Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#361
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
În martie vreau să revăd Roma după 15 ani.
Ma interesează să ajung la cât mai multe obiective turistice. Am văzut că exista câteva tipuri de carduri turistice. Mă puteți ajuta să-l aleg pe cel mai avantajos? Mulțumesc!

#362
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
În martie plec și eu la Roma pentru prima dată.
Aș vrea să văd cât mai multe lucrări ale lui Caravaggio pentru care mă pregătesc de pe acum și să gust în fiecare zi câte un tiramisu. :)

Attached Files



#363
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
@Jessica: Villa Borghese, muzeul Barberini, biserica San Luigi dei Francesi 😍.

Este acum un lant de taramis-erii la moda in Roma, pe mine nu m-au dat pe spate dar trebuie testat 😃

Daca mergi pana e iarna, nu rata o ciocolata calda de la Venchi.

Edited by mdt, 20 January 2024 - 20:47.


#364
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostJesssica, on 20 ianuarie 2024 - 20:36, said:

Aş vrea să văd cât mai multe lucrări ale lui Caravaggio pentru care mă pregătesc de pe acum şi să gust în fiecare zi câte un tiramisu. Posted Image
Caravaggio găsești si în biserici nu numai în muzee.
Una dintre ele ar fi Santa Maria del Popolo. Ai două lucrări, ambele in Capela Chigi dacă îmi aduc bine aminte.

#365
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Mulțumesc, am notat! :)

Am 5 zile la dispoziție şi trebuie să îmi fac un desfăşurător.
Am găsit un restaurant care îmi place pe Tripadvisor: Babette
Îmi trebuie şi un playlist pentru drum. Până acum am Lasciatemi cantare şi Mambo Italiano.
În perioada sărbătorilor l-am citit pe Dante, Divina Comedia.
Caut cât mai multe liante între mine şi Italia - aşa fac înainte să vizitez o țară.

Voi reveni cu amănunte!

#366
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
@Megara marea problema acum e cu prinsul biletelor la atractii precum Colosseum si muzeele Vaticanului. Nu stiu daca acele carduri iti dau si rezervare.

Parerea mea e sa-ti faci o lista cu obiectivele la care vrei sa intri si apoi sa vezi ce card te-ar avantaja. Eu am fost de 4 ori la Roma, cate 3 nopti si mereu am intrat la 2-3 obiective si in rest plimbat la liber (si la greu) prin oras.

Poate va ajuta cu ceva, cat de putin, mesajul meu de aici: https://forum.softpe...try30536277 desi  l-am scris in alt context.

Edited by mdt, 20 January 2024 - 21:04.


#367
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Eu merg la Roma a 5-a oară și voi sta 7 zile.
Insa merg cu două prietene care nu au fost niciodată și am sarcina să fac eu traseul. Și noi vom merge mult de jos.
Nu m-am mai uitat după bilete de mai bine de o lună. atunci nici nu erau inca in vanzare la unele obiective.
Pe lângă obiectivele clasice eu am in vedere și Villa Farnesina, Palazzo Farnese, Villa Medici, Museo Nazionale Romano. Banuiesc că aici nu se inghesuie prea multă lume.
Una din zile e rezervată pentru Via Appia Antica.

Edited by Megara, 20 January 2024 - 21:07.


#368
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am fost ultima oara la Villa Giulia si la Muzeele Capitoline, la ambele am luat bilete pe loc, de la casa de bilete.
Palazzo Farnese banuiesc ca stii ca e ambasada Frantei si trebuie vazut la ei cum e cu vizitatul, probabil numai tururi ghidate planificate din timp.

#369
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmdt, on 20 ianuarie 2024 - 21:09, said:

Eu am fost ultima oara la Villa Giulia si la Muzeele Capitoline, la ambele am luat bilete pe loc, de la casa de bilete.
Palazzo Farnese banuiesc ca stii ca e ambasada Frantei si trebuie vazut la ei cum e cu vizitatul, probabil numai tururi ghidate planificate din timp.
Da, știu, Și in Villa Medicii este Academia franceza. Se vizitează cu programare.

La Muzeele Capitoline nu am ajuns și nici de data asta nu cred că voi ajunge. Probabil voi face o alta vizita specială numai pentru ele.
Villa Giulia e si pe lista mea.

În ce an ai luat bilete pe loc, de la casa de bilete?

Edited by Megara, 20 January 2024 - 21:17.


#370
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Nu mă pot hotarî....

https://www.turbopas...ttractions.html

https://www.tiqets.c...-card-p1013153/

#371
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
@Megara in octombrie 2023.

Edited by mdt, 20 January 2024 - 23:07.


#372
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011

View PostJesssica, on 20 ianuarie 2024 - 20:36, said:

În martie plec şi eu la Roma pentru prima dată.
Aş vrea să văd cât mai multe lucrări ale lui Caravaggio pentru care mă pregătesc de pe acum şi să gust în fiecare zi câte un tiramisu. :)

Caravaggio a avut o viată fabuloasă!
Am ceva din Malta:   https://youtu.be/VlT...8XMXiPM6C5vbNKv

Recomand, pt finețuri la Roma și Extazul Sfintei Tereza, de Gian Lorenzo Bernini, grup sculptural din marmură albă amplasat într-o ediculă ridicată din Capela Cornaro a bisericii Santa Maria della Vittoria din Roma.
https://maps.app.goo...mVvwYv7?g_st=ic

#373
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Da, viața lui Caravaggio este foarte interesantă de citit.
Un revoluționar, considerat de unii din epocă inacceptabil de provocator ca stil, un rebel, în timp ce alții l-ar cataloga de-a dreptul un bandit.
The master of darkness
Un geniu fără de care Vermeer sau Rembrandt nu ar fi avut izvor de inspirație.

Am văzut filmarea ta din Malta. Impresionant.
Am și eu două tablouri semnate de Caravaggio expuse în Londra, National Gallery
The supper at Emaus
Salome receives the head of John the Baptist

Attached Files



#374
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 06.10.2006

View Postmdt, on 20 ianuarie 2024 - 15:53, said:

Pai ce ai rezervat? Care din variantele alea? Inteleg ca ai cumparat deja biletele, trebuie sa scrie pe ele ce cuprind.
La Vatican exista un restaurant gen impinge tava sa zic asa. Sau ca un food court la mall. Sunt mai multe tejghele de unde iti cumperi mancare gata facuta si niste mese la care poti sa stai sa o mananci. Cel putin asta a fost sistemul in decembrie 2021 cand am fost noi.

Vac ca scrie "Online purchase of the “Lunch at the Museums” package includes table reservation." Probabil ca preplatesti o suma pt mancare si ai avantajul ca ai o masa rezervata, nu trebuie sa cauti atunci sau sa astepti sa se elibereze una (in functie de aglomeratie).
Nu am achizitionat inca tocmai pt ca nu am inteles ce inseamna masa rezervata pt 22 euro de persoana, impinge tava, meniu fix, etc? Eu am pus locatia cu impinge tava deoarece am gasit mentionarea cu masa rezervata, am vazut ca sunt si alte locatii in care este evident ca-ti achiizitionezii cu banii jos exact ce-ti doresti. Sa dau 44 euro doar pt rezervarea unei mese pt 2 adulti, exista si optiunea pt copiii, clar ca iese din calcul, cu atat mai mult cu cat imi impune si ora la care am acces, adica trebuie sa flamanzesc ca sa mananc ca doar deaia as face rezervarea, cine stie ce dispozitie voi avea atunci.

Edited by StarSteel, 21 January 2024 - 12:05.


#375
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 26.08.2005
Cateva sandvisuri plus apa/suc intr-un ghiozdan si rezolvati problema. Eu am facut un popas pe o bancuta din curtea interioara a muzeelor unde am hranit si pescarusii prezenti la datorie.

#376
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 06.10.2006

View PostBasso, on 21 ianuarie 2024 - 13:05, said:

Cateva sandvisuri plus apa/suc intr-un ghiozdan si rezolvati problema. Eu am facut un popas pe o bancuta din curtea interioara a muzeelor unde am hranit si pescarusii prezenti la datorie.
Evident ca asta e solutia, face nevasta-mea niste sandvisuri ca italienii cu breakfastul lor sunt neinsemnati.....am hranit si eu in decembrie niste porumbei in gara Atocha! Posted Image

Attached Files



#377
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Atentie ca biletele la Colosseum + Forum si cele la Muzeele Vaticanului se gasesc foarte greu. Apar si dispar repede pentru ca cererea e foarte mare si numarul limitat. E posibil sa mai fie disponibile doar din cele cu extra-uri gen masa aia rezervata. Mai sunt probabil pe site-uri externe, neoficiale, probabil tot la suprapret,

#378
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 06.10.2006

View Postmdt, on 21 ianuarie 2024 - 15:46, said:

Atentie ca biletele la Colosseum + Forum si cele la Muzeele Vaticanului se gasesc foarte greu. Apar si dispar repede pentru ca cererea e foarte mare si numarul limitat. E posibil sa mai fie disponibile doar din cele cu extra-uri gen masa aia rezervata. Mai sunt probabil pe site-uri externe, neoficiale, probabil tot la suprapret,
La o simulare pt luna viitoare se pare ca pot face rezervari la Colosseum + Forum 18X2 euro si la Muzeele Vaticanului 20x2+10euro in zile diferite, doar ca la muzee singura ora convenabila pt mine e in perioada "lunch" de la 12.30, nu ma obliga sa achizitionez si acea "rezervare masa". Inainte sa intru la muzee pot sa incerc o intrare la Basilica Sf Petru, ma gandesc ca ulterior e prea tarziu. Cate ore necesita muzeele si cate Bazilica?

Edited by StarSteel, 21 January 2024 - 16:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate