Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#253
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Galeria Borghese e “veterana” la rezervari. Noi am vizitat-o acum 13 ani, chiar si atunci trebuia rezervare din timp. Am platit doar taxa de rezervare, caci am prins saptamana culturala cand intrarile erau gratuite.

#254
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postdariuscha, on 25 mai 2023 - 12:41, said:

E musai in aceeasi zi? Biletul era valabil 2 zile. Acum nu mai e asa?
Biletul de 18 euro e valabil 24 de ore, de la ora primei intrari. Poți să începi și cu Forumul Roman, dar ora de intrare la Colosseo (care înțeleg că e scrisă pe bilet) trebuie să fie în intervalul de 24 h. Eu aș vrea să le grupez pe toate într-o zi, de dimineața până seara.

#255
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai e foarte bine. Te duci de dimineata la forumul roman si Palatin si apoi, dupa amiaza la Colosseum. La ultimul etaj de la Colosseum sunt panouri explicative interesante si mici exponate - obiecte gasite acolo.

#256
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postmdt, on 25 mai 2023 - 14:38, said:

Pai e foarte bine. Te duci de dimineata la forumul roman si Palatin si apoi, dupa amiaza la Colosseum.

Exact. Sau, invers, dimineața la Colosseum și după-amiza la Forum&Palatin. Depinde cum găsesc ore de intrare la Colosseum.

#257
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View PostPanzaru, on 25 mai 2023 - 14:34, said:


Biletul de 18 euro e valabil 24 de ore, de la ora primei intrari. Poți sã începi și cu Forumul Roman, dar ora de intrare la Colosseo (care înțeleg cã e scrisã pe bilet) trebuie sã fie în intervalul de 24 h. Eu aș vrea sã le grupez pe toate într-o zi, de dimineața pânã seara.

Ai dreptate, 24 de ore e valabil acum. E bine ca nu te conditioneaza sa incepi cu Colosseum!

#258
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Cine ati fost mai recent la Roma, anul acesta, cum ati procedat cu achizitionarea biletelor pentru transportul in comun ? Am citit pe site-ul ATAC ca se poate plati si cu card sau telefon in mijloacele de transport, tap & go. Cineva care a fost anul asta prin martie zicea ceva ca nu prea functiona treaba asta. De asemenea pentru copii peste 10 ani am inteles ca se plateste bilet ca si pentru adulti, deci practic ar trebui sa am carduri separate cu care ar trebui sa fac plata pt ei.

#259
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Eu am fost in decembrie anul trecut. In 3 zile am avut nevoie de un singur bilet/pers. Am cumparat biletele de la un chiosc de ziare 1,5 €/buc. In autobuz aparatul de compostat de langa noi nu functiona, le-am validat cu pixul.


#260
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Si cum se face validarea cu pixul Posted Image  ? Este ceva de bifat pe bilet ?

#261
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Data si ora. Am mai patit asta acum mai multi ani, tot in Roma. Atunci am vazut localnici care isi “bifau” tichetul. De la ei am imprumutat si noi pixul.
Cred ca e regula sa nu fuctioneze validatoarele in Roma. Inclusiv la prima noastra vizita ne-am mai intalnit cu situatia asta, insa atunci nu ne-am batut capul. Si as putea lejer sa numar pe degete de cate ori am folosit autobuzul in capitala Italiei.

#262
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Nu prea ai de ce sa folosesti mijloacele de transport in Roma daca te cazezi in zona centrala. Toate sunt aproape unele de altele iar mersul pe jos e o placere pentru ca orasul e foarte frumos. Noi mai mult de transport aeroport - oras nu am avut nevoie in cele 3 minivacante la Roma.

Edited by mdt, 29 May 2023 - 20:01.


#263
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Asa e, insa uneori mai e nevoie. De ex. Am folosit bus de la cazare (Navona) pt a ajunge la  San Giovanni in Laterano  de unde am inceput sa vizitam inspre centru. Am mai folosit de 2 ori bus sa ajungem la Termini la plecare. Asta pt ca am mers o data pe jos spre Termini si mi-a ajuns sa urc cu ruscacul full in spate (ca deh, nu pleci fara diverse cumparate!). Astea fara de la/spre aeroport.

#264
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna!
Am revenit acum o saptamana din city-break si clar doresc sa revin la Roma. Cele 3 zile au fost insuficiente pentru a vizita tot ce aveam pe lista, insa ma bucur ca am reusit sa bifam cateva dintre obiectivele principale.
Ca si experienta a zborului cu Wizz, din fericire nu am avut probleme, la dus am aterizat chiar cu 20 de minute mai devreme (la 07:30 eram la Roma), iar in seara intoarcerii am asteptat cam 45 min in plus (au mentionat ceva probleme meteo la Napoli, am aterizat la Buc in jur de 01:20).
In prima zi am traversat Tibrul si ne-am plimbat prin centru (am avut cazare in apropiere de Vatican). Ne-am bucurat de Piazza Navona, Panteonul (am stat aprox. 10 minute la rand, dar asa cum s-a mai scris, nu va lasati impresionati de coada mare), Fontana di Trevi, Piazza del Popolo, Gradinile Borghese, Basilica Trinita dei Monti, Treptele spaniole.
Am vrut sa intram si la Bioparco (zoo), insa era deja 16:30, iar doamna de la casa ne-a informat ca incepand cu ora 17 anumite animale nu mai sunt disponibile pentru vizitare.
La final de zi am constatat ca am mers pe jos aprox. 19 km, parintii mei retragandu-se dupa pranz pentru cateva ore de odihna (ne trezisem de la ora 04).
A doua zi am inceput-o cu vizitarea muzeelor Vaticanului, o experienta impresionanta. Ma felicit ca am ales experienta sub indrumarea unui ghid roman. Dupa pranz am reusit sa ajungem totusi si la Bioparco. Ca o nota personala, mi se pare mai reusit cel din Valencia.
Cea de-a 3-a zi a debutat in forta cu Colosseumul, Forumul Roman & Dealul Palatin. Am ales sa luam metroul pana la statia Colosseo, mai mult din curiozitatea de a vedea cum este traficul intr-o zi obisnuita de munca. Destul de aglomerat, mai ales in punctele de interes (Vatican, Termini, Colosseum). 1,5 EUR/pers calatoria valabila pentru 90/100 min.
Desi initial alesesem pe Tiqets o varianta cu ghid audio, dupa ziua precedenta in care a contat f mult prezenta ghidului roman la Vatican, am decis sa achit diferenta si pentru o experienta similara la Colosseum. Iar pentru parintii mei a fost o decizie tare apreciata. Plus ca nu am orbecait in cautarea punctelor de atractie, totul a curs ca o poveste.
Am lasat bagajele peste zi la Leave Your Baggage si le-am recuperat seara, inainte de a lua Sit Bus Shuttle-ul inapoi spre aeroport. Totul a decurs fara probleme, profi.
Roma este deja aglomerata de turisti, cozi peste tot, iar skip-the-line e un must, mai ales daca nu aveti multe zile de vacanta la dispozitie.
Ne-am plimbat si ne-am bucurat de tot ce are Roma de oferit; am mancat f bine la Trecaffe - Prati, totul delicios (in apropiere de Vatican).

Trastevere nu a prins lista scurta, poate mai ales din cauza distantei, mama nu ar fi reusit pe final de zi sa o ia iar la pas atata drum. Inca un motiv sa revin la Roma...
De asemenea, nici bisericile nu am reusit sa le vizitam, dar mai este timp.

Pentru cei interesati, Uber-ul nu a prins la Roma si calatoriile (asta daca reusiti sa obtineti confirmarea vreunui sofer) se realizeaza in colaborare cu companiile locale de taxi. Eu am fost uimita cand un taximetrist mi-a cerut 68 eur de la Vatican pana la Bioparco (fiu-miu disperat ca iar nu mai ajungem la timp), in conditiile in care pe aplicatie se estima un cost de 10-15 eur. Eu nu am acceptat pretul lui si el f relaxat mi-a spus sa astept Uberul. Am ales sa mergem tot pe jos (cu basicile care au urmat la pachet Posted Image).
In schimb, peste tot trotinete si biciclete electrice (tip Lime), va puteti face treaba cu ele.

Vacante frumoase tuturor!

Attached Files


Edited by ralu_seby, 08 June 2023 - 17:00.


#265
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Super! Punct ochit, punct lovit. La Roma nu se ajunge foarte greu asa ca alte obiective raman pe data viitoare.

#266
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Merita vizitate Muzeele Vaticanului si Capela Sixtina cu 2 copii de 13 si 10 ani ? La varsta asta nu sunt inca interesati de arta. Capela Sixtina poate ar fi mai interesanta de vazut, dar din cate am inteles (corectati-ma daca gresesc) nu se poate cumpara bilet doar pentru ea. In plus cineva care a fost in martie anul acesta si a vizitat atat muzele cat si capela mi-a spus ca a fost atat de aglomerat incat nu a putut vedea mare lucru, doar trebuia sa mearga in ritmul multimii.

Oricum am inteles ca intrarea la Basilica Sf. Petru este gratuita. Daca vrem sa urcam in turnul basilicii de unde se cumpara biletele ? Merita urcat pentru privelistea din turn ?

#267
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Eu as spune ca merita vizitate, macar ca "once in a lifetime experience". Am avut cateva emotii si eu cu privire la interesul lui fiu-miu de 13 ani, insa a fost ok. A fost curios (si repet, cred ca datorita ghidului), pe alocuri neatent (mai ales pentru ca urma la final vizita la Bioparco).
Intr-adevar a fost aglomerat, au creat in galerii noi coridoare doar pentru a devia si fluidiza fluxul de vizitatori, dar daca grupul nu este mare va puteti retrage pe alocuri in lateral.
Se poate urca la capela lui Michelangelo, luati in considerare ca sunt 537 de trepte, iar spre varf se urca aplecat, circular. Se poate urca un nivel cu liftul si restul pe scari (10 eur/pers), daca o iei direct la pas (2 eur/pers parca, sper sa nu ma insel).

#268
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postralu_seby, on 08 iunie 2023 - 16:59, said:


Pentru cei interesati, Uber-ul nu a prins la Roma si calatoriile (asta daca reusiti sa obtineti confirmarea vreunui sofer) se realizeaza in colaborare cu companiile locale de taxi. Eu am fost uimita cand un taximetrist mi-a cerut 68 eur de la Vatican pana la Bioparco (fiu-miu disperat ca iar nu mai ajungem la timp), in conditiile in care pe aplicatie se estima un cost de 10-15 eur. Eu nu am acceptat pretul lui si el f relaxat mi-a spus sa astept Uberul. Am ales sa mergem tot pe jos (cu basicile care au urmat la pachet Posted Image).
In schimb, peste tot trotinete si biciclete electrice (tip Lime), va puteti face treaba cu ele.

Vacante frumoase tuturor!

Defapt Uber a lasat companiile de taxe sa le foloseasca aplicatia. Poti selecta in aplicatie ori Uber ori taxi.  Selectati doar Uber.

Pentru taxi in schimb folositi aplicatia FreeNow de obicei sunt seriosi.   Tu ai dat de un escroc din pacate, 65 eur din Prati la Zoo e furt.   Se plateste cat zice aplicatia, nu se intreaba soferul cat costa.

Edited by ionutzitaly, 09 June 2023 - 11:42.


#269
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postralu_seby, on 09 mai 2023 - 11:50, said:


In cea de-a 2-a zi avem in program Vaticanul, basilica si capela, insotiti de un ghid roman (3 a + 1 copil = 250 EUR).


@ralu_seby, de unde ai cumparat bilete la Vatican cu ghid roman ? Merci.

#270
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Am discutat direct cu ghidul, te pot ajuta eventual cu datele de contact. Dansa a achizitionat si ne-a asigurat biletele. Am platit un avans si diferenta cash cand ne-am intalnit. M-am bazat pe recomandarile citite pe grupurile de FB, iar inaintea noastra a mai ajuns o prietena (pe care am pus-o in legatura) si totul a decurs fara probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate