Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#235
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postlaurcj, on 23 mai 2023 - 11:04, said:

Deci site-ul asta Coopculture e mare teapa...cum ziceau si altii.

Cuvântul țeapă cred că e puțin cam dur. Gândește-te că în 2019, conform Tripadvisor, Colosseum-ul a fost atracția mondială nr.1, cu o medie de 21.000 vizitatori pe zi. Probabil, vara mai mulți decât iarna. Deci, în fiecare zi te bați pentru bilete cu câteva mii bune de oamenii din toată lumea. Dintre aceștia, o bună parte încearcă să cumpere de pe Coopculture. E și normal să se epuizeze foarte repede biletele.

#236
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPanzaru, on 23 mai 2023 - 13:09, said:

Colosseum-ul a fost atracția mondială nr.1, cu o medie de 21.000 vizitatori pe zi.


Stie ca are o medie de 21.000 vizitatori /zi si scoti 2 bilete/zi? Si ti se mai pare ca e serioasa firma? Daca scoteau 5.000 bilete/zi, atunci da, as fi zis ca e serioasa; asa mi se pare doar ca e o forma de publicitate a companiei si un mod de a catiga venituri din trafic de net.....

Eu nu o vad ca principala atractie; probabil daca e aglomerat nici nu o sa intru. Pentru mine un must este San Pietro, dupa care urmeaza celelalte....

Edited by bogwol, 23 May 2023 - 13:27.


#237
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Din cate am inteles, Coopculture ar trebui sa fie site-ul oficial pentru cumparat bilete la Coloseum. Asa cum zice si @bogowl la ora 10:15 ora Romaniei (cand teoretic Coopculture aloca noi bilete - lucru pe care mi l-au spus si mie la telefon) erau disponibile doar 2 locuri pentru ziua de 22 iunie, care s-au epuizat in mai putin de 10 secunde. Nu cred ca cineva a putut sa faca plata cu cardul in asa scurt timp, sa completeze datele cardului.

Edited by laurcj, 23 May 2023 - 14:29.


#238
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postbogwol, on 23 mai 2023 - 13:25, said:

Stie ca are o medie de 21.000 vizitatori /zi si scoti 2 bilete/zi? Si ti se mai pare ca e serioasa firma?

View Postlaurcj, on 23 mai 2023 - 14:28, said:

Asa cum zice si @bogowl la ora 10:15 ora Romaniei (cand teoretic Coopculture aloca noi bilete - lucru pe care mi l-au spus si mie la telefon) erau disponibile doar 2 locuri pentru ziua de 22 iunie, care s-au epuizat in mai putin de 10 secunde.

Nu vreau să iau apărarea site-ului Coopculture. Poate să fie așa cum ziceți voi, țeapă. Dar, rapiditatea cu care au dispărut biletele mă duce cu gândul la posibilitatea ca celelalte site-uri căpușă care vând la suprapreț aceleași bilete să dispună de niște softuri puternice prin care le cumpără en-gros.... în 10 secunde.

Apropos de vizitarea San Pietro și a Muzeului. Și eu urmăresc site-ul oficial de ceva vreme. Biletele cele mai ieftine, cu 17 euro, în permanență sau sunt sold out, sau non-bookable. E și aici e țeapă? Sau, e și aici o oră la care se pun în vânzare biletele?

Edited by Panzaru, 23 May 2023 - 15:56.


#239
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
San Pietro nu mai este gratuita?

#240
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postmdt, on 23 mai 2023 - 16:51, said:

San Pietro nu mai este gratuita?

Ba da, mă refeream, de fapt, la bilete pentru muzeul Vaticanului+Capela sixtină. Scuze!

#241
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Poate fi o solutie Roma Pass? Vad ca pt rezervari cu el sunt locuri. Ar trebui verificat!Attached File  999A767D-368D-489E-9699-7DFCB1F80EE3.png   438.78K   4 downloads

#242
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Site-ul oficial pentru Roma Pass e https://www.romapass.it ?

Daca cumpar separat Roma Pass, atunci pe site-ul Coopculture aleg RESERVATION OF ADMISSION FOR ROMA PASS HOLDERS cu 2 euro ?
Attached File  Roma pass.jpg   213.1K   9 downloads

Cand fac rezervarea pe Coopculture trebuie sa am deja cumparat Roma pass ?

Pentru copii am citit ca nu se poate  cumpara Roma Pass deci nu pot face rezervare pe Coopculture. Pe site-ul Coopculture scrie ca de la 1 mai 2023 free tickets se primesc la ceva caserie din interiorul Coloseum-ului. Sper sa fie asa...

Edited by laurcj, 23 May 2023 - 21:46.


#243
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Da, acela e site-ul.
Sincer, nu am aprofundat procedura, am vazut doar ca pt posesorii de Roma Pass exista optiuni multe. Nici nu am cumparat vreodata pass-ul, trebuie calculat daca merita (pt noi, cand am fost, nu a meritat). Dupa cum se vede regulile sunt in continua schimbare, asa ca trebuie mereu verificat.

#244
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Azi dimineata la ora 10:15 iar au aparut 50 de locuri in 23 iunie la ora 9:15. Cand am vrut sa adaug in cos 2 locuri, am primit eroare ca s-au epuizat.

Pana la urma am platit 2 euro de persoana pe rezervare pentru intrare cu Roma Pass. Nu prea merita Roma Pass-ul asta, doar pentru intrare la Colosseum, ca practic platesti dublu, dar alta varianta de a selecta ora si data la care sa intri nu prea este. Normal Roma Pass-ul mai include si transport in comun si intrare la alte muzee. Sa vedem, poate ca va fi folositor totusi. Inca nu l-am cumparat oricum, ca vad ca se poate achizitiona si ulterior, chiar si din aeroport.

#245
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postlaurcj, on 24 mai 2023 - 10:31, said:

Normal Roma Pass-ul mai include si transport in comun si intrare la alte muzee. Sa vedem, poate ca va fi folositor totusi. Inca nu l-am cumparat oricum, ca vad ca se poate achizitiona si ulterior, chiar si din aeroport.
Nu mai stiu cum este acum, dar Roma Pass iti asigura intrarea gratuita la 2 muzee (nu mai stiu daca era inclus chiar Colosseumul la momentul respectiv - acum 10 ani), deci e bine sa iti stabilesti din timp la care dintre muzee soliciti accesul pe baza Roma Pass

#246
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Din ce am vazut pe fuga (deschizand link-ul de mai sus) pt Pass, cel de 48h include un obiectiv gratuit, cal pt 72h include 2. Parca cel mai scump obiectiv era Galeria Borghese.  Iar la restul obiectivelor aveai reduceri.

#247
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Nu știu dacă Coopculture e țeapă, sau dacă ai pur și simplu nevoie perseverență, răbdare și noroc să găsești bilete. Azi, 25 mai, la ora 10 dimineața, erau bilete,  cu intrare după ora 17, pentru 23 iunie

Attached Files



#248
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Da, am observat si eu. Azi a fost o exceptie. Crede-ma ca toata saptamana asta am dat refresh la pagina in jurul orei 10:15. Nu stiu cam cat timp iti ia sa vizitezi, dar trebuie avut in vedere ca programul Colloseum-ului este pana la 19:15, deci crec ca e si asta o explicatie ca majoritatea biletelor disponibile sunt in jurul orei 18. In mod normal, la ora 10:15 cand aloca o noua transa de bilete peste 30 de zile ar trebui sa fie disponibile bilete la orice ora.

#249
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postlaurcj, on 25 mai 2023 - 11:19, said:

Nu stiu cam cat timp iti ia sa vizitezi, dar trebuie avut in vedere ca programul Colloseum-ului este pana la 19:15.

Ai dreptate. Mă gândesc că vreo 2 ore îți cam ia să vizitezi. Depinde și ce ai permis în bilet de vizitat. Deci, intrarea de la ora 17.00 ar fi cam ultima rezonabilă. Și o poți combina cu mers dimineața, în aceeași zi, la Roman Forum&Palatine. Nu m-ar deranja.

Edited by Panzaru, 25 May 2023 - 12:02.


#250
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
E musai in aceeasi zi? Biletul era valabil 2 zile. Acum nu mai e asa?

#251
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 24 mai 2023 - 13:23, said:

Din ce am vazut pe fuga (deschizand link-ul de mai sus) pt Pass, cel de 48h include un obiectiv gratuit, cal pt 72h include 2. Parca cel mai scump obiectiv era Galeria Borghese.  Iar la restul obiectivelor aveai reduceri.

Pentru cei care nu stiu, la Galariile Borghese, chiar daca ai Roma Pass si teoretic ai gratuitate, nu te poti prezenta fara rezervare. Altfel ajungi la intrare si te intorci "voios" in ritm de injuraturi romanesti

#252
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Peste tot gratuitatea nu inseamna si rezervare!

La unele era de dinainte dar de cand cu covid-ul tot mai multe obiective turistice au introdus rezervarea orara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate