Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#145
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Ntim, daca (pt Fiumicino) te referi la bus Cotral pana in Lido di Ostia+ tren+ metrou, am facut-o si pe asta. Insa se pierde mult timp, caci autobuzele Cotral circula rar. Pe noi pana la gara din Lido ne-a dus un roman f amabil, nici nu a vrut sa ne ia bani. La intoarcere am luat shuttle, ni s-a parut mai simplu asa, chiar daca am platit dublu. Fiumicino are avsntajjl trenului express, care chiar daca e scump e direct si rapid. Cu shuttle (ca si cu taxiul) poti  pierde mult timp blocat in trafic. Am fost in acum in decembrie si pana la Fiumicino am facut mai bine de o ora si jumatate, iar normal ar fi fost 50 min. . Asta s-a intamplat din cauza traficului extrem de aglomerat din Roma. De la aeroport la gara a fost insa in grafic.

#146
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
Mai mult de o ora pana in centrul Romei sa zicem Navona de la FCO nu prea ai cum face. In medie e vreo 45 min. Dinspre FCO spre centru e ok si la orele de varf.

View Postdariuscha, on 27 ianuarie 2023 - 14:01, said:

Fiumicino are avsntajjl trenului express, care chiar daca e scump e direct si rapid.

Mai ai si trenul regional care se opreste in garile Trastevere(25 min) si Ostiense(30 min). E 8 euro fata de 14 cat e expressul. In functie de unde vrei sa ajungi poate sa fie mai rapid.  De la gara Trastevere spre centru ai tramul 8 sau 3 inspre Colosseo si langa gara Ostiense, la 3 min pe joa ai statia de metrou Piramide (linia B).

#147
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
In cazul tau daca destinatia la ora de pranz e Piazza Navona, cel mai comod e evident taxi, 40 min si 50 euro.

Apoi a2a solutie e trenul regional pana in garq Trastevere, 30 min, de acolo tramul 8, 20 min pana la vreo 600m de piazza Navona. 8+1.5=9 euro de persoana.  Sa zicem o ora si un sfert total, max o ora jumate.

Edited by ionutzitaly, 27 January 2023 - 15:36.


#148
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Pai la o ora jumatate mai bine iei shuttle si e 11€ dus-intors.

#149
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdariuscha, on 27 ianuarie 2023 - 17:03, said:

Pai la o ora jumatate mai bine iei shuttle si e 11€ dus-intors.

O ora jumate maxim ziceam, daca prinzi trenul sa zicem in 10 min si autobusul in 5 e vreo ora.
N-am luat niciodata shuttleul dar stiu ca face un traseu mai lung, vreo 50 min o ora din Termini apoi trebuie sa ia autobusul, sunt vreo 2,3 care merg la Navona, unu trece la 50 m de piazza.

Da e cea mai eftina solutie daca e 11 euro dus intors, nu stiu cat de des trece ca nu l-am luat niciodata. plus bilet pentru trabsportul comun de 1.5 euro.

Edited by ionutzitaly, 27 January 2023 - 17:54.


#150
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Fircare alege ce il avantajeaza, totul e sa se informeze bine, sa stii ce optiuni are.
Sunt cel putin 4 firme care fac transferul. Noi am luat Tam, care circula ( in general) cu o frecventa de 30 min si opreste si la Ostiense.
Firma Sit circula mai rar (45 min- 1h),  opreste si in zona Vatican.
Trebuiesc verificate pt fiecare firma in parte traseul si orarul.

#151
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

View Postbogwol, on 27 ianuarie 2023 - 14:00, said:

Suntem 3 si o sa avem si o troler de 20 kg. Biletul de 1,5 Euro la ce mijloc de transport se refera? Eu am gasit autocare (3*6 Euro pana la Termini + 3*1,5 euro metrou + mers de jos binisor) iar cu trenul trebuie luat din gara Ciampino la Termini, dar pana acolo trebuie taxi sau autobuz. Exista ceva direct care sa mearga la Roma cu 1,5 Euro?

Bus 520 de la Ciampino  pană la Cinecitta, apoi metrou. Stația de bus e extrem de aproape de cea de metrou. Noi ( 2 persoane cu  2 bagaje de mana si unul de cala) mereu am facut asa. E un pic incomod, dar se circula bine si relativ repede, bus-ul merge prin zone neaglomerate. 3 euro sunt 3 euro, iar 31 sunt 31. Cu 28 de euro economisiți prefer să fac altceva. Dar dacă banii nu reprezintă o problemă, atunci da, clar taxiul e varianta corectă.

Edited by boz1, 28 January 2023 - 09:32.


#152
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol a postat cam in acelasi timp cu mine, mie mi-a aparut prima pe pagina, asa ca pe a lui nu am vazut-o.  Da, varianta de 1,5 € asta e. S-a discutat despre ea la transport.   Si noi am folosit-o de cand s-a introdus bus 520, e cea mai buna optiune. Inainte se lua Cotral (plateai separat 1,x €) pana la Anagnina si apoi metroul. Insa cu 520 se foloseste acelasi bilet.

Edited by dariuscha, 28 January 2023 - 10:49.


#153
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postionutzitaly, on 27 ianuarie 2023 - 15:34, said:

In cazul tau daca destinatia la ora de pranz e Piazza Navona, cel mai comod e evident taxi, 40 min si 50 euro.


eu voi veni de la Ciampino - inteleg ca acolo e 30 euro. Sau difera tariful in functie de ora?

View Postdariuscha, on 28 ianuarie 2023 - 10:49, said:

bogwol a postat cam in acelasi timp cu mine, mie mi-a aparut prima pe pagina, asa ca pe a lui nu am vazut-o.  Da, varianta de 1,5 € asta e. S-a discutat despre ea la transport.   Si noi am folosit-o de cand s-a introdus bus 520, e cea mai buna optiune. Inainte se lua Cotral (plateai separat 1,x €) pana la Anagnina si apoi metroul. Insa cu 520 se foloseste acelasi bilet.
am mai fost de 2 ori la Roma, ultima data acum vreo 10 ani, dar nu mai tin minte: biletul de autobuz poate fi folosit si la metrou intr-un interval de timp? adica cu biletul de autobuz ma pot urca si in metrou daca ma incadrez intr-o anumita perioada de timp? cat e acea perioada?

Edited by bogwol, 30 January 2023 - 07:51.


#154
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Da, biletul poate fi folosit si la metrou (o singura data) si e valabil 100 min.
Deci: 100 minute valabilitate, o calatorie cu metroul si cate vrei cu bus (in perioada de valabilitate).

#155
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 30 ianuarie 2023 - 11:14, said:

... o calatorie cu metroul ...

În noiembrie 2014 mergea să schimbi liniile de metrou în cele 100 de minute. Nu mergea să te întorci pe aceeași linie de metrou în cele 100 de minute, am încercat eu când am vizitat St. Paulo fuori le mure. Dar să schimbi linia A cu B sau invers mergea. În prezent nu știu cum mai e, de aceea nici nu am mai intervenit.


Sănătate și tcb !

#156
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
De la Ciampino e 30, ziua nu ar trebui sa fie o problema, seara in schimb nu prea sunt taximetristi, doar niste smecheri care nu fac pretul fix.

520-ul cred ca e ok, ajungi la metrou rapid la ora de care scriai tu.

#157
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 30 ianuarie 2023 - 11:53, said:



În noiembrie 2014 mergea să schimbi liniile de metrou în cele 100 de minute. Nu mergea să te întorci pe aceeași linie de metrou în cele 100 de minute, am încercat eu când am vizitat St. Paulo fuori le mure. Dar să schimbi linia A cu B sau invers mergea. În prezent nu știu cum mai e, de aceea nici nu am mai intervenit.


Sănătate și tcb !

Pai si acum merge sa schimbi liniile, pt ca asta nu presupune o noua validare de bilet. Schimbarea liniilor nu inseamna 2 calatorii.

Edited by dariuscha, 30 January 2023 - 18:28.


#158
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 30 ianuarie 2023 - 18:27, said:

... Schimbarea liniilor nu inseamna 2 calatorii.

Cum nu înseamnă 2 călătorii ? Nu mergi cu 2 trenuri de pe linii diferite ? Sunt clar 2 călătorii, ba mai mult, sunt linii diferite, iar tu ai scris că e "o călătorie cu metroul".
Poate ai vrut să spui că intri doar o dată la metrou şi poţi schimba de mai multe ori linia de metrou în limita de 100 de minute. Aşa da ...

Ce am vrut să subliniez eu este că uneori e nevoie de 2 bilete chiar dacă nu schimbi linia de metrou. Şi cred că regula se referă la întreruperea prin ieşire de tot de la metrou, adică la suprafaţă. Şi am povestit cum a trebuit să folosesc un al 2-lea bilet ca să mă întorc de la St. Paulo înapoi în centrul Romei, chiar dacă nu trecuseră 100 de minute de la prima intrare în subteran.
Aş fi curios să ştiu ce s-ar fi întâmplat dacă nu schimbam sensul. Adică dacă nu mă întorceam în centru ci aş fi intrat din nou la metrou ca să continui spre sud - oare era nevoie de al 2-lea bilet ?
Eu înclin să cred că da, şi regula ar fi ce am bolduit mai sus. Adică poţi folosi un bilet de 100 de minute cu oricâte călătorii cu mijloace de transport de suprafaţă şi o singură intrare la metrou, fie ea şi cu schimbări de trenuri în subteran. Eu aşa cred că era, şi se pare că nici în prezent nu e altfel.


Sănătate şi tcb !

#159
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 30 ianuarie 2023 - 11:14, said:

Da, biletul poate fi folosit si la metrou (o singura data) si e valabil 100 min.
Deci: 100 minute valabilitate, o calatorie cu metroul si cate vrei cu bus (in perioada de valabilitate).

am gasit acum un site in care se vorbeste de timpul de valabilitate+ abonamente si aici mentioneaza ca pentru un bilet valabilitatea este de 75 minute. Sunteti siguri de cele 100 minute mentionate?

#160
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Sut 100 de minute.
Poate ajuta putin link-ul oficial.

#161
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu, daca tu crezi ca imi amintesc ce ti s-a intamplat tie in Roma acum 9 ani, ai o parere f buna despre memoria mea!😁
Cred ca mentiunea ca schimbarea liniilor nu presupune revalidarea biletului (adica fix ca in Bucuresti) e suficienta. Ca sunt pe lumea asta statii unde, ca sa shimbi sensul de mers sau linia trebuie sa iesi din statie si sa intri in alta, intra la exceptii si nu la regula.
Pun varianta in italiana, mi se pare mai “prietenoasa”
https://www.atac.rom...i-e-abbonamenti
Exprimarea lor: o singura calatorie, chiar si pe mai multe linii

Edited by dariuscha, 31 January 2023 - 11:27.


#162
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
In cuvinte mai simple, sper:)
In cele 100 minute poti lua autobuse cate vrei dar la metrou intrat doar odata, poti sa mergi o statie si gata, sau mai multe si sa schimbi liniile, cand schimbi liniile la Termini nu revalidezi biletul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate