Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Turul Romaniei 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#91
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 28 martie 2018 - 09:25, said:

Nu stiu cat timp sa accord pentru treaba asta

În primul link dat de google ai o descriere destul de amănunţită a locului, şi ai şi o recomandare unde să laşi maşina (în parcarea de lângă sala de sport din satul Vadu Crişului). Iar în al doilea link ai chiar şi un telefon de contact unde poţi cere detalii. Şi nu am cercetat mai departe, dar cred că se mai pot găsi şi alte numere de telefon sau mijloace de informare.
Părerea mea e să iei legătura telefonic cu cineva de acolo şi cred că vei primi orice informaţie te interesează. De la maşină la gura peşterii scrie că faci cca. 30 - 45 de minute. Eu aş zice o oră, cu tot cu opriri pt. poze etc. Deci 2 ore drumul dus - întors, plus vizitarea peşterii. Sunt doar 680 de metri electrificaţi, cred că nu durează mai mult de o oră vizitarea, la care ar mai trebui adăugat timpul mort pierdut până se intră în peşteră. În total cred că durează vreo 3-4 ore toată "aventura", dar cum ziceam, dă-le telefon şi afli mai exact.
Şi ar mai fi varianta cu trenul, dar în cazul ăsta trebuie să cauţi numai trenurile care opresc în haltă. S-ar putea să fie mai ok cu trenul, însă pierzi plimbarea pe malul râului prin pădure, şi mersul trenurilor bănuiesc că nu e prea convenabil ca ore (dar merită cercetată varianta).
Problema mea este cu pozele, adică veşnica încălcare a drepturilor omului (să nu cumva să nu te lase ghidul să pozezi), dar tot telefonic se poate afla. Şi acolo, în peşteră, chiar dacă ar fi interzis, nu cred eu că nu te lasă să faci măcar câteva poze, aşa ... ca amintire.


Sănătate şi spor la documentare !

#92
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostKokoshmare, on 26 martie 2018 - 22:14, said:

Bun, deci in mare turul meu pe 2018 arata cam asa. Sugestii si observatii sunt binevenite, desigur.

Ziua 1 si 2
Bucuresti – Herculane, cazare  14-16 iulie 2018
Daca aveti ceva ponturi cu privire la o croaziera mai acatarii pe Dunare va ascult. Nu prea ma incanta ce e pe net

Ziua 3
Baile Herculane - Timisoara cazare 16-17 iulie 2018

Ziua 4 si 5
Timisoara - Arad – Oradea 17 – 19 iulie 2018

Ziua 6
Oradea – Cluuuj cazare 19-20 iulie 2018
Obiectivele de vizitat in Oradea si Cluj sunt binecunoscute, nu insistam aici, ma intereseaza daca e ceva pe drum intre ele

Ziua 7
Cluuuj – Hunedoara cazare 20-21 iulie 2018

Ziua 8
Hunedoara - Ramnicu Valcea cazare 21-22 iulie 2018

Ziua 9
Ramnicu Valcea - Bucuresti
Mai e ceva de vazut pe langa DN si A1 ?
Fain.
Cu cazarea la Herculane, nush... io am fost acolo anu' trecut si parca erai in anii 80. Si asta la hotelu' ala de unde izvoraste apa miraculoasa, si care era plin! Imprejurimile-s nemaipomenite dar cazarea, trebuie cautat BINE. Cand trec prin zona io prefer pensiunile de pe malul Dunarii din Defileu.
Dar daca tot stai la Herculane bine ar fi sa faci un drum pe Cerna in sus pana langa Varful lui Stan, zic eu ca pe acolo is printre cele mai faine peisaje din tara.
Cu croaziera, io am luat salupa de acolo de sub nasu' lu' Decebal si ne-au dus pana la Cazanele Mari si pestera aia de acolo, a fost ok. Peisajele-s si mai faine de pe fluviu.
Intre Cluj si Oradea e Bologa cum a zis un coleg, conacul lui Goga la Ciucea, si-s cateva sate unguresti cu biserici vechi.
Drumurile prin Apuseni is destul de bune dar uneori is inguste.
Galeriile din Rosia trebuie vizitate.
Nu-s sigur ca nu e mai buna cazarea-n Deva, e un oras care a ajuns relativ cochet, Hunedoara era cam sinistru/at cand am fost pe acolo.

Edited by grrrrr, 28 March 2018 - 16:11.


#93
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am luat de pe booking cazare la o pensiune cu review-uri bune.
In ziua 1 dupa-amiaza cand ajungem la Herculane, vom casca gura pe acolo iar in ziua 2 vom face croaziera pe Dunare dimineata si pe urma o luam spre Baia de Arama si manastirea Tismana.

#94
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
He, he, he vesti bune DN1R Huedin Belis Poiana Horei Albac aka Transursoaia este asfaltat integral si nu arata deloc rau

#95
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostKokoshmare, on 28 martie 2018 - 18:45, said:

Am luat de pe booking cazare la o pensiune cu review-uri bune.
In ziua 1 dupa-amiaza cand ajungem la Herculane, vom casca gura pe acolo iar in ziua 2 vom face croaziera pe Dunare dimineata si pe urma o luam spre Baia de Arama si manastirea Tismana.
A bun pai atunci treceti pe langa Stan. Sa va opriti in cateva locuri, merita.

#96
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View PostKokoshmare, on 28 martie 2018 - 21:52, said:

He, he, he vesti bune DN1R Huedin Belis Poiana Horei Albac aka Transursoaia este asfaltat integral si nu arata deloc rau
Da, ai dreptate că s-a asfaltat - nu știam (că e veste bună, e de discutat). Am găsit o filmare din 2016 și atunci era bun drumul; în jud. Cluj 2 benzi, în Alba mai îngust.

#97
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostKokoshmare, on 26 martie 2018 - 22:14, said:


Baile Herculane - Timisoara cazare 16-17 iulie 2018

Vad ca treci pe drumul Anina-Resita.
E mai bine, campia e destul de deprimanta.
Ca tot treci pe acolo, admira satul Carasova, e printre cele mai fain plasate din tara dupa mine.

#98
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Si la Carasova sunt cheile Carasului. O mica plimbareala de o ora pe langa rau. Mi-a placut, am fost de mai multe ori p'acolo.

Un video ca sa-ti faci idee cum e:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FD6o_xo5dVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am cam terminat de planificat. Ce cu rosu sunt puncte la care e posibil sa renunt daca nu ma incadrez in timp sau ma prinde oboseala. Am bagat inca o zi ca sa si vad Clujul nu doar sa dorm acolo


14 iulie

Bucuresti – Baile Herculane

Plecare 09:30 – sosire estimata 17:00

Cazare – Pensiunea Eden (noaptea 14-15 iulie)

· Vizita Baile Herculane statiune - https://vacanteleluimircea.wordpress.com/2017/04/17/atractiile-turistice-din-baile-herculane/

15 iulie

· Croaziera pe Dunare sau Traseu cu masina Baile Herculane – Orsova – Chipul lui Decebal – Manastirea Mraconia – golful Dubova si retur.

· Traseu auto Baile Herculane – Baia de Arama – Manastirea Tismana 165 km, 3:30 ore



Cazare – Pensiunea Eden (noaptea 15-16 iulie)

16 iulie

Baile Herculane – Sopotu Nou - Potoc

Plecare 09:30 – 11:30

· Potoc – La Tunele 10 min – 4.5km

· La Tunele – Cascada Vaioaga 12 min – 2.6km

· Cascada Vaioaga – Lacul Ochiul Beiului 7 min – 2km (include mers)

· Lacul Ochiul Beiului – Cascada Beusnita

Potoc – Anina – Resita 2h – 91Km

· Anina – Gara

· Resita Muzeul CFR

Resita – Timisoara 1.36h, 102Km

Sosire estimate 18:00

Cazare Pensiunea Pura Vida (noaptea 16-17 iulie)

17 iulie 2018

Timisoara

· Obiective - https://www.welcometoromania.ro/Timisoara/Timisoara_Lista_Obiective_r.htm

Plecare ora 16:00

Timisoara – Oradea 3h – 173 km

Cazare  Hanul Gobe Csarda (noaptea 17-18 iulie)

18 iulie 2018

Oradea

· Obiective de vizitat - https://www.welcometoromania.ro/Oradea/Oradea_Lista_Obiective_r.htm

Cazare Hanul Gobe Csarda (noaptea 18-19 iulie)

19 iulie 2018

Plecare 09:30 -

Oradea - Baile Felix 20 min – 13km

· Recuperare - https://www.felixspa.com/ro/

Cazare Hanul Gobe Csarda (noaptea 19-20 iulie)

20 iulie 2018



Cluj



· Obiective de vizitat - https://www.welcometoromania.ro/Cluj/Cluj_Lista_Obiective_r.htm



Cazare Nelana Guest House (noaptea 20-21 iulie)



21 iulie 2018



Plecare 09:30



Cluj – Belis – Poiana Horea – Albac – Rosia Montana - Brad – Tebea – Deva – Hunedoara - 6h, 271km



Obiective de vizitat



· Manastirea Albac

· Rosia Montana

· Tebea

· Deva Cetate

· Deva Muzeul civilizatiei dacice si romane

· Castelul Corvinilor



Cazare Casa Teo (noaptea 21-22 iulie)



22 Iulie 2018

Hunedoara – Prislop – Densus – Petrosani – Obarsia Lotrului – Transalpina – Horezu – Ramnicu Valcea



Obiective de vizitat



· Manastirea Prislop

· Biserica din Densus

· Biserica reformata Santamaria Orlea

· Sarmizegetusa

· Petrosani

· Transalpina

· Horezu

· Muzeul Trovantilor





Cazare Ramnicu Valcea – pensiunea Relax (noaptea 22-23 iulie)



23 iulie 2018



Ramnicu Valcea – Bucuresti



Obiective de vizitat



· In Ramnicu Valcea - link-ul din AFA nu este permis



· Manastirea Govora

· Manastirea Dintr-un Lemn

· Manastirea Surpatele

· Manastirea Cotmeana

#100
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 29 martie 2018 - 16:40, said:

...
15 iulie

· Croaziera pe Dunare sau Traseu cu masina Baile Herculane – Orsova – Chipul lui Decebal – Manastirea Mraconia – golful Dubova si retur.

· Traseu auto Baile Herculane – Baia de Arama – Manastirea Tismana 165 km, 3:30 ore
...

Nu prea înţeleg ce caută Tismana acolo. Ţii neapărat să ajungi la Tismana ? A rămas restantă din altă vacanţă ?
Tismana ar merita vizitată venind de undeva din Gorj, e mai aproape aşa şi drumul de apropiere mai uşor. Plus că la Tismana merită mers prin pădure până la Cioclovina sau la vreo peşteră. Vreau să spun că Tismana merită să-i aloci mai mult timp (şi cu altă ocazie).

După croaziera pe Dunăre e cam aiurea drumul ăsta. Mi s-ar părea mai normal să te limitezi la Valea Cernei în după-amiaza aia. Ai vizitat deja toate obiectivele din zonă ?
Cam greu de crezut, fiindcă sunt multe.
Eu aşa aş face, aş lua prânzul şi aş vizita unul - două obiective ce mi-au rămas restante (gen Cheile Corcoaia, Vânturătoarea, Ţăsna etc.). Cascada Cociu e foarte aproape de Herculane şi am văzut că e cea mai înaltă din ţară (130 metri înălţime). Noi am ajuns iarna şi era îngheţată complet. Tu ai văzut-o ? E foarte uşor de ajuns la ea din şosea.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 29 March 2018 - 19:45.


#101
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostKokoshmare, on 28 martie 2018 - 11:48, said:

Astea sunt marile mele temeri pentru turul asta. Etapa prin Apuseni Belis - Poiana Horea - Albac si portiunea asta intre Petrosani si Obarsia Lotrului
Belis-P Horea-Albac este asfaltata de cativa ani, posibil sa fie inca in stare buna...este foarte frumoasa Tara Motilor vara! Dar Petrosani-Obarsie e de groaza, are gropi la greu, este in urcare...mult mai frumos si bun este drumul Sebes-Sugag-Oasa-Obarsie, adica inceputul Transalpinei

#102
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postd-ardeleanu, on 30 martie 2018 - 14:06, said:

Belis-P Horea-Albac este asfaltata de cativa ani, posibil sa fie inca in stare buna...este foarte frumoasa Tara Motilor vara! Dar Petrosani-Obarsie e de groaza, are gropi la greu, este in urcare...mult mai frumos si bun este drumul Sebes-Sugag-Oasa-Obarsie, adica inceputul Transalpinei
Ar insemna sa urc de la Hateg inapoi spre Sebes, sunt 78 km, o ora de mers. E o optiune
Mai vad un drum interesant acest 704 Cugir pana la barajul Lacului Oasa. L-a facut cineva ?

View PostOvidiuNS, on 29 martie 2018 - 19:34, said:

Nu prea înţeleg ce caută Tismana acolo. Ţii neapărat să ajungi la Tismana ? A rămas restantă din altă vacanţă ?
Tismana ar merita vizitată venind de undeva din Gorj, e mai aproape aşa şi drumul de apropiere mai uşor. Plus că la Tismana merită mers prin pădure până la Cioclovina sau la vreo peşteră. Vreau să spun că Tismana merită să-i aloci mai mult timp (şi cu altă ocazie).

După croaziera pe Dunăre e cam aiurea drumul ăsta. Mi s-ar părea mai normal să te limitezi la Valea Cernei în după-amiaza aia. Ai vizitat deja toate obiectivele din zonă ?
Cam greu de crezut, fiindcă sunt multe.
Eu aşa aş face, aş lua prânzul şi aş vizita unul - două obiective ce mi-au rămas restante (gen Cheile Corcoaia, Vânturătoarea, Ţăsna etc.). Cascada Cociu e foarte aproape de Herculane şi am văzut că e cea mai înaltă din ţară (130 metri înălţime). Noi am ajuns iarna şi era îngheţată complet. Tu ai văzut-o ? E foarte uşor de ajuns la ea din şosea.
Nu stiam de acest loc, cascada Cociu, il bag la studiu. Manastirea Tismana o am de mult in obiectiv. Sa vedem cum o sa fie feng shuiu atunci.

#103
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Probabil că o ştii cu celălalt nume, Cascada Roşeţ.

Noi am mers într-o zi de 3 ianuarie, înainte de plecarea spre Bucureşti. Am mers pe şosea pe jos (spre amonte), apoi am intrat în pădure la dreapta pe ogaşul lui Roşeţ, este şi marcaj turistic. Haios este că am mers prin pădure prin zăpadă, şi noi eram încălţaţi de oraş, ba chiar una din doamne era pe tocuri (nu foarte înalte, dar totuşi tocuri). Dar a fost ok, iar copiii din grup au fost entuziasmaţi.

Părerea mea: păstrează Tismana pentru o ieşeală dinspre Tg. Jiu. Sunt mai multe locuri în zonă cu care-ţi poţi umple câteva zile, inclusiv Cheile Sohodolului şi valea Bistriţei. Nu mai vorbesc de abundenţa de peşteri, din care ştiam că unele se pot vizita.
La Tismana am fost chiar cazaţi 2 nopţi cândva. Atunci ne-am plimbat prin pădure până la Cioclovina şi înapoi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 March 2018 - 21:35.


#104
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
In zona Valcea, pe langa Manastirea dintr-un lemn, ar mai fi frumoase Hurezi (Horezu), Bistrita, langa care sunt cheile Bistritei, si apoi Arnota, sus pe deal...

Edited by d-ardeleanu, 02 April 2018 - 08:16.


#105
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postd-ardeleanu, on 02 aprilie 2018 - 08:15, said:

In zona Valcea, pe langa Manastirea dintr-un lemn, ar mai fi frumoase Hurezi (Horezu), Bistrita, langa care sunt cheile Bistritei, si apoi Arnota, sus pe deal...
Cred ca o sa stau in Ramnicu Valcea doua nopti astfel sa am timp sa ma intorc spre Horezu si celelalte atractii. Etapa Hunedoara - Ramnicu Valcea ma va obosi astfel incat am nevoie si de timp de refacree ca sa am energia necesara sa admir locurile astea.

#106
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
si am inceput si concediul pe 2018. Astazi ajung in bucuresti si vreau maine sa o iau pe transfagarasan. E fezabil sa fac si transfagarasanul si transalpina in aceeasi zi? Daca da, recomandati o pensiune k, cu preturi medii (deci nu vreau ceva superexorbitant, dar macar sa aiba baie cu apa calda curenta si dus) cu locuri de parcare pe langa transfagarasan (plus/minus 50 km) sau pe langa transalpina (plus minus 50 km).

#107
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
E fezabil Transfagarasanul si Transalpina intr-o zi, dar ala nu se numeste concediu. Posted Image

#108
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postvanitty, on 13 august 2018 - 10:59, said:

si am inceput si concediul pe 2018. Astazi ajung in bucuresti si vreau maine sa o iau pe transfagarasan. E fezabil sa fac si transfagarasanul si transalpina in aceeasi zi? Daca da, recomandati o pensiune k, cu preturi medii (deci nu vreau ceva superexorbitant, dar macar sa aiba baie cu apa calda curenta si dus) cu locuri de parcare pe langa transfagarasan (plus/minus 50 km) sau pe langa transalpina (plus minus 50 km).
Dacă poți fa un traseu pe hartă ca să îmi dau seama cam pe unde si încotro sa o iei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate