Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#289
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Salut. Sunt abonat Telekom la Internet si IPTV. Din pacate infrastructura existenta cand am facut abonamentul era limitata la 30 Mbps. De ceva timp au venit si cu fibra optica in zona. Pot trage fibra in casa doar la etajul casei si din pacate tabloul unde ajung toate cablurile de retea din casa este la parter.Din camera unde pot trage fibra optica am un cablu de retea care pleaca jos spre tabloul general iar de acolo pleaca si cablurile catre televizoare pentru IPTV. As incerca sa vad daca pot primi 2 modemuri de la Telekom. As lega modemurile intre ele (cel in care intra fibra sa fie la etaj iar al doilea sa il pun in zona tabloului general si sa il transform in AP) pentru a putea pleca de unde e tabloul general catre televizoare cu cablurile de retea. Alta posibilitate nu vad pentru a putea folosi si IPTV. As putea lega prin cablul ce coboara de la etaj un alt router dar banuiesc ca nu pot pleca din routerul meu cu semnal catre televizoare. Asadar intrebarea ar fi daca pot oare primi 2 modemuri de la Telekom (al doilea contra cost evident, fie integral, fie o chirie lunara)?  Poate aveti o alta idee ca sa rezolv aceasta problema. Nu stiu daca s-a inteles exact care e problema, dar daca e cazul pot incerca sa fiu mai explicit. Multumesc anticipat.

#290
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, pui ONT-ul la etaj, iar de acolo cobori cu doua cabluri utp (unul pt iptv si unul pentru date), iar jos fie iei un router (pe care sa il folosesti doar ca AP in caz de semnal insuficient) si un switch, sau doua switchuri.

Intr-un switch legi partea de iptv, iar in celalt partea de internet. Pentru iptv e suficient orice fel de switch, chiar si doar cu porturi Fast (100Mbps), iar pt date orice switch cu porturi Gigabit.

Daca de sus totusi nu poti trage doua cabluri, atunci schema se complica. Va trebui sa iei fie doua switchuri cu management, sau altă varianta sa pui iptv-ul prin powerline.

O a treia variantă ar fi ca datele sa le folosesti doar prin wifi, dar aici trebuie sa iti asumi eventualele probleme de semnal slab.

Edited by MembruAnonim, 01 October 2018 - 17:02.


#291
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
In primul rand multumesc pentru raspuns! Din pacate cablurile sunt deja trase prin pereti, deci nu am varianta sa duc 2 cabluri si nici datele nu le pot folosi doar prin wifi, pentru ca din camera de la etaj unde pot pune ONT-ul nu voi avea acoperire in toata casa. La ideea cu powerline nu m-am gandit, nu stiam cat e de fiabila tehnologia, iar despre switchurile cu management nu prea stiu mare lucru dar ma voi interesa. Avand 2 televizoare, m-am gandit ca fiecare STB trebuie sa fie conectat la cate un port direct in modem/ONT/routerul celor de la Telekom, dar se pare ca m-am inselat.

#292
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci zic sa incerci prima dată cu un AP jos, conectat in portul 1 din ONT si iptv-ul cu powerline, conectat in portul 4.

Un kit powerline ieftin ar trebui sa fie ok pentru doua TV-uri, totuși cauta sa cumperi de la un magazin de unde poti returna fara prea multe probleme in caz ca nu funcționează.

Edited by MembruAnonim, 01 October 2018 - 17:41.


#293
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Da, asa am sa incerc. Daca nu merge nici asa, cred ca singura solutie este daca pot cumva obtine 2 modemuri de la ei, sau sa renunt la IPTV si sa trec pe cablu tv.

#294
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doua "modemuri" e imposibil sa obti, deci nu are rost sa iei in calcul, de asemenea daca vrei sa treci pe coaxial va trebui sa recablezi toata casa, deci deranj cat nu face...

#295
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Cablurile coaxiale le am deja trase spre toate televizoarele, doar ca si acestea merg toate la tabloul general de la parter.
In camera de la etaj am si un cablu coaxial care merge jos la panoul general, unde as putea pune un splitter si sa le leg toate intre ele, dar parca nu as renunta la IPTV.

#296
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Am rezolvat pana la urma. Am renuntat la IPTV si am trecut pe DTV, iar cu internetul am reusit sa ajung unde am routerul personal prin cablul tras prin pereti. Multumesc mult de ajutor.
Acum mai am o intrebare. Cat de des se schimba vi se shimba IP-ul alocat?

#297
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pacat ca a trebuit sa renunti la iptv, poate la urmatoarea renovare mai tragi niste cabluri.

Mie anul ăsta nu cred ca mi s-a schimbat de mai mult de doua ori :).

#298
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
De cand am Sagemcom-ul (martie 2018), am acelasi IP.

#299
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Adevarul e ca nu pot spune ca am folosit functiile de inregistrare sau de redare a unor reluari din arhiva. Marele avantaj e ca nu mai am nevoie de inca o telecomanda, folosesc doar cea a TV-ului. Ca si calitate, mi se pare ca e mai OK pe DTV. Poate ma insel.
Legat de IP, eram curios daca merita sa trec la IP fix sau sa setez DDNS, avand in vedere ca am un microserver pe care rulez XPEnology. Daca sunt asa rare schimbarile de IP nu cred ca are rost sa mai fac ceva. Multumesc pentru raspunsuri.

#300
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postyonutz80ro, on 19 octombrie 2018 - 09:00, said:

De cand am Sagemcom-ul (martie 2018), am acelasi IP.
Daca nu ai IP fix si ai acelasi IP de  6 luni inseamna ca nu ai restartat niciodata, scos din priza, cazut curent, etc.

#301
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
L-am restartat de minim 4 ori in 6 luni, am primit acelasi IP. Curentul a fost cazut si el de vreo 2 ori in intervalul asta. Nu am IP fix.

#302
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
Trebuie sa treaca vreo 24 de ore ca sa se schimbe IP ul mi se pare

#303
mpayerexe

mpayerexe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2015
Mai oameni buni luminati-ma si pe mine.
Ma chinui sa configurez WOL pe router-ul asta de cateva zile. Am facut toate setarile (setari in bios, in windows, port forward, assign mac to ip) si merge. Dar daca sting calculatorul dupa 5-10 minute nu mai merge. Am citit pe net ca ar fi problema cu tabelul ARP care se sterge dupa cateva minute din router. Aceste tabel ARP face legatura dintre un MAC si o adresa IP locala.
Deci am cautat sa pot configurez timpul in care se sterge acest tabel sau sa adaug un entry static (permanent). Una din solutii ar fi fost sa intru in interfata routerului cu telnet insa nu merge.
Daca stie cineva cum pot avea acces la mai multe setari ale routerului fie prin telnet (cum se activeaza etc) fie printr-un expert mod (pe care acest router il are dar nu stiu cum sa intru in el) va rog scrieti si voi aici. Dau o bere.

#304
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu poti seta un arp static.

#305
mpayerexe

mpayerexe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2015

View Postaddelin, on 28 octombrie 2018 - 08:35, said:

Nu poti seta un arp static.
Nici in modul expert ? Nu este vreo solutie sa pot sa intru in interfata router-ului ?

#306
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012

View Postmpayerexe, on 28 octombrie 2018 - 11:48, said:


Nici in modul expert ? Nu este vreo solutie sa pot sa intru in interfata router-ului ?
Nu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate