Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

BMW 318d 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Pentru becuri incearca emag , mai mereu au oferte, iti trebuie un set h7 pentru faza scurta si un set h7 pentru faza lunga. Pentru inceput un set pentru faza scurta, sa iti faci o parere daca merita. Osram laser +130% cred ca este ok , personal sunt multumit de silverstar dar incearca "laserul".

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrogeralbu, on 01 octombrie 2017 - 23:53, said:

salut.
ok, punem intai atunci becurile philips, abia apoi o sa ma gd serios la xenon poate problema se rezolva si asa.
ele se iau de la metro cred, am vazut parca asa ceva acolo. e nevoie de un anumit tip? si inca o intrebare, cate iau? pentru faza lunga si scurta ar fi 2 cu 2, nu? sau mai multe?

eu le-am luat de la Selgros Posted Image
vezi ca au aparut si +170% Posted Image Philips. cica se ard mai repede dar merita iti garantez

ia numai faza scurta cum ti-a recomandat si colegul si vezi cum sunt. ai H7. (55W parca)!
la Audi le-am schimbat eu... cu manutza Posted Image nu trebuiau reglate dupa.

daca iti plac pune si pe lunga... eu nu am pus decat pe scurta!

Edited by MembruAnonim, 04 October 2017 - 15:37.


#93
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut tuturor,
ref faruri - pe scurta ma intereseaza mai ales, faza lunga e ok asa cum e si nici nu prea o folosesc, mai ales la noi..multe sate...
am revenit si o sa ma uit intai la aceasta varianta cu becurile, daca se ard sau similar o sa pun xenon. ceva tot am aflat clar, nu e voie in garantia neamtului sa aduci modificari majore chiar daca le face BMW.  schimbat becuri nu se considera modificari..
o sa ma uit pe linkuri si la metro/selgros , banuiesc ca voltajul samd il gasesc in talon.

ultima data am scris din bruges, de acolo etapa cca 1000 km cu stop dresda 2 nopti. vazusem in copilarie dresda, la inceputul anilor 90, exsta pe atunci o piata lasata exact cum fusese bombardata in 45. nu mai e acum, totul refacut si plin de turisti. ors scumput si fata de germania vest datorita turistilor, dar merita.

din dresda iar etapa 1000 km cu sttop timisoara. aici putin dezamagit de gradul de depreciere al cladirilor din centru..se vede la majoritatea tencuiala cazuta si deja zidaria..
e prima data insa cand intru din ungaria in ro si mi se pare un progres..drum f bun intre granita si TM desi pe un singur sir, sate mult mai locuite si frumoase.
Tm - bucuresti pe orsova, craiova etc - neimpresionant, doar vederea asupra dunarii spre severin indeed deosebita.

masina functionat perfect, singurul pct strange e navigatia care nu vede unele drumuri, poate s mai noi de 2014 de cand e ea.
am venit prin cehia si slovacia, excelente drumuri si aici.

din londra pana la buc, traseu prin bruges, dresda, timisoara fix 3020 km.
de cand am luat o am facut cu ea 13 000 km.

Edited by rogeralbu, 08 October 2017 - 09:37.


#94
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

View Postbbogdanmircea, on 04 octombrie 2017 - 13:43, said:

Foarte frumoasa masina, sa-ti traiasca ! In alta ordine de idei, acest motor de 2.0 mai are probleme cu faimosul lant sau s-a rezolvat ?
Am facut test-drive si eu cu un 318d touring, dar sincer mi s-a parut destul de lenes, adica ma asteptam sa fie mai rapid avand in vedere ca BMW si tractiune spate, se pare insa ca e o masina destul de grea in special in varianta touring .

salut
ref lant, sper sa nu am probleme. stiu ca nu s a schimbat la primul proprietar, mi a confirmat si bmw koln si fosta utilizatoare, n a avut de ce.
la bmw Romania cand am fost am vazut baietii ca ascultau undeva in stanga notorului, spuneau ca trebuie facut asta dimineta sau oricum cu motorul rece la relanti..au zis ca nu se aude nimic. tot ei au recomandat sa fac schimb la 15 000, eu am facut fix inainte de cele 2 drumuri lungi despre care am scris, buc-uk si retur.

ref putere, mi se pre ok 318, acum am venit 2 pars in masina si portbagaj full, full si bancheta spate cu bagaje - mai ales carti care s grele..nu mi a dat senzatie ca nu are putere. am mers cel mai tare 200 in ungaria si acum cam 190 in cehia dar nu constant, in general intre 140 si 170 pe autostrada, setam pilotul pe 150 si adaptam functie de ce trafic era.

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bravo. Acum suntem si noi dupa 3 zile de Bruges... frumos tare aici. Iar wissbier (witbier) e f buna, asa cum ai si specificat. Nu prea au draft modelul asta dar e ok.


A fost o experienta super, mai puțin mașina care e e un Opel astra pe benzina. Incapatoare dar lenesa. BMW ul tau cati caluti are?




#96
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Intra pe forumul monomarca si mergi si fa un update la navigatie pt hartile varianta martie 2017. Eu am facut si la x1 si la E90 si merge foarte bine. Nu mi-a gasit niste ronduri noi facute in Grecia pe langa Salonic, dar aia lucreaza incontinuu si nu termina niciodata.

#97
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut Cristi. enjoy Bruges. masina are cred 143 cai

Cavaliere, salut. intru pe BMW si cred ca trebuie sa primesc un cod? intrebasem la reprezentanta siu ziceau ca update navi dureaza 2 ore si costa 150 eur.

#98
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postrogeralbu, on 08 octombrie 2017 - 20:43, said:

salut Cristi. enjoy Bruges. masina are cred 143 cai

Cavaliere, salut. intru pe BMW si cred ca trebuie sa primesc un cod? intrebasem la reprezentanta siu ziceau ca update navi dureaza 2 ore si costa 150 eur.

Intra pe forum si vorbeste cu skw sau neo, costa maxim 100 lei update-ul.

#99
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Mergi destul de "alert" pentru cei teoretic 143 de caluti, in Ungaria nu sunt camere pe autostrada sau stii unde sunt ?
Eu doar in DE merg peste 130, in rest Austria si Ungaria nu depasesc niciodata ca stiam ca sunt camere si fixe si supriza ...
De curiozitate ce consum mediu global ai pana acum ?

#100
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut,
consum cf computer bord 5.8, cred ca a calculat de cand am luat o.
in acesti 13 k km am 3 drumuri de 3000..deci mai mult in afara decat oras..

camere m au si luat, in austria am vz cand au facut poza. din experienta, daca masina e straina riscul e sa te prinda politia lor atunci pe loc. daca ai iesit din tara nu se complica..e greu pt ei sa te urmareasca in ro..
singura exceptie e uk, acolo insa am fost f atent si eu deoarece aveam adresa si aveau cum sa ma apuce

#101
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbbogdanmircea, on 09 octombrie 2017 - 10:43, said:

Mergi destul de "alert" pentru cei teoretic 143 de caluti, in Ungaria nu sunt camere pe autostrada sau stii unde sunt ?
Eu doar in DE merg peste 130, in rest Austria si Ungaria nu depasesc niciodata ca stiam ca sunt camere si fixe si supriza ...
De curiozitate ce consum mediu global ai pana acum ?

Ce legatura au caii putere cu stilul de mers?

#102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrogeralbu, on 08 octombrie 2017 - 20:43, said:

salut Cristi. enjoy Bruges. masina are cred 143 cai

am enjyed the beer... ca am pus 3 kile :D

143 cam putini, poate-i faci un chiptunning !

#103
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
:) ai șanse mari sa îți vina acasă. Cele din Germania și Olanda dacă nu le plătești îți intentează proces la Judecătoria din orașul de unde aparții, chiar și pentru 60e.
Exemplu: http://www.ziaruldei...pa--167212.html

Anul trecut firma de unde am luat mașina a primit notificare de la ANAF ca au primit amenda de la austrieci și pentru ca nu au notificat la timp conducătorul auto al automobilului aveau probleme in a elibera fiscalul. Cum îți e norocul!

Edited by t-balt, 09 October 2017 - 15:26.


#104
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut,
teoretic e posibil orice, dar desi am mers mult afara, inspre germania cel putin, cam de 2 ori minim pe an, nu mi s a intamplat. poate fi, am citit articolul din link, dar oricat de nemti ar fi pentru 100 e nu stiu daca le e comod sa te dea in judecata in ro.
by the way, nemtii au un renume excelent si respecta mereu regulile, dar pe fond sunt niste mari comozi..

#105
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Amenzile din Germania vin sigur acasă.  
Cam după maxim 2 luni cred ca a ajuns si era vorba de 50 euro pentru viteza.

#106
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut all,
am achizitionat becuri philips racing vision - au un plus 150%
sper sa fie ok, o sa vina maine acasa, nu aveau la magazin fizic ci doar online.

stie cineva cat ar costa sa le pun/schimb pe cele vechi. am luat doar h7,pntru faza scurta.

#107
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
20 de lei la orice spălătorie auto care are și vulcanizare. 25  de lei la orice service mic. moca probabil la dealer dacă îi cunoști. niște zgârieturi dacă le schimbi tu

#108
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Sau fara zgarieturi daca te uiti inainte pe youtube la un filmulet :D .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate