumatori.

Se gasesc si conductori cu sectiune mai mare, 4 mm2, 6mm2, etc.

Si la cablu lung in c.a e important sa nu ai cablul nici bobinat, si in general, dar cu atat mai mult pe un mosor metalic, pt. ca apare inductie si iar ai consumator in serie...
Deci prelungitorul lung se desfasoara tot la utilizare, chiar daca nu ai nevoie de toata lungimea.
Alt aspect important, legaturile nu se fac cu riglete de bronz pt consumatori de putere, pt ca aliajul are electronegativitate diferita fata de cupru si apare corodare electrochimica, scade pata de contact - scade rezistenta locala - si atunci iar ajunge incandescent si ia foc.
Pt. ca nu poti sa eviti totusi contactul cu aliaje, de ex. la pinii stecherului si la lamelele din priza, prizele si prelungitoarele pt consumatori de putere se verifica si supervizeaza cat mai des.

O problema comuna am vazut ca oamenii nu sunt atenti si nu constientizeaza ca in RO sunt doua standarde casnice de stechere, unele cu craci subtiri, si altele cu craci grosi.
In mod normal trebuie folosite prelungitoare mixte care au si prize pt craci subtiri, separate de cele normale.
Si aceste prelungitoare mixte trebuie atat comercializate, gasite, cumparate, dar si utilizate corespunzator - am vazut si in pelungitoare mixte utilizatori care baga incarcatorul de telefon in prize de craci grosi unde baga si aspiratorul, foehnul si altele. Acolo unde se baga craci grosi, lamelele se deformeaza si e posibil sa nu mai faca un contact la fel de bun cand se baga craci subtiri. Contactul imperfect poate insemna iar pata de contact mica, rezistenta locala mica si incalzire in zona respetiva. Un incarcator de telefon poate sa nu faca bine contact si sa nu incarce, insa exista si consumatori de putere mai mare care pot lua foc...

Edited by loock, 24 July 2017 - 03:10.


#13
nuFolosesc

nuFolosesc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2017
Mulțumesc tuturor pentru explicații, știam in capul meu ceva bun, dar mă gândeam la alte chestii, nu știu de ce.
Cablul presupun că are o rezistenta mare deoarece e subțire și lung, iar materialul nu este cupru și cred că nici aluminiu, nu a fost făcut pentru așa ceva. A fost safe sa zic așa, mai in graba făcut. Știu cum să calculez ce cablu îmi trebuie în funcție de consum :)

#14
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
La consumatori mici nu o sa ai probleme.

#15
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 02:54, said:

In special daca ai consumatori de putere constanta, si de asemenea pe cablu lung, incearca sa nu incarci mai mult de 4 A / mm2 de sectiune a conductorului.

Se gaseste lejer cablu de 3 x 2,5 litat.
Pe 2,5mm2 poti sa tragi 10 A fara sa se incalzeasca.
230 V x 10 A x 0,85 factor de putere AC = ~ 1955 W. Cu 0,9 factor de putere ai 2070 W.
Factorul de putere variaza intre 0,6 si 0,9 in f. de consumatori.

Se gasesc si conductori cu sectiune mai mare, 4 mm2, 6mm2, etc.

Si la cablu lung in c.a e important sa nu ai cablul nici bobinat, si in general, dar cu atat mai mult pe un mosor metalic, pt. ca apare inductie si iar ai consumator in serie...
Deci prelungitorul lung se desfasoara tot la utilizare, chiar daca nu ai nevoie de toata lungimea.
Alt aspect important, legaturile nu se fac cu riglete de bronz pt consumatori de putere, pt ca aliajul are electronegativitate diferita fata de cupru si apare corodare electrochimica, scade pata de contact - scade rezistenta locala - si atunci iar ajunge incandescent si ia foc.
Pt. ca nu poti sa eviti totusi contactul cu aliaje, de ex. la pinii stecherului si la lamelele din priza, prizele si prelungitoarele pt consumatori de putere se verifica si supervizeaza cat mai des.

O problema comuna am vazut ca oamenii nu sunt atenti si nu constientizeaza ca in RO sunt doua standarde casnice de stechere, unele cu craci subtiri, si altele cu craci grosi.
In mod normal trebuie folosite prelungitoare mixte care au si prize pt craci subtiri, separate de cele normale.
Si aceste prelungitoare mixte trebuie atat comercializate, gasite, cumparate, dar si utilizate corespunzator - am vazut si in pelungitoare mixte utilizatori care baga incarcatorul de telefon in prize de craci grosi unde baga si aspiratorul, foehnul si altele. Acolo unde se baga craci grosi, lamelele se deformeaza si e posibil sa nu mai faca un contact la fel de bun cand se baga craci subtiri. Contactul imperfect poate insemna iar pata de contact mica, rezistenta locala mica si incalzire in zona respetiva. Un incarcator de telefon poate sa nu faca bine contact si sa nu incarce, insa exista si consumatori de putere mai mare care pot lua foc...

Rezistenta locala mai mare decat a metalului de baza, nu mai mica.

#16
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postloock, on 24 iulie 2017 - 02:54, said:

... oamenii nu sunt atenti si nu constientizeaza ca in RO sunt doua standarde casnice de stechere, unele cu craci subtiri, si altele cu craci grosi.
Asta-i mirobolanta!!!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Poti sa-mi dai si mie un link catre standardul cracilor, ca vreau sa-l studiez si eu?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

P.S. Voi astia care scrieti asa ceva, sunteti chiar fiinte reale? Sau poate sunteti roboti care scriu automat mesaje pentru distrarea populatiei de pe forum?Posted Image

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflomelomanul, on 24 iulie 2017 - 10:04, said:

Asta-i mirobolanta!!!


Mirabil este ca lumea nu vede si nu gandeste, cu toate ca se observa cu ochiul liber diferenta de grosime, si este de asemenea logic ca se cracaneaza lamelele din prize.

Ei bine nu este doar logic si de asteptat, ci si o chestie care se verifica in practica, si este aproape garantata.

Am desfacut multe prize si prelungitoare si am putut sa constat clar ca asa se intampla.

Prizele care au fost montate la blocuri in anii 60-70 aveau lamele mobile presate cu un arc elicoidal, si astfel se autocalibrau pe craci.

Prizele si prelungitoarele de acum, majoritatea se bazeaza doar pe elasticitatea slaba a lamelelor de contact, insa acestea in cvasitotalitate se cracaneaza garantat cand se baga stecher cu craci grosi.
Nu am scris șuco pt ca unele cu graci grosi nici nu au impamantare, valabil si pt stechere si pt prize si prelungitoare...
Cele șuco cu impamantare, dar si cele care seamana cu șuco fara impamantare, au craci grosi.
Stecherele plate au craci subtiri.
Cand bagi stecherul de aspirator in prelungitor, lamelele se cracaneaza, si apoi daca bagi incarcatorul de telefon, veioza, boxe, TV, etc., etc., nu mai face bine contact.

Cum am amintit, pe vremuri prizele erau mult mai bine facute pt a compensa aceste diferente, folosind lamele mobile presate cu arcuri elicoidale.
Posibil sa mai faca si acum unii producatori seriosi asa ceva, dar sunt raritati.
As fi mirat si la Siemens daca as mai vedea prize noi facute asa, insa pe vremuri era ceva de la sine inteles.
Acum totul e facut la limita, cat mai prost de la an la an.
Daca le folosesc in locuri unde am si stechere plate cu craci subtiri, eu  cumpar doar prelungitoare mixte, si sunt atent sa nu buc stecherul plat in gauri șuco.

Mai era un mesaj mai sus care ma corecta aiurea...
Pata de contact mica inseamna rezistenta mica, care se apropie de 0 ohm, nu mare.
Zona respectiva devine consumator in serie.
Ce trece de 4 A / mm2se incalzeste.
Daca tragi 16 A prin contact cu pata de 0,5mm2 sau mai putin, fie pt ca sunt lamelele deformate, fie pt ca exista corodare electrochimica, normal ca i-a foc priza si in cateva secunde....

Edited by loock, 24 July 2017 - 10:36.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 23.09.2005
E adevarat, nu toti "cracii" sunt la fel de grosi. :)

Nu stiu daca exista standarde, insa de multe ori am fost si eu nevoit sa cracanez sau sa apropiu lamelele in prize ca sa intre mai usor sau faca mai bine contact stecherul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate