Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Turul Romaniei 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#73
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postvanitty, on 14 octombrie 2017 - 18:08, said:


ai ajuns tarziu tarziu in viseu? Ca (cel putin vara asta) aveau si 4 sau 5 mocanite pe zi. Cel putin cand am fost eu vara asta, ultima daca nu ma insel pleca undeva la ora 11.00
Am ajuns in jur de 14:00. In ziua respectiva nu fusese decat un tur care pleca la 9 dimineata

#74
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View PostKokoshmare, on 14 octombrie 2017 - 17:58, said:

Vanitty, frumoase poze. Ia-ti un gorilla grip pentru telefon.
cu ce ajuta un gorilla grip?

View PostKokoshmare, on 14 octombrie 2017 - 18:07, said:

E din in ce mai greu sa gasesti "liniste si pace" in locuri in care afluxul de turisti se mareste. E desigur bine ca sunt mai multi bani, s-au facut restaurari extensive si amenajari conexe dar aerul monahal si linistea asociata cu manastirile dispar. La Agapia venisera niste autocare cu israelieni si dai urlete si tipete in stilul lor obisnuit.
depinde cand mergi. Eu pana acum am avut noroc, in general am nimerit perioade in care nu erau foarte multi oameni. Mai ales la Manastirea Dragomirna, dadeai cu tunul sa gasesti pe cineva acolo :P

#75
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postvanitty, on 14 octombrie 2017 - 18:18, said:


cu ce ajuta un gorilla grip?

Poza nu mai este afectata de tremuratul mainii

#76
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Si incepem sa ne facem temele pentru turul de anul asta

In mare turul ar contine urmatorul traseu
Bucuresti - Drobeta Turnu Severin
- plimbat pe Dunare plus minunatiile locale, va rog idei
DTS - Timisoara
- va rog idei atat pentru traseu cat si orasul in sine
Timisoara - Arad - Oradea
Oradea - Debrecen
Debrecen - Baile Felix - ziua de recuperare
Baile Felix - Cluuj
Cluuuj - aici inca nu m-am decis daca sa o iau inapoi spre Huedin si sa cobor spre DN 1R Abrud/ sau o iau prin Turda DN 75 - Deva (sau Hunedoara)
Deva/Hunedoara - Manastirea Prislop - Densus - va rog idei - cazare ?
Cazare - Transalpina - va rog idei - Ramnicu Valcea
Ramnicu valcea - Bucuresti

Ce e cu albastru ar fi noaptea de cazare. Pot sta si doua nopti daca e necesar intr-un loc sau pot adauga etape pe parcurs

Astept idei asa cum scris.

Multumesc

Edited by Kokoshmare, 22 March 2018 - 17:53.


#77
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
DN1R: n-am fost, dar din câte știu nu e asfaltat (între Beliș și Horea; în zona Poiana Horea a căzut avionul acum aprox 3 ani, și clar nu era asfaltat atunci). Cineva a trecut acum destui ani (5-6-7) cu un Passat, și a zis că era rău (dar a trecut). Soluții alternative:
-DJ108C + DJ763: Răchițele - Doda Pilii - Padiș - Sudrigiu; între Padiș și Sudrigiu e asfaltat, restul știu că e asfaltat, dar nu l-am făcut niciodată
-DJ108I + DJ108K + DJ108J + DJ764A Bucea - Lacul Leșu - valea Iadei - Stâna de Vale - Beiuș; l-am făcut în anul 2000 nu mai știu starea acum (atunci neasfaltat între lac și Stâna)
-DJ764: Aleșd - Beiuș sau DJ764D + DJ764 Borod - Bratca - Roșia - Beiuș; de la Beiuș la intersecția DJ764 x DJ764D am fost acum vreo 3 ani, e asfaltat; către Aleșd pleca un drum neasfaltat, către Bratca era asfaltat, bănuiesc că până la DN1

Din DN75 merită mai mult partea vestică (Ștei - Arieșeni - Câmpeni); valea inferioară a Arieșului e mai puțin spectaculoasă.

În Cluuuj nu uita de salina Turda ! Și de Cheile Turzii.

Cum mergi de la Hațeg (Densuș) la Vâlcea pe Transalpina ? Și ce rost are o cazare la Vâlcea, la 2-3 ore de Buc ?

#78
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pai sa incepem cu prima zi, plimbarea pe Dunare e din Orsova, mai poti vizita si manastirea din deal acolo, masa la Taverna Sarbului si cazarea mai simplu la Herculane, unde seara poti vizita statiunea, in DTS nu prea ai ce vedea/face...

#79
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostBrainie, on 23 martie 2018 - 09:42, said:

DN1R: n-am fost, dar din cĂąte știu nu e asfaltat (Ăźntre Beliș și Horea; Ăźn zona Poiana Horea a căzut avionul acum aprox 3 ani, și clar nu era asfaltat atunci). Cineva a trecut acum destui ani (5-6-7) cu un Passat, și a zis că era rău (dar a trecut). Soluții alternative:
-DJ108C + DJ763: Răchițele - Doda Pilii - Padiș - Sudrigiu; Ăźntre Padiș și Sudrigiu e asfaltat, restul știu că e asfaltat, dar nu l-am făcut niciodată
-DJ108I + DJ108K + DJ108J + DJ764A Bucea - Lacul Leșu - valea Iadei - StĂąna de Vale - Beiuș; l-am făcut Ăźn anul 2000 nu mai știu starea acum (atunci neasfaltat Ăźntre lac și StĂąna)
-DJ764: Aleșd - Beiuș sau DJ764D + DJ764 Borod - Bratca - Roșia - Beiuș; de la Beiuș la intersecția DJ764 x DJ764D am fost acum vreo 3 ani, e asfaltat; către Aleșd pleca un drum neasfaltat, către Bratca era asfaltat, bănuiesc că pĂąnă la DN1

Din DN75 merită mai mult partea vestică (Ștei - Arieșeni - CĂąmpeni); valea inferioară a Arieșului e mai puțin spectaculoasă.

În Cluuuj nu uita de salina Turda ! Și de Cheile Turzii.

Cum mergi de la Hațeg (Densuș) la VĂąlcea pe Transalpina ? Și ce rost are o cazare la VĂąlcea, la 2-3 ore de Buc ?
Multam de info. Am fost in turul trecut in Turda, am vizitat si salina deci dam skip anul asta.
Intentionez sa fac neaparat anul asta Transalpina dar nici sa ma oboseasca foarte mult drumul pana acasa. De aia am bagat Ramnicu Valcea ca etapa plus ca are nevasta neamuri acolo.

#80
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 22 martie 2018 - 17:52, said:

... Cazare - Transalpina - va rog idei - Ramnicu Valcea
Ramnicu valcea - Bucuresti ...

De ideile de aici ştii ?

Plus alte câteva idei dincoace.

Şi cel mai bun păstrăv ever - la Obârşia Lotrului. Gătit exact cât trebuie.

Şi despre Mânăstirea Cotmeana ai informaţii detaliate şi poze aici, plus linkuri spre alte 3 obiective.

Despre cazare şi masă în Polovragi ai o discuţie pe alt topic - uite un link cu alte linkuri.

Şi în general ultimele 20 de pagini de la topicul cu Propuneri pt. week-endurile viitoare conţin multe informaţii care-ţi pot fi utile pt. 2018.


Sănătate şi spor la documentare !

Edited by OvidiuNS, 24 March 2018 - 04:55.


#81
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Bun, deci in mare turul meu pe 2018 arata cam asa. Sugestii si observatii sunt binevenite, desigur.

Ziua 1 si 2

Bucuresti – Herculane, cazare  14-16 iulie 2018

• croaziera pe Dunare - https://www.travelgu...zona-cazanelor/

Daca aveti ceva ponturi cu privire la o croaziera mai acatarii pe Dunare va ascult. Nu prea ma incanta ce e pe net

Ziua 3

Baile Herculane - Timisoara cazare 16-17 iulie 2018

Attached File  Ziua 3 Herculane Potoc.jpg   158.03K   10 downloadsAttached File  Ziua 3 Cheile Nerei.jpg   65.88K   10 downloadsAttached File  Potoc Anina Resita Timisoara.jpg   152.03K   9 downloads

 Din Potoc o luam pe 571K spre :
• La Tunele
• Cascada La Văioagă
• Lacul Ochiul Beiului
• Cascada Beușnița
M-am inspirat de pe AFA dar vad ca nu pot sa bag link-uri
 De acolo mergem spre :
• Anina - Gara
• Resita - Muzeul Locomotivelor cu abur

Ziua 4 si 5

Timisoara - Arad – Oradea 17 – 19 iulie 2018

Attached File  Ziua 4 Timisoara - Oradea.jpg   183.08K   10 downloads

Baile Felix - Baile Felix 19 iulie 2018 - ziua de recuperare
https://www.felixspa...ul-apollo-felix

Mai pe dupa amiaa plecam spre Cluuuj.

Ziua 6

Oradea – Cluuuj cazare 19-20 iulie 2018
Attached File  Ziua 6 Oradea - Cluj.jpg   194.8K   9 downloads

Obiectivele de vizitat in Oradea si Cluj sunt binecunoscute, nu insistam aici, ma intereseaza daca e ceva pe drum intre ele

Ziua 7

Cluuuj – Hunedoara cazare 20-21 iulie 2018
Attached File  Ziua 7 Cluj - Hunedoara.jpg   177.34K   9 downloads

 Rosia Montana
 Tebea
 Deva

Ziua 8

Hunedoara - Ramnicu Valcea cazare 21-22 iulie 2018

Attached File  Ziua 8 Hunedoara Obarsia Lotrului.jpg   189.35K   7 downloadsAttached File  Ziua 8 Obarsia Lotrului - Ramnicu Valcea.jpg   173.61K   8 downloads
  • Manastirea Prislop
  • Biserica Densus
  • Horezu
  • Transalpina
Portiunea de drum Petrosani - Obarsia Lotrului nu este clar in ce stare e.


Ziua 9

Ramnicu Valcea - Bucuresti

Attached File  Ziua 9 Ramnicu Valcea Bucuresti.jpg   140.71K   8 downloads
  • Manastirea Cotmeana
Mai e ceva de vazut pe langa DN si A1 ?

Edited by Kokoshmare, 26 March 2018 - 22:17.


#82
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Portiunea de drum Petrosani - Obarsia Lotrului nu este clar in ce stare e.

Asta am scris eu în 2016; cred că au mai apărut și alte descrieri ulterioare.
https://forum.softpe...2#entry19834127

#83
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostBrainie, on 27 martie 2018 - 08:14, said:

Portiunea de drum Petrosani - Obarsia Lotrului nu este clar in ce stare e.

Asta am scris eu în 2016; cred că au mai apărut și alte descrieri ulterioare.
https://forum.softpe...2#entry19834127
Si pe youtube, este o filmare din 2016
Nu este asa de rau dar ma intrebam daca au fost facute ceva imbunatatiri in 2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pzgv3JTDlKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE. Am gasit ceva mai recent
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_It_dcGIzSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kokoshmare, 27 March 2018 - 11:03.


#84
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Intre Oradea si Cluj ai asa: Oradea-Bologa (o mica cetate chiar in drum: http://www.cavalerin...bologa-jud-cluj )
- Sacuieu-Rogojel-Scrind-Rachitele, unde se afla Cascada Valul Miresei, de acolo fie Rachitele-Huedin-Cluj, fie inca un ocol pe malul lacurilor: Rachitele-Dealul Botii (primul lac)-Balcesti (drum superb proaspat asfaltat)-Belis/Fantanele(al doilea lac)-Marisel(al treilea lac)-Somesul Rece-Gilau(alt lac!)-Floresti-Cluj; pe drumul cel mai lung ai peisaje superbe, poti manca la Belis pe malul lacului...drumul in total ar fi circa: 1 ora Oradea-Bologa, 0.5-1 ora Rachitele, 0.5-1 ora Rachitele-Belis, 1-1.5 ore Belis-Cluj ... Gradina Botanica must see...

Edited by d-ardeleanu, 27 March 2018 - 12:23.


#85
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postd-ardeleanu, on 27 martie 2018 - 11:54, said:

Intre Oradea si Cluj ai asa: Oradea-Bologa (o mica cetate chiar in drum: http://www.cavalerin...bologa-jud-cluj )
- Sacuieu-Rogojel-Scrind-Rachitele, unde se afla Cascada Valul Miresei, de acolo fie Rachitele-Huedin-Cluj, fie inca un ocol pe malul lacurilor: Rachitele-Dealul Botii (primul lac)-Balcesti (drum superb proaspat asfaltat)-Belis/Fantanele(al doilea lac)-Marisel(al treilea lac)-Somesul Rece-Gilau(alt lac!)-Floresti-Cluj; pe drumul cel mai lung ai peisaje superbe, poti manca la Belis pe malul lacului...drumul in total ar fi circa: 1 ora Oradea-Bologa, 0.5-1 ora Rachitele, 0.5-1 ora Rachitele-Belis, 1-1.5 ore Belis-Cluj ... Gradina Botanica must see...
Multumesc, le bag la documentare

#86
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 26 martie 2018 - 22:14, said:

... Obiectivele de vizitat in Oradea si Cluj sunt binecunoscute, nu insistam aici, ma intereseaza daca e ceva pe drum intre ele ...

Caută Peştera Vadu Crişului. Şi acolo, în defileu se poate face un circuit, sunt trasee pe ambele maluri (care trec pe lângă alte peşteri aflate în versanţi la diferite altitudini). Fiind cu maşina te orientezi la ce este mai accesibil.
Menţionez că am trecut pe alături de multe ori (pe drumul european Cluj - Oradea), însă nu a fost niciodată timp pentru Defileul Crişului Repede, deşi visez să hălăduiesc pe-acolo de la începutul anilor '90, când am citit prima dată despre minunăţiile alea. Poate reuşeşti tu, m-aş bucura.


Sănătate şi tcb !

#87
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Nu stiu cat timp sa accord pentru treaba asta
Attached File  Defileul Crisului.jpg   552.79K   20 downloads

#88
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostKokoshmare, on 28 martie 2018 - 09:25, said:

Nu stiu cat timp sa accord pentru treaba asta
Attachment Defileul Crisului.jpg
Citeste aici, daca vrei tot traseul, 6h 40 min...http://bloguldecalatorii.ro/2018/03/birthday-road-trip-romania-12-20-aug-2017.html
http://bloguldecalat...0-aug-2017.html

Edited by d-ardeleanu, 28 March 2018 - 10:29.


#89
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKokoshmare, on 27 martie 2018 - 10:54, said:

Si pe youtube, este o filmare din 2016
Nu este asa de rau dar ma intrebam daca au fost facute ceva imbunatatiri in 2017
Trebuie sa iei in considerare ca a mai trecut o iarna.

#90
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostBursul, on 28 martie 2018 - 10:27, said:

Trebuie sa iei in considerare ca a mai trecut o iarna.
Astea sunt marile mele temeri pentru turul asta. Etapa prin Apuseni Belis - Poiana Horea - Albac si portiunea asta intre Petrosani si Obarsia Lotrului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate