Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BMW 318d 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut,azi am pus becurile noi.
philips racing vision, declara 150%.
nu am gasit decat la media galaxy cu livrare acasa, nu aveau in stoc.
sper ca montajul e ok, l a rezolvat un service

impresii-acelasi drum dn1, zona snagov - se vede mai bine, mai ales vad mai clar si mai alb liniile de pe jos. m am jucat un pic la reglaje, am vz ca are 0 1 si 2. le am pus cam la jumate, nici f departe sa bata, nici chiar in fata mea. pare mai bine.
am pus doar pe faza scurta deocamdata.

#110
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Pe lungă nu are rost. Oricum o folosesti rar si ai suficientă lumina. Tot la service au si un "ochi"/tub pt reglat. Ti le reglează in sus/jos stânga/dreapta ca sa ai vizibilitate maxima. Diferentele sunt uriase intre faruri reglare si faruri nereglate

#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia o mașinã cu led sa vezi cã nu e chiar asa de mare diferenta. Noua ne-au placut autostrãzile din Belgia, toate luminate. Parca la noi si compozitia asfaltului e cam neagrã... :)

#112
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna tuturor,
masina are becurile noi, merg bine, se vede mai clar si mai alba cumva lumina.
pe lunga nu am pus, nici nu cred sa o fac.

as vrea sa i fac detailing sau macar sa i dau cu solutii/creme tapiseria? e piele bej dakota.
s a murdarit vag de la blugi in dr scaunul meu respectiv cel de langa a transportat un hidroizolator-am cautat toata luna unul bun, l am gasit si l am dus si acasa de drag ca a facut treaba..dar a lasat 2 pete de bitum..mici, dar negre..le am scos f bine ca am observat imediat dar cu acest prilej m am gandit sa i fac ceva tratament?
poate exista spray sau crema? please advice cei care stiti

#113
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Crema doina. Nu glumesc...

#114
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua,

nu am apucat sa i dau pielea cu crema inca, dar ma gandesc sa i fac urmatoarele:
-sa i pun un carlig pentru biciclete. avem toti bici, 2 adulti si 2 copii. ce carlig recomandati si ce suport biciclete?
- doresc sa i upgradez sistemul audio. am vazut pe net ceva care se cheama sistem alpine. in esenta i se pun boxe mici intra portierele fata si parbriz. stiti ceva mai bun, sau pe cineva care face asta?
si ultima intrebare, merita remaparea? inteleg ca stage 1 e un update de soft in fapt. implica riscuri sau recomandati?

multumesc tuturor si ganduri bune
r

#115
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

 rogeralbu, on 19 noiembrie 2017 - 23:59, said:

buna ziua,

nu am apucat sa i dau pielea cu crema inca, dar ma gandesc sa i fac urmatoarele:
-sa i pun un carlig pentru biciclete. avem toti bici, 2 adulti si 2 copii. ce carlig recomandati si ce suport biciclete?
- doresc sa i upgradez sistemul audio. am vazut pe net ceva care se cheama sistem alpine. in esenta i se pun boxe mici intra portierele fata si parbriz. stiti ceva mai bun, sau pe cineva care face asta?
si ultima intrebare, merita remaparea? inteleg ca stage 1 e un update de soft in fapt. implica riscuri sau recomandati?

multumesc tuturor si ganduri bune
r
1. la suport de bicicletă nu știu ce să spun. încă suntem la tricicletă, mai așteptăm
2. pentru sistem de sunet, încearcă să vorbești cu firme specializate. nu lua tu boxe sau cine știe ce pentru că rezultatul nu o să fie cel așteptat
3. eu nu aș face remapare (decât dacă aș avea benzină) - nu am o logică, ci doar o părere nefundamentată

#116
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 04 octombrie 2017 - 15:37, said:


eu le-am luat de la Selgros Posted Image
vezi ca au aparut si +170% Posted Image Philips. cica se ard mai repede dar merita iti garantez

ia numai faza scurta cum ti-a recomandat si colegul si vezi cum sunt. ai H7. (55W parca)!
la Audi le-am schimbat eu... cu manutza Posted Image nu trebuiau reglate dupa.

daca iti plac pune si pe lunga... eu nu am pus decat pe scurta!
Parca va si vad noaptea masurand fluxul luminos, calculand procentele..  
Fa un experiment..  daca poti, sa aprinzi pe rand multe becuri. Dar multe, vreo  20-30. La un moment dat 1-2 becuri stinse sau aprinse nici nu se mai observa..  
La un bec cu +170%, inseamna ca lumineaza "aproape" dublu.. adica ca si cum ai doar un far si altu ars, dar vezi "doar cu 30%" mai slab decat cu doua becuri clasice la 100%.  

La mine in studio, cand am aprins cele 45 de becuri+ luninile  de la soft boxuri,  era o lumina, beauty dish, ringuri.. meh.. abia cand ieseam din incapere realizam ca vad "stele verzi"..  1kW consumat de lumini LED.

#117
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 rogeralbu, on 19 noiembrie 2017 - 23:59, said:

buna ziua,

nu am apucat sa i dau pielea cu crema inca, dar ma gandesc sa i fac urmatoarele:
-sa i pun un carlig pentru biciclete. avem toti bici, 2 adulti si 2 copii. ce carlig recomandati si ce suport biciclete?
- doresc sa i upgradez sistemul audio. am vazut pe net ceva care se cheama sistem alpine. in esenta i se pun boxe mici intra portierele fata si parbriz. stiti ceva mai bun, sau pe cineva care face asta?
si ultima intrebare, merita remaparea? inteleg ca stage 1 e un update de soft in fapt. implica riscuri sau recomandati?

multumesc tuturor si ganduri bune
r

Cauta o firma specializata care se ocupa cu retrofit-uri doar pt BMW si vezi ce iti recomanda ei. Este un baiat pe forumul dedicat care fix cu asta se ocupa. Eu as merge pe Harman Kardon.

Legat de soft, din punctul meu de vedere merita, nu stiu ce sa zic de fiabilitate pe termen foarte lung insa nu ar trebui sa fie probleme, satisfactii sunt.

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

 ionut_ionut, on 20 noiembrie 2017 - 10:02, said:


Cauta o firma specializata care se ocupa cu retrofit-uri doar pt BMW si vezi ce iti recomanda ei. Este un baiat pe forumul dedicat care fix cu asta se ocupa. Eu as merge pe Harman Kardon.

Legat de soft, din punctul meu de vedere merita, nu stiu ce sa zic de fiabilitate pe termen foarte lung insa nu ar trebui sa fie probleme, satisfactii sunt.
Chiar sunt foarte curios la ce pret se va ajunge.
Pe langa partea activa audio, masina mai trebuie prelucrata, sa nu inceapa sa vibreze te miri ce prin cabina.. altfel tot efortul este de pomana..  materialele fonoabsorbante nu's chiar eftine, ba din contra.

#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 tfmercedez, on 20 noiembrie 2017 - 09:44, said:

Parca va si vad noaptea masurand fluxul luminos, calculand procentele..  

am zis, okiometric... :D
habar n-am daca-s mai bune. dif intre 130% si 170% cred ca e de marketing :D dar ma rog... oricum sunt mai bune ca halogenurile clasice

mie imi plac becurile sotiei de la audi. chiar daca nu sunt led ci doar xenon, si dupa cum zicea bobAlex, cica au si fluxul luminos mai mic... dar imi plac. poate e chestie si de culoare, mi se par si mai bune!

#120
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
clienții haudi sunt mai raționali.

#121
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Xenonul este mai eficient, da mai multa lumina pentru aceiasi putere consumata, nu stiu daca exista o lege sa impuna limita la 55W per lampa. Dar xenonul are si un cost initial mult mai mare. Dar deja parca se vorbeste de audio.

 bobalex18, on 20 noiembrie 2017 - 14:28, said:

clienții haudi sunt mai raționali.
Iar cei skoda, mai pragmatici.

#122
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

 tfmercedez, on 20 noiembrie 2017 - 14:47, said:

Xenonul este mai eficient, da mai multa lumina pentru aceiasi putere consumata, nu stiu daca exista o lege sa impuna limita la 55W per lampa. Dar xenonul are si un cost initial mult mai mare. Dar deja parca se vorbeste de audio.

Iar cei skoda, mai pragmatici.
știu foarte mulți fani înrăiți Audi care au trecut la skoda...și nu le pare rău deloc

#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 bobalex18, on 20 noiembrie 2017 - 15:06, said:

știu foarte mulți fani înrăiți Audi care au trecut la skoda...și nu le pare rău deloc

cred ca e de costuri!... nu chiar aceasi masina!

#124
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua,
ref boxe, am sperat la bose, nu au insa in Romania gama auto..
ref tuning, ma gd sa fac la vara, cand expira garantia.
a facut cineva aceasta operatiune cu boxe tweeter? exista posibilitatea inserarii acestora fara a schimba si celelalte boxe ale masinii?

#125
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Uite aici retrofit original
http://www.realoem.c...&diagId=03_1312

#126
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna seara tuturor,
azi masina a facut prima revizie la BMW in ro si pentru ca mi s a parut ok pretul dau stire si voua - schimbat ulei si toate filtrele plus o regenerare sau improspatare a instalatiei aer conditionat, au recomandat sa fac asta mereu cd schimba filtrul de clima - cost incl tva 1160 lei. mi s a parut ok, am inteles ca e promotie sau ceva de gen
am facut de cand am luat o 21 k km. si urmeaza lung drum de iarna, sper sa nu fie probleme..buc edinburgh si retur la final februarie prin olanda, germania si polonia.

ref audio am gasit trimuri tot la bmw pt boxe tweeter. sistemul montat - fischer. pare mai bine decat stock.

de xenon nu am avut timp dar am vazut ca in germania sau olanda se gasesc faruri cu lupa la cca 300 eur bucata, sensibil mai bine ca la noi.

all the best tuturor si pe curand

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate