Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Ziua în care Nu jandarmii au fost mineri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#55
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 11:18, said:

Aici în străinătate întâlnești aleator români din diverse provincii. E o diferență de la pământ la cer între ardeleni și ceilalți (ardelenii au rușine, nu profită, nu mint fără rost etc.). Și basarabenii sunt mai serioși. Faptul că vorbești aceeași limbă nu înseamnă totul. Desigur întâlnești peste tot uscături. Dar procentele contează, probabilitatea ca cel din fața ta să fie serios e decisivă.


Asta este o parere subiectiva . De exemplu in Italia, Spania si Anglia sunt ff cautati cei din Moldova (asta Romaneasca) fiindca sunt f muncitori si cu f putine figuri in cap .
Sunt seriosi ,daca se apuca de o treaba o fac pina la capat . problema apare daca vrei sa ii scuipi in bors ca nu prea mai ai ce negocia cu ei.
Moldovenii au f mult bun simt si sunt muult mai primitori decit ardelenii .

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 11:18, said:

Eu cred că ardelenii nu îi atacă pe unguri cu atâta nerușinare, deși numai familiile lor au suferit de pe urma ungurilor, nu pentru că cunosc mai mulți unguri, ci pentru că au mai mult bun simț.
De fapt ardelenii sufera de sindromul Stockolm . Atitea sute de ani de asuprire si-au lasat amprenta . Maghiarizarea li se pare ceva normal , ca asa au fost terorizati sute de ani !

Dar ardelenii fac o smecherie...orice slabiciune o prezinta ca pe un atu sau ca pe un lucru bun si o tin asa aiurea in tramvai chiar daca in sinea lor stiu ca nu au dreptate .

E contrastul sindromului Stockolm . Un fel de mecanism de aparare .

Edited by Daco_Get, 24 July 2017 - 12:19.


#56
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostDaco_Get, on 24 iulie 2017 - 12:19, said:

De fapt ardelenii sufera de sindromul Stockolm .
Nu e niciun simptom Stockholm. Capitalismul i-a pus pe românii ardeleni pe picior de egalitate cu ungurii. Moșiile feudale ale grofilor au ajuns în mâinile chiaburilor români. Și asta s-a întâmplat înainte de 1918. Militarii năsăudeni i-au scos ca pe șobolani pe unguri din parlamentul din Budapesta când împăratul a dizolvat parlamentul. Ăsta nu e simptom Stockholm. Planurile lui Franz Ferdinand ca viitor împărat preconizau scoaterea Transilvaniei din Ungaria. De ce numai planul lui Brătianu de-a lua Ardealul "fără ardeleni" era bun?

Edited by Esticul, 24 July 2017 - 14:45.


#57
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 14:32, said:

Nu e niciun simptom Stockholm.

Eu stiu ca e greu de recunoscut . Si nici nu e ceva rusinos .

Este o manifestare fizica a fricii care se vede  si acum : Daca maine maghiarii ajung la putere ?? Ma port frumos cu ei ca nu se stie ...miine poimiine mai iau  iar la omor.  

Ce daca ne scuipa zilnic intre ochi si ne spun ca paminturile in care sunt ingropati sute de mii de romani ..;;acum cica nu sunt romanesti ....important este sa nu ii suparam ...ca cine stie ...

Asta nu se petrece la nivel constient  

Teroarea de genul asta aplicata asupra unei populatii lasa urme adinci .Exact cum comunismul a lasat urme ,la alt nivel,asupra noastra a tuturor ca am vrut sau ca nu am vrut .

Ca unii ardeleni ii dau alt inteles servilitatii si ii spun "buna crestere" ...e alta treaba .

Acelasi lucru s-a intimplat in Moldova cind a fost "Marea foamete " creata si intretinuta de rusi si din cauza carora moldovenii au fost nevoiti sa treaca peste Carpati sau inspre Muntenia.

Povestile spuse de bunicii si strabunicii mei ...sunt ff similare cu ceea ce s-a intimplat la Ip si Traznea . Imi pare fff rau ca nu am avut reportofon pe timpul ala sa inregistrez ce povestea strabunica-mea .....

Acum...cica daca nu ai "dovezi " ...e clar ca nu s-a intimplat ....

Edited by Daco_Get, 24 July 2017 - 16:40.


#58
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E clar  ca asta e,  insa  avem o veste buna si ii anuntam  ca sunt in siguranta  si vremurile acelea nu se vor mai intoarce,  asa ca linistiti se pot inca de pe acum pregati pentru marea sarbatoare de la anul colegii , Marele Centenar !

#59
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 14:32, said:

De ce numai planul lui Brătianu de-a lua Ardealul "fără ardeleni" era bun?
Era bun pe dracu .Ionel bratianu a fost un dobitoc cind a spus asta .

Nu exista romani buni si romani rai . Nu exista Ardeal fara Romania si Romania fara Ardeal .Idem ,Modova,Muntenia ,Dobrogea.

#60
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Daco_Get tu ilustrezi faptul că sunt regățeni care nu înțeleg nimic din Ardeal. E destul de rușinos să nu știi și să nu înțelegi istoria Transilvaniei. Nu știu dacă înțelegi ceva din România, că Ardealul e jumate din ea.

Edited by Esticul, 24 July 2017 - 16:57.


#61
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O fi apanajul catorva asta , a olimpicilor . A cozilor de topor si a utililor . Dar stati blanzi ca nu mor caii cand vor cainii . Autonomia este si acum,  da nu stiti voi . Sunt Regiunile de Dezvoltare care acopera indestulator  toata suprafata  Romaniei , si care creeaza cadrul legal necesar .
O veste buna , poate nu  stiati , obiectiv indeplinit  deci .

Edited by GingisHan2015, 24 July 2017 - 17:05.


#62
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostGingisHan2015, on 24 iulie 2017 - 17:00, said:

O fi apanajul catorva asta , a olimpicilor . A cozilor de topor si a utililor . Dar stati blanzi ca nu mor caii cand vor cainii . Autonomia este si acum,  da nu stiti voi . Sunt Regiunile de Dezvoltare care acopera indestulator  toata suprafata  Romaniei , si care creeaza cadrul legal necesar .
O veste buna , poate nu  stiati , obiectiv indeplinit  deci .
Tată, eu sunt român, Eu nu știu ce origini ai, dar cu atâta dispreț față de Transilvania și locuitorii ei, numai educație românească nu ai primit.

Edited by Esticul, 24 July 2017 - 17:20.


#63
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

Quote

...care acopera indestulator  toata suprafata  Romaniei , si care creeaza cadrul legal necesar .
Am senzatia ca aud cuvantarile de la congresele PCR.
Brrrr....

#64
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-ai vre sa stii ce senzatie am eu cand va citesc elucubratiile sovine  si revansarde intr-o Europa unita  . Eu n-o pot spune din pacate aici .Nu e pentru catei .

#65
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostGingisHan2015, on 24 iulie 2017 - 19:03, said:

N-ai vre sa stii ce senzatie am eu cand va citesc elucubratiile sovine  si revansarde intr-o Europa unita  .
Pai, si exemplele pe care le dau eu, tot din Europa aia sunt.
Dar observ ca exemplele alea nu se vad, probabil din cauza unei pete pe retina.
Parerea mea. :)

#66
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu aici recunosc ca nu pot fi un bun partener de discutie . Educatia,  formatia profesionala , crezul meu propriu dobandit si cel inascut ma impiedica sa admit ceva care sa zdruncine litera sfanta a Constitutiei . Recunosc  asta . In particular ati vedea ca ne-am putea lesne intelege , insa fara subiectul asta . Nu sunt deloc asa cum crede o anumita parte a forumului , ci chiar din contra .

#67
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,782
  • Înscris: 07.01.2012

View PostDaco_Get, on 24 iulie 2017 - 12:19, said:



Dar ardelenii fac o smecherie...orice slabiciune o prezinta ca pe un atu sau ca pe un lucru bun si o tin asa aiurea in tramvai chiar daca in sinea lor stiu ca nu au dreptate .

Orice slabiciune   poate fi folosita ca atu. Prezenta unei slabiciuni marcheaza prezenta unei diferente intre cel ce oare si cel ce nu , or tocmai aceasta diferenta  ofera avantaj.. Ca in Aikido.Slabi  sunt doar cei ce nu stiu cum s-o faca. E de aplicat si de catre carpo-sarmatii tai.

#68
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiulian_k, on 24 iulie 2017 - 19:33, said:

Prezenta unei slabiciuni marcheaza prezenta unei diferente intre cel ce oare si cel ce nu ,

Aha .Cita perfectiune in logica .Nici macar o fisura Clar iarna nu-i ca vara si o sa fie bine ca sa nu fie rau .

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 16:56, said:

Daco_Get tu ilustrezi faptul că sunt regățeni care nu înțeleg nimic din Ardeal. E destul de rușinos să nu știi și să nu înțelegi istoria Transilvaniei. Nu știu dacă înțelegi ceva din România, că Ardealul e jumate din ea.
Tu ilustrezi perfect credinta cu care au trait ardelenii sute de ani sub stapinirea maghiara . Lasa ca daca ii lasam sa ne mai scuipe o data poate o sa le treaca si osa plece.
Si asta se intimpla si acum .

Maghiarii va arata cit va dispretuiesc votind extremistii din udmr la fiecare 4 ani  si voi inca mai credeti ca nu v-ar calari daca li s-ar da cea mai mica ocazie(cum de fapt o si fac in Harghita si Covasna, cum o fac pas cu pas in Tg Mures -apropo ai discutat vreodata cu vre-un roman de acolo sa vezi cind il intrebi cum se intelege cu maghiarii cum se uita prima data prin-prejur instinctiv sa vada daca il aude cineva ?? )

Ardealul e doar 1/3-ime .Nici intr-un caz jumatate .  

E rusinos sa stai sa fii scuipat mereu de urmasii ucigasilor stramosilor tai si sa fii in continuare servil in fata lor ( e generic-nu ma refer la persoana ta)

Tu nu numai ca nu intelegi istoria Transilvaniei dar e rusinos ca nu o intelegi ,cunoscind-o .

Edited by Daco_Get, 24 July 2017 - 19:59.


#69
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDaco_Get, on 24 iulie 2017 - 19:52, said:

Maghiarii va arata cit va dispretuiesc votind extremistii din udmr la fiecare 4 ani  si voi inca mai credeti ca nu v-ar calari daca li s-ar da cea mai mica ocazie

O incercare nefericita (oare a cata ?) de a-l convinge pe romanul ardelean sa intre in conflict cu vecinul maghiar cu care se intelege perfect, de generatii.

Edited by Hunor_66, 24 July 2017 - 22:45.


#70
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostHunor_66, on 24 iulie 2017 - 22:45, said:

O incercare nefericita (oare a cata ?) de a-l convinge pe romanul ardelean sa intre in conflict cu vecinul maghiar cu care se intelege perfect, de generatii.

Noroc că ardelenii cam știu ce valoare au ”patriotismele”.

Mi-a plăcut cum stătea Iohanis în poziție de drepți când i se cânta imnul secuiesc.    A fost amuzant.

#71
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 11:18, said:


Aici în străinătate întâlnești aleator români din diverse provincii. E o diferență de la pământ la cer între ardeleni și ceilalți (ardelenii au rușine, nu profită, nu mint fără rost etc.). Și basarabenii sunt mai serioși. Faptul că vorbești aceeași limbă nu înseamnă totul. Desigur întâlnești peste tot uscături. Dar procentele contează, probabilitatea ca cel din fața ta să fie serios e decisivă.

Dar mint si ei da? Ca tine acum?!

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 11:18, said:

Eu cred că ardelenii nu îi atacă pe unguri cu atâta nerușinare, deși numai familiile lor au suferit de pe urma ungurilor, nu pentru că cunosc mai mulți unguri, ci pentru că au mai mult bun simț.

Se poate vorbi și de cei care au luptat în cele două războaie "pentru Ardeal". Din păcate pentru ei, jertfa lor e discutabilă. Transilvania oricum primea autonomie în cadrul Austriei Mari, Ardealul de Nord oricum a fost dat în schimbul instaurării comunismului.
Diferenta este ca noi semanam mai mult cu ungurii .Aedica avem ceva numit mandrie ...



View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 11:35, said:

Cred că faci supoziții aiurea.

Poate că asta înseamnă "ceva  mai bun" pentru Orban (este maximul posibil ce-l putea obține ungurii în condițiile democrației parlamentare și ale economiei de piață, care au spart orânduielile medievale, defavorabile românilor):
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Greater_austria_ethnic.svg/350px-Greater_austria_ethnic.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acum sa ne refeom la minciunile tale alea civilizate :
Transilvania oricum primea autonomie în cadrul Austriei Mari

Ca care Austrie Mare ?! Ce imbecilitate mai este si asta ?

Ma rpg a fots o propunere a unui ametit care nu stia pe e lume traieste. Propunere din 1906 care a rams pe hartie. Daca parlamentarii unguri  de la Budpesta au avut hatiie tiparite cu asa ceva lr-au folosit-i in scopuri igienice. Si asta a fost toata Austricata Mare.

A ...  la 16 octombrie  1918 Împăratul-rege  Carol I semnează „Völkermanifest”-ul (Manifestul poporului) conceput de guvernul cezaro-crăiesc condus de Hussarek-Heinlein prin care se urmărea transformarea Imperiului Austriac într-o federație de state naționale autonome. Însă scopul politicienilor cezaro-crăiești din rândurile celorlalte naționalități nu era autonomia, ci suveranitatea.

Quote

24 octombrie: Guvernul cezaro-crăiesc din Viena și-a pierdut autoritatea: o parte din deciziile sale nu mai sunt respectate. Dieta Ungariei din Budapesta a anunțat, cu acordul regelui Carol al IV-lea, propunerea guvernului regal maghiar condus de Sándor Wekerle de a pune capăt compromisului austro-ungar din 1867 pe data de 31 octombrie 1918. Ultima întrunire a Consiliului Ministerial pentru afaceri comune.
    26 octombrie: Împăratul Carol I renunță la alianța cu Imperiul German.
    27 octombrie: Numirea de către Carol I în Viena a „Guvernului Lichidării” Lammasch. Jurământul a fost depus câteva zile mai târziu.
    28 octombrie: Comitetul Național Cehoslovac a preluat în Praga administrarea Boemiei de la reprezentantul cezaro-crăiesc și a finalizat fondarea statului cehoslovac independent. Galiția s-a despărțit de Cisleithania pentru a aparține statului polonez renăscut.
    29 octombrie: Comitetul Național Morav a preluat conducerea reprezentanței k.k. și a comandamentului militar k.u.k. din Brno. Dieta croată (Saborul) a declarat retragerea Croației din Austro-Ungaria. La Zagreb a fost proclamat Statul slovenilor, croaților și sârbilor, căruia ar fi trebuit să-i aparțină toate teritoriile slavilor de sud care făcuseră anterior parte din Dubla Monarhie. Consiliul Național Sloven a declarat la Ljubljana că toate teritoriile austriece locuite de sloveni sunt independente.
    30 octombrie: Împăratul și regele Carol I/IV dă ordinul ca Marina Militară Imperială și Regală să fie predată noului stat al slovenilor, croaților și sârbilor. Adunarea Națională Provizorie pentru Austria Germană instituie primul cabinet, act prin care Austria Germană se constituie ca stat; Karl Renner devine cancelar de stat. Comitetul Național Cehoslovac preia Comandamentul militar k.u.k. din Praga, Plzeň și Litoměřice.
    31 octombrie: Consiliul Național din Ljubljana declară intrarea Sloveniei în Statul slovenilor, croaților și sârbilor. Ofițerii statului slavilor de sud preiau comanda Marinei Militare Imperiale și Regale. La Budapesta ia ființă Consiliul Național Român Central. Fostul ministru-prezident István Tisza este omorît la Budapesta în prima zi a Revoluției Crizantemelor.
    1 noiembrie: Cabinetul k. k. Lammasch a început în Viena să predea afacerile statului noului cabinet austro-german condus de Renner. Administrarea Bosniei a fost predată Comitetului Național Bosniac. Conducerea Direcției Poliției k. k. din Viena a jurat credință Staatsrat-ului.
    2 noiembrie: Ordinul deja dat de Béla Linder, noul ministru al apărării în guvernul revoluționar maghiar condus de Mihály Károlyi, regimentelor maghiare de pe frontul italian cu scopul încetării luptelor și depunerii armelor, a fost transmis în mod oficial trupelor de către Înaltul Comandament al Armatei Austro-Ungare. S-a retras ultimul ministru de externe k. u. k., Gyula Andrássy cel Tânăr.
    3/4 noiembrie: Armistițiul de la Villa Giusti, semnat lîngă Padova între forțele armate austro-ungare și Antanta. Termenul intrării în vigoare a armistițiului, care potrivit așteptărilor armatei k.u.k. ar fi fost „imediat”, a fost interpretat în mod diferit de părțile implicate în conflict; aceasta a permis forțelor italiene să ia prizonieri peste o sută de mii de soldați k.u.k. în ultimele 24 de ore. Italia a ocupat Tirolul la sud de Pasul Brenner, Triest și Litoralul austriac. S-a retras ultimul ministru de finanțe comun, Alexander Spitzmüller.
    6 noiembrie: Carol I/IV a ordonat demobilizarea unităților rămase din armată. Trupe germane ocupă între 6 și 10 noiembrie părți din Tirol și Salzburg.[20]
    9 noiembrie: Consiliul Național Român Central cere noului guvern revoluționar maghiar condus de Mihály Károlyi să i se acorde o deplină putere de guvernare asupra teritoriilor locuite de români în Ardeal și Țara Ungurească
    10 noiembrie: Regatul României declară din nou război Puterilor Centrale și trupele române trec încă o dată Carpații.
    11 noiembrie: Retragerea împăratului Carol I în Austria Germană, dizolvarea guvernului k. k. Lammasch, eliberarea tuturor funcționarilor publici de jurământul de credință făcut împăratului. Se retrage ultimul ministru de război k. u. k., Rudolf Stöger-Steiner von Steinstätten.
    12 noiembrie: Prin hotărârea Adunării Naționale Provizorii, statul Austria Germană s-a declarat republică aparținătoare de Republica de la Weimar. Delegațiile și Camera Domnilor din Consiliul Imperial precum și ministerele k. u. k. și k. k. au fost desființate.
    13 noiembrie: Se retrage regele Carol al IV-lea al Ungariei. Guvernul maghiar, care nu se considera angrenat de armistițiul în vigoare din 3 / 4 noiembrie dat fiind că Ungaria ieșise din uniunea reală cu Austria la sfârșitul lui octombrie, încheie o convenție militară cu Antanta la Belgrad, prin care e nevoit să accepte condiții chiar mai rele decât cele impuse la Villa Giusti.
    14 noiembrie: Tomáš Garrigue Masaryk, încă în exil, a fost ales ca președinte al Republicii Cehoslovace. Desemnarea sa prin intermdiul politicienilor cehi din exil a fost încununată de succes încă din 24 octombrie în Paris.
    15 noiembrie: Consiliul Național Român Central decide unirea românilor din Transilvania și din Țara Ungurească cu Regatul României.
    16 noiembrie: Ungaria se declară republică, primul președinte fiind Mihály Károlyi

Deci ca care Austia Mare ca cand Austria ibsasi  zice "basta! M-am saturat !! Duceti-va-ti unde vreti ca  noi vrem sa ne unim cu Germania!!!
Ma tu esti in taoate mintile tale sau ale altuia?!


Si mai este nerusinata minciuna cu Ardealul de Nord oricum a fost dat în schimbul instaurării comunismului.  Ei nu zau?
Da oricum propoztia arata ca de fpat pricum Unagria dorea sa fie comunista - ca si in 1918 ...

View PostEsticul, on 24 iulie 2017 - 14:32, said:

Nu e niciun simptom Stockholm. Capitalismul i-a pus pe românii ardeleni pe picior de egalitate cu ungurii. Moșiile feudale ale grofilor au ajuns în mâinile chiaburilor români. Și asta s-a întâmplat înainte de 1918. Militarii năsăudeni i-au scos ca pe șobolani pe unguri din parlamentul din Budapesta când împăratul a dizolvat parlamentul. Ăsta nu e simptom Stockholm. Planurile lui Franz Ferdinand ca viitor împărat preconizau scoaterea Transilvaniei din Ungaria. De ce numai planul lui Brătianu de-a lua Ardealul "fără ardeleni" era bun?

Da? Si atunmci ce rpst a mai avut imprprietarirea din Ardeal?

#72
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 24 iulie 2017 - 22:45, said:

O incercare nefericita (oare a cata ?) de a-l convinge pe romanul ardelean sa intre in conflict cu vecinul maghiar cu care se intelege perfect, de generatii.

Posted Image))) Ia intreaba tu ardelenii din Harghita si Covasna Posted Image)
Maghiariii se inteleg perfect cu ardelenii atita timp cit ardelenii pun capul in pamint si merg mai departe . Da ia sa ridice capul ardelenii sa vezi cum se duce dracu toata "intelegerea" maghiareasca .
De fapt sevede cu ochiul liber si acum .
Problema majora a maghiarilor este sa ii desparta pe ardeleni de restul romanilor fiindca dupa aia stiu ei ce au de facut si cum sa intoarca foaia .

View Posttomaso, on 24 iulie 2017 - 23:10, said:

Mi-a plăcut cum stătea Iohanis în poziție de drepți când i se cânta imnul secuiesc. A fost amuzant.

Johannis s-a distrat cu extremistii Posted Image) A stat in picioare ,nu ca stat drepti, cind si-au cintat aia cintecul popular si nu din respect ci din bunul simt de care povestea colegul de mai sus .
Bun simt de care au profitat ,din nou,ca niste jigodii .

Si ardeleanul a tacut ...si a pus capul in pamint .....


A fost clar ca nu i s-a spus lui Johannis ca se va cinta muzica populara la o intilnire oficiala .

Dar na , nu ma mir ca pe tine te poate distra ca Presedintele Romaniei este pus in situatiii jenante de niste jigodii extremiste .

Ca sa nu mai spun de aceeasi incercare ,pe care extremistii o faca cu oricine de a incerca sa ii pozeze cu cirpa aia inventata de maghiari .

Cit de mizerabil sa fii ,sa traiesti in Romania "de generatii" si sa primesti ..Drapelul Romaniei la schimb cu o cirpa iredentista ...???

Greu de priceput...nu-i asa ??

Edited by Daco_Get, 25 July 2017 - 06:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate