Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Aer conditionat portabil. Pareri ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca este dotat din fabricatie. Al colegului are doar o gaura de evacuare, unde prinde un singur furtun de evacuare.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2020 - 20:01.


#164
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Se poate adapta, eu am facut la al meu. E simplu ca buna ziua si rezultatul e spectaculos.
Trebuie izolate circuitele de aer, asa cum e la frigider sau la cel split.
Daca nu poate si nu vrea sa mai puna un furtun, poate sa renunte la ailock si sa creeze astfel in circuit scurt de aer. Debitul evacuat pe furtun intra inapoi pe fereastra, langa aparat. Din pacate, aerul intrat de afara va fi tras si de ventilatorul care face racirea si va fi bagat in casa. Tot al doilea furtun e cea mai buna solutie.

#165
cskiller86

cskiller86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2007
Multumesc pt raspunsuri.
M-am hotarat sa-l returnez si sa iau un AC split.
Cand a vazut proprietarul "tzi.gania" (vorba unui coleg de mai sus), a zis ca o gaura in perete nu mai pare asa de rea Posted Image

Edited by cskiller86, 13 July 2020 - 16:07.


#166
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
aia da. aerul mobil e cand nu ai alternative.

#167
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
E bine ce a făcut asta aici? La asta vă referiți când vorbiți de separarea circuitelor?! Mă bate și pe mine gândul să-mi iau unul nou, sau sh, și să-l țin doar pentru situații de urgență. Fie că sunt obligat să stau câteva zile într-o locație fără AC fie că mi se defectează cel normal.  Mă gândesc că aș putea să-l folosesc macat când sunt  plecat sau fac ceva care produce căldură.  De stat la 65 decibeli...Făcui o probă cu hota dată la maxim, și încă nu atingea 65 decibeli..nu e de stat.  Poate nu are acuratețe măsurătoarea și erau mai mult de 57 cat am măsurat eu. Am oroare de meșteri; când or veni cu bormașină cu aspirator atunci mai apelez la ei! Prefer sa dau eu geamul jos și să montez un panou in locul lui pentru evacuare!

#168
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006
Salut

Nu am alta solutie intr-un dormitor de la tara decat AC portabil (Evacuarea o voi face printr-un tub 150 mm tras prin perete).

Problema e zgomotul la draciile astea.
Din experienta, aveti idee de un model cat mai silentios? Eficienta nu e o problema, ca suprafata camerei este mica (16mp/2.35m inaltime). Galagia e problema, ca se doarme in acea camera si sa aiba un mod night/silent ceva pe durata noptii.

#169
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu exista silentioase.

#170
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006
Pe auto clar nu. Pe mine ma intereseaza unul care sa aiba night mode silentios, chiar daca imi creste treptat temperatura.

#171
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce nu ai inteles din "nu exista"?

Problema nu e ACul in sine cat ventilatorul care raceste condensatorul.
Ala care scoate "o tona" de aer rece din casa ce va fi inlocuit de alta tona de aer cald se afara care isi va gasi loc pe unde sa intre.
ACurile astea cu un singur tub sunt cooperitava munca in zadar. Cu o mana racesc aerul si cu 10 il scot din casa.  
De ce se mai produc? Pt ca se cumpara.

Cauta cu 2 tuburi sau bricoleaza-ti tu o admisie de afara ca sa nu mai traga aer din casa pt a-si face racirea. Macar va raci cat de cat camera si-l vei putea opri noaptea chiar daca va fi tot zgomotos in functionare...


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate