Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina noua 10.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#1
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Va salut in primul rand domnilor si in cazul ca e si sexul frumos pe aici, doamnelor.

Am un buget de vreo 13-14 mii de euro si m-am gandit sa cumpar o masina de vreo 10 mii fara programul rabla, iar de restul sa platesc rcauri, casco si ce mai e nevoie, sa zicem ca as plusa pana la 11-12 mii maxim, maxim.

Am stat ultimele 2-3 saptamani si m-am tot uitat pe masini sh de am turbat, am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi una noua.

La cunostintele proaste tehnice pe care le am sigur nu ma descurc sa aleg ceva bun, cam toti sunt arzoi sau pe facut braile sau maradone Posted Image

Am ceva cunostinte in domeniul asta, dar am vazut ca si ei si-o mai iau uneori si sunt patiti, asta ma face sa fiu aproape sigur ca am sanse foarte mici sa gasesc o masina buna si sa ma tina mai mult de 3 ani.

Pana acum am condus vreo 9 ani un Logan 1.5dci nou si de 3 ani un chevrolet aveo model 2014 luat de nou pe benzina de care sunt super multumit, dar pe care trebuie s-o dau ca vorba aceea, cand iesi dintr-o relatie, daca pui botul prea mult iesi rupt in cur Posted Image

Loganul inca se misca decent, l-am dat cuiva in ultimii 2 ani sa il foloseasca si a avut ceva probleme la pompa si la injectoare, mi-am luat o teapa acum vreo 6 ani cred cu apa cu motorina si era sa il pun pe butuci, am scapat ieftin cu reparatia, cateva mii de lei.

Mie imi plac masinile mari, mi-ar fi placut acum sa am bani de un suv, dar n-am sa fie nou, intentionez sa fac un copil si as vrea sa fie masina mai spatioasa.

M-am tot uitat la modele si la variante de am vraiste in cap, deja confund marcile si modelele intre ele, stiu sigur ca o cutie manuala ma coafeaza bine.

Imi puteti recomanda ceva va rog? Vreau sa mearga si o negociere, nu sa fie un dealer ciufut caruia nu-i pasa daca vinde sau nu.

Cumva gandesc pe termen lung, dau 10 mii pe o masina noua, stiu ca ma tine 8 ani asta inseamna ca dau 1250 euro pe an pe ea, nu prea mi se pare combinatie sa dau 9000 pe o masina fitza din 1900 toamna cu 200 de mii de km si sa ma tina 3 ani in conditii ideale in care nu bani extra in ea si sa vina pretul ei cam 3000 de euro pe an.

Nu prea imi plac arogantele, singura aroganta o sa fie cand imi permit sa imi iau un Maserati Quattroporte si aia e, pana atunci imi vad lungul nasului ca e cam nasol sa stai la bloc si cu Maserati in fata blocului sau Mustang.

Edited by adidom, 13 July 2017 - 02:47.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca deja stii ce vrei si poti. Mare, noua si fiabila este numai una.

#3
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Care, loganul? dusterul?

#4
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Alba ca Zapada

#5
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017

View Posthummin, on 13 iulie 2017 - 02:59, said:

Alba ca Zapada

Asta fiind? :)

#6
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
In ce vrei tu vreun Logan mcv cred ca s ar incadra, desi n am priceput niciodată la ce e bun un break sau un SUV...
Dar, stai ca maine apar colegii si iti recomanda variante.
La mine masina are un pret de cumparare si un pret de vânzare.
Când i ai socotit toata amortizarea pe an...., nu s eu sfatuitor bun si ma abtin.

#7
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017

View Posthummin, on 13 iulie 2017 - 03:11, said:

In ce vrei tu vreun Logan mcv cred ca s ar incadra, desi n am priceput niciodată la ce e bun un break sau un SUV...
Dar, stai ca maine apar colegii si iti recomanda variante.
La mine masina are un pret de cumparare si un pret de vânzare.
Când i ai socotit toata amortizarea pe an...., nu s eu sfatuitor bun si ma abtin.


Da, ai dreptate, la aspectul asta nu m-am gandit cu pret de cumparare si de vanzare,  probabil ca sunt un om asa care se ataseaza de tot, nu prea imi place sa vand nimic, sunt strangator, le tin pana nu mai merg ele :)

Suvul imi place ca e spatios, are si o geometrie frumoasa, design exterior.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadidom, on 13 iulie 2017 - 02:48, said:

Care, loganul? dusterul?
MCV-ul . Poti sa faci si vacante cu  ea. Are spatiu cat o camera la hotel!

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu inteleg, daca ai iesit din relatie, cu cine mai faci copilul?

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
ideal la bugetul tau ar fi sa iti iei o masina de maxim 1-2 ani, cu rulaj mic si cu grosul amortizarii/an deja facut.
Exemple:
Opel Astra Sedan - fasneata, fiabila si dotata, si la 7800 km masina e chiar noua,
Focus Hatch - diesel, consum infim, echipata decent si 28k km.

Edited by danX, 13 July 2017 - 06:14.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Pentru ce scrii tu ca ai vrea, MCV-ul e alegerea
Acum mai ai de ales culoarea.

Ai multe avantaje
Primul?
Dormi bine, masina fiind in garantie
Al doilea? Dormi si mai bine, dimineata cand iti pui fundul in ea stii ca tu ai fost primul
Al treilea? Fiabile
Al patrulea?
Piese usor de gasit in caz de doamne fereste accident, deci nu stai cu ea pe dreapta asteptand piese

Succes

View Postadidom, on 13 iulie 2017 - 03:17, said:

Suvul imi place ca e spatios, are si o geometrie frumoasa, design exterior.

mai spatios e MCV-ul consuma mai putin, e mai sprinten, stabilitatea laterala mult mai buna (fiind mai aproape de sol)

#12
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016
Dacia (Logan, MCV sau Sandero Stepway), Peugeot 301/Citroen C-Elysee, Fiat Tipo, Opel Astra Enjoy, Seat Toledo, Skoda Rapid, Citroen Cactus. Uita-te si la Suzuki, au o gama larga, poate gasesti ceva care sa-ti placa.

La mine a durat mai bine de 6 luni pana m-am hotarat. Vezi daca nu cumva cautarile mele te pot ajuta in luarea unei decizii:

https://forum.softpe.../#entry20754380

La 11.000 euro mai ai posibilitatea de a lua si o masina sh. Aici nu ma bag, nu ma pricep, tu stii cel mai bine de ce ai nevoie.

Edited by gabrieln2016, 13 July 2017 - 07:00.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
SUV in garantie (7 ani):
https://www.autovit....html#91d4c18582

https://www.autovit....ch[new_used]=on

#14
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Duster mai chel daca intinzi bugetul la maxim : va fi be benzina, probabil 4x2, portbagajul e chiar mititel.
Logan : mcv/berlina, full accesorizat, motor dci foarte fiabil, ieftin de intretinut
Citroen C-elysee : face numele Citroen de ras: nu are nimic in comun cu confortul, calitatea materialelor...pe scurt e plastic ; masina low-budget pentru Europa de Est.
Fiat tipo : nu stiu ce oferte au , dar dieselul e foarte laudat pe masina asta..plus ca vizual, pe langa Logan si c-elysee arata ca Bridgitte Bardot cand era tanara pe langa Brigitte Bardot de acum.
Skoda Rapid nu e Octavia...cam atat
Opel astra : daca gasesti un break nou in banii astia ( cauta oferte) sigur e cea mai buna alegere, chiar si benzina ( eu prefer benzina si probabil nu imi voi lua diesel niciodata...)

Pentru unii colegi de mai sus si probabil, urmatorii de mai jos : omul a spus  NOUA...MASINA NOUA....de ce recomandati sh-uri ? chiar nu poate nimeni sa ceara un sfat auto fara a i se recomanda SH din Germania, eventual VAG ?

#15
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View PostDarkage_, on 13 iulie 2017 - 09:31, said:


Pentru unii colegi de mai sus si probabil, urmatorii de mai jos : omul a spus  NOUA...MASINA NOUA....de ce recomandati sh-uri ? chiar nu poate nimeni sa ceara un sfat auto fara a i se recomanda SH din Germania, eventual VAG ?
Eu nu sunt de acord cu ce spui, la banii astia poate sa citeasca si sa aleaga singur. Si eu am fost in toate partile cu alegerea, am inceput sa cer sfaturi cu o Toyota Auris automata, am ajuns la Suzuky sa fac un test drive cu noul Ignis si am sfarsit prin a cumpara un Renault Megane din 2016 :).
Pe mine m-au ajutat sfaturile si detaliile date de diversi posesori aici pe forum, majoritatea nu avem timp sa ne dam cu toate, mai ne uitam la o poza, mai citim un comentariu, mai vedem una pe strada si ni se mai cristalizeaza parerile si ramanem la 2-3 marci pe care ulterior le selectam.

#16
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Skoda Rapid e interesanta, dar nu stiu preturile....

#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Daca zici ca ai 14.000 E buget, ar trebui sa dai 12.000 E pe masina, la o masina noua nu sunt surprize care apar, nu tre sa schimbi uleiul si nici afli la 1 sapt  de la achizitie ca aveai bordu suntit si ai erori garla.
La o masina de 13.000 E banui ca ai vreo 22-25 mil / an CASCO + 10 mil RCA + 3 mil inmatriculare, deci o rezolvi in 1000 Euro :)

La masina noua ai 2 variante:
- Logan full option
- orice altceva chel option cu motoru cel mai mic (  Fiesta cu 1-2 optiuni sau motor mai mare, Kia ceed cheala, VW Polo )

La Kia C'eed macar stii o treaba, nu se aruncau sa dea garantie atatia ani daca nu era ceva-ceva.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te incadrezi la un Peugeot 301 nou destul de echipat , spatiu are cacalau sau un Logan berlina , mcv  , dokker.

Edited by Baxon, 13 July 2017 - 11:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate