Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Metode de inmultire a trandafirilor

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#91
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Punga de plastic o poti tine 'la pozitia corecta' cu un mic cadru de sarma fara sa-ti suprasoliciti bojocii...
;)

#92
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Vreau sa iti spun ca este sac gros din plastic ...trebuie sa ii fac un cadru un schelet capac ideea e ca aerul a iesit dar era o umiditate mai mare ca intr un pet ..mult peste...era apa pe tot sacul si apa din recipientul alb se evaporase pe peretii sacului super asa o sa fac un schelet..multam..

#93
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am facut minisera in care e tava alba cu alveolele si deocamdata 3 butasi...nu stiu de unde sa mai fac rost de butasi

Attached Files



#94
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Aici.inca cateva recipiente pt.formarea.miniserei.
Tai pet ul.in 2 la.jumatate iar baza o crestezi cu cutterul in 2 linii paralele  cele care.i au contact cu baza si pui in lighean sau tava unde pui apa si lasi acolo sa.isi traga
...se adigur o mai.buna umiditate in substrat asa si in aerul din interiorul.sticlei deoarece etanseaza.ff.bine prij dopul de sus eu mai pun apa din cand in cand..

Sper sa prind macar 60 la.suta din ei pt plantare definitiva in noiembrie cand sunt f.multe ploi cel putin anul trecut asa au fost.

Attached Files



#95
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Eu la butasii mei le-am scos paharele transparente si le-am pus o cutie mare de plastic transparent 'peste'...ma simt mult mai confortabil asa si sper ca si butasii se simt 'mai in largul lor'
;)

Edited by subway_guru, 20 August 2017 - 23:28.


#96
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ti am zis aia din alveole nu pot fi numiti butasi sunt fff subtiri e un experiment...dar iti spun sigur ca 90 la suta umiditate ating in ultima varianta pet taiat in doua si pud in tava cu apa ..decat faza cu ghiveciul pt ca tot pamantul este in pet petul crestat la baza si sta in apa 3 cm intra apa ..si deasupra e tot pet cu dop jumatate cu jumatate imi sta sticla uda tot timpul pe cand la jgheab e doar la baza umezeala.
Ce fac cu butasii ale caror frunze au niste mici pete maronii ? Ma refer la frunzele 2 pe care le am lasat ..or fi atacate de daunatori? In fiecare zi mai tai 3 4 flori depinde cate vad ca se scutur sau se usuca parca am.innebunit

Edited by claudiu2012, 21 August 2017 - 18:48.


#97
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pai daca nu te-ai plictisit...continua!
Deja ai infinit mai multa experienta si sanse mult mai mari de succes

#98
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
am 48 de butasi pusi in ghiveci cate 3 in fiecare ghiveci cu pet in cap si toate in jgheab .....mai am 20 de minibutasi in alveole cu pahar peste...in tava cu apa....si mai am inca 15 sticle taiate la jumatate cu cate 2 butasi adica 30 de butasi tot in tava puse peturile...
deci am pus la prins cam 100 de butasi si mai pun pana in septembrie cand nu mai tai deloc din trandafiri pt ca se apropie iarna si mai vreau o inflorire acum in septembrie octombrie.....peste iarna i-as pune intr-o magazie dar cred ca vor ingheta acolo....ma refer la butasirea in uscat........
ma contrazic cu un coleg ca eu spun ca in noiembrie e cel mai bine de plantat trandafiri cu radacini formate si nu in martie....i-am explicat

octombrie noiembrie sunt luni ploioase si din start umezeala cat cuprinde...deci propice pt dezvoltarea radacinilor cat mai rapid si zapada iar are un rol benefic pt ca asigura apa si pamantul umed....si in martie aprilie intra toata apa aia din zapada in pamant la radacinile pe care deja le-ai pus din noiembrie....eu am trandafiri mai frumosi cei din noiembrie fata de martie...

#99
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Sa-ti spun drept as merge pe ideea ta chiar daca implica si 'pierderi colaterale'
Trandafirii pe radacini proprii sunt totusi mai sensibili la frig decat cei altoiti dar daca nu sunt in stare sa supravietuiasca prin forte proprii...in Kenia cu ei nu in Romania!
;)
Plantati in primavara le-ai oferi o sansa in plus de supravietuire...

Edited by subway_guru, 21 August 2017 - 20:09.


#100
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cartea.
Gurile rele spun ca dezvoltarea radacinilor are loc nu doar in prezenta umiditatii ci si a unor temperaturi minime oarecare.
Daca umiditatea o poti asigura prin irigare oricand, caldura e putin mai greu sa o asiguri.
Nu trebuie sa faci observatii sau milioane de experimente esuate, nici sa emiti teorii...lus si simplu altii mai destepti si mai invatati au concluzionat si maiales explicat ce sta la baza unor concluzii in asa fel incat azi nu mai e nevoie sa inventezi apa calda.


#101
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am doua experimente cu Atonik si cu Radistim 2 sa vedem care e mai tare...
Parintele am progresat.nu e asa?? :)))))) ti am zis nu ma las pana nu propag cativa si nu o fac pt a face afacere din asa ceva nu imi trebuie pt ca e o.munca enorma...o fac ca.sa.nu arunc la.gunoi florile uscate din gradina si oricum tai la vreo 6 noduri in jos pana la ramura cu 5 frunze sa ii mai dau trandafirului forta sa.mai.dea.un mugur rapid.de acolo si sa.infloreasca...oricum in noiembrie ii plante definitiv in gradina

#102
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am urmarit n procedee de inmultire prin butasi pe youtube....si referitor la modalitatea de crestare a butasului sub nodul bazal(de unde se presupune ca dau radacinile) am ramas surprins sa observ ca unii> sub taietura oblica aplicata sub nodul bazal >

1.aplica doar 2 incizii mici pe 2 parti ale butasului pana in nodul bazal
2.decoperteaza tot butasul pana in nodul bazal
3.decoperteaza doar o parte din cele 4 pana in nodul bazal
4.decoperteaza 2 parti din cele 4 pana in nodul bazal
5.nu aplica nici o incizie sau decopertare si lasa butasul doar cu sectionarea oblica.

Nu stiu din punct de vedere teoretic profesional care e metoda cea mai buna pt butas avand in vedere ca toti astia pe care i-am urmarit sunt inscrisi in divere societati de horticultura...americane si mai stiu eu ce...deci concluzia fiecare face dupa cum stie...unde e CARTEA?
care e alegerea perfecta si cu cele mai mari sanse de reusita din cele 5?
Eu am aplicat-o pe 2....am gandit ca suprafata cu cat este mai mare cu atat am sanse mai mari de inradacinare....

Toti au hidratat butasul cu apa dupa aceste procedee si apoi au aplicat hormon. ca e gel, praf sau lichid....

lamureste-ma PARINTELE.

am avansat asa-i? iti spun aprofundez intr-un mod alert>))))))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y8yIbbjbzFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

foarte interesant.....

Attached Files



#103
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Astia au o saptamana...sunt pe atonik.

Attached Files



#104
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Mi a spus cineva ca se pun seminte de grau dupa ce se aplica o.incizie in nodul taiat la 45 de grade si legat cu scoci sau banda alba si apoi in pamant...ca graul incolteste si mentine umiditatea...oare???iar la cartof se taie coaja pt a nu incolti....in fine...eu merg pe clasic

#105
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
O sa avansezi cand o sa pui mana sa citesti o carte.

#106
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Stai linistit ca din astia 100 se prind 50 cel putin. Recomanda mi o carte si de unde sa o cumpar..
Sincer nu am.gasit inmultirea trandafirilor prin butasi pe.nicaieri..am sunat la un producator si au zis ca cei mai buni sunt cei altoiti pe portaltoi salbatic ....pai ma.gandesc ca ar da faliment producatorii daca s ar face prin butasire .....cartile de care zici tu scrie mai putin despre butasirea trandafirilor

#107
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In orice carte despre plante sunt descrise organele plantei, cum functioneaza ele, implicit vei intelege si cum reactioneaza o planta cand tu faci o procedura de orice fel si din asta vei deduce care procedura trebuie facuta pt a obtine un anumit raspuns, cel dorit de tine.
Stiind aceste lucruri elementare nu vei mai pierde timpul cu experimente aiurea, sticle, borcane, fitile, ce tai, unde, cum si de ce.
Trandafirii nu sunt plante greu de propagat, dimpotriva, sunt foarte permisive, accepta multe abateri de la reguli, rocmai din acest motiv se si prind destui in ciuda nerespectarii regulilor, ceea ce nu inseamna ca nu are rost sa citesti 10 pagini amarate pt ca ulterior sa poti inmulti nu doar trandafiri ci aproape orice alta planta care se poate inmulti vegetativ.



#108
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postparintele, on 26 august 2017 - 13:47, said:

In orice carte despre plante sunt descrise organele plantei, cum functioneaza ele, implicit vei intelege si cum reactioneaza o planta cand tu faci o procedura de orice fel si din asta vei deduce care procedura trebuie facuta pt a obtine un anumit raspuns, cel dorit de tine.
Stiind aceste lucruri elementare nu vei mai pierde timpul cu experimente aiurea, sticle, borcane, fitile, ce tai, unde, cum si de ce.
Trandafirii nu sunt plante greu de propagat, dimpotriva, sunt foarte permisive, accepta multe abateri de la reguli, rocmai din acest motiv se si prind destui in ciuda nerespectarii regulilor, ceea ce nu inseamna ca nu are rost sa citesti 10 pagini amarate pt ca ulterior sa poti inmulti nu doar trandafiri ci aproape orice alta planta care se poate inmulti vegetativ.
      am.inteles ai dreptate am.citit si stiu care sunt organele de inmultire ale trandafirilor dar daca scrii pe google cautare dupa rose cuttings rooting si citesti articolele scrise de doctori in trandafiri nn societati americane etc care numai cu asta se ocupa o sa vezi ca numai la modalitatea de crestare la.baza a butasului se bat intre ei  ai poze atasate si cu asta ti am demonstrat ca....cartea este ceva subiectiv si pur comercial nu asigura propagarea...ai in poze 3 tipuri de crestare ale marilor experti din America ....deci te intreb eu pe tine astia nu stiau care sunt organele.de.inmultire ale plantei de ce fiecare propaga altfel ??? adica hai sa cumparam n carti si citim informatii eronate in toate pt ca in speta nu este o regula.clara de ce al din texas sectioneaza in 3 baza butasului sau de ce ala din alabama doar cresteaza pe o parte sau ala din california care doar aplica o incizie pe nod parintele pai daca ei comercializeaza 3 carti iti dai seama ce iese in propagarea asta ?????

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate