Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Turul Romaniei 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#181
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
La Rasnov pune pe navigatie Liftul de la cetate ca sa o poti vizita rapid, celalalta intrare este de la Dino Parc
Pe  urma inspre Sighisoara indiferent pe ce drum o iei, o sa treci prin zona bisericilor fortificate. Uita-te aici pentru mai multe informatii
http://www.transilvania-card.ro/

#182
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
"transfagarasanul" e de fapt ce ai vazut  cand ai coborat...pentru mine, ideea e sa urc pe un drum ca asta nicidecum sa cobor.  testezi si skillurile de condus si masina la urcare. la coborare doar freci franele :)

#183
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
e o parcare cu plata chiar putin mai sus de biserica neagra, pe aceeasi parte cu ea si piata sfatului. trebuie insa sa faci rondul ca sa intorci. plata se face la automat.
cerbul de aur incepe pe 29 si se termina pe 2, ultima zi.
recomandari pt brasov:
deserturi- deliciile kronstadt (pe michael weiss, au si in star, dar nu am fost) si gelateria emma la dolce
cel mai bun espresso baut- opus 9, piata enescu
cel mai bun mic dejun - bistro de l'arte, tot enescu
restaurante- cu dezamagire, niciunul!

#184
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
bun. am ajuns la brasov.
Prima data am fost la manastirea sambata (se mai numeste manastirea brancoveanu) din sambata de sus. Drum de nota 8, curtea manastirii e foarte faina, atat cea interioara cat si cea din fata manastirii, unde printre altele e amenajat si un parau. Totodata am dat in parcare si de prietenii cu golfurile de pe transfagarasan , aia cu depasirile de-ampixu.

Attached File  SAM_4617resize.jpg   442.67K   18 downloads

si am vazut si un elicopter foarte fain care facea cercuri pe acolo

Attached File  SAM_4719resize.jpg   191.44K   17 downloads

- am luat-o apoi inspre castelul de lut de pe valea zanelor, care a fost interesant, insa cel mai mult mi-a placut raul ala ce trece pe langa zona aia din interior ce vinde inghetata si alte cele. Exista si locuri de parcare cu taxa, insa daca mergi chiar inspre castel , in fata lui este o parcare medie unde e posibil sa gasesti locuri la liber
- urmatorul popas a fost parcul baronului Brukental, insa nu cred ca am ajuns unde trebuie ca am vazut un restaurant si parca ceva loc de cazare, am fost in spate, am vazut ceva, dar nu ce ma asteptam din poze..
- cel mai fain a fost insa la cetatea fagaras,care din ce am citit , e singura cetate ce nu a fost cucerita prin asediu. in interior este un muzeu fain amenajat, in curtea interioara se aude muzica de menestrel.

In rest nu am mai facut nimic, am fost si am mancat si ne-am cazat, deci pe maine ramane ce e mai jos, cu cazare la sighisoara..

Quote


1)Complex Paradisul Acvatic Brasov - B-dul GRIVIȚEI, 2F-2G, Brașov - România
(spre magazinul  DEDEMAN, ieșirea spre Tg. Mureș ).  Program – Marti-Vineri de la 10.00 la 22.00. pret: 45 lei de persoana/3 ore.
2 Biserica Neagra , Curtea Johannes Honterus 2, Brașov
3) Piata Sfatului
4) Telecabina Brasov Tampa - Aleea Tiberiu Brediceanu, Brașov, Program – Marti-Duminica, intre 09.30 si 17.00, tarif – 16 lei/persoana
5) Cetatea Rasnov, e inspre bran, adica inspre sud, Strada Cetății 17, Râșnov program pana in noiembrie – 09.00-17.00, tarif 12lei/persoana.
6) Castelul Bran - Strada General Traian Moșoiu 24, Bran, e in sudul brasovului, dupa cetatea rasnov, 40 lei intrarea pt adulti, gratuit pt pch. Program , de marti – pana duminica,  de la 09 la 18.00, ultima intrare fiind la 18.00
7) Cetatea Rupea, e pe drumul European E60, intre brasov si sighisoara, adica spre nord, Strada Cetății, Rupea . program pana la 31 august: 09-22.00, pret bilet – 10 lei/persoana
8) Biserica evanghelică fortificată din Viscri, comuna Bunești, județul Brașov, se face la stanga pe e60, dupa rupea, e pe e60 intre brasov si sighisoara

Distante:
1) Brasov -  Bran – 29 km
2) Bran – Brasov – 29km
3) Brasov – Rupea – 64 km
4) Rupea – Viscri – 25 km
5) Viscri – Sighisoara – 53 km
Total – 200 km


View PostKokoshmare, on 23 august 2018 - 09:14, said:

La Rasnov pune pe navigatie Liftul de la cetate ca sa o poti vizita rapid, celalalta intrare este de la Dino Parc
Pe  urma inspre Sighisoara indiferent pe ce drum o iei, o sa treci prin zona bisericilor fortificate. Uita-te aici pentru mai multe informatii
http://www.transilvania-card.ro/
notat cu rasnovul, danke

View PostVipeR85, on 23 august 2018 - 09:25, said:

"transfagarasanul" e de fapt ce ai vazut  cand ai coborat...pentru mine, ideea e sa urc pe un drum ca asta nicidecum sa cobor.  testezi si skillurile de condus si masina la urcare. la coborare doar freci franele Posted Image
o fi, nu zic, pentru mine insa peisajul a fost mai important decat condusul. pt condus o sa revin probabil anul viitor.. insa parerea mea e ca peisajul e mai spectaculos dinspre curtea de arges.

View Postdariuscha, on 23 august 2018 - 09:57, said:

e o parcare cu plata chiar putin mai sus de biserica neagra, pe aceeasi parte cu ea si piata sfatului. trebuie insa sa faci rondul ca sa intorci. plata se face la automat.
cerbul de aur incepe pe 29 si se termina pe 2, ultima zi.
recomandari pt brasov:
deserturi- deliciile kronstadt (pe michael weiss, au si in star, dar nu am fost) si gelateria emma la dolce
cel mai bun espresso baut- opus 9, piata enescu
cel mai bun mic dejun - bistro de l'arte, tot enescu
restaurante- cu dezamagire, niciunul!
multam fain pentru indiciil , imi poti arata pe google maps unde anume e? pe aici e biserica neagra: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#185
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postdariuscha, on 23 august 2018 - 09:57, said:

e o parcare cu plata chiar putin mai sus de biserica neagra, pe aceeasi parte cu ea si piata sfatului. trebuie insa sa faci rondul ca sa intorci. plata se face la automat.
cerbul de aur incepe pe 29 si se termina pe 2, ultima zi.
recomandari pt brasov:
deserturi- deliciile kronstadt (pe michael weiss, au si in star, dar nu am fost) si gelateria emma la dolce
cel mai bun espresso baut- opus 9, piata enescu
cel mai bun mic dejun - bistro de l'arte, tot enescu
restaurante- cu dezamagire, niciunul!


Pentru mine, cel mai bun espresso baut a fost la tekafe, pe Strada Apollonia Hirscher.

#186
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postvanitty, on 23 august 2018 - 19:15, said:

multam fain pentru indiciil , imi poti arata pe google maps unde anume e? pe aici e biserica neagra: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Parcarea e o idee mai inainte
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#187
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
bun. azi dimineata mi-am dat seama ca  nu o sa reusesc sa fac totul din lista de mai sus, asa ca am decis sa ne cazam la rupea si maine dimineata sa vedem cetatea de la rupea.


Ce am reusit sa vedem:

- cetatea rasnov, am zis sa vedem ceva inainte de a merge la aqua park. Asa ca am luat-o spre rasnov, am parcat in parcarea aia subterana care e chiar in fata intrarii (care e gratis) .. liftului (asa ii zice? ) care te duce la baza cetatii. platesti un pret pentru acest serviciu (16 lei parca dus/intors) si inca unul pt vizitarea cetatii.. 12 lei daca imi aduc bine aminte. Cetatea e impresionanta (mai ales daca incepi sa o vezi via treptele alea de dupa lift, practic ocolesti putin zidul exterior). te urci in turnul ala de la intrare, dupa care intrii in cetatea propriu-zisa, cocotata pe un deal. cel mai fain e in varf, de unde vezi totul in jur, privelistea e foarte faina. bine ar fi sa se vina cu papuci mai rezistenti, drumul pana sus (de fapt ulitele cetatii) sunt pline de pietre colturoase
- apoi am plecat la bran, dinafara e foarte fain, desi la poarta e rromia clasica cu di tati. castelul se vede foarte fain cocotat pe dealul ala. am prins insa o aglomeratie de numa numa, practic in unele incaperi nu mai aveai unde arunca nici un ac , asa de multa lume era,ca sa nu mai zic de coada de la intrare. Poate asta e motivul pt care eu nu am fost impresionat de interior, pentru un asa castel era cam stramt la interior. Pelesul tot asa e?

Acu despre parcare.. va recomand sa platiti parcare la semnele alea cu p ce apar in curba de dinainte de intrarea in castel, cum vii dinspre rasnov. 4 lei ora costa insa merita, parcarea aia e mult mai mare decat ai crede, au locuri si.. in spate Posted Image bineinteles, cu conditia sa gasesti, noi am gasit abia la a doua tura facuta Posted Image (de a trebuit sa facem o tura cu masina pana la parcarea aia mare de pe dreapta aflata la aproape 2 km de castel)

Ultimul loc unde am fost a fost la aqua park, mie mi-a placut, insa nu se compara cu therme.. bine.. nici preturile nu sunt ca si la therme..Apa relativ curata afara, insa mi-ar fi placut sa aiba si aici un rau lent cum au si la therme

Dupa aia am fost si am mancat si cum era deja 19.00 cand am terminat de mancat, am zis ca asta e pe ziua de azi. Asa ca biserica neagra si tampa am lasat-o pe alta data.


Ce e de mentionat e ca vizitarea rasnovului o luat cam ora jumate - doua, iar branul cam 2 ore jumate. Adica , mult timp consumat , care cel putin in cazul rasnovului a meritat..

Maine mai raman cele de mai jos. ce recomandati in sighisoara si targu mures de vazut, dar sa nu necesite mult timp, pt ca vrem sa ajungem seara si undeva pe langa borsa maramures

Quote

1) Cetatea Rupea, e pe drumul European E60, intre brasov si sighisoara, adica spre nord, Strada Cetății, Rupea . program pana la 31 august: 09-22.00, pret bilet – 10 lei/persoana
2) Biserica evanghelică fortificată din Viscri, comuna Bunești, județul Brașov, se face la stanga pe e60, dupa rupea, e pe e60 intre brasov si sighisoara

Distante
1) Rupea – Viscri – 25 km
2) Viscri – Sighisoara – 53 km
3) Sighisoara – Targu Mures – 54 km

Edited by vanitty, 24 August 2018 - 21:30.


#188
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
În drum mai ales ca mergi la Viscri mai a ai de văzut bisericile fortificate de la Saschiz și Mesendorf. Dar e drum lung pana la Borșa, este sfârșitul lui august adică pe la 20:30 s-a cam dus lumina  vezi sa nu o lălăi prea mult pe parcurs

#189
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postvanitty, on 24 august 2018 - 21:26, said:

bun. azi dimineata mi-am dat seama ca  nu o sa reusesc sa fac totul din lista de mai sus, asa ca am decis sa ne cazam la rupea si maine dimineata sa vedem cetatea de la rupea.


Ce am reusit sa vedem:

- cetatea rasnov, am zis sa vedem ceva inainte de a merge la aqua park. Asa ca am luat-o spre rasnov, am parcat in parcarea aia subterana care e chiar in fata intrarii (care e gratis) .. liftului (asa ii zice? ) care te duce la baza cetatii. platesti un pret pentru acest serviciu (16 lei parca dus/intors) si inca unul pt vizitarea cetatii.. 12 lei daca imi aduc bine aminte. Cetatea e impresionanta (mai ales daca incepi sa o vezi via treptele alea de dupa lift, practic ocolesti putin zidul exterior). te urci in turnul ala de la intrare, dupa care intrii in cetatea propriu-zisa, cocotata pe un deal. cel mai fain e in varf, de unde vezi totul in jur, privelistea e foarte faina. bine ar fi sa se vina cu papuci mai rezistenti, drumul pana sus (de fapt ulitele cetatii) sunt pline de pietre colturoase
- apoi am plecat la bran, dinafara e foarte fain, desi la poarta e rromia clasica cu di tati. castelul se vede foarte fain cocotat pe dealul ala. am prins insa o aglomeratie de numa numa, practic in unele incaperi nu mai aveai unde arunca nici un ac , asa de multa lume era,ca sa nu mai zic de coada de la intrare. Poate asta e motivul pt care eu nu am fost impresionat de interior, pentru un asa castel era cam stramt la interior. Pelesul tot asa e?

Acu despre parcare.. va recomand sa platiti parcare la semnele alea cu p ce apar in curba de dinainte de intrarea in castel, cum vii dinspre rasnov. 4 lei ora costa insa merita, parcarea aia e mult mai mare decat ai crede, au locuri si.. in spate Posted Image bineinteles, cu conditia sa gasesti, noi am gasit abia la a doua tura facuta Posted Image (de a trebuit sa facem o tura cu masina pana la parcarea aia mare de pe dreapta aflata la aproape 2 km de castel)

Ultimul loc unde am fost a fost la aqua park, mie mi-a placut, insa nu se compara cu therme.. bine.. nici preturile nu sunt ca si la therme..Apa relativ curata afara, insa mi-ar fi placut sa aiba si aici un rau lent cum au si la therme

Dupa aia am fost si am mancat si cum era deja 19.00 cand am terminat de mancat, am zis ca asta e pe ziua de azi. Asa ca biserica neagra si tampa am lasat-o pe alta data.


Ce e de mentionat e ca vizitarea rasnovului o luat cam ora jumate - doua, iar branul cam 2 ore jumate. Adica , mult timp consumat , care cel putin in cazul rasnovului a meritat..

Maine mai raman cele de mai jos. ce recomandati in sighisoara si targu mures de vazut, dar sa nu necesite mult timp, pt ca vrem sa ajungem seara si undeva pe langa borsa maramures
Drumul spre Viscri, fie ca mergi prin Rupea-Dacia-Viscri, fie ca mergi prin Bunesti-Viscri e foarte prost. Portiunea Rupea-Dacia e plina de gropi, portiunea Dacia-Viscri e forestier, max 30 km/h, iar Bunesti-Viscri e asfaltat si nu prea. In Viscri e drum de piatra, parchezi masina in centrul satului si urci la biserica. Aici pierzi cam doua ore cel putin, mai ales ca maine e sambata, deci posibil aflux mai mare de turisti

#190
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
deci viscri cade. si cred ca ce recomanda kokosmare mai sus. in sighisoara ce e musai de vazut?Turnul ala cu ceas?

Edited by vanitty, 24 August 2018 - 22:37.


#191
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postvanitty, on 24 august 2018 - 22:36, said:

deci viscri cade. si cred ca ce recomanda kokosmare mai sus. in sighisoara ce e musai de vazut?Turnul ala cu ceas?
cetatea veche, casa scarilor, casa cositorarilor cu o cofetarie senzationala la design si gust, biserica din deal cu osuarul din subsol. La pas poti pierde cel putin o jumatate de zi pt obiectivele principale, inclusiv turnul

#192
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Vanitty, un update?

#193
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostKokoshmare, on 01 septembrie 2018 - 21:32, said:

Vanitty, un update?
Din pacate, pas...

#194
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
scuze, m-am luat cu treaba. In ziua respectiva am fost doar la cetatea rupea, care e si mai frumoasa ca aia de la rasnov, privelistea e si mai faina. In rest nu am mai mers nicaieri, initial planuiam sa ne relaxam si sa mergem direct la cluj la aquapark, insa cand am ajuns la cluj ploua, asa ca am fost in schimb la .. film Posted Image))

Si cam asta a fost concediul de anul asta, cu peripetii, multe chestii faine vazute, si acum mi-e ciuda ca am ratat partea mai spectaculoasa din transalpina.. insa de acu la anul.

Attached File  40122632_1882385118467005_3620703867714404352_n.jpg   61.09K   13 downloads
Attached File  40133655_1882385048467012_2587491399523893248_n.jpg   43.4K   12 downloads
oricum.. 3697 km facuti in concediul asta din Romania  cu 5.9litri consum mediu, cu un hyundai i20 benzinar..

Edited by vanitty, 12 September 2018 - 09:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate