Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Aer conditionat portabil. Pareri ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#145
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
ce tzziganeala =)))) Nu cred ca as da vreodata bani pe o mizerie de asta!

Edited by xitgl, 21 July 2018 - 12:52.


#146
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Ce parere aveti de aparatul asta:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Pare a fi doar un simplu ventilator?

L-as cumpara pentru o batrana care sufera de caldura, acum foloseste doar un ventilator simplu. Mai multi bani nu are.

#147
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vrajeala, nu cumpara asa ceva. ac-ul e o treaba mult mai complexa decat asa ceva.
mai bine il iei pe asta.
https://www.olx.ro/o...tu-ID2mh19.html

#148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSephh, on 22 iulie 2018 - 17:42, said:

Pare a fi doar un simplu ventilator?
Est un ventilator care se aprovizioneaza cu apa si gheata. Pe moment iti da impresia ca raceste, doar ca umezeala aia degajata in aer, cand opresti aparatul, contribuie la zapuseala care va urma. Pe terase sunt bune astea, in aer liber. Acolo isi fac treaba.

#149
sorin_miu_tm

sorin_miu_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.01.2008
salut,
am un vortex portabil care vreau sa-l folosesc iarna la incalzire in garaj.
daca vara pe aer conditionat scoate aer cald pe furtunul de evacuare, daca e pus iarna pe incalzire ce aer scoate pe furtun ?

#150
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Nu poti, ca are senzor de temperatura su nu iti merge. Ar trebui sa il pui afara si cu tevile inauntru, una sa traga si una sa bage. Dar el merge numai la o anumita temperaruta ambianta. Poti doar sa ii anulezi senzorul de temperatura si sa pui un termostat de ambient in garaj.

#151
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Mă gândesc să îmi fac una din camere AC portabil "ready"... As gauri zidul...e din cărămidă fagure. Am AC normal, are peste 10 ani și dacă da ortul popii nu vreau să mă mai complic cu meșteri. Îmi asum zgomotul și costul mai ridicat de răcire. Cu aerul normal practic pentru orice trebuie să chem pe cineva. De exemplu acum dacă vreau sa reizolez circuitul exterior...e i
imposibil să o pot face  eu. Trebuie decuplat și scos din zid. Pe exterior n-ai acces decât cu schelă. Nici pompierii n-ar reuși fără să taie gardurile.

#152
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Trebuie sa lasi doua gauri. Citeste mai iapoi sa vezi de ce.

#153
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Postrich1974, on 06 aprilie 2019 - 20:12, said:

Trebuie sa lasi doua gauri. Citeste mai iapoi sa vezi de ce.
Depinde de aparat; alea la care mă uit eu au o singură evacuare în afara de apa de condens. As mai avea o variantă; să inlocui una din deschiderile ferestrei cu un panou sandwich... Fereastra e pe sud am mult prea multa lumină stau cu draperiile trase și iarna. Dezavantajul este că am rulou de aluminiu pe exterior și nu-l voi mai putea cobora până jos; practic vara pe timpul zilei îl țineam complet inchis. Și ar mai fi un dezavantaj, mare! Dacă las panoul și în sezonul rece pierd căldura soarelui... Apreciez la minim 200 wați caldura data în interior când bate soarele. Pe o singură deschidere a ferestrei! Am mai văzut pe YouTube unii care au rulou ca mine folosesc pur și simplu niște policarbonat/plexiglas dar nu-mi place așa.
LE
Sau, să modific fereastra; partea de sus sticla și partea de jos panou sandwich... ?!

Edited by PostacheNegrutzi, 07 April 2019 - 04:48.


#154
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
adevaratul aer conditionat are intrare si iesire. alea cu o singura conducta sunt ineficiente, ca iti fac vid in camera.

#155
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

O intrebare ...
Aerul conditionat portabil poate functiona doar pe dezumidificare?
Adică să l folosesc ca dezumidificator fără a mai scoate afară burlanul ...
Știu că are fc de dezumidificare dar mă interesează dacă o pot folosi independent de fc de răcire ...
Vreau totuși AC portabil căci îl voi folosi uneori și pentru răcire - dar cel mai mult pentru dezumidificare ...
Și cum un dezumidificator bun este aproape de prețul unui AC portabil m- am gândit să cumpăr AC ...
DOAR   dacă functionează DOAR pe dezumidificare ...

Multumesc!

#156
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
depinde de aparat, al meu, de exemplu, merge si pe dezumidificare, dar burlanul trebuie obligatoriu scos.
repet inca odata: pentru ca aerul conditiobnat portabil sa fie eficient, TREBUIE SA FIE CU DOUA BURLANE, UNUL PENTRU INTRARE SI UNUL PENTRU IESIRE.
chiar daca aerul nu este facut cu burlan de intrare, se poate adapta.

Edited by rich1974, 28 June 2019 - 09:00.


#157
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
@rich1974,


mulțumesc de răspuns!

Să înțeleg că pot folosi AC ul portabil doar pe funcția de dezumidificare - fără a răci încăperea?
Adică de exemplu pentru a usca rufele fără să răcesc camera ...
( la ora asta sunt cam greu de cap ...; am cam 30 de ore de când nu am mai dormit ...);

Chestia cu scosul burlanelor afară este adevărată!
Unde se duce căldura degajată dacă nu scoatem afară burlanul?
Înapoi în casă!
Și într- adevăr trebuie și la doilea burlan să tragă aer rece de afară ( e logic);
Mai rău e că trebuie 2 găuri în geam/ ușă ...Posted Image
Și mai trebuie încă un adaptor pentru cel de al 2 lea burlan ...
Sau, cum am văzut pe youtube : scos AC ul în balcon și pus un burlan pe ieșire aer cald și unul pe ieșire aer rece, care va intra în casă; și așa se scapă și de zgomotul AC ului ...

Stimă!

Edited by quarelin, 28 June 2019 - 11:12.


#158
cskiller86

cskiller86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2007
Salutari,
(scuze de necro)

Mi-am cumparat un AC portabil Trotec PAC 2000E, insa cred ca e defect, pt ca nu raceste foarte mult/repede.
Am o camera de maxim 20m2, deci 7000 BTU ar trebui sa fie suficienti, in teorie.
Ce-i drept, am un PC in camera, insa e folosit doar pt streaming, deci nu se incalzeste foarte mult (de ex, la 30 grade in camera, procesorul sta si el la 30, iar placa video la 34).

Nu am luat si acel sistem Airlock, pt ca nu am destul loc sa pun furtunul pe langa fereastra intredeschisa, fiind foarte aproape de un dulap.
Asa ca singura metoda a fost sa deschid fereastra si sa lipesc o folie mare de plastic pe exteriorul ramei; am dat o gaura in folie si pe acolo scot furtunul de evacuare.

Am primit aparatul joi, l-am lasat 24h in pozitie verticala, ca sa se aseze freonul si l-am folosit de cateva ori, ieri si azi.
Ieri l-am folosit spre seara cand erau 31-32 grade afara si 30 in camera, iar dupa vreo o ora, temperatura a scazut doar pana la 27.5 (am un termometru digital care-mi arata temperatura).
Azi, la fel, 30 grade in camera si l-am lasat aproape o ora si jumatate; dupa vreo 45 de minute a ajuns la 28 si acolo a ramas, n-a mai scazut deloc chiar daca era setat la 25.
Am incercat sa-l setez si la mai putin dar n-a contat. Apoi l-am setat la 28 si compresorul s-a oprit, a ramas pe ventilare, deci termostatul functioneaza cum trebuie, presupun.

L-am luat in special ca sa-mi racesc camera inainte de culcare, gen sa-l las seara o ora, doua, dar daca nu scade sub 27 cand sunt doar ~30 afara...
Sa fie oare din cauza metodei de evacuare? Dar n-as crede sa intre caldura de afara prin plasticul ala. Pana la urma, si Airlock acela, e doar o panza cu fermoar, ce naiba.

Cei care aveti AC portabil, cam ce experiente ati avut cu el? Cat de mult raceste si cat de repede?

#159
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Citeste putin mai inapoi si convinge-te. Mai pune-i o conducta pe unde trage aerul de il scoate afara. Pune poze cu aparatul din toate partile si iti spun eu unde. Altfel, dai foc banilor.
Trebuie sa ai neaparat doua conducte ca sa fie eficient.

Edited by rich1974, 05 July 2020 - 13:08.


#160
cskiller86

cskiller86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2007
Multumesc de raspuns.

Da, am citit inapoi si am vazut pozele pe care le-ai postat, cu al doilea furtun adaugat.
Insa eu as vrea sa-mi dau si seama daca functioneaza corect sau nu, sa stiu daca sa-l returnez; in plus, nu vreau sa ma apuc sa fac modificari degeaba, daca nu functioneaza la parametri optimi.
Peste tot unde am citit reviews (si pe Emag, si pe Amazon) zicea lumea ca e destul de bun si raceste cat de cat rapid; zicea cineva ca i-a redus temperatura in camera de la 30 la 22.5.
Nu cred ca acei oameni au facut vreo modificare, gen ca a ta, de-aia mi se pare ciudat ca sunt diferente asa mari intre ce am citit si ce face al meu. Poate ca exagereaza si aia, dar totusi, la mine pare doar ca muta aerul.
L-am mai incercat si azi dimineata cand era mai racoare afara (~26 grade), si l-am pus pe Auto (inainte l-am incercat doar pe Cool); l-am setat la 24, de test. De la 28 a scazut la 26 in cam o ora si apoi s-a mutat pe Dezumidificare (cu toate ca nu era mare umezeala in casa, ~50%) si a tot mers asa; temperatura n-a mai scazut.

Legat de modificarile facute de tine, ai si niste cifre? Raceste mai repede? Consuma mai putin pt a atinge temperatura dorita?
Sau ce s-a schimbat dupa ce ai adaugat un alt furtun pt admisie?

#161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcskiller86, on 04 iulie 2020 - 16:27, said:

....
Asa ca singura metoda a fost sa deschid fereastra si sa lipesc o folie mare de plastic pe exteriorul ramei; am dat o gaura in folie si pe acolo scot furtunul de evacuare.
....
Sa fie oare din cauza metodei de evacuare? Dar n-as crede sa intre caldura de afara prin plasticul ala. Pana la urma, si Airlock acela, e doar o panza cu fermoar, ce naiba.
Cei care aveti AC portabil, cam ce experiente ati avut cu el? Cat de mult raceste si cat de repede?
Cat de bine ai izolat fereastra? Cat de bine izoleaza folia pusa de tine, astfel incat sa nu intre aer cald de afara?
Airlock este destul de bun daca este instalat corect. 100% izolare nu ai cum sa faci, dar este o solutie buna, daca nu poti mai mult: de exemplu sa faci un sistem special de evacuare in perete sau in geam.


Este Ok, daca intr-o ora ai redus temperatura de la 28 la 26, tinand cont si de eventuale pierderi, pe la folie, pe la usi samd si tinand cont de aparat, 7000 BTU la 20 mp.  Peretii incinsi nu se racesc asa usor.

De exemplu, la mine, intr-o ora, o ora jumate reduc temperatura de la 26 la 23, in 20 mp, dar cu un AC Beko de 12000 BTU, cu air-lock la geam.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2020 - 17:10.


#162
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
L-am folosit si eu pe al meu cu un furtun si mergea cu randament slab. Dupa ce am pus al doilea furtun, e alta viata. 30-40% imbunatatire clar. Daca o sa cauti pe net, o sa vezi ca exista aere si cu doua conducte, dar nu sunt aduse la noi ca lumea nu intelege cum functioneaza un ac si e simplu sa ii tepuiesti. Unii ar vrea ac fara nici un furtun, iti dai seama.
Plus ca, ii lai reduci putin si din zgomot. Pui furtunul de evacuare aer cald sus si cel de admisie jos.

Edited by rich1974, 05 July 2020 - 19:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate