Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Honda Civic 2017 1.5 turbo 182 cp. sau Astra K 1.6 turbo 200 cp

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#73
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 jabadar, on 13 august 2017 - 14:13, said:

Una este ca indicatoarele sunt pozitionate urat dupa gustul tau si alta inseamna sa nu fie lizibile.Toate indicatoarele sunt unde trebuie sa fie.Sunt vizibile fara probleme.La fel si toate comenzile pe care le ai pe bord sau consola centrala.Daca ai fi condus un civic sigur nu ai fi avut parerea asta.
     Honda este o marca globala care vinde slab in europa.Daca i-ar fi interesat europa probabil ar fi avut o alta atitudine fata de cumparatorii europeni.In ceea ce priveste comportamentul rutier si motorizarea noului civic vizioneaza cate review-uri vrei si vezi cam ce spun cei care le-au testat.Inclusiv la romani sunt 2 teste.Unicii care au scos prost noul civic au fost cei de la auto motor und sport,dar asta nu mira pe nimeni pt ca se stie ca pt ei doar nemtii fac masini bune.Cand auzi testerii lor ca manuala de pe noul civic e imprecisa iti vine sa mori de ras.Dar pt bani te faci de cacao in orice grad.Cel putin unii...
    Iar la partea cu designul ce vrei sa spui?Ar fi trebuit sa fie la honda un designer de la VW srl?Pai masini mai fade sau fara gust ca cele ale grupului vw nu exista.Nu exista nimic mai lipsit de inspiratie decat designul vw.Cu toate ca designerul sef de la vw este de cativa ani un tip Da Silva,care ghici de unde vine?Te umfla rasul..De la Alfa...

  Nu e vorba de niciun subiectivism, un civic este mai slab calitativ decat un golf, sa fim cinstiti. De cum arata ce sa mai vorbim, ca parca e din transformers. Faptul ca tie ti se pare anost designul Volkswaginului este discutabil, pt ca te contrazic milioanele de clienti care il apreciaza.
Avantajul designului conservator este ca se perimeAza greu, un Golf 6 este si acum actual. Passatul la fel, nimic spectaculos, insa in 4 ani tot bine arata.  Decat sa faci cine stie ce chinezarie cum arata civicul, mai bine prefer un anost de Golf.
Cat despre ergonomie, probabil avem notiuni diferite, ca ea nu se refera doar la a vedea kilometrajul ci si la senzatia pe care ti-o lasa masina dupa 2 3 4 ore petrecute in ea. Mie Hondele imi inspira plastic ieftin, calitate care pare ca a tot scazut cu timpul si aglomerare de displayuri care par din anii 2000, cam pe vremea cand Kia facea chinezarii. Acum grupul kia Hyundai pare peste honde si la calitate, iar la design nici nu se pot compara.


#74
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007

 cavaliere, on 13 august 2017 - 22:57, said:

te contrazic milioanele de clienti care il apreciaza.
Asta sincer nu e un argument in ceea ce priveste calitatea unui obiect. E oarecum ca la vot, nu inseamna ca majoritatea opteaza pentru cea mai buna alegere.

#75
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 flaviuf, on 14 august 2017 - 10:54, said:


Asta sincer nu e un argument in ceea ce priveste calitatea unui obiect. E oarecum ca la vot, nu inseamna ca majoritatea opteaza pentru cea mai buna alegere.

Nici sa nici nu citesti ce am scris si sa scrii aiureli nu  e argument. Am scris despre design si tu ii tragi cu calitatea. Si chiar si asa, daca majoritatea  e de acord ca Golful are cele mai de calitate materiale din clasa compacta non premium, deci e destul de argument. O fi VW anost, dar calitativ e peste japonate inca. Golful gti a fost zeci de ani simbol pt hothatchuri, e ca si cum ai zice tu ca pt ca tie nu iti place BMW, e mai bun un Golf. :))

#76
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Cavaliere, te rog nu mai vorbi ca un actionar fauve. Toate VW arata la fel. Cica ar fi identitate de marca. Atu-ul lor vine din contracte de flote si servicii postvanzare tot flote. Deci astea-s milioanele lor de clienti. Cam cum fac benzinarii cu cardurile de fidelitate. Faptul ca MOL are mii de clienti parcuri de firme nu inseamna ca au carburantii cei mai buni. Ba chiar benzina tempo 95 este aceeasi cu cea de la lukoil.

Si da, o japoneza, chiar daca nu are aceleasi materiale la interior, arata ceva prin design.  Sunt persoane care vor ca masina in care se urca sa le transmita ceva, sa "rada la ei" daca se poate. La fauve trebuie sa platesc in plus pentru anumite dotari de securitate. La Honda toate, repet, toate dotarile de securitate vin standard. Si nu sunt putine.

Design conservator ? C'mon, noroc ca au facut grila aia dungata in fata, altfel, vw , psa, reno, mi-e totuna. Ceea ce nu intelegi tu este ca mai sunt si oameni care s-au saturat de designul conservator. Accepta asta sau treci peste. Cand honda a lansat civicul in 2007 au fost multi ca tine. Insa de la golful 5 incoace toate masinile golf arata la fel. De ce as da bani pe un golf mai nou care arata la fel cu cel pe care il am deja ? Mai ales ca cel pe care il am are suspensie independenta pe spate, iar cel nou nu are asa ceva decat la varianta de peste 150 de cai, sau cati or fi ?

#77
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
@cavaliere: vorbeam la modul general, un produs ales de un numar foarte mare nu certifica neaparat calitatea. Valabil si pt design. Iar reversul faptului ca tie un Golf 6 ti se pare actual e urmatorul: unora actualul Golf poate sa li se para invechit. Iar despre calitatea materialelor, te invit oricand sa vezi cum se tine interiorul unei Honde de 9 ani si 200 kkm - intretinuta corect dar fara nici o exagerare.

#78
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

 cavaliere, on 13 august 2017 - 22:57, said:

  Nu e vorba de niciun subiectivism, un civic este mai slab calitativ decat un golf, sa fim cinstiti. De cum arata ce sa mai vorbim, ca parca e din transformers. Faptul ca tie ti se pare anost designul Volkswaginului este discutabil, pt ca te contrazic milioanele de clienti care il apreciaza.
Avantajul designului conservator este ca se perimeAza greu, un Golf 6 este si acum actual. Passatul la fel, nimic spectaculos, insa in 4 ani tot bine arata.  Decat sa faci cine stie ce chinezarie cum arata civicul, mai bine prefer un anost de Golf.
Cat despre ergonomie, probabil avem notiuni diferite, ca ea nu se refera doar la a vedea kilometrajul ci si la senzatia pe care ti-o lasa masina dupa 2 3 4 ore petrecute in ea. Mie Hondele imi inspira plastic ieftin, calitate care pare ca a tot scazut cu timpul si aglomerare de displayuri care par din anii 2000, cam pe vremea cand Kia facea chinezarii. Acum grupul kia Hyundai pare peste honde si la calitate, iar la design nici nu se pot compara.
   Civicul e mai slab calitativ decat un golf?de unde sti tu asta?Ai avut civic,ai avut greierasi in masina,ti s-a tupt tapiteria s-au crapat plasticurile prin masina?Sau astea-s povesti de la bufetul din fata blocului?
Designul conservator nu se perimeaza?Posted Image Normal ca nu se perimeaza...E perimat de la aparitiePosted Image .Iar pt milioanele de clienti ale vw  nu cred ca designul este criteriul pt care cumpara masina.Eventual o anumita fiabilitate ale modelelor marcii,care a existat candva.Azi e doar istorie...
In anii 2000 erau displayuri pe masini?Poate golful avea vreo 2-3 ca in rest nu prea stiu altelePosted Image
In ceea ce priveste termenul de chinezarie,acesta este asociat cu un lucru de proasta calitate.Ori acest termen alaturat civicului cu certitudina nu are ce cauta in aceeasi propozitie.poti face afirmatii de genul asta doar daca esti rau intentionat ori habarnist
Este inutil sa dau exemple topuri de fiabilitate pt diversele marci.E irelevant.Cel mai clar exemplu ar fi sa te uiti in curtea oricarui service sa vezi cum peste tot VW are partea leului si asta chiar si in reprezentantele HondaPosted Image
  Cu un lucru pot fi de acord.Grupul Hyunday are intradevar un design placut la modelele sale,lucru care nu se poate spune evident despre modelele grupului vwPosted Image
  Si inca ceva.Intotdeauna cand te apropii de masina o privesti.Ea trebuie sa-ti transmita ceva.Un fior o senzatie,un sentiment.Tu cam ce simti cand te apropii de vw tau?Ca te asteapta un nou drum in service?Posted Image

 cavaliere, on 14 august 2017 - 11:14, said:

Nici sa nici nu citesti ce am scris si sa scrii aiureli nu  e argument. Am scris despre design si tu ii tragi cu calitatea. Si chiar si asa, daca majoritatea  e de acord ca Golful are cele mai de calitate materiale din clasa compacta non premium, deci e destul de argument. O fi vw anost, dar calitativ e peste japonate inca. Golful gti a fost zeci de ani simbol pt hothatchuri, e ca si cum ai zice tu ca pt ca tie nu iti place BMW, e mai bun un Golf. Posted Image)
    Aici te inseli din nou dar deja numai mira.Simbolul pt hot-hatchuri a fost Renault cu Clio sau Megane...

Edited by jabadar, 14 August 2017 - 16:49.


#79
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
prietene, eu nici macar nu am VW, ca sa iti dai seama cat de fanboy esti. Eu am BMW, Audi, Tesla, si ceva japonate vechi, dar din alea bune cum se faceau odata.
  Inteleg ca ai o Honda, insa subiectivismul asta dus la extrem e nasol. Nu e parerea mea, e parere unanima ca Hondele astea noi sunt urate. Daca tie iti face cu ochiul, e alegerea ta, dar sunt urate cu spume japonatele. Mai urat decat Civic cred ca este doar Priusul actual. Singurele japo cu design frumos sunt Mazdele, bravo lor.
Am avut Honda, nsx, ceva fin, imi pare rau si acum ca am vandut-o nestiind ca o sa devina de colectie. Cele mai misto Civicuri au fost eg si ej 8 9,  dar sunt sigur ca habar n-ai despre ce vorbesc, mai documenteaza-te oleaca. Cat despre golf gti,  google e moca, vezi ce inseamna de 40 de ani simbolul hothatchurilor. Reno Megane a aparut pe la a 3 a generatie de gti-uri, iar pe cand au lansat golf 1 , reno facea 5-ul, Clio nici desenat nu era.
Sanatate.

 flaviuf, on 14 august 2017 - 14:52, said:

@cavaliere: vorbeam la modul general, un produs ales de un numar foarte mare nu certifica neaparat calitatea. Valabil si pt design. Iar reversul faptului ca tie un Golf 6 ti se pare actual e urmatorul: unora actualul Golf poate sa li se para invechit. Iar despre calitatea materialelor, te invit oricand sa vezi cum se tine interiorul unei Honde de 9 ani si 200 kkm - intretinuta corect dar fara nici o exagerare.

calitatea materialelor nu inseamna doar sa te tina 30 ani, inseamna si sa iti dea feeling de premium, ceea ce japonatele nu dau.
Te invit si eu sa iti arat interior de Daihatsu sau Toyota de 25 respectiv 23 de ani sa vezi ce bine se tine, cu toate butoanele functionale si cu bordul intact, atata doar ca ciocani ca in usa de la intrare in ele. Dar eu le apreciez pt cu totul alte aspecte, nu am ochelari de cal precum alti posesori care bat campii subiectiv.

#80
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

 cavaliere, on 15 august 2017 - 01:09, said:

prietene, eu nici macar nu am VW, ca sa iti dai seama cat de fanboy esti. Eu am BMW, Audi, Tesla, si ceva japonate vechi, dar din alea bune cum se faceau odata.
  Inteleg ca ai o Honda, insa subiectivismul asta dus la extrem e nasol. Nu e parerea mea, e parere unanima ca Hondele astea noi sunt urate. Daca tie iti face cu ochiul, e alegerea ta, dar sunt urate cu spume japonatele. Mai urat decat Civic cred ca este doar Priusul actual. Singurele japo cu design frumos sunt Mazdele, bravo lor.
Am avut Honda, nsx, ceva fin, imi pare rau si acum ca am vandut-o nestiind ca o sa devina de colectie. Cele mai misto Civicuri au fost eg si ej 8 9,  dar sunt sigur ca habar n-ai despre ce vorbesc, mai documenteaza-te oleaca. Cat despre golf gti,  google e moca, vezi ce inseamna de 40 de ani simbolul hothatchurilor. Reno Megane a aparut pe la a 3 a generatie de gti-uri, iar pe cand au lansat golf 1 , reno facea 5-ul, Clio nici desenat nu era.
Sanatate.



calitatea materialelor nu inseamna doar sa te tina 30 ani, inseamna si sa iti dea feeling de premium, ceea ce japonatele nu dau.
Te invit si eu sa iti arat interior de Daihatsu sau Toyota de 25 respectiv 23 de ani sa vezi ce bine se tine, cu toate butoanele functionale si cu bordul intact, atata doar ca ciocani ca in usa de la intrare in ele. Dar eu le apreciez pt cu totul alte aspecte, nu am ochelari de cal precum alti posesori care bat campii subiectiv.
   Parerea ta ori parerea "unanima" expusa de tine are valoare zero si nu intereseaza pe nimeni....
   In momentul asta n-am honda cu toate ca am trecut prin curtea lor.De mai multe ori.Am fost prin curtea la vreo 11 producatori pana acum  ca si proprietar, asa ca la mine nu se pune problema de fan cum este la tine.Daca n-ai vw,ai Audi asa ca acelasi lucru.Aceeasi nulitate,aceeasi mizerie de design.
   Daca vorbesti de masini bune cum se faceau odata,este cazul numai la vw ori bmw daca ai asa ceva.La honda exclus.Ai mentionat niste marci pe care le conduci.Sunt proprietate personala sau esti angajat sofer pe la vreo firma si ai acces la ele?
   In ceea ce priveste hot-hatchurile nu m-am apucat sa aprofundez pt ca este off destul pana acum.Iti reamintesc Renault a fost si este prin diverse modele ale sale regele aici.Ca vw a avut 3 sau 7 generatii in aceasta clasa nu m-a interesat si nu ma va interesa vreodataPosted Image .N-a fost rege si nici nu va fi

#81
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Da sunt sofer si le tin parcate la  mine in curte. De fapt nu e curtea mea, e casa inchiriata, eu sunt gradinarul. ;)  Tipic romanesc, cand spui ceva bazat pe argumente si experienta personala..
Ok, deci inteleg ca tu nici nu ai Honda, doar ai intrat in curtea dealerului si te-ai urcat in masini. Atunci nu stiu de ce iti mai scriu, ca expertiza ta e zero deci. Credeam ca vorbesc cu macar proprietar sau fost proprietar de Honda, nu de bicicleta sau Logan.
Inteleg sa fac polemica cu proprietari, cu oameni care au detinut anumite modele, dar sa ma contreze cineva care le vede doar in poze? :)
Parerea mea de detinator atat de marci japoneze, cat si nemtesti, oricum e mai avizata decat a unora care vad masinile doâr in poze si in curtea dealerului. :))
Audi e nulitate si mizerie? Tu ce masina ai, banuiesc ca trebuie sa fie macar Porsche, nu? :)) Hothatchurile nu le-ai aprofundat.. mai ai timp de studiu individual. Cauta pe google despre honda nsx si vezi ce inseamna, asta ca ai zis ca honda nu facea masini acum 15 20 ani.

#82
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Rog curatare topic!

#83
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 cavaliere, on 15 august 2017 - 01:09, said:

prietene, eu nici macar nu am VW, ca sa iti dai seama cat de fanboy esti. Eu am BMW, Audi, Tesla, si ceva japonate vechi, dar din alea bune cum se faceau odata.
  Inteleg ca ai o Honda, insa subiectivismul asta dus la extrem e nasol. Nu e parerea mea, e parere unanima ca Hondele astea noi sunt urate. Daca tie iti face cu ochiul, e alegerea ta, dar sunt urate cu spume japonatele. Mai urat decat Civic cred ca este doar Priusul actual. Singurele japo cu design frumos sunt Mazdele, bravo lor.
Am avut Honda, nsx, ceva fin, imi pare rau si acum ca am vandut-o nestiind ca o sa devina de colectie.
Numai NSX? Eu stiu ca si S2000 e masina de colectie.. or mai fi si altele.

 jabadar, on 15 august 2017 - 03:19, said:

   Daca vorbesti de masini bune cum se faceau odata,este cazul numai la vw ori bmw daca ai asa ceva.
Ultimele 2 bmw-uri care le-am avut in familie, luate de noi dupa 2008, au avut numai probleme. Poate am avut ghinion.

#84
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

 cavaliere, on 15 august 2017 - 11:55, said:

Da sunt sofer si le tin parcate la  mine in curte. De fapt nu e curtea mea, e casa inchiriata, eu sunt gradinarul. Posted Image  Tipic romanesc, cand spui ceva bazat pe argumente si experienta personala..
Ok, deci inteleg ca tu nici nu ai Honda, doar ai intrat in curtea dealerului si te-ai urcat in masini. Atunci nu stiu de ce iti mai scriu, ca expertiza ta e zero deci. Credeam ca vorbesc cu macar proprietar sau fost proprietar de Honda, nu de bicicleta sau Logan.
Inteleg sa fac polemica cu proprietari, cu oameni care au detinut anumite modele, dar sa ma contreze cineva care le vede doar in poze? Posted Image
Parerea mea de detinator atat de marci japoneze, cat si nemtesti, oricum e mai avizata decat a unora care vad masinile doâr in poze si in curtea dealerului. Posted Image)
Audi e nulitate si mizerie? Tu ce masina ai, banuiesc ca trebuie sa fie macar Porsche, nu? Posted Image) Hothatchurile nu le-ai aprofundat.. mai ai timp de studiu individual. Cauta pe google despre honda nsx si vezi ce inseamna, asta ca ai zis ca honda nu facea masini acum 15 20 ani.
   Daca ai fi citit atent ce-am scris,ai fi vazut ca am mentionat ca am avut nu un model de la honda ci mai multe.Si ca sa te clarific mai bine acum am avut 11 marci auto la unele mai multe modele...Clar?Si astea nu in familie,ci personal.
   Aici insa trebuie sa incheiem aceasta polemica.Nu-si are locul aici.Am poluat destul.Eu cer scuze initiatorului pt asta.
   Tu ramai netulburat cu ale tale optiuni.

#85
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu stiu cum vad altii situatia dar eu unul intre Golf si Civic nu as sta pe ganduri...
Ma refer la noul Civic sedan 2017. Nici nu stiam ca exista masina asta pe soselele Romaniei, am vazut una neagra intamplator in Timisoara parcata si instant, fara sa stiu macar ce model este, m-am oprit langa ea si nu am putut sa ma opresc din admirat si studiat. E acea senzatie, acel ceva ce te atrage la o masina. Daca as avea banii, maine mi-as lua una!Posted Image Noul Civic Sedan(!) este ceva extraordinar, e pur si simplu din alt film, comparat cu VW sa zicem, care erau fiabile pe vremea TDI-urilor clasice, acum a ramas doar numele. Toti mecanicii fug de ele, proprietarii se plang si se mira ca nu se poate asa ceva, e VW, e fiabila, e masina germana, cum de se strica (mai nou) asa des, ca n-are voie domnule!Posted Image Posted Image
Eu unul as sta pe ganduri doar intre Civic varianta Sedan si Astra K, care m-am urcat deja in ea si e super masina. Imi plac amandoua, imi inspira ceva, au ceva ce mie personal imi place. Pe langa Golf trec si nu imi inspira nimic si cred ca nici nu exista prea multa lume care sa intoarca, capul dupa un Golf....Posted Image Posted Image
Cu toate astea, sunt si eu putin afectat de boala asta numita mitul masinii germane si VW inca imi suna bine in urechi dar de cand au inceput sa apara probleme grave tot mai des si la ei, mai bine zic pass! Prefer un Opel, un Ford( de care am si acum si e o masina ok), un Hyundai sau de ce nu, o japoneza, Un Civic sau o Corolla model 2017 sa zicem. Sa nu mai vorbim de Honda Accord ce apare anul viitor sau Toyota Camry.Posted Image Posted Image Exista diversitate destul de mare pe piata si ai de unde alege, trebuie doar sa deschizi ochii sa vezi prezentul, nu sa traiesti in trecut cu amintirile vremurilor bune de mult timp apuse...Posted Image

Edited by Neuronul_ganditor, 15 August 2017 - 17:40.


#86
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Romanii judeca VW mai ales prin mașinile SH, ceea ce e incorect. Au fost câteva motoare cu probleme și cam atât, dar opinia populara nu tine cont de statistica, ci judeca cantitativ. Și cum la noi sunt mult mai multe vw decât japoneze, automat sunt și mai multe mașini cu probleme, chiar dacă procentual lucrurile pot sta invers.

Design-ul noului civic nu îmi place deloc, e o masina care încearcă prea mult sa atragă atenția, dar asta e bineînțeles o chestie de gusturi. Prefer oricând designul unui Golf 7 spre exemplu.

PS Cam e dovada de incultura auto sa vorbești de grupul vag, sa vorbești de design neinspirat și sa nu iei în considerare noul Panamera, Macan sau 911.

Edited by figo1988, 16 August 2017 - 07:17.


#87
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Incultura sa vorbesc despre VAG? Adica? Esti putin obraznic asa, nu crezi?Posted Image
Nu ma intereseaza Porsche sub nicio forma si nu are treaba cu discutia de aici ca asa putem sa bagam in discutie si un Ford Mustang, un GT sau un Range Rover Sport. Designul ala cu faruri rotunjite tipic Porsche nu mi-a placut niciodata, imi cer scuze ca sunt atat de incult si nu stiu ce vorbesc.Posted Image
Ia-ti tu Golf 7 si lasa-ma pe mine sa dau banii pe ce consider eu ca merita.
Cat despre motoare fiabile, VW le schimba mai nou odata la 2-3 ani si pe forumurile monomarca sunt multi cu masini luate de noi si sunt destui care se plang si nu se asteptau la probleme cu o masina noua facuta de VAG. Nici eu nu ma asteptam sa se ajunga aici dar realitatea din teren e alta. Culmea, mai fiabile sunt modelele vechi, acele sh-uri de care amintesti, decat modelele actuale.
Si da, imi mentin parerea ca designul VW din ultimii ani e chiar unul de conserva iar daca mai pui si fiabilitatea pierduta pe drum in ultimii ani cu care o tot dati unii, atunci chiar nu vad de ce sa risc sa dau o caruta de bani pe un VW nou. Chiar pot sa imi cheltuiesc banii mai placut.Posted Image
Tu cu banii tai faci ce vrei dar eu nu as da 25mii pe un Golf 7 nici mort! Cu fiabilitatea ramane de vazut ca in ultimii ani au cam luat-o pe ulei.Posted Image

#88
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ma refeream la cel care  comenta designul grupului referindu-se doar la VW. E incultura auto sa nu stii ce marci mai sunt in grup, dar sa vorbesti cu atata siguranta.

Asta e si ideea, sa isi ia fiecare ce considera ca merita, sa se discute performante si design (atata timp cat nu se vorbeste in termeni absoluti ci doar de parere personala), dar cine vorbeste de fiabilitate banzadu-se in general pe masini SH cu km dati inapoi, o face ca sa se afle in treaba. Da, veniti cu statistici si putem discuta, altfel e pierdere de vreme. Vwforum are de 5 ori mai multe posturi decat forumul Honda, iar raportul intre numarul de masini e probabil si mai mare. Normal ca vor fi mai multi care se vor plange de VW. E ca si cum ai spune ca cea mai fiabila masina din Romania e Dacia 1100, penru ca nu vezi niciuna pe marginea drumului.

#89
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Cam cum ar putea vb cineva aici in "termeni absoluti" ?????  Intrebarea asta e o dovada a culturii auto sau generale?Posted Image Este clar ca fiecare isi da cu parerea pe aici ca o opinie personala.Nu cred ca cineva de pe formul este purtatorul de cuvant al unui grup sau mase de oameni...Posted Image
       O mica parte din cultura auto o reprezinta grupul VW srl.Cu toate ca nu prezinta interes pt mine cunosc marcile care il alcatuiesc.Disputa care am avut-o cu colegul cavaliere se referea la marcile de volum ale grupului nu la Porsche.Aceasta marca are un anume design care poate sa placa sau sa nu placa exact ca la noul Civic.Asa ca,ce cauta in discutie o masina  de 100k eur cand noi discutam de masini de 20k eur?Referitor la "designul" marcilor de volum ala grupului am aceeasi opinie:o mizerie.
        Iar daca vb de sh-uri la toate se da km inapoi nu doar la vw.

#90
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pt initiator: vezi ca este cineva (este activ si aici) care a trecut prin curtea Skoda ( a avut Octavia 1.8 TSI in Ro), s-a mutat in alta tara europeana si si-a luat Mazda, a plecat in SUA si si-a luat Civic cu motorul de 1.5 turbo. Dupa cateva luni a vandut-o (nu s-a putut impaca cu masina, avea minusuri in zonele esentiale pt. el) si a trecut  de cateva zile pe Golf 7 GTI. Cred ca opiniile posesorilor sunt de 100% mai pertinente decat ce comenteaza unii pe aici...

Edited by edi10000, 16 August 2017 - 12:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate