Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#163
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postionutzitaly, on 31 ianuarie 2023 - 12:54, said:

... la metrou intrat doar o data ...

Exact. Iar asta înseamnă una sau mai multe călătorii, nu doar una singură neapărat. Eu la acest aspect m-am referit, adică să nu formulăm ambiguu, pentru că se poate înţelege greşit, cum s-a şi întâmplat.
Sper că acum ne-am clarificat ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 January 2023 - 15:39.


#164
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
a vizitat cineva galeriile Collona? Nu imi amintesc sa fi vazut referire la acestea si din poze par foarte interesante... Recunosc ca in primele 2 "ture" nu am stiut de ele si le-am ratat.
Acum stau in dubii: sa merg la aceste galerii sau sa merg la Tivolli, la Villa d'Este?

#165
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogwol, on 01 februarie 2023 - 13:19, said:

a vizitat cineva galeriile Collona? ...

Da, eu, şi mi s-a părut cea mai frumoasă din tot ce am vizitat în Roma. Nu ştiu acum când se mai poate vizita şi cât mai costă, pentru că nu am timp să caut. Pot doar să spun că sâmbătă, pe 8 noiembrie 2014 a costat 12 euro biletul. Şi de asemenea la acea vreme nu se vizita decât sâmbăta, am povestit pe topicul Roma - Partea I la pagina 117.
Merită din plin, părerea mea de iubitor de artă !


Sănătate şi toate cele bune !

#166
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
acum se viziteaza si vinerea si duminica si cred ca am vazut pretul undeva pe la 20 euro...

#167
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogwol, on 01 februarie 2023 - 13:56, said:

... am vazut pretul undeva pe la 20 euro...

Peste tot au crescut preţurile, aşa că oricum merită vizitată galeria.
Tivoli e altceva, e un complex întreg şi se vizitează oricând, nu doar în anumite zile. Plus că este în afara Romei, ceea ce mă face să cred că mie mi-ar mânca întreaga zi, şi trebuie să fie o zi frumoasă, fiindcă e un parc mare acolo. Şi eu vreau să vizitez Tivoli cândva, evident, dar nu i-a venit încă rândul, deocamdată am vizitat destul de exhaustiv Roma.
Ideea e că sunt obiective diferite, ambele meritînd a fi vizitate. Vezi şi tu cum te organizezi, în ce zile eşti acolo şi cum stai cu timpul. Galleria Colonna e situată central, chiar lângă Piazza Venezia, adică poate fi vizitată pe lângă alte obiective din apropiere, nu trebuie să ieşi din Roma pentru ea.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 February 2023 - 15:37.


#168
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Cate zile ai in plan?

#169
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postbogwol, on 01 februarie 2023 - 13:56, said:

acum se viziteaza si vinerea si duminica si cred ca am vazut pretul undeva pe la 20 euro...

Eu m-am uitat pt decembrie (anul trecut) si e 25€ sâmbăta (turul complet). Atentie la orar, e doar dimineata, intrarea pana in ora 13 (aprox). Vinerea sunt tururi ghidate. Duminica nu cred ca sunt, mai verifica! Daca ar fi fost am fi mers (noi am avut zbor spre Roma sambata dimineata, fix la 13 eram in fata intrarii, dar nu am mai intrat).

#170
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postionutzitaly, on 01 februarie 2023 - 16:56, said:

Cate zile ai in plan?
de principiu, o saptamana, undeva in septembrie anul acesta

View Postdariuscha, on 01 februarie 2023 - 17:50, said:

Eu m-am uitat pt decembrie (anul trecut) si e 25€ sâmbăta (turul complet). Atentie la orar, e doar dimineata, intrarea pana in ora 13 (aprox). Vinerea sunt tururi ghidate. Duminica nu cred ca sunt, mai verifica! Daca ar fi fost am fi mers (noi am avut zbor spre Roma sambata dimineata, fix la 13 eram in fata intrarii, dar nu am mai intrat).
Da, ai dreptate, programul e asa:
- sambata pana la 13.15 vizitare la liber: tur scurt 15 E, tur lung 25 E
- vineri tur ghidat : 30 euro
- duminica- mirecuri, vineri si sambata dupa amiaza: tur ghidat probabil tot 30 E

#171
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbogwol, on 02 februarie 2023 - 09:17, said:


de principiu, o saptamana, undeva in septembrie anul acesta


Ar merge si o zi in afara Romei, la Tivoli, Castel Gandolfo sau la mare, daca sunteti fani mare in Septembrie sunt mari sanse de zile bune pentru mare, la inceput de Septembrie aproape sigur la sfarsit in functie de noroc.

#172
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Ajung in Roma la inceputul lui mai aproximativ 3 zile de joi dupa masa pana duminica dupa masa. Fiind prima vizita vom sta prin centru ... joi va fi liber de plimbare prin zona centrala, vineri coloseum si imprejurimi forum roman, pantheon ce reusim pana seara, sambata vatican si castel sant angelo, evenutual duminica pana la 1 o tura cu autobuzul cu dat jos la diferite obiective. Vroiam sa intreb daca merita un omnia card sau ar trebui sa iau separat? Mersi.

Edited by rogue80, 12 March 2023 - 20:52.


#173
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Atentie, biletele pt Colosseum e bine sa le iei online, e posibil sa fie nevoie de rezervare si sa nici nu poti sa le iei la fata locului decat de la asa zisii ghizi, la suprapret. Noi am fost in decembrie 2021 si doar online se putea, verifica!

La Vatican vreti si muzeele Vaticanului sau doar Basilica Sf Petru? Daca vreti si muzeele, la fel, e recomandat sa luati bilete online.

Din punctul meu de vedere Roma e superba si e foarte potrivita pt mersul pe jos, nu ai ce sa iei autobuz hop on-hop off decat daca ai in grup persoane cu probleme serioase de mobilitate.

La carduri nu ma pricep.

#174
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu as evita Vaticanul sambata. Si vineri e probabil aglomerat, dar sambata e maximum....
Depinde ce inseamna sosirea dupa-amiaza. Daca inseamna maxim de la orele 15 esti liber sa vizitezi, eu as incerca sa vizitez Vaticanul in prima zi (mai ales daca te intereseaza doar San Pietro; daca e si cu muzeul Vatican, intai de mers la muzeu si de vizitat mai repejor si apoi San Pietro), vineri forumul roman + Colosseum si ce va mai fi ulterior....
asa

Edited by bogwol, 13 March 2023 - 07:14.


#175
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Si Pantheonul era in decembrie doar cu rezervare la sfarsit de saptamana. Nu stiu daca si vineri, dar sambata si duminica sigur.

#176
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mersi de indicatii. La vatican atat museul cat si biserica de asta am rezervat intr-o zi plina ... e ok pontul sa inversez zilele. Prima ar fi dupa 5 daca nu e nici o intarziere si ultima zi care e duminica pana la ora 12-1 am rezervat-o pentru plimbari ca sa nu fiu stresat de timp. La omnia card pot sa il iau de pe acum si scrie pe el ca are nevoie de rezervare avansata in sensul sa alegi ziua si posibil si ora dupa ce il achizitionezi si mai e si skip the line. Folosesc o aplicatie getyourguide prin care am mai cumparat si in viena bilete si carduri. Intreb de card pentru ca le-as avea pe toate in acelasi loc si poate o sa am nevoie si de transport in comun catre cazare pentru ca stau undeva la 3-4 km de centru. As mai avea gratuit si intrare si la st peter prison tot cu rezervare ... si in a doua zi ar fi coloseum, capitoline museum, forul roman, st peter prison nu stiu daca ar fi timp pentru toate si spre sfarsitul programului daca am noroc panteonul daca nu cascat gura pe afara.

#177
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Am mai studiat un pic si cred ca am sa renunt la card. Sit-uri de genul https://www.thevatic...pYaAqSgEALw_wcB si https://www.colosseu...lYaAjOAEALw_wcB ar fi ok sau sa caut pe cele oficiale? Are sens sa iau guided tour sau audio guide este destul? Mersi.

#178
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic sa mergi pe site-ul oficial.

La Colosseum la ultimul etaj sunt panouri explicative despre Colosseum, istoria lui, jocuri, samd. Din punctul meu de vedere e suficient dar exista oameni care nu au rabdare sa citeasca si pt ei e mai bun un ghid.

Ultima oara cand am fost am luat un tur ghidat in subteran - asta sa zic ca merita pt ca te duce si in locuri neaccesibile vizitei obisnuite. Dupa ce s-a terminat partea cu subteranul am putut vizita linistiti restul.(fara ghid)

Eu una prefer vizitele neghidate, putem sa ne oprim unde avem chef, sa stam cat vrem la fiecare chestie, sa facem 1000 de poze intr-un loc sau 0 in altul, samd. Dar depunde de fiecare.

Oricum trebuie luate din timp ca intrarea e pe sloturi orare si “se cam dau”.

Edited by mdt, 15 March 2023 - 09:41.


#179
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Pentru vatican deja am si luat bilete. Pentru colloseum e ok sa iua bilete de pe http://www.tickitaly.com pentru ca pe sit-ul http://ecm.coopculture.it nu ma lasa sa rezerv in mai. Iar pentru Basilica di saint petru e ok daca stau la rand avand in veedere ca pentru musee am facut rezervare pentru ora 8. Pentru pantheon am gasit site ... daca incep intre 8-10 in functie de cand gasesc cu colosseum, forum si palatine ar fi ok pentru pantheon ora 14.30 sau 15?

#180
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Al doilea e site-ul oficial. Nu-l stiu pe primul, sa speram ca e OK.

Vad ca doar cu o luna inainte se pot lua de pe site-ul oficial si biletele sunt mai ieftine, 16+2 euro biletul de baza, dincolo parca e mai scump.

La basilica Sf. Petru nu se iau bilete, intrarea e gratuita, se sta doar la coada la controlul de securitate.

Crezi ca terminati Colosseum, Forum si Palatin intr-o dimineata? Forumul si Palatinul sunt intinse si daca va chiar intereseaza ce e pe acolo petreci o jumatate de zi lejer. As pune rezervarea la Pantheon pe duminica dimineata, ca sa nu fiti cu ochii pe ceas la forum. Si-asa Pantheonul e in centru, dupa ce iesiti de la el va mai plimbati lejer prin oras.

Edited by mdt, 15 March 2023 - 14:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate