Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#325
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu are 5Ghz la telefon, nu are cum sa o vada...

#326
decebal22

decebal22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaddelin, on 11 ianuarie 2019 - 06:55, said:

Nu are 5Ghz la telefon, nu are cum sa o vada...
Asta-i alta problema.Posted Image

#327
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018
Da, acum m-am lamurit, intradevar nu am 5Ghz la telefon si nu am cum sa o vad. Curiozitatea mea era ca in admin aparea un device conectat (COM1) si nu stiam cine s-a conectat la router fara sa stie parola. Apoi mi-am dat seama ca am conectat un smart tv pentru netflix. Insa nici prin cap nu-mi trecea ca tv-ul sa cunoasca 5G.

#328
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Intrebare de nestiutor, netul "gigabit" de la telekom prin sagemcom merge doar pe 5Ghz? Nu se poate face doar o retea de 2.4Ghz? Am un tv , model 2018 Uhd Smasung, care nu se conecteaza la 5 si vreau viteza maxima pe el, pentru streaming.

#329
gore81

gore81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.12.2013
Trage cablu la tv. Nu știu cât de rezistent la suprasolicitare pe banda de 2.4 este acest router. Dar eu întâlnesc zi de zi router din clasa N (2.4Ghz) care dau internet pe wifi la tv sau console de jocuri, care după aproximativ 3 sau 6 luni incep sa cedeze.apar deconectări dese, viteza și acoperirea pe wifi scad. Majoritatea performanțelor scad. Întradevăr providerul va înlocui router-ul dar cu următorul povestea se repeta. Cel mai indicat ar fi sa tragi cablu la tv care nu sunt compatibile cu banda de 5ghz


#330
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@gore81 Stiu ca asta e solutia, intotdeauna am spus ca cablul e sfant si intodeauna am avut conectat tot prin cablu. Acum am o problema, m-am mutat intr-un apartament nou. Desteptii aia de la montaj au montat sagemcom-ul exact langa usa de intrrare, pe hol. De acolo pana la tv ar trebuii sa pun vreo 10-15m de cablu si nu ar fi si asta o problema, dar cablul ar trece prin fata holului cu nr 2 si acolo n-am efectiv unde sa ascund cablul. Nu are usa, toc, nimic, parchetul merge in continuitate. Si daca eram doar eu cu sotia, nu era problema, dar am un pusti de 3 ani care rupe cu fuga prin casa si sigur l-ar agata. Un alt router mi-ar rezolva problema oare?

#331
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
Salut! detin un router Telekom Sagecom F@st 5655v2 AC RF si vreau sa dezactivez wireless noaptea. Exista posibilitatea de a-l seta sa dezactiveze automat intre anumite ora ca eu nu am gasit? Înafara de a-l scoate din priza ce optiuni am? Merci!

#332
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postskyspot1, on 12 ianuarie 2019 - 13:22, said:

Salut! detin un router Telekom Sagecom F@st 5655v2 AC RF si vreau sa dezactivez wireless noaptea. Exista posibilitatea de a-l seta sa dezactiveze automat intre anumite ora ca eu nu am gasit? Înafara de a-l scoate din priza ce optiuni am? Merci!
Dezactivezi wireless pe sagecom si folosesti un repeater wireless conectat la o priza cu temporizare, programezi priza sa functioneze doar de la ora 8 la ora 22 de exemplu.

#333
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postskyspot1, on 12 ianuarie 2019 - 13:22, said:

Salut! detin un router Telekom Sagecom F@st 5655v2 AC RF si vreau sa dezactivez wireless noaptea. Exista posibilitatea de a-l seta sa dezactiveze automat intre anumite ora ca eu nu am gasit? Înafara de a-l scoate din priza ce optiuni am? Merci!
Poti sa apesi pe butonul de wifi on/off

#334
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
vafro, te rog în câteva idei imi explici soluția?

#335
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postskyspot1, on 13 ianuarie 2019 - 16:12, said:

vafro, te rog în câteva idei imi explici soluția?
Exista si routere cu functia de Wireless Schedule, solutia este sa dezactivezi wireless pe echipamentul Telekom si sa pui un router de genul intr-un port al Sagecom-ului. Apoi configurezi orarul pe router-ul respectiv cand sa-ti furnizeze wireless si cand nu.

#336
decebal22

decebal22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrobylup, on 12 ianuarie 2019 - 09:41, said:

Intrebare de nestiutor, netul "gigabit" de la telekom prin sagemcom merge doar pe 5Ghz? Nu se poate face doar o retea de 2.4Ghz? Am un tv , model 2018 Uhd Smasung, care nu se conecteaza la 5 si vreau viteza maxima pe el, pentru streaming.
Am postat mai sus urmeaza ce am scris acolo.

#337
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Modemul 5655v2 AC RF se da la abonamentul L telekom? Am 3 abonamente de mobil, internet fix L, si televiziune tot de la ei. Ar trebui sa am viteze de 1000mb/sec si de abia atinge 14mb sau 1.4MB/sec. Testat de pe un desktop conectat prin lan direct. Momentan am routerul pus de cand am facut abonamentul acum 10 ani aprox. HG 658 .
De fiecare data pica internetul, vin 2 dorei pe care i-am intrebat daca au alte modemuri si imi raspun de fiecare data ca numai routerul acela se da la abonament.

#338
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă este disponibilă tehnologia FTTH la respectiva adresă.
La Telekom, deși au nume și tarif identic, abonamentele nu sunt identice ca performanțe tehnice oferite consumatorului.

#339
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

View PostGif2D, on 17 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Dacă este disponibilă tehnologia FTTH la respectiva adresă.
La Telekom, deși au nume și tarif identic, abonamentele nu sunt identice ca performanțe tehnice oferite consumatorului.
Mersi de raspuns, cum pot verifica daca se poate folosi FTTH?

#340
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aici.  Fie după adresă, fie după numărul de telefon fix.

Dacă Internet L este disponibil la viteze maxime de download de:
  • 500 sau 1000 Mbps este FTTH
  • 100 Mbps este VDSL/FTTB
  • 22 Mbps este ADSL


#341
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

View PostGif2D, on 17 ianuarie 2019 - 14:51, said:

Aici.  Fie după adresă, fie după numărul de telefon fix.

Dacă Internet L este disponibil la viteze maxime de download de:
  • 500 sau 1000 Mbps este FTTH
  • 100 Mbps este VDSL/FTTB
  • 22 Mbps este ADSL

Mda, deci acolo nu apare nici macar serviciul de internet fix la localitatea mea, desi am internetul.

Platesc un serviciu care nu este furnizat! Ma refer la transfer prin fibra optica.Acum pe site-ul lor nu apare decat 1 abonament de tip L, inainte erau mai multe optiuni.

Sa inteleg ca sunt obligat sa merg pe abonamentul acesta. Rau sa ai monopol pe unele localitati. Nu am nici o optiune de ales :) .

In oras am rds si ultima data cand a picat conexiunea a fost acum vreo 10 luni cand s-a lucrat pe scara.
Mersi pentru lamuriri Gif2D

#342
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pentru puțin!

Mai ai varianta de apelarea serviciului de Relații cu clienții, dar…

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate