Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13305 replies to this topic

#4033
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.01.2014
Portocal daca nu se sesizeaza din oficiu Helperu` vorbeste pe PM. La relatii cu clientii iti pierzi vremea. Vei da de o fatuca suparata ca-i vorbesti de mixere de bucatarie. Ar trebui pus pe lista alba.
Eram convins ca merge. Ma bazam pe argumentele expuse de tine alaturi multitudinea de benzi suportate si lansarea oficiala in Spania. Putem presupune ca Mi Note 3 merge si el. Ar trebui sa mearga si Mi A1 fiind lansat oficial in Eu si pentru ca are benzile europene. Aici am si o retinere fiindca e fara MIUI.
Incepand cu Mi6 au actualizat setarile operatorilor din Europa la modelele noi. Pentru modele anterioare nu cred ca vom primi actualizari cu setarile corecte. Actualizari se dau dar, acestea vizeaza in principal retusuri ale interfetei MIUI, plus eliminarea/adaugarea de bug-uri.

#4034
lukos2010

lukos2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.02.2010
Pentru Huawei tot nimic?

#4035
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cand am zis de OnePlus si Xiaomi, ma bazam pe faptul ca unii chiar le-au facut sa mearga : E de lucru serios si necesita ceva experienta si tenacitate. Maine imi rootez Mi6 ul si aflam un pic mai multe.

Despre Nokia si Huawei habar nu am nimic.

#4036
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 25.10.2004

View PostSethNY, on 10 noiembrie 2017 - 19:43, said:

Lista neoficialelor:

Semioficiale: Xiaomi Mi6: stock; Zte A320: stock, 2 updateuri

VoLTE
1.Samsung S8+ DUO: ultimul soft ROM
2.Samsung S6: root, ultimul CSC ROM si profile RDS in IMSSettings.
3.Samsung S8: root, ultimul CSC ROM, soft precedent 1AQH3, kernel modificat
4.Samsung A5 2016: root, CSC, xml
5.Samsung S6 Edge: root, CSC ORO updated, xml
6.Samsung S7 Edge: root,CSC, xmls, US Qualcomm Version
7.Samsung S7: root, CSC
8.Samsung S8 DUO: ultimul soft ROM
9.Xiaomi Mi Mix2: stock
orice Samsung ce suporta VoLTE Posted Image

VoWiFi
1. Samsung S8(S8+) cu G950FXXU1ZQJJ - beta Oreo
2. Samsung S6: root, CSC ROM, some magic
3. Samsung A5 2016: root, magic2
4. Samsung S7 edge: root, mistery, US Qualcomm Version - se lucreaza
...
Provocarea actuala: cine face xiaomi redmi note 3, xiaomi redmi note 4, lenovo zuk z2 pro sa ceara IPv4 in loc de IPv4Ipv6 la APNul ims are o bere din partea comunitatii. Cine face OnePlus sau Xiaomi(vechi) sa mearga e maestro!


poti sa adaugi si S6 Edge la capabilitati VoWiFi, some magic 3 Posted Image
am facut si probe de pe el din volte pe al meu in volte si intr-adevar apare icoana HD in timpul apelului (penultima oara nu a aparut,deci clar ca Digi a lucrat la ceva intre timp)
apelurile video degeaba le-am activat eu de peste tot din soft, ca IMS-ul nu se inregistreaza pt apel video si nici pt SMSoverIP, deci e clar ca la Digi nu e implementat (inca)

Attached Files


Edited by luxury54, 11 November 2017 - 08:21.


#4037
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View PostPORTOCAL, on 10 noiembrie 2017 - 19:01, said:

Te-ai trezit? Îți era dor de mine? Am avut o zi proasta așa că stai domol.
Am activat VoLTE și merge fara probleme și fără să fac nimic altceva in Mi Mix 2:))
Am făcut două apeluri de proba!

Cine vrea ZTE sa Ă®și activeze? ĂŽmprumut! Mâine!
Bravo, ești supertare.

SethNY said:

Provocarea actuala: cine face xiaomi redmi note 3, xiaomi redmi note 4, lenovo zuk z2 pro sa ceara IPv4 in loc de IPv4Ipv6 la APNul ims are o bere din partea comunitatii. Cine face OnePlus sau Xiaomi(vechi) sa mearga e maestro!
Redmi note 3 cu stock Miui nu cred că o să meargă din oficiu fiindcă nu va primi Miui cu android 7.
Miui-ul lui Portocal are Nougat, iar pe ROM-ul oficial RN3 nu va avea niciodată.
Poate doar dacă ajung să-mi înregistrez SIM-ul și după aia să găsești ce diferențe ar fi între setările de la 6.0 și 7.0 sau ceva.

#4038
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 25.10.2004
o alta chestie, in timp ce am fost sunat de S6 Edge-ul configurat mai sus, am format pe telef. meu acel cod in timpul apelului dar nu-mi aparea deloc fereastra aia cu tipul codec-ului folosit, dar calitatea apelului a fost mai buna acum de cand apare acea iconita HD, fata de primul test facut cu o vreme in urma (in aceleasi conditii volte-volte) cand nu aparea HD

Attached Files


Edited by luxury54, 11 November 2017 - 08:41.


#4039
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
la un volte volte intodeauna trebuie sa apara HD, cine stie ce s-o fi intamplat cand nu a aparut. codul ala mi-a mers intodeauna. oricum e bine ca ai calitate buna :)

#4040
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007
Merge codul dar nu in timpul apelului. Asa cum s-a mai scris aici, formezi codul *#0011# apoi apesi home. Dupa ce apesi tasta home, poti raspunde/initia apeluri. In timpul apelului apei butonul menu de jos(cele 2 dreptunghiuri) si vei avea menul de service.

#4041
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postdanno_cj, on 10 noiembrie 2017 - 23:29, said:

Portocal daca nu se sesizeaza din oficiu Helperu` vorbeste pe PM. La relatii cu clientii iti pierzi vremea. Vei da de o fatuca suparata ca-i vorbesti de mixere de bucatarie. Ar trebui pus pe lista alba.
Eram convins ca merge. Ma bazam pe argumentele expuse de tine alaturi multitudinea de benzi suportate si lansarea oficiala in Spania. Putem presupune ca Mi Note 3 merge si el. Ar trebui sa mearga si Mi A1 fiind lansat oficial in Eu si pentru ca are benzile europene. Aici am si o retinere fiindca e fara MIUI.
Incepand cu Mi6 au actualizat setarile operatorilor din Europa la modelele noi. Pentru modele anterioare nu cred ca vom primi actualizari cu setarile corecte. Actualizari se dau dar, acestea vizeaza in principal retusuri ale interfetei MIUI, plus eliminarea/adaugarea de bug-uri.

I-am dat mesaj pe privat că sa se autosesizeze.

#4042
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Nu este nimic "some magic" 3, 7, 2000, , este fix ce am spus! Adica nah nu este secret de stat! Posted Image

Edited by porcusoru, 11 November 2017 - 09:44.


#4043
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Din pacate, asa cum banuiam, se pare ca vechile Xiaomi & Lenovo (?) au un bug cu IPv4 sau o fi ceva configuratie lipsa. Mi6 se comporta diferit, accepta conexiunea de ims cu IPv4. O sansa mica ar fi sa le fortam pe alea sa ceara IPv4, nu prea am gasit cum.

Attached Files



#4044
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View PostPORTOCAL, on 11 noiembrie 2017 - 09:31, said:

I-am dat mesaj pe privat că sa se autosesizeze.
Cred ca digi_helper o sa rezole! Eu stiu ca este ok. De fiecare data cand am avut probleme" cu serviciile digi m-a ajutat" foarte promt...

View PostSethNY, on 11 noiembrie 2017 - 09:40, said:

Din pacate, asa cum banuiam, se pare ca vechile Xiaomi & Lenovo (?) au un bug cu IPv4 sau o fi ceva configuratie lipsa. Mi6 se comporta diferit, accepta conexiunea de ims cu IPv4. O sansa mica ar fi sa le fortam pe alea sa ceara IPv4, nu prea am gasit cum.
La mine in sistem vazusem un fisier care bloca ipv6...
O sa il caut mai tarziu si iti spun exact...

Edited by porcusoru, 11 November 2017 - 09:44.


#4045
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da, o sa publice in monitorul oficial Mi Mix2 ... ptr ca un utilizator a facut doua apeluri VoLTE.

#4046
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Nu neaparata, dar ziceam ca idee! Digi_helper este ok, ce tine de el" de retea" etc si poat sa faca, face..
Cel putin in ceea ce ma priveste.....

View Postbogdan109, on 11 noiembrie 2017 - 09:27, said:

Merge codul dar nu in timpul apelului. Asa cum s-a mai scris aici, formezi codul *#0011# apoi apesi home. Dupa ce apesi tasta home, poti raspunde/initia apeluri. In timpul apelului apei butonul menu de jos(cele 2 dreptunghiuri) si vei avea menul de service.
Merge si asa: shorcutmaster//secred code explorer/a patra optiune 0011"serice mode ril"

#4047
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 30.03.2005
Intrebare de nepriceput: daca pun asta si rezolv cu sim-ul mai trebuie făcute si alte setări ca să meargă Volte pe Lenovo P2?

https://forum.xda-de...-t3685229/page2

La atâta m-as baga, dar daca mai trebuie si altceva, pas :(

In meniul actual al telefonului nu exista setări pt Volte.

Edited by KENSINGTON, 11 November 2017 - 10:01.


#4048
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
@SethNY mie la globalsettings.xml imi tot da dupa restart DEFAULT desi pun RDS_ro. Ai idee de ce?

#4049
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Va dau și eu o idee, nu se poate dezactiva de tot ipv6 pe acele telefoane care ziceați ca cer ipv4 si ipv6 pentru volte? Ca în felul asta telefonul va folosi doar ipv4. Nu știu dacă e posibil, nu ma pricep, dar asta mi-a trecut prin cap.

Edited by vince085, 11 November 2017 - 11:15.


#4050
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postporcusoru, on 11 noiembrie 2017 - 11:11, said:

@SethNY mie la globalsettings.xml imi tot da dupa restart DEFAULT desi pun RDS_ro. Ai idee de ce?
nu m-am atins de fisierul ala, lasa-l asa cum e ca e bine. nu scrie nicaieri RDS_ro ca nu e bine :)

View Postvince085, on 11 noiembrie 2017 - 11:15, said:

Va dau și eu o idee, nu se poate dezactiva de tot ipv6 pe acele telefoane care ziceați ca cer ipv4 si ipv6 pentru volte? Ca în felul asta telefonul va folosi doar ipv4. Nu știu dacă e posibil, nu ma pricep, dar asta mi-a trecut prin cap.
Nu-i ca-n filme ... trebuie sa facem petitie ca Digi sa treaca la IPv6, de ce se poate la internetul fix si nu se poate la VoLTE? Sau macar sa dea doua IPuri, unul 4 altul 6, sa fie toata lumea multumita ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate