Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Metode de inmultire a trandafirilor

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Va rog sa detaliem in lux de amanunte inmultirea butasilor la trandafiri.
Cei care au experimentat inmultirea lor cu orice metoda sunt rugati sa o posteze.
Am auzit de peturi, de cartofi de hartie etc dar niciuna nu e clara...
Detin 142 de butasi in gradina infloriti dar as vrea sa ii inmultesc la toamna dar nu stiu metoda cea mai sigura.Va rog sa imi spuneti si de un stimulator de inradacinare care ar fi cel mai bun. Daca aveti poze de la metodele voastre reusite ar fi super.
Multumesc.

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaudiu2012, on 23 iulie 2017 - 06:54, said:

Va rog sa detaliem in lux de amanunte inmultirea butasilor la trandafiri.
Cei care au experimentat inmultirea lor cu orice metoda sunt rugati sa o posteze.
......
Sint clare toate ...
Am inmultit cu ani in urma , si aveam obsesie , tot felul de trandafiri . Pe unde prindeam , ciordeam lastarul , pac la pamint , pac pet-ul in cap ...metoda cunoscuta ... se prindeau , ok ...dar din pacate eu am observat ca , din pacate , ce iesea nu avea rezistenta in timp .
Trandafirii crescuti asa , au viata scurta , Am renuntat .
Cred ca altoirea este mai ok .
Eu am observat la multi trandafiri lipsa puterii de dezvoltare , lipsa lastarilor noi , practic ramin intr-un stadiu " vegetativ " , ca niste morti vii !  Zici ca sint modificati genetic , si ca sint de unica folosinta .
Pt asta cautam eu soiuri vechi altoite .
Dar te poti distra ...

#3
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
cum adica nu rezista? adica recomanzi butasii cu radacina de 5 lei sau 10 lei din dedeman, praktiker bricolage??

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Asta cred ca este destul de detaliata : http://www.horticult...cla-de-plastic/
Referitor la ce a spus 86-APP are dreptate! Plantele prinse din butasi au radacinile mai sensibile in fata bolilor pe cind portaltoii sunt folositi tocmai pentru rezistenta sporita la boli,  pentru o capacitate mare de inradacinare si rezistenta crescuta la conditii climatice mai vitrege ! Oricum si trandafirii obtinuti din butasi rezista citiva ani daca sunt bine ingrijiti!

#5
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
am plantat 20 de tulpini cate 10 in fiecare groapa facuta cu sfredelul de 20 cm diametru cu 30 cm adancime in luna iulie pusi (le am taiat frunzele...) s-au prins 4 pt ca au muguri....mentionez ca i am ingropat 5-8 cm tulpinile iar de la nivelul solului am lasat 3 cm deci MERGE METODA SI VARA pt ca e logic lasi 2/3 in pamant si 1 treime afara pt ca sa ai sanse mari....din alea 2/3 de tulpina sigur da ceva..sunt f bucuros va pun poze...am avut pet pus 2 saptamani acum in iulie incredibil .......mai rar vara sa plantezi tulpina si sa ai radacini si muguri in 1 luna si aia iulie....precizez ca locul unde am pus betele are 3 ore dimineata soare si temp maxim 22 grade si dupa numai umbra dar caldura tot exista....

#6
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
poate secretul in cazul trandafirilor obtinuti din butasi este sursa folosita pt butasi

in ultimii zece ani, bunica a umplut curtea de trandafiri, cu butasi luati de prin vecini, de la trandafiri obtinuti tot din butasi

le merge f.bine si infloresc toata vara, fara sa primeasca vreo ingrijire speciala

poate metoda asta nu merge daca vrei sa inmultesti trandafiri altoiti sau varietati mai deosebite, dar si mai pretentioase

#7
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
secretul plantarii la mine de s-au prins la sfarsit de iulie este faptul ca pamantul este umed constant fiind langa un put....adica pot sa dau cu sfredelul pe cand in alte parti ale curtii nu reusesc nici sa bag cazmaua de tare ce e...deci depinde f mult de pamantul cat de umed e el in mod natural si se pot obtine rezultate si plantand tulpini pt inrdacinare si vara...

Edited by claudiu2012, 23 July 2017 - 20:34.


#8
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Dovada cum se prind trandafirii vara:)))))sper sa tina....mugurii se fac din ce in ce mai mari din acei butasi....luati de la flori ofilite...

Attached Files



#9
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postclaudiu2012, on 23 iulie 2017 - 13:47, said:

am plantat 20 de tulpini ... s-au prins 4 pt ca au muguri....

Eu ti-am mai explicat o data (tot pe SP) da` nu vrei sa pricepi! ... nu stii daca au
radacini (mai ales intr-un timp asa de scurt) da` mugurii pot creste numai din seva
ramasa in tulpinile plantate!

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Problema la butasii de trandafiri pe radacini proprii e slaba rezistenta in special la frig...merg perfect in Kenia, ca de aia si-au mutat nemtii de la Kordes toate afacerile acolo...
Daca nu ma credeti faceti urmatorul experiment, cumparati ghivecele cu trandafirasi kenieni din supermarket (butasi proaspat inradacinati si fortati sa infloreasca), transplantati-i in gradina si numarati cati dintre ei supravietuiesc peste iarna...aproape niciunul!!!
Si nu sunt nici pe departe 'soiurile-de-soi'...
Q.E.D.
Chiar credeti ca gradinarii adevarati s-ar chinui cu altoitul pe maces doar asa de amorul artei?
;)

Edited by subway_guru, 25 July 2017 - 22:21.


#11
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
gradina noastra e in sudul extrem al tarii, poate de aia bunica nu a avut nici o problema cu trandafirii ei inmultiti prin butasi

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Te cred, unchiul meu facea la Turnu Magurele niste alune de pamant (arahide) gigantice...
;)

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Inmulteste dracu traditional trandafirii prin altoire....si d'aia nu gasesti trandafiri in orice curte...zeci de ani o duc bine merci.
De ce se altoieste? Simplu, pentru ca e mai simplu si mai sigur dpdv al multiplicarii " masive" . Pentru ca la inradacinare depinzi si de soi, nu toti merg la fel de usor pe cand la altoire daca nu sunt probleme de compatibilitate treaba e sigura.
La inradacinare consumi de multe ori mai mult lemn decat la altoire.
La inradacinare ocupi spatiu si resurse pt rezultate incerte, la altoire bagi 100 muguri si obtii un procent predictibil de plante.
Pentru ca unele varietati defel sunt vai mama lor, puse pe o salbaticiune cu vigoare pleaca mult mai bine si deci pot fi mai usor vandabile.
.
Si tot felul de astfel de argumente pur economice in special valabile pt o pepiniera.

Acasa unde nu te intereseaza ca pui 10 borcane ca sa obtii 2 plante sau ca stai dupa o saracie 3 ani in loc de 1 sa se faca tufa....multe sunt irelevante.
Ba chiar la unele varietati se practica ingroparea cu punctul de altoire sub zero taman ca sa treaca pe radacini proprii( daca varietatea e ok la bolile de sol) taman pt a avea ce e.mai bun din ambele posibilitati..un start puternic dupa care trecere pe radacini proprii si posibilitatea de "drajonare"/ lastarire la baza si formarea unei tufe puternice/ mari.


Evident ca exista ca in cazul multor altor plante exceptii, nuante, etc...varietatile sunt foarte diferite intre ele uneori si pot fi si probleme de genul celor mentionate de voi, cu radacini proprii slabe...dar exceptiile sunt si la polul opus si generalizarile nu sunt corecte....o groaza de cazuri de altoiti care o duc mai putin decat ar fi cazul exista bine merci..

Pt hobby fara mari constrangeri , inradacinarea e o metoda absolut ok in general. Cine poate sa altoiasca, sa o faca dar daca planta merge inradacinata( adica nu e vreo exceptie) atunci linistit mergeti pe solutia asta.



#14
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Altoirea e mai buna, cu mai multe sanse de reusita, dar si munca mai multa, pentru ca este nevoie si de portaltoi. Apoi si timpul in care se obtine produsul final este mai lung.

Edited by n_priceputu, 27 July 2017 - 13:36.


#15
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
vreau sa va spun ca au si frunzulite acum..butasii aia......plus ca altii care nu au dat i-am scos din pamant si la baza s-au desfacut putin si au ca o explozie de albeala....ca si cum ar forma ceva jos ...cred ca radacini....i-am bagat la loc...

#16
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Eu stiu ceva...ca am 142 de butasi prinsi unii din noiembrie 2016 si unii din martie 2017 toti cumparati din hypermarketuri acum vara ca au inlforit dupa ce se usuca floarea aproape uscata eu le tai la 3 4 noduri mai jos pana gasesc o ramurica cu 5 frunze pt a da mugur din nou...iar la butasul cu floare ofilita ii tai floare si ramurelele cu frunze si apoi il plantez dar cum fac? La fiecare 3 4 zile chiar o saptamana ma.uit la toti tranafirii si vad care au flori ofilite le tai colectionez butasii si fac o gaura cu sfredelul 20 cm in diametru cu 40 cm.adancime ud groapa bine si apoi pun pamantul maruntit la loc si infig cei 6 7 sau 8 butasi in acel diametru de 20 cm...apoi le pun petul cu capac in cap...asta fac vara pentru a nu pierde inmultirea implicit butasii deci butasire in verde...si logica mea e urmatoarea din 6 7 sau 8 butasi cati sunt in acel pet sigur se prinde unul si deci am inca un trandafir in mai 2018 asta e ok pt ca am plantat multi si am de unde sa tai..


Frunzulitele de care vorbeam de la butasii plantati acum vara in iulie

Attached Files



#17
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
nu le pun petul deoarece nu vad rostul acum in august..cred ca asa ii las definitiv ...e lucru natural nu peturi etc......pt ca august sept oct si nov sunt 4 luni in care sigur fac radacini si nu o sa inghete peste iarna....pt ca deja au radacini....

#18
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postclaudiu2012, on 30 iulie 2017 - 08:44, said:

nu le pun petul deoarece nu vad rostul acum in august..cred ca asa ii las definitiv ...e lucru natural nu peturi etc......pt ca august sept oct si nov sunt 4 luni in care sigur fac radacini si nu o sa inghete peste iarna....pt ca deja au radacini....
auinceput sa se formeze radacinile....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 30 July 2017 - 11:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate