Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mutare in Bucuresti - Cumparare Apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 28 iunie 2017 - 09:26, said:

Eu fac cam 25 de minute din zona aia până la spitalul Colentina. Cu maşina.
Nu cred că e mult.
eu fac 25 de minute de la scoala americana pana in piata victoriei. nu cred ca stau chiar aproape de piata victoriei....

#38
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

View Postleventebest, on 28 iunie 2017 - 08:36, said:

Pallady nu e chiar aproape de Colentina.
Mai este la Delfinului Citta residence, 3 camere, 67mp la 86k
In rest, in blocuri vechi gasesti intr adevar pe la 70k, cred. Plus renovarile

Delfinului Citta mi se pare ca are preturi foarte mari. Poate merita, nu stiu.

View Postsfantu.dracu, on 28 iunie 2017 - 07:32, said:

nclsam310, la 90.000 euro găseşti apartament cu 3 camere în Pallady Towers. Fix lângă metrou (1 Decembrie 1918) şi cu acces rapid spre spital şi centru.
E posibil să găseşti şi în Vitan Residence 1 sau 2 (lângă stația de metrou Mihai Bravu) doar că zona e ceva mai aglomerată, deşi ceva semicentral.

Pallady towers arata bine si are preturi mai decente raportat la suprafata. Totusi e cam departe, insa pana la urma trebuie sa facem un compromis undeva cred.
Am gasit asta: utilat, etaj intermediar. 90 mp. Insa depaseste bugetul nostru si nu stiu daca merita sa facem un credit pentru diferenta.

View Postleventebest, on 27 iunie 2017 - 19:18, said:

La 90k se poate uita si la Dna Ghica Plaza, nu e departe, 4 km, 3 camere pe la 90k

La Ghica Plaza se pare ca au cele mai bune preturi, insa am auzit cateva pareri contra legat de costurile relativ mari la intretinere si ca nu ar fi calitative lucrarile. Cat despre zona, e mai aproape de spital, dar am inteles ca nu ar fi neaparat sigura.


Va multumesc mult pentru sfaturi.

Mai e o problema legata de TVA pentru locuintele noi. Apartamentul pe care l-am cumparat/vandut la noi in oras a fost luat cu TVA 5%, deci nu ne mai calificam la inca o locuinta noua cu 5%. E o diferenta semnificativa, deci ma gandeam ca poate gasim sa cumparam de la o persoana fizica.

Edited by nclsam310, 28 June 2017 - 10:27.


#39
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View Postnclsam310, on 28 iunie 2017 - 10:23, said:

Pallady towers arata bine si are preturi mai decente raportat la suprafata. Totusi e cam departe, insa pana la urma trebuie sa facem un compromis undeva cred.
Am gasit asta: utilat, etaj intermediar. 90 mp. Insa depaseste bugetul nostru si nu stiu daca merita sa facem un credit pentru diferenta.
Pallady Residence e altceva si nu recomand. Am cunostinte care stau acolo si nu sunt foarte incantati. In plus, asta e mai ascuns putin decat Pallady Towers. Faci cam 20 de minute pe jos pana la metrou.
Pallady Towers nu e chiar atat de departe pe cat pare (si faci 2 minute pana la metrou). Crede-ma, ca stau fix langa. Am si prieteni care stau acolo si sunt foarte multumiti. Nu mi-am luat acolo sau in alta bloc nou pentru ca m-am razgandit in a cheltui atatia bani. Deh, is mai zgarcit.
Ideea e ca astia au aceleasi preturi inca de la inceput. Nici in criza nu le-au scazut, nici acum nu le urca.
Un oarecare dezavantal la Pallady Towers e ca din 4 blocuri au construit doar 2. La celelalte au inceput dar... au ramas in faza de 2-3 etaje construite si acum sunt in conservare.
Deci e probabil sa inceapa candva constructia lor si sa ai santier in curte o vreme.
Dar din cele construite in zona asta astea arata cel mai bine, sunt cele mai spatioase si mai reusite.

#40
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Mulțumesc pentru clarificări. Nu știam ca sunt diferențe.  Vad la ei pe site ca mai sunt disponibile apartamente cu 3 camere 115 mp construiți la 85000 euro tva inclus și loc de parcare inclus. Mi se pare un preț în regula. Faptul ca e aproape de metrou e un mare plus.

Într-adevăr nu o sa fie plăcut sa fie șantier în zona, însă dacă acesta este singurul dezavantaj e perfect.

Edited by nclsam310, 28 June 2017 - 11:13.


#41
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Blocurile terminate sunt cele din spate.
Daca vor reincepe constructia,se va trece pe langa santier.
Cativa locatari (prieteni de-ai mei) au amenajat si un colt de joaca pentru copii (in spatele complexului), ca nu exista deloc in proiect. Cel putin deocamdata.

#42
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Poate sa ia si in Crangasi. Cu metroul face 15 minute. Are piață, are parc. Nu e nici o diferență intre Obor/Colentina si Crangasi.

#43
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
L.E. Iti recomand sa iti alegi cateva complexuri din astea noi si sa faceti cateva vizite prin ele. Si prin zona lor.
Si cu un telefon destept, estimati cat faceti pana la spital de acolo.

Ca asa din vorbele noastre, poate e mai frumos decat crezi tu. Posted Image

Edited by sfantu.dracu, 28 June 2017 - 12:19.


#44
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcataspo, on 28 iunie 2017 - 12:15, said:

Poate sa ia si in Crangasi. Cu metroul face 15 minute. Are piață, are parc. Nu e nici o diferență intre Obor/Colentina si Crangasi.
Pe motivul asta poate sa ia si in Bucurestii Noi, ca tot au prelungit linia de metrou. Ca si acolo are parc si piata. :)
Treaba e sa oferim detalii (cat mai) complete despre ceea ce stim, ca sa-si faca omul o idee mai clara despre zone, ziduri si "atmosfera" zonei.

#45
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Ar mai fi Hercesa, care e la Diham, 3 camere sunt 85k plus tva, SU pe la 75mp la cele in constructie, 85mp la cele din prima faza (dar aici nu mai e disponibil nimic)
Sau Rose Garden pe Colentina, dar doar de la proprietari

Edited by leventebest, 28 June 2017 - 17:06.


#46
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

View Postsfantu.dracu, on 28 iunie 2017 - 12:19, said:

L.E. Iti recomand sa iti alegi cateva complexuri din astea noi si sa faceti cateva vizite prin ele. Si prin zona lor.
Si cu un telefon destept, estimati cat faceti pana la spital de acolo.

Ca asa din vorbele noastre, poate e mai frumos decat crezi tu. Posted Image

Bineinteles ca imediat ce o sa avem timp disponibil o sa mergem la plimbare prin cartierele acestea noi, dar deocamdata imi fac o idee care merita vazute si care nu. Sfaturile primite aici sunt foarte importante, mai ales ca multi ati auzit pareri direct de la proprietari.

View Postleventebest, on 28 iunie 2017 - 17:06, said:

Ar mai fi Hercesa, care e la Diham, 3 camere sunt 85k plus tva, SU pe la 75mp la cele in constructie, 85mp la cele din prima faza (dar aici nu mai e disponibil nimic)
Sau Rose Garden pe Colentina, dar doar de la proprietari

Multumesc. Le adaug pe lista de cautari. La Rose Garden se cer preturi extrem de mari. 80.000 euro pentru 45mp utili este mult peste posibilitati din pacate. Pozitionarea este excelenta.

Referitor la Cosmopolis ma puteti ajuta cu vreun sfat? Intr-adevar este mult mai departe decat oricare alte ansambluri rezidentiale de pe lista mea, insa pare extrem de frumos si am gasit cateva apartamente interesante ca si raport calitate/pret.

O seara buna tuturor!

Edited by nclsam310, 28 June 2017 - 23:11.


#47
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Pe lângă depărtarea Cosmopolisului, mai e problema accesului (la fiecare intrare/ieșire trebuie să ocolești) și canalizarea sundimensionată a complexului.
Pe astea le știu eu.

#48
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Multumesc!

Am gasit un apartamentla Doamna Ghica Plaza. Superb. Acesta.

Pacat de pret si de jacuzzi din sufragerie Posted Image)

Mai cautam.

Edited by nclsam310, 02 July 2017 - 14:34.


#49
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Or fi faine apartamentele acolo, dar zona în care e construit Doamna Ghica Plaza e total nepotrivită. Complexul e mult prea sofisticat.
Acolo ai o platformă industrială și o zonă (Baicului) care nu e prea bine văzută.

Edited by sfantu.dracu, 03 July 2017 - 07:42.


#50
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Multumesc. Si pe langa aceste dezavantaje, se pare ca intretinerea costa extrem de mult in acele blocuri. Zicea un proprietar ca iarna la un apartament cu 3 camere are costuri de 1200 ron/luna. Mi se pare enorm. Ma bucur ca am aflat de aceste cazuri ca sa ne interesam si de acest aspect.

#51
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Am mai gasit un apartamentlanga Politehnica, in Controceni Residence. Depaseste bugetul nostru, dar ne gandeam daca oare merita sa facem un credit pentru diferenta? Avand in vedere zona si faptul ca e mobilat,  pretul pare relativ in regula... La ei pe site vad ca a fost 115.000, dar s-au vandut toate.

#52
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
nclsam310 ,iti recomand sa nu te uiti la alte zone ale orasului decat nordul.
   zonele de interes pentru tine trebuie sa fie Pipera, Aviatiei,Floreasca, Baneasa, Ion Mihalache si Bucurestii Noi. Iti voi explica de ce.
   Majoritatea locurilor de munca in Bucuresti se afla in nord. Exista o salba de blocuri de birouri care incepe de la Piata Victoriei, merge in sus spre Aviatorilor, trece prin Aviatiei si se termina in Pipera. O foarte buna parte din locuitorii orasului merg la munca in fiecare dimineata spre nord. Asta inseamna ca daca tu vei avea in drumul tau spre job ,oriunde ai lucra, vreo portiune care se indreapta spre nord, vei avea de suferit din cauza aglomeratiei. Inclusiv in metrou, abia vei putea respira. La fel seara dupa 17 in sens opus.
   Tu esti medic ,nu corporatist. Spitalele mari din Bucuresti nu sunt in nord si poti fenta asta. Daca locuiesti in nord si mergi dimineata spre colentina, tot orasul vine spre tine, tu mergi spre oras. Fie ca iei masina, fie ca iei metroul, e liber pentru tine. Deasemenea, nordul are cea mai mica densitate/km2, cei mai ok locuitori si cele mai multe parcuri.
   Nu te grabi! Fratele meu a cumparat o casa (CASA) in ansamblul rezidential Azur din Pipera, foarte aproape de rond, adica aproape de oras, de 3 camere si 95 mp cu 100.000 euro acum o luna. Mai bine iei in chirie un aparatment de 2 camere cu 350 in Floreasca si astepti sa vezi ce gasesti.
   Ansamblurile astea noi arata intr-un fel dar sunt muci la facilitati si zone verzi iar bastinasii (Ozana pe la Pallady sau Baicului pe la Doamna Ghica rezidence) sunt niste nene dubiosi care iti vor da senzatia ca ai facut alegerea nepotrivita. Deasemenea, dupa ploile de luni, au cam iesit la iveala deficientele de infrastructura cam pe peste tot pe unde s-au construit ansambluri rezidentiale noi.
   cu rabdare ,avand banii disponibili, vei gasi ce ai nevoie si, poate cel mai important, cand vei pleca (fiind medic exista o probabilitate mare) e posibil sa-ti recuperezi cat mai mult din banii bagati.
   succes!

  PS : Ti-as recomanda si Buftea de unde ,cu trenul ,ajungi in 30 de minute la Colentina, si unde la 90.000 gasesti casa nou nouta intr-o zona nesperat de frumoasa, urbana si curata comparativ cu ce se intampla momentan in Bucuresti.

  https://www.conacul-...or.ro/index.php

          aici un complex nou in Buftea langa domeniul Stirbey si lacul Buftea. zona ca frumuste si facilitati bate la cur cam tot ce s-a construit vreodata la periferie. Scoli, gradinite de stat, parcuri, alei, sali de sport...

Edited by fightClub25, 05 July 2017 - 22:08.


#53
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Vitan residence 2

#54
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mai bine te uiti la apartamente vechi mai aproape de spitalul Colentina, sau apartamente in bloculete noi, chiar daca nu sunt parte dintr-un ansamblu. Traficul in Bucuresti este chiar rau, stau de 30 de ani aici si tot mi-e scarba de a ajunge in zone aflate la peste 30 min distanta. Si in Bucuresti asta inseamna cam 5-10km in functie de zona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate