Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mutare in Bucuresti - Cumparare Apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

 MembruAnonim, on 19 iulie 2017 - 14:05, said:

in weekend trafic horror?
eu cred ca glumesti, nu? Posted Image

e cel mai lejer. in timpul saptamanii la ora 8:30 pe drumul catre munca (de ex din sud in nord) faci 1,5 ore daca mergi nuami pe liniile de tramvai in statii Posted Image

De asta am si specificat "din punctul meu de vedere" Posted Image Momentan fac 5 minute pana la serviciu.....pe jos Posted Image

Auzisem ca in Franta (daca nu ma insel) urma sa se introduca o lege prin care sa fie obligatorie  plata orelor pierdute in trafic. Interesanta idee...



Am gasit doua apartamente in Pipera, dintre care unul foarte aproape de metrou. Mergem sa le vedem imediat cum avem timp. Desi sunt cu 2 camere, au suprafete generoase. Deocamdata pentru noi ar fi suficient.

https://www.olx.ro/o...la-ID6v4WO.html
https://www.olx.ro/o...html#bdd62f40b5

Edited by nclsam310, 23 July 2017 - 18:55.


#74
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu vreau să te dezamăgesc, dar nici unul nu e lângă metrou.
Și nici cu mașina nu ajungi prea repede la metroul din Pipera.
Și n-o să ai unde s-o lași acolo.

#75
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Ma uitai si eu de curiozitate pe primul anunt. Primul semnal de alarma: in descrierea apartamentului (chenarul ala de sub poze) scrie suprafata utila 84m2 iar in text scrie suprafata utila 70m2. Diferenta aia de 14m2 mai reprezinta o camera...

Al doilea nu e foarte aproape de metrou dar nici la mama naibii. Ia-o la picior pe strada aia care face legatura intre Fabrica de Glucoza si metrou Pipera si vezi cum ti se pare.

#76
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

 sfantu.dracu, on 23 iulie 2017 - 22:58, said:

Nu vreau să te dezamăgesc, dar nici unul nu e lângă metrou.
Și nici cu mașina nu ajungi prea repede la metroul din Pipera.
Și n-o să ai unde s-o lași acolo.
Multumesc!

 AlexEn, on 24 iulie 2017 - 12:58, said:

Ma uitai si eu de curiozitate pe primul anunt. Primul semnal de alarma: in descrierea apartamentului (chenarul ala de sub poze) scrie suprafata utila 84m2 iar in text scrie suprafata utila 70m2. Diferenta aia de 14m2 mai reprezinta o camera...

Al doilea nu e foarte aproape de metrou dar nici la mama naibii. Ia-o la picior pe strada aia care face legatura intre Fabrica de Glucoza si metrou Pipera si vezi cum ti se pare.

O sa facem o plimbare sa vedem cum ni se pare. Acum vara nu e nicio problema, dar ma gandesc ca iarna, dimineata (posibil intuneric) nu o sa fie o bucurie. Legat de suprafete, o mare parte din anunturile de pe olx au trecuta in descriere suprafata construita ca fiind utila. Mai nou am vazut ca si agentiile folosesc termenul de "suprafata utila totala" in care includ si balconul. Deja e stupid...

#77
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
E strategie de marketing mai mult, una e sa ii zici clientului ca ai 75 m2 la 3 camere si alta sa fie 60 de fapt, ca 12 erau balconul iar suprafata utila era cu vreo 3m2 mai putini decat suprafata construita.
Deci casca bine ochii inainte de a casca punga :)

#78
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

 AlexEn, on 24 iulie 2017 - 13:15, said:

E strategie de marketing mai mult, una e sa ii zici clientului ca ai 75 m2 la 3 camere si alta sa fie 60 de fapt, ca 12 erau balconul iar suprafata utila era cu vreo 3m2 mai putini decat suprafata construita.
Deci casca bine ochii inainte de a casca punga Posted Image

Bineinteles ca avem grija, dar mi se pare dovada grava de neseriozitate. Dar m-am invatat minte sa intreb specific de suprafata utila cand pentru vreun apartament. Am fost uimit sa aud ca o doamna "agent" imobiliar calcula si boxa de depozitare in suprafata utila data pe olx. In curand o sa treaca acolo si locul de parcare sau eventual cota parte din teren...Trist.

#79
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
Daca nu te prinzi in scurt timp cum sta treaba cu locuintele in Bucuresti o sa oti iei o teapa cat casa de mare.
O boxa, un loc de parcare, o terasa generoasa e aur la un apartament in Bucuresti, costa bani grei chestiile astea 3 intr un bloc meserias.
Suprafata utila e un moft daca nu ai bani multi. Locatia, cladirea si vecinii sunt lucrurile care trebuie sa le iei in seama.

#80
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Protocala, multumesc pentru raspuns.

Sunt perfect de acord ca sunt foarte importante cele trei lucruri si le avem in vedere cand ne uitam de apartamente, insa nu mi se pare normal sa fie incluse ca si suprafata utila.

Fiind doar 2 persoane deocamdata, nu facem mofturi la suprata utila, insa e important sa ne facem o idee din anunt inainte de a ne deplasa efectiv sa vedem blocul.

O zi buna!

#81
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Am gasit in sud (metrou aparatorii patriei/piata sudului) multe apartamente noi de 3 camere care se incadreaza in bugetul nostru. Ma puteti ajuta cu niste pareri despre zona?

#82
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Unde anume? Eu stau in Vitan Barzesti (Confort Park - langa Rin Grand Hotel) si lucrez la Victoriei. Cu autobuz (102 - vine la cateva minute, statia este la 5 min de mers pe jos de complex) + metrou (aparatorii patriei-victoriei, linie directa) fac cam 40-50 de min de acasa la serviciu.
Stiu ca sunt niste ansambluri rezidentiale pe langa Aparatorii Patriei, dar nu langa metrou. Cauta-le denumirea exacta si vezi discutiile de pe subtopicul de ansambluri rezidentiale.

#83
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 nclsam310, on 31 iulie 2017 - 17:17, said:

Ma puteti ajuta cu niste pareri despre zona?
Este o zona pentru cei cu buget mai mic :)
In principiu decent, dar trebuie sa te bazezi pe transportul in comun. Axa Sud-Nord este o nebunie dimineata, la fel axa Nord-Sud seara. Pe de alta parte, daca lucrezi de noapte ... e ok.

#84
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

 AlexEn, on 31 iulie 2017 - 18:16, said:

Unde anume? Eu stau in Vitan Barzesti (Confort Park - langa Rin Grand Hotel) si lucrez la Victoriei. Cu autobuz (102 - vine la cateva minute, statia este la 5 min de mers pe jos de complex) + metrou (aparatorii patriei-victoriei, linie directa) fac cam 40-50 de min de acasa la serviciu.
Stiu ca sunt niste ansambluri rezidentiale pe langa Aparatorii Patriei, dar nu langa metrou. Cauta-le denumirea exacta si vezi discutiile de pe subtopicul de ansambluri rezidentiale.

Multumesc pentru raspuns. Nu stiu cata incredere sa am in anunturile date de agentii in care se specifica "x minute pana la metrou", insa am gasit un apartamentin bloc nou la 81000 la 7 minute de metrou (zic ei).

De asemenea, tot aproape de aparatorii patriei: https://www.olx.ro/o...ux-ID91lDd.html Insa in bloc vechi, dar pare a fi renovat, utilat si mobilat cu gust.

 yndy, on 31 iulie 2017 - 23:16, said:

Este o zona pentru cei cu buget mai mic Posted Image
In principiu decent, dar trebuie sa te bazezi pe transportul in comun. Axa Sud-Nord este o nebunie dimineata, la fel axa Nord-Sud seara. Pe de alta parte, daca lucrezi de noapte ... e ok.

Teoretic cautam ceva care sa fie aproape de statiile de transport in comun, indiferent de zona. Mi se pare mult mai comfortabil cu metroul decat cu masina prin Bucuresti.

Am mai gasit un apartamentin Tineretului, aproape de metrou, care pare a fi in regula la prima vedere.

#85
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
De primul nu stiu ce sa zic, nu mi-am dat seama unde e pozitionat din poza aia de pe harta. Acolo in rond nu e nicio constructie de locuinte. Iar in anunt, cel mai nasol mi s-a parut termenul de finalizare: Finalizare luna viitoare!. Iti dai seama ca oricand il citesti va fi finalizare luna viitoare.
Al doilea mi se pare mic la 70 m2 cu doua bai si 3 camere iar livingul cu semineu electric este un fel de tichie de margaritar. Si daca a avut nevoie de arhitecti ca sa dea cu glet si sa tencuiasca, eu nu mai zic nimic.
Oricum, mergi si vezi apartamentele, tu stii daca esti dispus sa dai banii astia.

#86
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

 AlexEn, on 01 august 2017 - 14:21, said:

De primul nu stiu ce sa zic, nu mi-am dat seama unde e pozitionat din poza aia de pe harta. Acolo in rond nu e nicio constructie de locuinte. Iar in anunt, cel mai nasol mi s-a parut termenul de finalizare: Finalizare luna viitoare!. Iti dai seama ca oricand il citesti va fi finalizare luna viitoare.
Al doilea mi se pare mic la 70 m2 cu doua bai si 3 camere iar livingul cu semineu electric este un fel de tichie de margaritar. Si daca a avut nevoie de arhitecti ca sa dea cu glet si sa tencuiasca, eu nu mai zic nimic.
Oricum, mergi si vezi apartamentele, tu stii daca esti dispus sa dai banii astia.

Multumesc mult pentru pareri! Maine o sa mergem sa le vedem si o sa revin cu idei.

Si pe mine ma deranjeaza limbajul tipic de agent imobiliar. De multe ori am senzatia ca sunt anunturi puse de cei care aduc masini din Germania...
Preturile mi se par mari neasteptat de mari, dar asta e peste tot prin Bucuresti...

#87
neekoo

neekoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2017

 nclsam310, on 01 august 2017 - 19:13, said:

Multumesc mult pentru pareri! Maine o sa mergem sa le vedem si o sa revin cu idei.

Si pe mine ma deranjeaza limbajul tipic de agent imobiliar. De multe ori am senzatia ca sunt anunturi puse de cei care aduc masini din Germania...
Preturile mi se par mari neasteptat de mari, dar asta e peste tot prin Bucuresti...

al doilea anunt e vrajeala, e vorba de fapt despre upground residence. am sunat agentul, care a recunoscut ca pozele sunt doar cu titlu de prezentare.

la cel din primul anunt nu am fost. poate aveti voi mai multe detalii, daca a ti vizionat?

#88
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Salutare. Am vazut azi apartamentul din Berceni si doar blocul (zona) celui din Eroii Revolutiei caci proprietarul nu era acasa. Din pacate am fost pe fuga si nu am putut sa ne plimbam mai mult.

Zona Aparatorii Patriei nu ne-a atras foarte mult, insa apartamentul era in regula. Tineretului e mult mai placuta, dar si scumpa. De asemenea, zona Tei ne-a impresionat. Pana acum ramane preferata noastra.

Offtopic: Burger-ul de la Circus Pub primeste  Posted Image

#89
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Salutare tuturor!

Revin cu vesti. Intr-un final ne-am decis in proportie de 90% sa luam apartamentul din Aparatorii Patriei. Urmeaza sa facem antecontractul saptamana viitoare si sa ne mutam la finalul lunii septembrie. Voiam sa va intreb daca se poate stipula in antecontract ca aprtamentul este mobilat pentru a nu avea surprize cand ne mutam sa nu mai gasim mobila acolo.

Multumesc.

#90
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Se poate stipula orice in antecontract dacă ambele părți sunt de acord. Și neapărat și ce se intampla daca nu se respecta aceasta clauza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate