Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#181
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Nu te lasa pt ca inca nu le-au pus la vanzare. Poti sa mai astepti.
Pt Pantheon as alege ora 15  sau chiar mai tarziu pt ca oricum ai ce face in zona (nu mai zic de masa de pranz!) chiar daca ajungi mai devreme. Trebuie rezervare si pt vineri?
La Basilica depinde de noroc cat stai la coada. De obicei dimineata, dupa ora 9 e coada f mare.

#182
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Top 14 obiective turistice de vizitat în Roma.
https://ro.theplanet...-rome-i-la-r-ro
De cât timp ar fi nevoie pentru a vizita ce scrie în link?2-3 zile?

#183
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mersi de informatii. Am sa astept pe sit-ul oficial. Cat despre panteon am sa vorbesc cu sotia cat de repede trecem ... daca mergem in aceeasi zi si duminica dimineata mai vedem ceva sau lasam pentru a doua zi dimineata.

#184
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Pantheonul nu-ti ia mult, e mic, in 10-15 minute ai vazut tot.

#185
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Daca prindeti prima duminica, intrarile sunt gratuite (platiti doar rezervarea, daca e cazul sa faceti). Sfatul meu e sa profitati cat puteti de vremea splendida (daca nu ploua) a lunii mai, sigur vor fi azalee in Piata Spania, sa va plimbati pe stradutele din centru, din Trastevere, sa va bucurati de cafeaua buna, de inghetata, de pranzuri si cine. Roma are f multe de oferit, cu siguranta veti mai ajunge, asa ca nu incercati sa ingramaditi cat mai multe si cat mai repede.

#186
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Multumesc la toata lumea pentru sugestii. Pentru prima vizita la Roma a fost destul de confuz la inceput cu atatea sit-uri neoficiale de unde se pot lua bilete. Pana la urma i-am dat de capat ... daca vor fi si azalee garantat va fi un week-end pe cinste ... ne va da aceeasi stare de bine si de vacanta ca leandru din grecia.

#187
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Azaleele sunt pe scarile catre Trinita dei Monti intre (aprox.) mijlocul lui aprilie - mijlocul lui mai.
Starea de bine e data de multe strazi/locuri din RomaAttached File  19C173A7-BF56-49AE-A808-B30F45438034.jpeg   755.82K   11 downloads Attached File  E95E1DD7-C898-453B-AD5D-F2C3522E7A24.jpeg   281.13K   10 downloads

#188
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Avem bilete de avion la Roma in a doua parte a lunii iunie dupa ce se termina scoala copiilor si am inceput sa ma documentez despre Roma. As avea si eu niste intrebari:

1) Sa ma astept la puhoi de lume si caldura mare in perioada aceea Posted Image ?

2) Am citit pe topic ca de la aeroportul Ciampino se ia autobusul 520. Bilete pentru autobus se cumpara de la ceva automate din aeroport ? Cum gasesc statia de autobus cand ies din aeroport ?

3) Cum sa procedez ca sa reusesc sa cumpar bilete de intrare la Colloseum de pe site-ul oficial: https://www.coopcult...m-palatine_24h/ ? Am mai urmarit site-ul si vad ca biletele se aloca cam cu 1 luna inainte. Dar de exemplu daca ma uit acum chiar si pe 23 aprilie deja nu mai este nici o ora disponibila. Pentru copii am inteles ca este gratuit, dar trebuie facut tot asa rezervare ? Am inteles ca la fata locului poti cumpara doar tururi cu ghid care sunt mult mai scumpe.

4) Avem cazare in apropiere de Vatican. M-am uitat pe Google Maps si vad ca pe jos nu fac cu mult mai mult decat cu transportul in comun pana la obiectivele principale. In aceste conditii merita sa facem abonament pentru transportul in comun ?

Multumesc.

Edited by laurcj, 24 March 2023 - 13:41.


#189
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
1. E posibil ca da. Am fost o data in iunie si m-am jurat ca nu mai merg vara.🙂 ca idee, am fost si in septembrie si a fost ok atunci.
2. Ar trebui sa fie automat in sala, inainte de iesirea din cladire. Intrebati, inclusiv la bar. Statia de bus e chiar in fata, cum iesi. “Curtea” cu peroane e mica, scrie in dreptul fiecaruia ce bus pleaca de acolo.
3. Nu stiu ce sa zic, mai urmareste ce schimbari intervin. Pt copil cred ca se plateste doar rezervarea (fa o simulare!). Nu am facut rezervari pt obiective din Roma, insa am facut pt Florenta si pt cine se incadra la gratuit am platit doar rezervarea.
Cred ca mai exista si varianta 3: cumparat bilete de pe site-uri unde sunt mai scumpe. De comparat insa la pret cu varianta “ghid”.
4. Nu stiu, voi decideti!

#190
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
2) Am citit pe topic ca de la aeroportul Ciampino se ia autobusul 520. Bilete pentru autobus se cumpara de la ceva automate din aeroport ? Cum gasesc statia de autobus cand ies din aeroport ?

În vară, cand am fost ultima dată, nu se mai dădeau la bar. Spre ieșire, pe dreapta, sunt ghișee ale companiilor de transport. Caută ATAC și de acolo se iau biletele. Stația este la ieșire, drept în față la unul dintre peroane. Sunt semnalizate, nu sunt probleme de identificare.

4) Avem cazare in apropiere de Vatican. M-am uitat pe Google Maps si vad ca pe jos nu fac cu mult mai mult decat cu transportul in comun pana la obiectivele principale. In aceste conditii merita sa facem abonament pentru transportul in comun ?

Depinde de voi, de rezistența/obișnuința  la mers pe jos. Dacă le grupați corespunzător și vă faceți bine traseele, nu ar fi probleme. Încercați o zi și vedeți cum e.

#191
MISMIS

MISMIS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2023

View Postmdt, on 10 martie 2022 - 15:16, said:

Buna! Eu zic ca din contra, un ghid mai mult te incurca si enerveaza. Depinde de persoana de fapt, poate unora le place cu ghid.

Noi am fost acum de 1 dec. La Muzeele Vaticanului am mai fost acum cativa ani, doar eu cu sotul. Acum am revenit si cu fetele si am luat un tur Gradini + Capela Sixtina. Biletele le-am cumparat online de pe site-ul oficial al muzeului. Prima oara am facut o plimbare ghidata de cateva ore prin gradina, ne-a dus pe la diverse puncte cu opriri unde ne explica chestii. Foarte frumos si interesant. In partea a doua ne-a dus in muzeu (de fapt inainte de a pleca spre gradini ne-a prezentat/explicat pictura din Capela Sixtina pe un ecran mare cu touch screen pt ca in capela se pastreaza linistea). Bun: partea a doua a fost o fuga prin muzee spre Capela Sixtina, cu cateva opriri in sala hartilor, camerele lui Rafael si apoi Capela. Fetele mele mari au fost absolut nemultumite si a trebuit sa mai merg o data cu ele prin tot circuitul ca sa apuce sa se uite mai cu atentie la ce le interesa.

Ideea e asa: muzeul are un circuit de vizitare cu un singur sens, nu ai voie sa mergi prin el cum te doare capul. Pe langa circuitul principal mai e pinacoteca si mai sunt diverse abateri, cum ar fi muzeul etrusc, la care intri sau nu. Dar pt ca toata lumea vrea la Capela Sixtina, circuitul e asa facut ca se termina acolo. Din capela iesi in curtea muzeului de unde poti merge la cafeteria (au mancare de n tipuri acolo asa ca poti lua pauza de pranz si sa continui apoi), poti merge la pinacoteca sau poti relua circuitul daca vrei, nu te opreste nimeni.

Pentru basilica Sf Petru iesi din muzeu de tot, o iei pe strada, pe langa ziduri si stai la coada de la controlul de securitate de la bazilica. Intrarea directa de la Capela Sixtina la Basilica nu mai e deschisa publicului.

Cand am fost noi de 1 dec bilete se puteau lua o doar online, cu data fixa. La fel si pentru Coloseum/forumul roman.

Parerea mea este sa iti faci un plan dinainte cu ce vrei sa vezi, apoi iei bilete online pt must see si apoi vezi la data locului plus minus alte chestii.

Din toata lista ta, bilete trebuie doar la Colosseum, muzeele Vaticanului si Villa Borgheze. Ia pentru 3 zile diferite pentru ca sunt departe una de alta si mai bine le combini cu plimbari “la liber” in apropiere decat sa fugaresti de la una la alta. Pentru toate 3 ia bilete online, de pe site-ul oficial, nu stiu daca se mai gasesc la fata locului.
La Pantheon e gratis dar era coada pt ca se verifica certificatul covid. Daca sunteti vaccinati cu 3 doze nu aveti probleme, doar ca trebuie aratat certificatul peste tot.

La monumentul Vittorio Emanuele vreti sa si urcati in el sau doar sa-l admirati din exterior? Daca vreti sa urcati trebuie si acolo bilete dar banuiesc ca se pot lua de la fata locului. Eu am fost de 3 ori la
Roma dar nu am urcat niciodata.

Mai bine urcati (pe scari) la Campidoglio, piata e proiectata de Michelangelo si se vede foarte frumos forumul roman de acolo.

Vacanta frumoasa!
Si care sunt site-urile pentru achizitia de bilete la cele  obiective?

#192
MISMIS

MISMIS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2023
Vizitez si eu pentru prima oara Roma si incerc sa rexzerv bilete la Vatican, Colosseum pentru perioada 4-8 mai 2023 si imi afiseaza "Sold out".Toate bilete of fi vandute sau nu sunt inca puse in vanzare pe siteurile oficiale?

#193
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Pentru Colloseum si eu urmaresc, vad ca se pun cam cu 1 luna inainte, dar intradevar majoritatea zilelor sunt sold out chiar si peste 1 luna.

#194
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View Postlaurcj, on 24 martie 2023 - 13:35, said:

Salut,

Avem bilete de avion la Roma in a doua parte a lunii iunie dupa ce se termina scoala copiilor si am inceput sa ma documentez despre Roma. As avea si eu niste intrebari:

1) Sa ma astept la puhoi de lume si caldura mare in perioada aceea Posted Image ?

2) Am citit pe topic ca de la aeroportul Ciampino se ia autobusul 520. Bilete pentru autobus se cumpara de la ceva automate din aeroport ? Cum gasesc statia de autobus cand ies din aeroport ?

3) Cum sa procedez ca sa reusesc sa cumpar bilete de intrare la Colloseum de pe site-ul oficial: https://www.coopcult...m-palatine_24h/ ? Am mai urmarit site-ul si vad ca biletele se aloca cam cu 1 luna inainte. Dar de exemplu daca ma uit acum chiar si pe 23 aprilie deja nu mai este nici o ora disponibila. Pentru copii am inteles ca este gratuit, dar trebuie facut tot asa rezervare ? Am inteles ca la fata locului poti cumpara doar tururi cu ghid care sunt mult mai scumpe.

4) Avem cazare in apropiere de Vatican. M-am uitat pe Google Maps si vad ca pe jos nu fac cu mult mai mult decat cu transportul in comun pana la obiectivele principale. In aceste conditii merita sa facem abonament pentru transportul in comun ?

Multumesc.

1. Puhoi de lume da e cam maximul de sezon, caldura urata in general nu. Uita-te la meteo cu cateva zile innainte si haine light. Poate m-am obisnuit eu fiind aici de multa vreme, dar temperatura in Iunie e perfecta:)

2. Nu ai cum sa nu vezi stati, aeroportul e mic, bilet gasesti la bar, la automate sau poti sa-ti pui aplicatia mycicero, cu PayPal/card cumperi bilete si le validezi din app cand intri in autobus, daca e control ii arati qr codul.

3. Online, oficial, daca nu reusesti e lume pe acolo, chiar romani care te trec coada, sar ei pe tine:) nu trebuie sa-I cauti doar ca e cu guide si costa mai mult.

4. Poti sa-l cumperi sau sa nu-l cumperi si daca nu ai chef de mers pe jos folosesti bilete de o cursa, cu aplicatia de care ziceam sau le cumperi de la tutungerii, tonete de ziare etc.





#195
MISMIS

MISMIS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2023

View Postlaurcj, on 25 martie 2023 - 19:44, said:

Pentru Colloseum si eu urmaresc, vad ca se pun cam cu 1 luna inainte, dar intradevar majoritatea zilelor sunt sold out chiar si peste 1 luna.
Si in cazul acesta de unde pot cumpara bilete,daca online nu se mai poate?

#196
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMISMIS, on 25 martie 2023 - 16:19, said:

Vizitez si eu pentru prima oara Roma si incerc sa rexzerv bilete la Vatican, Colosseum pentru perioada 4-8 mai 2023 si imi afiseaza "Sold out".Toate bilete of fi vandute sau nu sunt inca puse in vanzare pe siteurile oficiale?
Aici, spre exemplu, se pot lua.

#197
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postboz1, on 24 martie 2023 - 18:02, said:

... Am citit pe topic ca de la aeroportul Ciampino se ia autobusul 520 ...

Şi eu tot aşa am citit, dar joi acum am văzut că 520 leagă gara din Braşov de Făget, de fapt Posted Image (scuze pt. glumă).

Tot de la Ciampino către Termini şi retur existau şi autocare de la mai multe firme (Schiaffini, Terravision etc.), sunt convins că încă mai circulă şi e mai comod şi mai rapid cu ele.


Sănătate şi tcb!

Edited by OvidiuNS, 27 March 2023 - 09:09.


#198
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Da, Ovidiu, inca circula autocarele. Si cu siguranta e mai comod (daca mergi in zona Termini). Nu stiu daca si mai rapid, depinde de trafic.
Bus 520 are avantajul ca e ieftin. In plus, ajungi cu acel bilet de 1,5€ oriunde ai cazarea. Am fost cu el si crede-ma, e f ok. Statia de metrou e fix unde te lasa autobuzul, deci…🙂

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate