Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Samsung va depasi Intel in premiera si va deveni cel mai mare producator de procesoare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Samsung va depasi Intel in premiera si va deveni cel mai mare producator de procesoare

Samsung Electronics va deveni in acest trimestru cel mai mare producator mondial de procesoare, cu vanzari de peste 15 miliarde dolari in trei luni. Intel este locul intai din 1993 cand s-a lansat Pentium, dar compania a pierdut teren pentru ca nu a devenit la fel de puternica in domeniul procesoarelor pentru smartphone-uri si tablete.

Datele Nomura, citate de Financial Times, arata ca intre aprilie si iunie vanzarile de procesoare ale Samsung vor totaliza 15,1 miliarde dolari, depasind in premiera Intel care va vinde de 14,4 miliarde dolari. Nomura estimeaza ca pentru intreg anul vanzarile vor fi de 63,6 miliarde dolari, iar cele ale Intel, de 60,5 miliarde dolari. Si la profitul operational Samsung va depasi puternic Intel l28-17 (miliarde dolari) pe intreg anul.

Samsung a depasit intel datorita cererii tot mai mare pentru procesoare mai puternice, performante si mai scumpe, in conditiile in care se vand pe piata tot mai multe smartphone-uri de varf de gama.

Intel sta foarte bine pe sectorul chip-urilor pentru PC-uri, insa nu la fel de bine si la dispozitive mobile.
http://economie.hotn...-procesoare.htm

Eu am tras concluzia ca doar pe sectorul chip-urilor pentru dispozitivele mobile, Samsung va domina cu adevarat piata globala.

Edited by max_01, 27 June 2017 - 16:13.


#2
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
intel e varza
de vreo 20 de ani scot aceleasi procesoare,numa schimba numele si adauga 2-3 meghertzi reali, in rest is la fel
daca as fi samsung m-am baga si la laptopuri si as ajunge lejer nr 1 ca nu este concurenta cu intel

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Nu scot aceleaşi procesoare, ci mult mai slabe dpdv al fiabilităţii. În laptopurile actuale pică într-o veselie. Le-au luat locul la AMD în ce priveşte calitatea.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Bravo lor. Samsung face cele mai bune telefoane, cele mai bune ecrane de telefon, cele mai bune procesoare de telefoan. Pana si Apple care e concurent direct foloseste componente Samsung (procesor, ecran, etc).

Edited by Kroghy, 27 June 2017 - 16:34.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Numai să nu se lase pe tânjală după ce se văd în vârf. Aşa a făcut AMD după Athlon şi Intel după seria Core.
Totuşi Samsung şi Intel/AMD acţionează pe pieţe diferite, unii cu ARM ceilalţi cu x86/64.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
intel are ca as in maneca patentu pt. setu de instructiuni x86-64, SSE 1-4x;
daca Intel si-ar vinde drepturile de utilizare, atunci ar avea probleme; pana una-alta la a avea probleme cu adevarat mai e cale lunga

Edited by STARTREK1, 27 June 2017 - 16:52.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
La tv-uri samsung rup tot, ca au propiul sistem de operare care chiar face ce trebuie si se misca bine, o placere sa butonezi un tv care nu se blocheaza.

La telefoane vine tare din spate huawei, cel putin toata infrastructura "gsm" a trecut pe huawei.
Tel lor sunt bune spre foarte bune si probabil ca in curand vor trece si la pc-uri.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvasile_4u, on 27 iunie 2017 - 16:25, said:

daca as fi samsung m-am baga si la laptopuri si as ajunge lejer nr 1 ca nu este concurenta cu intel
Nu prea intelegi cum merge industria asta si cum sta treaba cu arhitecturile de procesor, nu-i asa?

View Postarg, on 27 iunie 2017 - 16:58, said:

La tv-uri samsung rup tot,
De asta cele mai bune TV-uri OLED sunt LG si cele mai bune TV-uri LCD sunt Sony ?

A, ca au sistem de operare smecher ? Aia tine la aia care nu sti usa isi cupleze un HTPC cu interfata CEC la orice TV ... ;)

Nu am nimic impotriva nici unei firme, mereu merg cu cei mai buni pe care mi-i permit pe anumite segmente. Asa ca mi se pare fanboysm sa ridici in slavi un brand ... un produs anume, da, e OK ... dar un brand?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postro_explorer, on 27 iunie 2017 - 17:08, said:

De asta cele mai bune TV-uri OLED sunt LG si cele mai bune TV-uri LCD sunt Sony ?

In privinta LG nu mai cumpar in veci produsele lor - fiabilitatea lasa serios de dorit.
TV  Sony cele mai bune ? Discutabil. Au procesorul de imagine proprietar care iti da culorile alea superbe la modelele de top, ca in rest sunt identice cu Samsung - au aceleasi fab-uri de componente si display.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Sony s-a dat cu Chi Mei la producţia de paneluri, tocmai ca să nu mai depindă de toanele Samsung.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
samsung fac chestii OK. de la ok pana la cele mai bune e cale lunga...

mi-am luat 3 teveuri samsung pt ca erau cele ieftine FHD din gama "decente". restu erau niste branduri in care nu as avea deloc incredere.
daca ar fi sa-mi iau teveu mai scump, nu mi-as mai lua samsung.

la telefoane, daca nu iei varf de gama sau un nivel mai jos, o sa-ti blestemi zilele cu samsung.

la electrocasnice parca stau mai decent....

cat despre subiect, compari mere cu pere... pana sa faca samsung procesoare desktop/laptop e cale lunga, DACA o sa faca.

#12
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Samsung a depășit Intel fiindcă produce procesoare pentru Qualcomm, Apple și alții. Au și ei procesoarele Exynos, dar nu sunt chiar atât de populare.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
In curand Windows 10 o sa ruleze pe procesoare ARM, deci piata de procesoare se deschide.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmihaicozac, on 27 iunie 2017 - 16:41, said:

Numai să nu se lase pe tânjală după ce se văd în vârf. Aşa a făcut AMD după Athlon şi Intel după seria Core.
Totuşi Samsung şi Intel/AMD acţionează pe pieţe diferite, unii cu ARM ceilalţi cu x86/64.
Ca sa inteleaga si lumea, Intel produce pentru desktop (laptop), Samsung pentru mobile (telefoane si tablete).
Telefoanele mobile sunt in categoria consumabile, desktop-ul este o investitie.
Competitia este doar la nivel de ego,

View PostLensFlare, on 27 iunie 2017 - 19:05, said:

In curand Windows 10 o sa ruleze pe procesoare ARM, deci piata de procesoare se deschide.
si Android este linux de cand s-a nascut, as putea spune de MS ca este in urma rau.
Dar din nou, piata diferita nevoi diferite.

Edited by MarianG, 27 June 2017 - 19:11.


#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@MarianG, Microsoft probabil pregateste o reintrare pe zona de mobile cu Continuum si au nevoie de procesoare mai eficiente energetic. Astfel se deschide si piata de laptop-uri de buget, mini pc-uri si altele gen pentru producatorii de procesoare ARM.

Edited by LensFlare, 27 June 2017 - 19:20.


#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
care vor merge la fel de jalnic precum laptopurile "de buget" de acum.

#17
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Aceasta stire era doar o chestiune de timp, tinand cont de viteza de dezvoltare a celor doua companii

#18
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Numai eu nu mai am incredere in SAMSUNG? In telefoane si electrocasnice mai ales, ca la televizoare si monitoare nu pot sa spun decat ca sunt foarte buni, sau au fost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate