Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#217
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Asa ma gandeam si eu. Cu o urcare sus la Campidoglio si admirarea forumului roman de sus, plus o plimbare pe Via dei Fori Imperiali pana la Colosseum vedeti toate astea din exterior si mai puteti sa va plimbati putin si pe la forumurile imperiale, al lui Traian si Augustus. Le explorati pe indelete alta data, cand veti avea mai mult timp.

Eu zic sa stabilesti niste obiective prioritare, cate unul pe zi, de dimineata, la care faci si rezervari de acasa si restul in masura in care toata lumea mai are energie sa mearga. S-ar putea ca parintii sa vrea sa se si odihneasca in camera dupa pranz. Depinde de forma fizica in care sunt.

Obiectivele principale as zice sa le stabilesti in functie de  interesele tuturor.

Edited by mdt, 27 April 2023 - 12:54.


#218
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna si multumesc pentru sugestii! Mi se pare ca tot ce tine de vacante s-a scumpit destul de mult, lucru confirmat si de cativa colegi care s-au intors de curand de la Roma.

Am decis ca prima zi sa fie lejera, nu vreau sa fiu stresata de o eventuala intarziere de zbor. Ne vom plimba si vom incerca sa bifam din obiectivele neacoperite de celelalte 2 zile; la cererea pustiului, s-a adaugat pe lista si Bioparco (zoo) din cadrul Gradinilor Borghese.  
In cea de-a 2-a zi avem in program Vaticanul, basilica si capela, insotiti de un ghid roman (3 a + 1 copil = 250 EUR).
In cea de-a 3-a zi (si ultima de altfel), am cumparat de pe Tiqets bilete skip-the-line cu audio ghid pentru Colosseum, Forul roman si dealul Palatin (128 EUR vs 242 EUR cu ghid roman sau 312 EUR cu ghid - tur individual). Am ales aceasta varianta pentru ca optiunea cu ghid roman mi se parea deja prea scumpa, iar mama nu cred ca e pregatitia pentru un traseu de 3-4 h cu pante si etaje.
Nu am gasit niciun loc disponibil pe coopculture sau getyourguide pentru data de 31 mai.
Diferenta de pret o voi aloca cel mai probabil pentru achizitia de bilete hop-on hop-off City Sightseeing.

Ca o nota personala, am observat ca pe Tiqets (probabil si pe alte site-uri) sunt oferte ceva mai bune ca pret pentru transferul de la/catre aeroport (cu Sit shuttle, care are statie si in zona Vaticanului) decat pe site-ul lor oficial (48 EUR vs 52 EUR, pt 4 pers). In plus, nu trebuie sa selectezi intervalul orar al calatoriilor (The customer will receive a return paper ticket from the bus driver which will be valid for 3 months (valid only for the return option)).

Zi cu spor sa aveti!

#219
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Gradinile Borghese sunt sus, pe deal. Folositi autobuzul pt a ajunge si la pas la plecare, in coborare.
Colosseumul are lift. Nu stiu cum mai e cu accesul la el acum, vedeti poate ii da voie mamei sa  il foloseasca.
Autobuzul turistic eu nu l-as folosi in Roma, iar la programul vostru chiar nu ii vad rostul. Puteti folosi transportul in comun atunci cand e necesar, chiar daca nu e unul tocmai ideal.
Intereseaza-te cum e cu statia de la Vatican pt intoarcere, pt ca (de regula) autocarele pleaca destul de incarcate din Termini.

#220
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
M-am intors din Roma. Eu am avut urmatorul traseu: ziua 1 dupa cazare in jur de ora 4 plimbari piata polo, spagna, fontana di trevi si piaza navona. ziua 2: vatican, basilica si castel d'angelo, panteon .. seara luat la pas zona din seara precedenta prin alte locuri. ziua 3: colosseum, forum roman, plimbare pana si prin trastevere stat la terasa la un sprits vizionat un spectacol de strada si return seara la campo de fiore si piaza venetia columna lui traian seara tot prin zona din prima zi.  ziua 4 pana la 12 o fuga la villa burgheze si plimbat cam 2 ore. In medie am facut peste 25.000 de pasi ... in ziua cu vatican am ajuns spre 35.000 de pasi. poti scade 3-4000 de pasi cat am avut din centru pana la cazare in primele 2 zile. Asta ca sa iti dai seama ca si marime. Roma e haos ... cea mai proasta capitala ca si organizare unde am fost. Oficial sunt foarte putine bilete grosul este pe ghiduri de pe n-spe mii de sit-uri. La Vatican noroc ca am avut intrare la ora 08.00. Turul a fost super ok ... dupa intrr 10.30 si 11.00 am mai putut vedea ceva ... dupa ... o mare de oameni nimeni nu se ocupa de nimic nu se controleaza cati intra si cati stau...  toata lumea vorbeste si merg ca oile nu poti vedea mai nimic. In camere este o are de oameni in care nu te poti misca. Sotiei i s-a facut rau si am reusit sa iesim. Idem si la colosseum ... sunt o gramada de ghizi si variante .... oameni de organizat sunt la intrare si cam atat. Si la intrarea in subteran si arena.. Restul e haos. Pentru cineva mai in varsta nu recomand cat am mers noi maxim jumatate ... si asa am trecut cam in fuga ca la un moment dat nu mai aveam nici noi rabdare si uneori cu soarele care iti bate in cap. Pauze am facut in afara de stat la masa de 2 ori si stat la un sprits de 2 ori plus efectiv stat pe jos ... in roma nu s-au inventat bancile . Sunt piete mari si au 3-4 banci care mai mereu sunt pline sau pur si simplu nu sunt deloc. Doar daca te sprijini de coloane sau gard sau stai pe bordura. Te mai salveaza gelato care te racoreste si te improspateaza. Inca o data repet cel putin coopculture este o mare teapa. Se dau bilete intr-un mod dubios numai prin ghizi noi am stat ca fraierii ca eram singurele 2 persoane care am luat bilete printr-un noroc. Restul erau grupuri de 5-6 persoane cu ghizi. Dar am reusit cu 24 de euro sa vedem si subteran si arena cu audio dintr-o aplicatie. A si la colosseum se face diferenta prin buline care ti le pune verde underground + arena galben arena + restul la liber .. de tot rasul pentru o capitala europeana. Si sper ca nu esti gretoasa ... miros de pisat, gunoi, cacati si pisati de caine e ceva normal. In rest numai de bine lumea prietenoasa (chiar si boschetarii), atmosfera foarte faina, cladirile si zonele unice, mancarea buna mai peste tot, normal ca daca vrei ceva traditional nu gasesti in centru. Si cand am mancat mai modest tot bun a fost si am gasit ce sa comand. Una peste alta a fost o experienta unica. A si daca mergi cu metroul cel bucurestean e lux ... sa nu te sperii daca toata lumea vorbeste sau pur si simplu tipa unul la altul sau pur si simplu asculta muzica sau canta cu voce tare. A fost o experienta unica mersul cu metroul ... si nu e ca in alte tari in care in metrou e liniste si fiecare evita privirea ... e posibil sa dai de unii care se holbeaza la tine ... nu are nimic cu tine cred ca asa e normal.

#221
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Piata Popolo nu polo
Cat despre "nu controleaza nimeni cat se sta", asta nu stiu, se face pe undeva prin lume, sa te dea afara dupa un timp? Nu prea am intalnit.
In rest e super aglomerat ptr ca probabil dau navala toti fiind incheiata oficial pandemia, asta se vede si in preturile cazarilor care au explodat.

Edited by danigoleman, 09 May 2023 - 22:07.


#222
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postrogue80, on 09 mai 2023 - 21:30, said:

Se dau bilete intr-un mod dubios numai prin ghizi noi am stat ca fraierii ca eram singurele 2 persoane care am luat bilete printr-un noroc. Restul erau grupuri de 5-6 persoane cu ghizi. Dar am reusit cu 24 de euro sa vedem si subteran si arena cu audio dintr-o aplicatie.

De pe ce site ai achizitionat bilete la Colloseum pana la urma ? Vad ca pe multitudinea de site-uri aditionale ce ofera bilete cu ghizi si fara ghizi apare ca biletele sunt cu "skip the line". Pe coopculture nu zice nimic daca sunt "skip the line" sau nu. Sa inteleg ca daca reusesc cumva sa cumpar bilete de pe coopculture va trebui sa stam la ceva coada ? Cel putin pentru copii as rezerva bilelete de pe coopculture ca sunt gratuite si sunt disponibile. Daca pentru mine si pentru sotie nu reusesc sa cumpar de pe coopculture atunci ar fi ok sa iau pt noi de pe alt site si pentru copii de pe coopculture ?

#223
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Da. Unde am fost exista o intrare cu timp iar in partile aglomerate sunt oameni care controleaza fluxul. De exemplu la vatican avand in vedere ca erau 2 cozi, inca vreo 2 -3 zone cu ghizi plus ghizi privati e greu sa faci asta daca nu centralizezi totul. In afara de capela unde era totul organizat in rest nu era mai nimeni ... din loc in loc erau niste politisti care  pur si simplu stateau pe scaune si nu faceau nimic sau vorbeau intre ei. Ar fi putut sta in zone cheie si controla fluxul de oameni ... asa ar descuraja pe fiecare sa faca ce il taie capul. Eu cred ca e un pic ca la noi se bazeaza ca e suprafata mare de vizitat si se rezolva singura problema. Despre preturi pot sa zic asa ... cazari destul de scump la fel preturile din supermarket mai ales in zona centrala. Mancarea la restaurant mie mi s-a parut surprinzator de ieftina. Ce e drept daca esti mai plinut nu te saturi dar pentru mine a fost destul. Ca si comparatie in decembrie in viena un amarat de snitel era 18 euro fara nimic deci fara 25 de euro nu aveai ce lua iar in zonele centrale sarea si mai sus ... o masa basic sarea de 60 -70 euro dar in Roma puteai manca lejer de 50 de euro ... paste intre 10 si 15 euro, lasagna 10 -12, pestele si fructele de mare se apropiau de 20 de euro. La 3-4 km de centru unde am fost cazat pomana curata la o cafenea 5 euro 2 cafele si 2 cornuri. Nici inghetata nu mi s-a parut scumpa ... intre 3-5 euro 3 arome. In comparatie la noi inghetata emilia singura cu care se mai poate compara la peste 10 lei nu iti da nici jumate din cantitate. Inghetata am luat de la cele cunoscute: frigidarium cea mai buna pentru mine sortimentele au mai multe arome .. dezavantaj mai dulce, giolliti - mai scumpa sortimentele mai plate nimic complex cu mici exceptii dar mai putin dulce, venchi -  mi-a placut cel mai puti ... tot asa un singur gust nimic complex dar si mai dulce. Asta ca si comparatie intre ele .... in comparatie cu ce gasesti in alta parte normal ca sunt mult mai bune. Doar berea si vinurile sunt mai scumpele ca si prin alte parti ... apa 2 euro ... in viena nu gaseam sub 5 euro.

#224
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Nu stiu daca puteti lua bilete gratis pt copii daca pt adulti nu sunt disponibile - trebuie rezervare orara si pt copii daca trebuie pt adulti.

Intr-adevar nasoala treaba cu biletele disponibile doar la suprapret, cu ghid :(

#225
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postlaurcj, on 10 mai 2023 - 08:48, said:

De pe ce site ai achizitionat bilete la Colloseum pana la urma ? Vad ca pe multitudinea de site-uri aditionale ce ofera bilete cu ghizi si fara ghizi apare ca biletele sunt cu "skip the line". Pe coopculture nu zice nimic daca sunt "skip the line" sau nu. Sa inteleg ca daca reusesc cumva sa cumpar bilete de pe coopculture va trebui sa stam la ceva coada ? Cel putin pentru copii as rezerva bilelete de pe coopculture ca sunt gratuite si sunt disponibile. Daca pentru mine si pentru sotie nu reusesc sa cumpar de pe coopculture atunci ar fi ok sa iau pt noi de pe alt site si pentru copii de pe coopculture ?

Eu am achizitionat de pe coopculture cum am spus mai sus cu o luna inainte dand telefon si dupa aia au aparut la ora care mi-a zis prin telefon. Mult noroc sa iei de pe sit-ul ala. E cu skip the line dar depinde ce iei nu include de obicei si ghid sau ceva audio. Eu am luat varianta cu arena si underground. Ai acces la arena si underground cu o tipa care iti da acces dar trebuie sa downlodezi o aplicatie care are 6 audio pentru underground. Ce e drept noi am fost singurii cu astfel de bilelete la ora 9.15 care s-a transformat in 9.30 si au mai fost 3 grupuri cam de 5 - 10 persoane fiecare cu ghizi. Noi am tras cu urechea si la ghizi ca erau in engleza dar nu spuneau mare lucru in plus fata de ce era in aplicatie ... un pic mai mult si cu povestile lor . In rest trebuie sa iei pentru partea de sus audio care costa 6 euro de persoana daca vrei si pentru ea. Iti recomand sa iei bilete din acelasi loc. Nu stiu cum sunteti voi dar eu  iti recomand sa iei ceva audio sau ghid altfel is doar niste pietre.

#226
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Cu timp si rabdare cred ca se pot gasi bilete la pret oficial.Attached File  992337AE-8539-45FB-B00F-C42CC8EBE1B5.png   474.81K   18 downloads

#227
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Da, ciudat ca acuma apar locuri disponibile in aceeasi zi. Acum cateva saptamani cand am verificat eu daca intrai fix la ora 10 dimineata atunci apareau si locuri peste 30 zile. Acum nu mai apare nimic peste 30 de zile. Eu merg la sfarsitul lui iunie la Roma, o sa tot verific cu 30 de zile inainte.

View Postrogue80, on 10 mai 2023 - 09:29, said:

Ai acces la arena si underground cu o tipa care iti da acces dar trebuie sa downlodezi o aplicatie care are 6 audio pentru underground.

Poti sa scrii te rog ce aplicatie ai folosit pentru audio? Se poate descarca din Play Store pe Android ? Este gratuita,  sau e inclusa in pretul biletului ?

Merita varianta de bilet cu arena si underground ? Nu e mare diferenta de pret, dar pentru copii (free ticket) nu am gasit varianta cu arena si underground pe coopculture.

Edited by laurcj, 11 May 2023 - 11:25.


#228
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Parco Colosseo , iti zic cei de la intrare. Nu te astepta la nu stiu ce chestie. La itinireraries poti da download. Daca nu ai gasit nu e problema ... ar fi fost ok si cu arena macar ... pentru poze :).

#229
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Bună ziua!

În pregătirea vizitei de la Roma din această vară (ce să fac, atunci e concediul), v-aș ruga pe cei care puteți să mă ajutați cu câteva nelămuriri:

- cei care ați cumpărat bilete de pe Tiqets, le-ați primit sub formă electronică în mail imediat după achiziție? Întreb deoarece pe unul dintre site-urile care vând bilete (nu mai știu care, am tot navigat de pe unul pe altul) spunea că biletele sunt trimise doar cu 24 de ore înainte de data scrisă pe bilet. Parcă nu aș vrea să mai am și stresul acesta: vin sau nu vin biletele.

- pe mai multe site-uri am citit ceva de genul: ”Due to security reasons, you are not allowed to enter the premises with backpacks, handbags and luggage. This rule strictly applies at the Colosseum, Palatine Hill and the Roman Forum. Since this is a new rule, you must plan accordingly as there are no locker/storage facilities at any of these sites”. Chiar așa e? Cei care ați fost recent ce ați văzut? Nu te lasă să intri dacă ai un rucsac în spate cu apă, ciocolată, umbrele etc?

@Dariuscha:
Spuneai mai sus că
”Cu timp si rabdare cred ca se pot gasi bilete la pret oficial”. Așa este. Dar, din ce am observat eu tot urmărind pe coopculture, bilete sunt doar dimineața (asta nu ar fi o problemă) și se vând doar pentru ziua respectivă. Deci, cred că e un risc ca la sfârșitul lui iulie să mă las pentru ultima zi.

”Gradinile Borghese sunt sus, pe deal. Folositi autobuzul”. Cam cât se face (persoană de 50 de ani, să zicem sănătoasă), într-o plimbare foarte lejeră, din zona gării Termini până la Galerie? Poți recomanda un autobuz pentru acest traseu?

Mulțumesc mult anticipat pentru orice sfat!

#230
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Sigur ca nu merita sa risti, ideea e sa ai timp sa cauti daca crezi ca merita Attached File  2F796BD1-4CDF-4EE4-BD41-6095F7E41134.png   403.97K   9 downloads
Nu stiu de la Termini cum e drumul pana la Galerie, insa ceva ma face sa banuiesc ca nu e prea mult in urcare. Se urca venind dinspre Corso atat catre ea, cat si catre gara. Poti face o simulare pe maps sa vezi ruta si timpul, eu am gasit 26 min. Pt bus ai mai multe optiuni, vezi in functie de ora ce te avantajeaza (38 sau 360 sau…)

#231
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postdariuscha, on 15 mai 2023 - 13:03, said:

Sigur ca nu merita sa risti
Pt bus ai mai multe optiuni, vezi in functie de ora ce te avantajeaza (38 sau 360 sau…)

Mulțumesc!

#232
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007

View PostPanzaru, on 15 mai 2023 - 11:30, said:

- cei care ați cumpărat bilete de pe Tiqets, le-ați primit sub formă electronică în mail imediat după achiziție? Întreb deoarece pe unul dintre site-urile care vând bilete (nu mai știu care, am tot navigat de pe unul pe altul) spunea că biletele sunt trimise doar cu 24 de ore înainte de data scrisă pe bilet. Parcă nu aș vrea să mai am și stresul acesta: vin sau nu vin biletele.


Eu am primit biletele achizitionate de pe Tiqets imediat pe e-mail. Plus ca am si aplicatia mobila descarcata si le vad si acolo salvate.

#233
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postralu_seby, on 16 mai 2023 - 11:58, said:

Eu am primit biletele achizitionate de pe Tiqets imediat pe e-mail. Plus ca am si aplicatia mobila descarcata si le vad si acolo salvate.

Deci, sunt de încredere! Mulțumesc!

#234
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Incredibil site-ul asta Coopculture cu biletele pentru Coloseum. Dupa cum au zis si alti colegi mai sus la ora 10:15 ora Romaniei se aloca bielete cu 30 de zile inainte. Azi in jurul orei 10:15 am tot dat refreh la pagina sa cumpar bilete pentru 22 iunie. La ora 10:15 au aparut 2 locuri pentru 22 iunie si nu cred ca durat 5 secunde sa dau select la 2 bilete de adulti si 2 free pt copii iar cand sa le adaug in cos mi-a dat eroare ca nu mai sunt disponibile. Mai incerc maine pt 23 iunie, dar slabe sanse sa prind. Deci site-ul asta Coopculture e mare teapa...cum ziceau si altii.

De pe ce alte site-uri ati mai cumparat bilete pentru Coloseum ?

Edited by laurcj, 23 May 2023 - 11:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate