Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#55
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Nici intr-un caz nu am de gand sa respect ca litera de lege tot ce as putea gasi in materie de feng-shui, vezi peretii rosii si arteziana la intrare Posted Image. Si nici nu sunt o persoana superstitioasa: nu ma intereseaza nici pisica neagra, nici oglinzile sparte, nici maturile de dupa usa si alte asemenea, pe care le consider doar frici nejustificate.

Eram doar curioasa de niste principii generale. Poate unele chiar aduc idei bune de design interior sau de proiectare. Un spatiu prost organizat se dovedeste ulterior si incomod de folosit, lasand la o parte energiile sau alte alea mai putin tangibile. Posted Image

Si cred ca fiecare am trecut la un moment dat in viata prin situatia de a se simti bine sau nu in unele case/spatii, nestiind de unde vine acel sentiment (nefiind legat de simpatii/antipatii cu locatarii, ci doar de loc si organizarea lui). Mie una mi s-a intamplat, desi arareori. Majoritatea spatiilor le consider neutre Posted Image.

Edited by mariachi', 21 July 2017 - 12:01.


#56
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
N-am mai scris de ceva vreme... inaintam incet cu actele, nu se intampla nimic deosebit :). Zilele astea tre sa iasa noul CF, cu alipirea celor 2 parcele initiale.

Dupa care urmeaza o modificare a limitelor si o usoara repozitionare, in principal pentru a aduce la acelasi nivel marginile dinspre drum, dar si pentru a lipi parcela noastra de parcelele cadastrate din vecinatate (fara modificarea suprafetei).
In imaginea atasata, cu rosu sunt limitele actuale dinspre drum, cu albastru modificarea ce va urma. Repozitionarea asta mai dureaza cam o luna, din cate ne-a spus inginerul de cadastru.

Intrebare: cu noul CF, dar fara modificarea geometriei, e OK sa incepem demersurile pentru AC? numarul de CF ramane acelasi, nu se schimba prin repozitionare, iar ochiometric schimbarea va fi vizibila doar la drum...

Attached Files



#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlapcat, on 28 iunie 2017 - 10:32, said:

Nu e valabil peste tot, eu n-am putut face nici un fel de bransament fara AC valabil. Iar dupa iesirea AC-ului am putut sa fac bransament pentru organizare de santier, practic bransamentul a fost ca definitiv, doar in acte era temporar, iar dupa receptie m-am dus cu actele si am incheiat contractul definitiv. In schimb vecinul meu are o cabanuta si are bransament electric, dar banuiesc ca orice e posibil daca stii pe cine trebuie. Posted Image

View Postmariachi, on 28 iunie 2017 - 11:19, said:

Cum ai facut, ce fel de cerere ai facut catre Electrica?
In 2013 s-a modificat ceva in legislatie: https://stoianconsta...interes-public/
Oare mai e valabila acum procedura care a mers la tine? Eu cu legislatia imi prind urechile, nici nu am rabdare sa citesc atat..

In Salaj ,  la DN intre 2 sate . Am facut cerere la Electrica Zalau si mi s-a aprobat , terenul fiind extravilan .

Edited by Baxon, 03 August 2017 - 11:13.


#58
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Am mai avansat un pas, si anume s-a depus saptamana trecuta cererea pentru CU. A mers foarte lent partea de cadastru... si zvonurile sunt ca si partea de avize depaseste bine cele 30 de zile legale Posted Image.

Asa ca, avem timp sa ne tot uitam pe proiect si sa venim cu idei trasnite Posted Image

De pilda, are cineva de aici experienta cu ferestrele cu arcada? Cum se face partea de sus, arcada, acolo unde la ferestrele drepte vine buiandrugul? Ce variante constructive exista?

Attached Files

  • Attached File  33.jpg   79.38K   53 downloads

Edited by mariachi', 31 August 2017 - 09:23.


#59
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Salut, casa unchiului meu are asa, poți sa vezi în imaginea de mai jos

Attached Files


Edited by danfizesan, 31 August 2017 - 09:45.


#60
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In mod clasic se face cofrajul de lemn in forma arcadei, trebuie ceva maiestrie din partea constructorului. Nu am vazut, dar nu vad de ce nu s-ar putea face un sablon din polistiren (asa cum fac la gratare meseriasii). Un polistiren de densitate suficienta ar trebui sa sustina masa betonului fara sa se deformeze, ar fi mult mai usor si precis de confectionat decat cofrajul de lemn.

Edited by Bylly00, 31 August 2017 - 09:47.


#61
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmariachi, on 31 august 2017 - 09:22, said:

Am mai avansat un pas, si anume s-a depus saptamana trecuta cererea pentru CU. A mers foarte lent partea de cadastru... si zvonurile sunt ca si partea de avize depaseste bine cele 30 de zile legale Posted Image.

Asa ca, avem timp sa ne tot uitam pe proiect si sa venim cu idei trasnite Posted Image

De pilda, are cineva de aici experienta cu ferestrele cu arcada? Cum se face partea de sus, arcada, acolo unde la ferestrele drepte vine buiandrugul? Ce variante constructive exista?
De ce ai vrea asa ceva ? Va fi locas de rugaciune ? Mai lipsesc niste " lei " la intrare ..

#62
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Betonul acela nu inseamna o zona de perete cu o mai slaba izolare termica fata de restul zidului? Chiar daca se izoleaza pe exterior... sau se pune acolo o izolatie mai groasa?
Oare este OK sa se toarne beton pe o grosime mai mica decat a zidariei si sa se aduca apoi la nivel cu restul zidului cu ceva caramida subtire?

#63
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBaxon, on 31 august 2017 - 09:50, said:

De ce ai vrea asa ceva ? Va fi locas de rugaciune ? Mai lipsesc niste " lei " la intrare ..
De ce crezi ca trebuie sa aiba arcade ca sa fie locas de rugaciune? Casa mea nu are si periodic ma rog :" da doamne sa-mi vina meseriasii."

#64
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E un element de arhitectura destul de interesant, dar care adauga costuri si alte probleme, nu tine musai de biserici. Daca nu aveai arcada de beton, aveai oricum un buiandrug (e adevarat ca poate sa nu fie in totalitate din beton) care era poate o idee mai mic. Deci, per total, mare lucru nu pierzi in plus, fata de un buiandrug normal.

#65
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmariachi, on 31 august 2017 - 10:00, said:

Betonul acela nu inseamna o zona de perete cu o mai slaba izolare termica fata de restul zidului? Chiar daca se izoleaza pe exterior... sau se pune acolo o izolatie mai groasa?
Oare este OK sa se toarne beton pe o grosime mai mica decat a zidariei si sa se aduca apoi la nivel cu restul zidului cu ceva caramida subtire?
Si crezi ca , caramida o sa termoizoleze mai bine ?
Casa nu va fi anvelopata cu polistiren ?
Dpmdv orice arcada , bolta , chestie rotunjita care necesita beton e o cheltuiala in plus si procedura complicata de termoizolare . Plus ca arata chicios daca nu ai alte elemnte structurale la unison . Nu inseamna ceva " deosebit " cand folosesti elemente structurale aruncate sa fie .... oricum nu te poti caca in gustul omului .
La tendinta actuala de termoizolare cat mai buna si eliminarea puntilor termice , deci se doreste consum cat mai mic de energie , unii inca traiesc in trecut . Fiecare , pe banii lui face ce doreste insa cand va fi locuita si vor veni facturile sa nu plangeti prea tare ..

Edited by Baxon, 31 August 2017 - 10:27.


#66
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
varianta constructiva este cea prezentata in pozele de mai sus...se face cofraj pe rotund si se toarna...eventual se poate pune in cofraj un 5 cm de polistiren iar betonul sa fie mai ingust decat restul zidului...sper ca m-am facut inteles...cat despre gusturi...astea nu se discuta :)

#67
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Judecand strict dupa fatada din poza nu e cea mai frumoasa vazuta vreodata, dar arata ok, dupa cum vezi sunt ceva elemente care "se pupa". Nu spun ca nu e bine sa avem consumuri cat mai mici, dar chiar crezi ca te duce in sapa de lemn o arcada de beton?

#68
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
un exemplu de casa cu arcade este cea a colegului Ovidiu Ene...casa semnata de arh.Grigorescu...opate intrebi cat a costat tamplaria si ce probleme pot sa apara...
Nu ar fi rau sa ai o discutie cu domnul conu71 sa vezi ce inseamna tamplaria pe curb.... ti-am lasat numarul in privat. Suna cu incredere nu va fi deranjat.

#69
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Se pare ca am ajuns la o concluzie cat de cat finala in ce priveste compartimentarea: casa va fi pe seminivele, cu amprenta la sol de cca. 98mp.
Va avea un subsol partial (rezulta oarecum si din panta terenului), parter, etaj si un pod (nu mansarda).

Cum vi se pare?

Attached Files


Edited by mariachi', 05 September 2017 - 14:32.


#70
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Sincer nu mi clar cum ajungi din hol în living/bucătărie. Geamul de la camera de jos l-aș pune pe peretele din stânga.

#71
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postdanfizesan, on 05 septembrie 2017 - 17:35, said:

Sincer nu mi clar cum ajungi din hol în living/bucătărie. Geamul de la camera de jos l-aș pune pe peretele din stânga.
In parter.png scarile din partea stanga fac legatura intre holul de la intrare si living. Apoi din bucatarie sunt scari care coboara spre subsol.
Tot din holul de la intrare se urca, pe scarile din partea dreapta, spre cele 2 dormitoare din etaj.png. Apoi inca o urcare pe stanga spre dormitorul matrimonial.

Inteleg ce zici cu geamul, multumesc :). Ne vom mai gandi la el, acum ca ai zis incep sa vad diverse avantaje in mutarea lui spre sud Posted Image .

#72
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Ma omori cu scara aia :D. Ea are 2 părți una care merge la etaj și una  are coboară la subsol. Eu tot nu vad pe unde ramai la parter sa ajungi în living.

Am înțeles in sfârșit. Pe partea dreapta sunt suprapuse scarile. Partea stânga este un hol de fapt.

Scarile sunt foarte scurte și de aceea am crezut ca sunt împărțite în 2. Tu vrei sa ai o scara lunga. Trebuie sa vezi cum faci sa fie de 5m lungime ca să poți ajunge la etaj, nu numai la mijlocul peretelui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate