Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Honda Civic 2017 1.5 turbo 182 cp. sau Astra K 1.6 turbo 200 cp

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 albucatalin, on 30 iulie 2017 - 17:08, said:

Interesant ca se face un versus Honda - Opel ! N-as fi crezut vreodata ca cineva ar sta in cumpana sa aleaga intre cele doua !
Corect. In 90% din cazuri s-a ales Opel.

:))

De cativa ani Honda a ajuns din pacate ca-n povestea cu hainele imparatului.

#56
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Mai exact? (cu exemple concrete).

#57
Joanna27

Joanna27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2009

 asul, on 07 august 2017 - 21:40, said:

Am testat recent Civic 1,5 și Astra 1,4 150cp, nu 1,6. Din punct de vedere al materialelor/finisajelor nu mi se pare că ar fi vreo diferență semnificativă. Ca ținută de drum, Civic mi-a lăsat impresia că este net superioară Astra. Tot ceea ce spun face referire la Astra 1,4. Dar, din câte știu, nu sunt diferențe din punct de vedere al suspensiei ĂŽntre Astra 1,4 și 1,6. Diferențele majore sunt: direcția moale la Astra; scaunele de la Civic - slăbuțe și dacă le compar și cu cele certificate AGR de la Astra, nu suferă comparație; spațiul interior + portbagajul de la Civic considerabil mai mari.

Astra K cu motorul de 1.6 200cp are o suspensie speciala pe spate (brat Watt) care la motorul de 1.4 150 cp poate fi pusa doar ca optiune. Plus frane mai bune si evacuare dubla reala in standard la 1.6
Daca  nu ar fi fost design-ul special al civicului Astra ar fi fost sigur aleasa mea.

#58
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005

 Joanna27, on 07 august 2017 - 22:53, said:

Astra K cu motorul de 1.6 200cp are o suspensie speciala pe spate (brat Watt) care la motorul de 1.4 150 cp poate fi pusa doar ca optiune. Plus frane mai bune si evacuare dubla reala in standard la 1.6
Daca  nu ar fi fost design-ul special al civicului Astra ar fi fost sigur aleasa mea.
Astra de test avea punte spate Watt link. despre care am impresia că este oricum inferioară celei de la Civic care are suspensie independentă.

#59
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 RealThing, on 07 august 2017 - 22:44, said:

Mai exact? (cu exemple concrete).
Adica e din ce in ce mai naspa iar sustinatorii din ce in ce mai infocati (ca sa compenseze probabil). Nu ma refer la tine.
Eu mi-am luat "teapa" cu modelul anterior de Civic, super mega laudat. Sa zicem ca am crezut prea mult din ce scria lumea pe net si am avut niste asteptari nerealiste de la masina.

Asta nou o fi mai bun dar sperie copii la cat de urat e. Probabil ca e suficient faptul ca e produs de Honda ca sa nu mai conteze altceva.

Postarea de sus a fost scrisa in contextul in care cineva mi-a recomandat pe un topic despre SUVuri sa ma uit si la CR-V care ar fi no 1 in clasa lui.

Edited by underb, 08 August 2017 - 10:22.


#60
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
De aceea si intreb, am in plan in viitorul mai indepartat achizitia unui Civic 10, si ma intereseaza parerea utilizatorilor, si mai ales problemele (punctual ar fi super). Forumul Hondafan e disparut, au ramas doar Softpedia si forumurile din afara pentru informare.

#61
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 underb, on 08 august 2017 - 10:18, said:

Adica e din ce in ce mai naspa iar sustinatorii din ce in ce mai infocati (ca sa compenseze probabil). Nu ma refer la tine.
Eu mi-am luat "teapa" cu modelul anterior de Civic, super mega laudat. Sa zicem ca am crezut prea mult din ce scria lumea pe net si am avut niste asteptari nerealiste de la masina.

Asta nou o fi mai bun dar sperie copii la cat de urat e. Probabil ca e suficient faptul ca e produs de Honda ca sa nu mai conteze altceva.


Acum imi explica de ce fiu-meu incepe sa planga si se ascunde sub pat ori de cate ori e vorba sa plecam undeva cu masina :)

Modelul nou nu prea are mare lucru in comun cu cel vechi: motoare, suspensii, software, cutie de viteza etc, toate sunt noi.

#62
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Joanna27, on 07 august 2017 - 22:53, said:

Daca  nu ar fi fost design-ul special al civicului Astra ar fi fost sigur aleasa mea.
Chestie de gusturi.Mie mi se pare urata.Ca si Civicul anterior care in plus are plansa de bord foarte urata si neergonomica.Sunt foarte putini care apreciaza aspectul plansei de bord la vechiul model sau aspectul sau futurist.Cu exceptia ultimelor modele de Mazda, masinile japoneze sunt urate.Foarte putini le apreciaza.

 RealThing, on 08 august 2017 - 10:26, said:

De aceea si intreb, am in plan in viitorul mai indepartat achizitia unui Civic 10, si ma intereseaza parerea utilizatorilor, si mai ales problemele (punctual ar fi super). Forumul Hondafan e disparut, au ramas doar Softpedia si forumurile din afara pentru informare.
Raportul pret calitate nu este ok la Honda care de mai multi ani este supraevaluata pentru ce ofera, asa ca majoritatea celor care isi cumpara o masina, o evita.Din acest motiv forumul Hondafan este asa cum este in prezent.Sunt foarte ok forumurile de afara cu conditia sa cunosti lb acelor tari insa la o adica, te descurci cat de cat si cu translatorul de la google.

 tatalor51, on 08 august 2017 - 14:21, said:


Acum imi explica de ce fiu-meu incepe sa planga si se ascunde sub pat ori de cate ori e vorba sa plecam undeva cu masina Posted Image

Modelul nou nu prea are mare lucru in comun cu cel vechi: motoare, suspensii, software, cutie de viteza etc, toate sunt noi.
Gusturile nu se discuta.Fiecare cu ale lui.

 RealThing, on 06 august 2017 - 14:37, said:

Povesti pescaresti, vanatoresti, din astea.
I-a vezi in cat timp ajunge o piesa originala la reprezentantele Honda si Mazda versus una din grupul VAG, PSA, Ford.Un tip a stat circa o luna de zile pentru o piesa la o Mazda 6, aflata in garantie.

Edited by max_01, 09 August 2017 - 08:31.


#63
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 max_01, on 09 august 2017 - 08:38, said:

I-a vezi in cat timp ajunge o piesa originala la reprezentantele Honda si Mazda versus una din grupul VAG, PSA, Ford.Un tip a stat circa o luna de zile pentru o piesa la o Mazda 6, aflata in garantie.

In cat ajunge la Honda, ma intereseaza si pe mine, just in case? Care e legatura cu Mazda totusi? Mazda3, care e cea mai vanduta la noi, se fabrica in Mexic, Honda Civic in UK. Si sunt companii diferite. Plus ca 'un tip a stat o luna pentru o piesa de Mazda 6' nu e chiar relevant. Stiu si eu vreo 2 cu Golf care sunt prieteni buni cu soferii de trailer si am auzit ca nici reprezentantele VW nu sunt cele mai sprintene din Romania, dar nu mi se pare relevant statistic.

Edited by tatalor51, 09 August 2017 - 09:10.


#64
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 tatalor51, on 09 august 2017 - 09:09, said:

In cat ajunge la Honda, ma intereseaza si pe mine, just in case? Care e legatura cu Mazda totusi? Mazda3, care e cea mai vanduta la noi, se fabrica in Mexic, Honda Civic in UK. Si sunt companii diferite. Plus ca 'un tip a stat o luna pentru o piesa de Mazda 6' nu e chiar relevant. Stiu si eu vreo 2 cu Golf care sunt prieteni buni cu soferii de trailer si am auzit ca nici reprezentantele VW nu sunt cele mai sprintene din Romania, dar nu mi se pare relevant statistic.
Cand esti fan Honda, chiar nu conteaza minusurile prezentate de altii.Conteaza doar ce iti place tie.Ce importanta are pentru tine ca mie Civicul mi se pare foarte nasol, mai ales ca design?Nicio importanta, si pe buna dreptate.Gusturile nu se discuta.

Edited by max_01, 09 August 2017 - 09:52.


#65
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 max_01, on 09 august 2017 - 08:38, said:


I-a vezi in cat timp ajunge o piesa originala la reprezentantele Honda si Mazda versus una din grupul VAG, PSA, Ford.Un tip a stat circa o luna de zile pentru o piesa la o Mazda 6, aflata in garantie.

Honda are depozit mare in Ungaria, cel mai mult am stat 3 zile dupa o piesa. La mazda nu stiu.

Edited by RealThing, 09 August 2017 - 11:55.


#66
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
Mazda are depozit în Austria. Maxim o săptămână durează. Poveștile cu luna de zile sunt rare.

#67
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

 max_01, on 09 august 2017 - 08:38, said:

Chestie de gusturi.Mie mi se pare urata.Ca si Civicul anterior care in plus are plansa de bord foarte urata si neergonomica.Sunt foarte putini care apreciaza aspectul plansei de bord la vechiul model sau aspectul sau futurist.Cu exceptia ultimelor modele de Mazda, masinile japoneze sunt urate.Foarte putini le apreciaza.


Raportul pret calitate nu este ok la Honda care de mai multi ani este supraevaluata pentru ce ofera, asa ca majoritatea celor care isi cumpara o masina, o evita.Din acest motiv forumul Hondafan este asa cum este in prezent.Sunt foarte ok forumurile de afara cu conditia sa cunosti lb acelor tari insa la o adica, te descurci cat de cat si cu translatorul de la google.


Gusturile nu se discuta.Fiecare cu ale lui.


I-a vezi in cat timp ajunge o piesa originala la reprezentantele Honda si Mazda versus una din grupul VAG, PSA, Ford.Un tip a stat circa o luna de zile pentru o piesa la o Mazda 6, aflata in garantie.
      Plansa de bord neergonomica?Posted Image Esti detinator de Civic sau vb doar uitandu-te la poze?Posted Image Asta ca sa stim cine are opinii pe aici...Si daca cumva ai avut Civic explica punctual ce nu ti s-a parut ergonomic la plansa de bord.
       Suzuki Vitara sau SX4 sunt urate?
       Referitor la piese prima data ar trebui sa te informezi cat de des se strica o Honda pt a avea nevoie de acele piese....

#68
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

 underb, on 08 august 2017 - 10:18, said:

Adica e din ce in ce mai naspa iar sustinatorii din ce in ce mai infocati (ca sa compenseze probabil). Nu ma refer la tine.
Eu mi-am luat "teapa" cu modelul anterior de Civic, super mega laudat. Sa zicem ca am crezut prea mult din ce scria lumea pe net si am avut niste asteptari nerealiste de la masina.

Asta nou o fi mai bun dar sperie copii la cat de urat e. Probabil ca e suficient faptul ca e produs de Honda ca sa nu mai conteze altceva.

Postarea de sus a fost scrisa in contextul in care cineva mi-a recomandat pe un topic despre SUVuri sa ma uit si la CR-V care ar fi no 1 in clasa lui.
Excluzand suspensia,care era f tare la vechiul civic,ce anume te-a mai deranjat?Sti ca pe civic 10 este independenta pe spate si mai soft deci acest punct este rezolvat.Cu designul la civic 10 cam sunt de acord cu tine.Nu prea e pe gustul meu...De-ar fi fost trenul asta de rulare si motorul de 1,5 pe civicul pana in 2011 ce masina ar fi fost....

Edited by jabadar, 13 August 2017 - 11:03.


#69
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 jabadar, on 13 august 2017 - 09:20, said:

  Plansa de bord neergonomica?Posted Image Esti detinator de Civic sau vb doar uitandu-te la poze?Posted Image Asta ca sa stim cine are opinii pe aici...Si daca cumva ai avut Civic explica punctual ce nu ti s-a parut ergonomic la plansa de bord.

Am vazut cu ochii mei, in viata reala, cum arata plansa de bord la Civicul fabricat pana anul trecut.Ce mi se pare foarte naspala vechiul Civic la plansa de bord?Existenta indicatoarelor analogice dublate de cele digitale si modul cum sunt pozitionate.Dupa gustul meu, foarte urat si foarte slabut din punct de  vedere al ergonomiei.La aceasta concluzie am ajuns singur, inainte sa citesc cateva publicatii auto care au facut aceeasi afirmatie.
Dupa gustul meu, subiectiv, ca orice gust, si designul exterior al actualului Civic este foarte urat.Grotesc, ar fi cuvantul potrivit.Iarasi chestie de gusturi.Nu inteleg de ce producatorii japonezi nu fac ianinte unj sondaj de opinie sa vada ce designuri apreciaza europenii si apoi sa adopte un asemenea design, apeland la o firma europeana de design.Ideal, italiana.Accordul datorita vanzarilor foarte slabe, nu se mai comercializeaza in Europa.Cred ca asa va fi si cu Civicul, peste cativa ani.Modelele Mazda ca design?Foarte simpatice.Ar putea fi copiate de cei de la Honda si Toyota.Ca design, modelele Hyundai aparute recent pe piata sau care vor aparea anul viitor sau peste 2 ani, arata foarte bine.Este foarte adevarat ca designerul sef este un german care a lucrat anterior pentru VW si BMW.
Insa pana la urma pentru tine, asa cum este si normal, nu trebuie sa conteze gustul si opinia mea sau a unor publicatii auto de specialitate ci doar ceea ce iti place tie.

O opinie despre noul Civic.
http://www.automarke...2-cp-75883.html

 jericho, on 13 august 2017 - 01:18, said:

Mazda are depozit în Austria. Maxim o săptămână durează. Poveștile cu luna de zile sunt rare.
Foarte bine.

Edited by max_01, 13 August 2017 - 13:30.


#70
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Una este ca indicatoarele sunt pozitionate urat dupa gustul tau si alta inseamna sa nu fie lizibile.Toate indicatoarele sunt unde trebuie sa fie.Sunt vizibile fara probleme.La fel si toate comenzile pe care le ai pe bord sau consola centrala.Daca ai fi condus un civic sigur nu ai fi avut parerea asta.
     Honda este o marca globala care vinde slab in europa.Daca i-ar fi interesat europa probabil ar fi avut o alta atitudine fata de cumparatorii europeni.In ceea ce priveste comportamentul rutier si motorizarea noului civic vizioneaza cate review-uri vrei si vezi cam ce spun cei care le-au testat.Inclusiv la romani sunt 2 teste.Unicii care au scos prost noul civic au fost cei de la auto motor und sport,dar asta nu mira pe nimeni pt ca se stie ca pt ei doar nemtii fac masini bune.Cand auzi testerii lor ca manuala de pe noul civic e imprecisa iti vine sa mori de ras.Dar pt bani te faci de cacao in orice grad.Cel putin unii...
    Iar la partea cu designul ce vrei sa spui?Ar fi trebuit sa fie la honda un designer de la VW srl?Pai masini mai fade sau fara gust ca cele ale grupului vw nu exista.Nu exista nimic mai lipsit de inspiratie decat designul vw.Cu toate ca designerul sef de la vw este de cativa ani un tip Da Silva,care ghici de unde vine?Te umfla rasul..De la Alfa...

#71
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 jabadar, on 13 august 2017 - 14:13, said:

Honda este o marca globala care vinde slab in europa.Daca i-ar fi interesat europa probabil ar fi avut o alta atitudine fata de cumparatorii europeni.In ceea ce priveste comportamentul rutier si motorizarea noului civic vizioneaza cate review-uri vrei si vezi cam ce spun cei care le-au testat.Inclusiv la romani sunt 2 teste.Unicii care au scos prost noul civic au fost cei de la auto motor und sport,dar asta nu mira pe nimeni pt ca se stie ca pt ei doar nemtii fac masini bune.Cand auzi testerii lor ca manuala de pe noul civic e imprecisa iti vine sa mori de ras.Dar pt bani te faci de cacao in orice grad.Cel putin unii...
Iar la partea cu designul ce vrei sa spui?Ar fi trebuit sa fie la honda un designer de la VW srl?Pai masini mai fade sau fara gust ca cele ale grupului vw nu exista.Nu exista nimic mai lipsit de inspiratie decat designul vw.Cu toate ca designerul sef de la vw este de cativa ani un tip Da Silva,care ghici de unde vine?Te umfla rasul..De la Alfa...
Daca Honda nu este interesata de Europa, intro zi va iesi de pe aceasta piata cu toatele modelele sale asa cum a iesit cu Acordul.Cu exceptia unor entuziasti, majoritatea cumparatorilor prefera o marca auto europeana, americana adica Ford sau sud coreeana.
Grupul VAG vinde mai multe masini decat Honda.Daca vorbim acum de design, totul tine doar de gusturi.Cert este ca majoritatea europenilor, peste 90%, prefera designul autoturismelor VAG, PSA, Ford, Opel, Hyundai, Kia decat al Hondei.
Designerii, chiar daca sunt italieni, creaza un design asa cum vrea clientul, iar in cazul VAG acesta este conservator ceea ce ii permite sa fie ok si peste ani buni.

Edited by max_01, 13 August 2017 - 15:36.


#72
alex87nfs

alex87nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.12.2016
tocmai ce-am coborat de o jumate de ora dintr-o Honda Civic break an 2016 a unui prieten,pot spune doar atat :materialele la interior sunt de o calitate indoielnica..usile cand le deschizi-inchizi iti dau o senzatie de cheap cum am vazut doar la masini din gama Logan sau Fiat..antifonarea nu e cea mai grozava nici ea..noroc cu ansamblul motor-cutie care intradevar is punctul forte al masinii..suspensia cam tare intr-adevar fata de frantuza mea,alt lucru deranjant e locul la cap in fata care nu prea e :) eu unul nu as da banii pe civicul anterior(2016)..modelul nou nu stiu cum e nu ma pronunt

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate