Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Masina noua 10.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#91
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
La km astia iesi mult mai ieftin daca inchiriezi!

#92
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
Am uitat sa specific ca sunt constrans si de gps-ul de pe masina de servici ca sa "ma misc" mai mult cu ea.
Si daca e sa fac achizitia ar fi o achizitie care as face-o pentru o peroada lunga.

#93
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Banii ii ai deja sau faci credit?

#94
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfarausername, on 30 iulie 2017 - 08:59, said:

Banii ii ai deja sau faci credit?

fac credit,dar fac credit doar ca acum pot sa-l platesc...sper sa ma intelegi.
adica o sa imi para rau daca peste 5 ani o sa lucrez in alta parte pe un salar mai mic cu care nu o sa imi permit decat sa platesc utilitatile,mancare si inca ceva si nu o sa mai pot sa fac credit pe care sa il platesc,cand acum imi pot permite asta si in maxim 3 ani e gata...platit si ma macar ma aleg cu un bun pe care sa-l am cel putin 10 ani.

#95
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Problema este ca la 10mii este destul de complicat, nu ai decat varianta lowcost : Dacia,peugeot,citroen, poate un Fiat tipo. Iti sugerez un motor clasic daca mai gasesti pe undeva, perfuziile astea de 0,9 ma indoiesc sa tina 10 ani fara reparatii serioase. Eventual mai pune 10% si poate prinzi un seat toledo, are avantajul modului de deschidere portbagaj ce iti va fi foarte util pe viitor!

Edited by farausername, 30 July 2017 - 11:00.


#96
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfarausername, on 30 iulie 2017 - 10:53, said:

Problema este ca la 10mii este destul de complicat, nu ai decat varianta lowcost : Dacia,peugeot,citroen, poate un Fiat tipo. Iti sugerez un motor clasic daca mai gasesti pe undeva, perfuziile astea de 0,9 ma indoiesc sa tina 10 ani fara reparatii serioase. Eventual mai pune 10% si poate prinzi un seat toledo, are avantajul modului de deschidere portbagaj ce iti va fi foarte util pe viitor!

cum am scris si mai sus pe mine ma intereseaza dintre VW polo 2015-2016 sau Audi a4 2010 combi sau sedan SH...am gasit la 8000-9000 euro vw polo 2016,afara la reprezentanta SH cu 20 si ceva de mii de km. sau un a4 combi tot pe acolo la pret.
renaul, Citroen si Peugeot sunt masini frantuzesti pe care le urasc si stiu ca sunt scumpe in cazut reparatiilor....fiat...masina de kkt,dacia stiu ca e slaba in tabla si cum ziceam in prima postare ma intereseaza siguranta....in caz de un impact cu o dacia....e cam moarte sigura...de asta intreb despre polo(stiu ca vw sunt rezistente,dar alea mai vechi,astea mai noi nu mai stiu),dar stiu ca audi e tzapana si rezistenta....acum nici tanc nu vreau...

#97
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,989
  • Înscris: 20.10.2015

View Postredryver, on 30 iulie 2017 - 10:48, said:


fac credit,dar fac credit doar ca acum pot sa-l platesc...sper sa ma intelegi.
adica o sa imi para rau daca peste 5 ani o sa lucrez in alta parte pe un salar mai mic cu care nu o sa imi permit decat sa platesc utilitatile,mancare si inca ceva si nu o sa mai pot sa fac credit pe care sa il platesc,cand acum imi pot permite asta si in maxim 3 ani e gata...platit si ma macar ma aleg cu un bun pe care sa-l am cel putin 10 ani.

Atunci pune ACUM banul la ciorap.
O sa iesi MULT MAI IEFTIN.
Creditul e pentru fraieri

#98
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
@redryver - de curiozitate,de ce zici ca urasti Peugeot Citroen ? Iti spun sigur ca nu sunt mai scumpe la piese fata de alte masini ! Eu am Avensis,ca sa nu crezi ca le fac reclama,dar am prieteni cu masini din grupul PSA care nu prea le repara cine stie ce

#99
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
La 1000 km pe an pune la CIORAP. Să-ți iei mașină pe kilometrii ăia e ca și cum ai arunca banii pe fereastră mai ales dacă e să-ți faci credit.

Strânge câțiva ani, vezi ce se adună și mai discută. În rest pentru o vacanță sau chestii din astea e bună și una închiriată.

#100
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mda....sa bagi 9000 de euro intr-o coaja de 7ani si sa faci 1000 de km pe an cu ea, asta inseamna sa fii mafiot !
Macar sa fie full da full, fara piele!

Edited by farausername, 30 July 2017 - 18:47.


#101
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Sincer, pentru un numar asa mic de km pe an nu merita.

Gandeste practic putin, ca pana la urma tot de bani e vorba, iei o masina veche de 5 ani pe care vrei s-o mai ai minim 5 ani, nu zic mai mult.

Pe an vine un pret cam mare sa ai drept de proprietate pe masina aia fara o utilitate practica la tine in gospodarie.

Cat crezi ca o sa recuperezi peste 5 ani din masina daca o sa aiba 10 ani? cine o s-o ia?

Ce siguranta ai ca n-o sa bagi in ea fiind veche grupa mare?

Cu 2000 euro pe an faci multe si te ajuta mult in conditiile in care tu faci credit pentru banii astia.

O zic din suflet ca nu renteaza, nu te cunosc, nu castig nimic, doar satisfactie sufleteasca in cazul in care nu te bagi la o chestie de genul asta.

Cum au zis colegii mai sus, pentru un concediu, renteaza mai mult sa inchiriezi o masina.

#102
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Cum sa faca 1000 km pe an? Km astia ii faci daca ti iei caruta si aia cu un singur cal ...
O sa faca inevitabil mai multi

#103
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,989
  • Înscris: 20.10.2015
1000km / an ii faci cu taxiul si nu te doare capul.
Nici p-altii pentru ca la experienta ta mai mult incurci traficul

#104
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sa revenim la oile noastre!
@adidom, rabla nu mai este, deci ofertele pe care le-ai primit ce relevanta mai au? Sunt dispusi dealerii sa suporte discountul? Daca maine vrei sa iei astra aia, cu cat o iei? La ei pe configurator apar niste scoruri astronomice, 19mii euro gen!
Chiar urmaresc zona asta de 13-14 mii si acum fara rabla am obesrvat in unele cazuri reduceri indestulatoare!

Edited by farausername, 30 July 2017 - 23:04.


#105
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Pe astra 1.4 140cp m-am concentrat in ultimele 2-3 saptamani grupa mare, am dat mesaje peste mesaje, am gasit un dealer foarte bun si chiar maine trebuie sa vorbesc cu el, a fost plecat o saptamana.

Stiu ca nu e rabla, dar din ce am inteles ultimele dati cand am vorbit cu ei urmeaza sa reinceapa.

Sa nu zici ca n-o sa mai fie deloc anul asta !!!

#106
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 05.08.2005

View Postredryver, on 30 iulie 2017 - 11:35, said:



cum am scris si mai sus pe mine ma intereseaza dintre VW polo 2015-2016 sau Audi a4 2010 combi sau sedan SH...am gasit la 8000-9000 euro vw polo 2016,afara la reprezentanta SH cu 20 si ceva de mii de km. sau un a4 combi tot pe acolo la pret.
renaul, Citroen si Peugeot sunt masini frantuzesti pe care le urasc si stiu ca sunt scumpe in cazut reparatiilor....fiat...masina de kkt,dacia stiu ca e slaba in tabla si cum ziceam in prima postare ma intereseaza siguranta....in caz de un impact cu o Dacia....e cam moarte sigura...de asta intreb despre polo(stiu ca vw sunt rezistente,dar alea mai vechi,astea mai noi nu mai stiu),dar stiu ca audi e tzapana si rezistenta....acum nici tanc nu vreau...

Daca faci asa putini km nu rentează sa pierzi atâția bani. Ma simplu iei ceva in genul ce nu ruginește, dai maxim 6000e, preferabil 5000 și de restul mergi in concedii.

Asa ceva:
https://www.autovit....html#10b20c7814
Cu motor 1.8 sau 1.6
E un Opel astra I. Piese ieftine, motor simplu si fiabil, km ok ar trebui sa fie bun la toate. Dotări f ok. Fiind un  Opel la baza nu ar trebui sa ai probleme cu mecanicii.

https://www.autovit....html#10b20c7814 Asa ceva cu garanție, ar trebui sa fie f ok mulți ani fără probleme, costuri mici.

Seat Ibiza/Skoda Fabia sunt tot un polo alta denumire și forma a caroseriei. Prețuri mai mici.
https://www.autovit....html#10b20c7814
https://www.autovit....html#10b20c7814

Mașinile cu titlu de exemplu. Nu as bloca 10.000 degeaba. Mai bine 400-500 de lei pe luna decât 1000. Peste un 5 ani și km putini tot vei lua 2-3000e pe ele. La 10000 dacă scoți 5000 sa fi bucuros, pe audi. Ca la polo tot la 3000 ajungi.


#107
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Daca visul omului e sa isi faca credit sa isi ia Haudi de 7 ani, tu de ce dai sfaturi rationale?

View Postadidom, on 30 iulie 2017 - 23:37, said:


Sa nu zici ca n-o sa mai fie deloc anul asta !!!
Probabil o sa mai fie....vreo doua zile la toamna.
Apropo, la Megane te'ai uitat/testat?

Edited by farausername, 31 July 2017 - 06:17.


#108
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Avand in vedere ce foame de bani e in guvern, nu cred ca o sa mai dea bani pentru Rabla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate