Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Probleme cu viteza si calitatea imaginii video dupa scrierea pe dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
hasfart

hasfart

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2015
Am descarcat de pe camera video Panasonic AG-AC 30 fisiere tip sfk, care in urma editarii video prin Sony Vegas Pro 13 le+am exportat in format avi 1920x1080, cu 25 frames-sec, PAL DV Widescreen(template Sony Vegas). Imaginea este perfecta atat din punct de vedere calitate cat si viteza de redare. La scrierea pe dvd pe care o fac cu Windows DVD Maker se intampla ceva pt ca imaginea rezultata pe dvd se vede sacadat si pixelata, deci fff slab calitativ. Setarile pe care le aleg la inscriptionare sunt 16:9, slow speed la ardere si cam atat caci nu am ff multe optiuni. Windows imi spune la compatibilitate sa deselectez niste filtre din lista, care nu exista, daca sunt desincronizari de imagine sunet. Unde gresesc? Cum fac sa nu mi se altereze calitatea si viteza imaginii video la scrierea pe dvd?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,989
  • Înscris: 07.02.2003
DVD-ul nu este HD. Daca vrei neaparat pe DVD, exporta in 720/576 PAL cu interleave Posted Image

Altfel daca vrei poti sa scrii fisiere de date video (nu format video) pe dvd-uri, asta merge daca te incadrezi la spatiu, de ex mp4-uri cu h265 in container mkv. Si lasi rate si rezolutie la cat e default. Dar nu vor merge decat pe PC si scule capabile.

Edited by andreic, 19 July 2017 - 21:02.


#3
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Fişierele video importate corect nu sunt .sfk ci .mp4, .mov sau .mts.
Data viitoare trage 50i/p dacă vrei să nu ai săcadări.
La export lasă .avi în pace şi exportă direct cu template mpeg2 16/9 şi sunet ac3 dacă vrei dvd.
În plus camera aia trage şi format SD 720x576 pe care îl poţi folosi dacă faci dvd-video şi nu vrei conversii din fullhd.

Edited by vgabi, 20 July 2017 - 08:07.


#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Mai pe scurt, ca sa rezum raspunsurile de mai sus.

1. foloseste alt program de scriere, recomand CDBurnerXP.
Scrii in formatul Data Disc

2. Pe un disc DVD intra 4.37 Gb
Faci proba la export, sa te incadrezi in aceasta marime (in functie de lungime video si bitrate ales de tine).
Nu stiu de ce ai ales AVI, cred ca MP4 (Sony AVC, Mainconcept AVC) ar fi mai potrivit, oricum asta conteaza mai putin, zici ca esti multumit de rezultat.
E posibil sa nu mearga aceste AVI pe diverse dispozitive (gen DVD/blu-ray playere).
Daca nu te incadrezi in 4.3 Gb, ai 2 solutii:
a) bitrate mai mic, dar poate pierzi din calitate, faci probe
B) imparti filmarea in bucati.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 08.02.2011
Ce alt motiv ar fi sa scrii DVD-uri decat compatibilitatea cu playerele standalone vechi ?  Astea noi toate citesc de pe USB si la calitate full hd in mod direct,

#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 17.02.2016

View Posthasfart, on 19 iulie 2017 - 20:54, said:

Unde gresesc?

Descarci -> editezi si convertesti rezultatul -> se vede foarte bine -> convertesti din nou la scriere pe DVD -> se vede slab

Ce faci tu acum e conversie dubla, iar la a doua pierzi din calitate. Daca vrei sa le pastrezi la fel cum ies din Sony Vegas, faci ce a spus colegul pe care nu-l cheama Roxana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate