Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#199
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 27 martie 2023 - 10:18, said:

... Bus 520 are avantajul ca e ieftin ...

Aşa este, fără discuţie ! 1,5 euro pt. 100 de minute e semnificativ mai ieftin ca 4 sau 5 euro (sau cât o mai costa biletul în prezent la autocare).

În ce priveşte comoditatea, eu mă gândeam că autocarele au peroanele foarte aproape de ieşirea din clădirea aeroportului, pe când 520 opreşte ceva mai departe, ceea ce e nasol cu un bagaj de cală după tine. În partea cealaltă sunt multe variante, iar metroul e cam nefolositor în Roma. Cel puţin eu l-am folosit extrem de puţin. În schimb Termini este hub-ul principal pentru autobuze, mult mai folositoare decât metroul. Ca să nu mai spun că cele mai ok cazări tot în zona Termini sunt, iar o cazare cum am avut în 2011 (hotel Milo) nu mai necesită niciun alt mijloc de transport în afara autocarului.
În ce priveşte rapiditatea, eu cred că sunt mai rapide autocarele, fiindcă nu fac nicio oprire până la Termini. Traficul cred că e acelaşi şi pt. 520 şi pt. autocare, fiindcă din câte ţin minte autobuzele din Roma nu au bandă specială ca la Madrid. "Autocar versus 520" este similar cu "tren rapid versus personal".
Pe de altă parte, 520 are avantajul unei frecvenţe mai ridicate, recunosc.

Una peste alta, eu zic că e ok şi cu 520 şi cu autocarele.
De fapt eu am intervenit în discuţie numai pentru că joi seară la gara Braşov am fost şocat să văd un autobuz 520, şi doar ca să semnalez varianta "autocar" despre care nu s-a amintit deloc în ultimele pagini.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 March 2023 - 14:50.


#200
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008

View Postionutzitaly, on 25 martie 2023 - 22:38, said:


poti sa-ti pui aplicatia mycicero, cu PayPal/card cumperi bilete si le validezi din app cand intri in autobus, daca e control ii arati qr codul.


Merci de informatii. Nu stiam de aplicatia mycicero. Se pot cumpara bilete pentru mai multe persoane care calatoresc impreuna cu aplicatia asta ? Daca vine control pot arata 4 qr coduri diferite ? Am citit pe site-ul ATAC ca se poate plati si direct cu cardul la intrarea la metrou sau in autobus, Tap & Go. Dar o cunostinta care a fost recent la Roma mi-a spus ca nu in toate autobusele este cititor pentru carduri.

#201
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Ca sa lamurim lururile (nu intre noi!), ci pt cei ce merg la Roma:
- autocarele costa 6€/sens (cam asta e pretul la toate firmele)
- 520 opreste la primul peron de la iesirea din aeroport (mai aproape decat cele pt autocare).
- metroul poate fi nefolositor, insa util.🙂 Sa nu mai spun ca merge “snur”, fara ambuteiaje. Noi, din metrou, nu am coborat niciodata la Termini, pt ca nu ne era necesar (am preferat Barberini sau Piata Spania).

Edited by dariuscha, 27 March 2023 - 15:43.


#202
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 27 martie 2023 - 15:43, said:

... 520 opreste la primul peron de la iesirea din aeroport (mai aproape decat cele pt autocare) ...

Aha, atunci e ok.
Mă așteptam să fie schimbări destule față de 2014.  Atunci biletul la Schiaffini m-a costat 3,9 euro, iar autobuzul 520 de la giratoriu abia intra puțin către aeroport. Trebuia să mergi mult pe jos ca să te urci în el. Acum e clar mai aproape. Și dacă zici că te lasă chiar la gura de metrou, e super.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 March 2023 - 17:24.


#203
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Aoutocarele erau innainte de a fi linia de transport in comun. Nu prea au cum di mai rapide decat autobus din 10 in 10 min spre metrou si nici mai eftine de 1.5 eur:)

In plus, intrarea aia spre Roma pe Appia la orele de varf e cu trafic serios, fata de Fiumicino care are autostrada si apoi un bulevard larg spre Roma.

Edited by ionutzitaly, 27 March 2023 - 22:33.


#204
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postlaurcj, on 24 martie 2023 - 13:35, said:

3) Cum sa procedez ca sa reusesc sa cumpar bilete de intrare la Colloseum de pe site-ul oficial: https://www.coopcult...m-palatine_24h/ ? Am mai urmarit site-ul si vad ca biletele se aloca cam cu 1 luna inainte. Dar de exemplu daca ma uit acum chiar si pe 23 aprilie deja nu mai este nici o ora disponibila. Pentru copii am inteles ca este gratuit, dar trebuie facut tot asa rezervare ? Am inteles ca la fata locului poti cumpara doar tururi cu ghid care sunt mult mai scumpe.


Sit-ul ala e teapa. cred ca se dau pe sub mana. Se deschide la ora 10 a noastra ora 9 a lor pentru peste o luna. De exemplu azi s-a deschis pentru data de 6. Eu am reusit. Am dat telefon la ora 10 pe numarul care apare inainte de check si am vorbit cu unul si i-am zis ca vreau la 9.15. Bineinteles ca nu se poate la telefon. Mi-a zis ca la si 15 se scot bilete si coincidenta la 10.15 erau 3 bilete disponibile exact pentru ora care am solicitat-o. Am facut book la 2 si dupa din nou nu e disponibil nimic la nici o ora. Daca te ajuta poate reusesti si tu la fel. Eu mi-am luat versiunea de bilete si cu arena si underground.

Edited by rogue80, 06 April 2023 - 09:32.


#205
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc @rogue80 de sfaturi. Ai sunat la numarul acela +39 06 39967700 ? care apare sub butonu de Check availability ? Ai putut vorbi in engleza cu persoana respectiva ? Problema e la mine ca vreau sa fac rezervare si pentru copii si pentru persoanele sub 18 ani e gratuit dar de fiecare data cand verific pentru copii imi arata doar ora 18:00 ca disponibila. De exemplu in momentul acesta imi apar aproape orice zile din aprilie disponibile pt free ticket, dar numai ora 18:00. In luna mai nimic.

Vad ca sunt o multitudine de alte site-uri de pe care poti cumpara bilete la Colloseum, bine-inteles cu pret mai mare. Altii care ati vizitat Colloseum-ul, de pe ce site ati cumparat biletul ?

Edited by laurcj, 06 April 2023 - 09:54.


#206
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Eu vad pt data de 6 mai 8 bilete disponibile la ora 10, la biletul basic.Adaugi si adultii si copiii pe aceeasi rezervare.

Nu e teapa dar probabil se dau foarte repede biletele. Si probabil multe se duc catre acesti intermediari :(

Edited by mdt, 06 April 2023 - 10:04.


#207
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008

View Postmdt, on 06 aprilie 2023 - 10:03, said:

Eu vad pt data de 6 mai 8 bilete disponibile la ora 10, la biletul basic.Adaugi si adultii si copiii pe aceeasi rezervare.

Pe ce link intri tu ? Mie pe link-ul acesta https://www.coopcult...m-palatine_24h/ daca dau pe butonul de Check Availability pe Aprilie aproape toate zilele sunt cu rosu, nu pot selecta nimic. Pe luna mai prima saptamana e cu rosu iar restul cu gri, tot asa nu pot selecta nimic.

Si pentru Free ticket este mai jos pe pagina un link Book your free ticket here unde imi arata disponibilitati doar de la ora 18:00

#208
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Aici acum vad ceva bilete: https://ecm.coopcult...8FF0FA0&lang=en

Astea sunt bilete simple. La cele cu arena nu vad nici eu.

#209
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Trebuie sa te “joci” putin. Si mie mi-au aparut 5 bilete pt ora 10, 6 mai. Inainte aparusera cate 1 sau 2 bilete la 9 si 9 si ceva.
Se selecteaza nt total de bilete pe care il vrei, abia apoi selectezi ce tip de bilet vrei (adult, free, etc.) . Trebuie sa te misti repede, altfel se vand si iti apare eroare cand vrei sa platesti.

6 mai, 10:45, 7 bilete disponibile

#210
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008

View Postdariuscha, on 06 aprilie 2023 - 10:49, said:

Se selecteaza nt total de bilete pe care il vrei, abia apoi selectezi ce tip de bilet vrei (adult, free, etc.) . Trebuie sa te misti repede, altfel se vand si iti apare eroare cand vrei sa platesti.

La mine nu apar si tichetele free la tipul de bilete. La REDUCED ticket este un link separat pentru Free ticket, care ma duce pe alta pagina cu disponibilitatile unde doar la ora 18 gasesc. Super aiurea asa daca pentru copii dau bilete la o ora si pentru adulti nu sunt disponibile la ora aceea.

Attached File  2023_04_06_12_05_42_Coopculture.jpg   160.07K   9 downloads


O sa mai verific in alta zi exact la ora 10 dimineata sa vad daca exista si bilete de adulti si de copii la aceeasi ora.

#211
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Attached File  8966B843-E1F1-4555-97C8-F1D5D687D7BB.jpeg   90.68K   22 downloads
Mergi unde am marcat cu verde si fa rezervarea!

#212
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Hei, buna tuturor!
Am luat bilete cu destinatia Roma (Wizzair, aterizare pe Fuimicino), 29-31 mai (zile pline). Voi fi insotita si de parintii mei (surpriza), asa incat incerc sa acomodez cat mai bine programul si sa tin cont de faptul ca mama se resimte dupa un tratament mai lung cu corticosteroizi (oboseste repede si simte durere in picioare, la mers). Pe scurt, nu ma bazez ca vom putea include multe obiective in timpul avut la dispozitie, insa nu mi-as dori sa ratam atractiile principale: Vaticanul & Capela Sixtina & Basilica Sf. Petru, apoi Colosseumul & Forumul Roman & Dealul Palatin (nu stiu cu dealul acesta ce sa zic...), Panteonul, Fontana di Trevi, Columna lui Traian (eventual si Forul), Piazza Navona si Piazza di Spagna, cateva basilici (San Giovanni in Laterano, San Pietro in Vincoli, Basilica Santa Maria Maggiore), Galleria si gradinile Borghese, cartierul Trastevere. Pare totusi ca s-au adunat destul de multe pe listuta...
Cazarea am rezervat-o in zona Vaticanului, f aproape de statia de metrou Ottaviano. Ma gandesc ca nu vom avea nevoie de Roma Pass, nu vom avea timpul necesar pentru a vizita mare parte dintre muzeele incluse, doar pentru acea gratuitate pe mujloacele de transport ma tenta mai mult.

Prima problema este ca pe site-ul oficial al Vaticanului (https://m.museivaticani.va) toate biletele sunt Sold Out in acea perioada (de mai bine de 10 zile de cand tot verific citind si postarile anterioare): Full Entry Ticket (17 EUR + 5 EUR/pers, with booking on website).
Pe site-ul https://www.getyourguide.com sunt postate oferte de la diversi furnizori, cu mici diferente, biletele pleaca de la 64 EUR/pers cu Fast Track partial & audio guide. Mi se pare o diferenta f mare de pret.

Mi-a incoltit ideea ca tare util ne-ar fi un ghid in limba romana. Chiar daca ai mei inteleg engleza, nu au mai vorbit-o decat minim, prin concedii si cum eu percep Roma ca pe un muzeu in aer liber, nu as vrea sa ratam povesti interesante trecand nestiutori pe langa un punct de interes. Aveti ceva recomandari in acest sens? Am mai citit pe retele ca exista ghizi care pot ajuta cu efectuarea tururilor, obtinerea skip-the-line-urilor etc.

Pentru Colosseum, Roman Forum, Palatine am gasit bilete de acces:
- pe site-ul https://www.coopculture.it, cu 18 EUR/pers valabil 24 h, insa nu exista nicio disponibilitate pentru luna mai, nici pentru optiunea de vizitare cu un arheolog la 23 EUR/pers.
- pe site-ul https://romecolosseumtickets.tours, cu 24 EUR/persoana, cu Fast Track & audio guide
- pe site-ul https://www.getyourguide.com, cu 65 EUR/pers, cu Fast Track & ghid

Ca o nota, am observat ca pe Getyourguide exista optiunea de Free cancellation (Cancel up to 24 hours in advance for a full refund).

Pentru transportul de la/catre aeroportul Fuimicino ma gandesc sa rezerv bilete pe https://shop.sitbusshuttle.com, astfel cum scria si @dariuscha mai sus, are statie de oprire si in apropiere de Vatican (via Crescenzio).
Pentru restul obiectivelor cred ca ma descurc sa mai fac pana la plecare rezervarile online necesare.

M-am gandit la urmatoarea organizare pe zile:
Ziua 1
• Aterizam dimineata, lasam bagajele la proprietate si o luam la pas spre Piazza Navona, Pantheon, Piazza Spagna, Villa Borghese, Fontana di Trevi (de vazut seara)
Ziua 2
• Muzeele Vaticane (Vaticanul & Capela Sixtina & Basilica Sf. Petru), Castello D’Angeli, San Pietro (de vazut seara), cartierul Trastevere
Ziua 3
• Colosseum, Forumul Roman si Dealul Palatin, Basilica San Giovani in Laterano, Columna lui Traian, Piazza Venezia, Santa Maria Maggiore, plecare spre aeroport in jur de ora 18 (cred, zborul e la ora 21).

Va rog mult sa imi spuneti daca pare realizabil itinerariul meu si daca ar trebui sa mai ajustez cate ceva. Multumesc tare tare!

#213
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Ziua1: castelul Sant Angelo il puteti vizita in ziua asta, va e in drum.
Ziua2: San Pietro in Vincoli  nu e in zona. Va trebui sa folositi transportul in comun ca sa ajungeti, apoi tot cu el in Trastevere.
Ziua3: incepeti cu San Giovanni , apoi Colosseum, Forumul roman. Din nou, transport pana la SAN G., apoi sunteti “in coborare” pana la Piata Venetia. Spre Santa Maria Maggiore   va fi in urcare, ar fi bine sa folositi iar transportul in comun. Vedeti cum va incadrati si cu timpul, depinde f mult pt ce ora gasiti bilete pt Colosseum. In plus, mai aveti ce vizita pe traseu. Vizavi de San Giovanni e Scara Sfanta, iar in drum spre Colosseum e basilica San Clemente.



#214
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postralu_seby, on 25 aprilie 2023 - 15:09, said:


M-am gandit la urmatoarea organizare pe zile:
Ziua 1
• Aterizam dimineata, lasam bagajele la proprietate si o luam la pas spre Piazza Navona, Pantheon, Piazza Spagna, Villa Borghese, Fontana di Trevi (de vazut seara)
Ziua 2
• Muzeele Vaticane (Vaticanul & Capela Sixtina & Basilica Sf. Petru), Castello D’Angeli, San Pietro (de vazut seara), cartierul Trastevere
Ziua 3
• Colosseum, Forumul Roman si Dealul Palatin, Basilica San Giovani in Laterano, Columna lui Traian, Piazza Venezia, Santa Maria Maggiore, plecare spre aeroport in jur de ora 18 (cred, zborul e la ora 21).

Va rog mult sa imi spuneti daca pare realizabil itinerariul meu si daca ar trebui sa mai ajustez cate ceva. Multumesc tare tare!

Mi se pare un program f incarcat, mai ales pentru cineva care are probleme cu mersul. In Roma tocmai asta te "omoara": durerile de picioare.
La villa Borghese poate doar de vizitat pe afara

#215
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Imi fac niste calcule, ma gandesc sa cumpar eventual niste bilete pentru City Sightseeing Hop On Hop Off Bus, poate ajuta cand mersul devine prea solicitant.

#216
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Daca ar fi dupa mine si avand in vedere timpul redus, Colosseumul l-as vedea eventual doar de afara, as renunta la muntele Palatin, castelu St Angello doar de afara, renuntare la Transtevere

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate