Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cafeneaua RTV DX

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3749 replies to this topic

#433
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmarsel90, on 16 martie 2018 - 18:23, said:


Ba asta eu zic sa te opresti din jigniri ca iese nasol rau...


Nu mi se pare ca jignim pe nimeni...vorbim doar despre o vedeta ajunsa la maximul sau de implinire ,noi incercam s-o tinem inca in priza sa nu se plictiseasca !Nu mereu avem ocazia sa vorbim cu asemenea vedeta !
007/RO said:

Quote

" Sa-l facem pe mosneag "
Fara adversari ma cam plictisesc !


Edited by qazwsxqazwsx, 16 March 2018 - 19:48.


#434
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
E vorba de Implinire spirituala si profesionala nu bahica ca la ferarii din Ramnic !
Evident ca este greu de inteles pt. cei care vibreaza in straturile inferioare existentiale.

:)

Demo

Ora precisa din Budapesta in Bucuresti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R5kMIycY_54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 007/Ro, 16 March 2018 - 20:36.


#435
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017
Ok baieti am inteles cum se pune problema aici.Voi credeti ca tin cu Zvartoshu.In primul rand care e ala de gradinita :
- Ala care isi testeaza creativitatea sau ala care isi cumpara antena gata facuta ?
-Ala care ofera sprijin sau ala care raspunde cu "Esti un prost"
-Ala care isi spune parerea sau ala care raspunde cu nesimtire
-Ala care este modest sau ala care are "aere multe in el" ?

Astept un raspuns la asta pls
Si daca nu am dreptate puteti spune k nu sunt nici RTVDXRO care jigneste in timp ce doarme sau @marsel90 care te face sa te retragi din DX
Bravo baieti !!! Tot eu dau doavada de om obraznic...CONGRATULATIONS !!!
Hai acuma eliminati-ma de pe forum ca eu am toata viata inainte Posted Image .Chiar zilele astea m-am apucat de ore de conducere si indiferent cine ma tot jigneste eu tot voi continua sa fac DX.Si care zice ca antena aia de mai sus e proasta , eu garantez ca bate orice tip de casca de telefon.Oricum nu ma intereseaza fac ce vreau cu receptiile mele,right ?

Edited by dxfmpanciu, 16 March 2018 - 21:31.


#436
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Dxpanciu... Nu te elimina nimeni. Te vrea lumea sa ne zici info de la tine din zona.

#437
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017

View Postmarsel90, on 16 martie 2018 - 18:23, said:

Aici se receptioneaza zilnic, cu fadingul de rigoare Slovacia

[ https://s9.postimg.org/awfhi1qrj/20180316-181312-96600-5201.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De cand pana cand fading se intalneste in FM , eu stiu k in AM se gaseste.Si apropo , pentru cei care cred k  Zvartoshu e un analfabet
Stiu ca multi dintre voi il jigniti din invidie.Dar el a facut in felul urmator :
- A avut rabdare sa-mi explice tot legat de DX
- M-a ajutat la unele receptii necunoscute si eu la fel
- Daca a fost la perlez m-a corectat fara sa faca misto de mine sau sa-si bata joc de mine
Si chiar imi doresc ca vara asta daca voi lua permisul sa ma duc si eu la Zvartoshu acasa sa-l cunosc mai bine si desigur sa iesim k baieti la un suc sau o bere etc.
Deci nu va mai luati dupa @marsel90 k Zvartoshu e un analfabet k e total gresit

View PostZvartoshu, on 16 martie 2018 - 21:35, said:

Dxpanciu... Nu te elimina nimeni. Te vrea lumea sa ne zici info de la tine din zona.
Dar eu sunt precaut ca nu se stie de la astia ce poate sa-mi faca Posted Image

Edited by dxfmpanciu, 16 March 2018 - 21:40.


#438
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Creativitate nu inseamna 5 cm de aluminiu pe o bucata de lemn. Daca vrei creativitate, si sa contribui cu ceva, pune mana pe carte, invata, baga la cap, pune-ti mintea la contributie si fa antene mai bune decat ce au facut altii.

Tot se bate apropouri la receptia din Budapesta in Bucuresti. Mie unul mi se pare normal sa fie postata zilnic, atata timp cat altii nu receptioneaza. Si e chiar o performanta, +600km. Plus investita in aparate, antene. Asta n-o mai ia nimeni in calcul.


Nu sunt avocatul nimanui, apreciez receptiile tuturor. Dar e nevoie totusi de un minim de cunostinte, si aparatura. Pai daca pe tropo iei pe telefon un post de la 200km, sa zicem, mai slab, gandeste-te ca pe o antena externa, si un tuner mid-range, te duci peste 200km. Aici e ideea. Vorbim despre tropo, nu despre sporadic, unde acolo nu are persoana ce receptioneaza, nicio contributie. Sporadicul vine pe orice petarda, chiar si pe telefon. Sunt propagari total diferite.

Iar ce au unii cu altii, e treaba lor. Ei isi cunosc mai bine problemele, nu e cazul sa ne bagam intre ele. Inca esti mic, poti sa inveti multe, si sa le aplici. Dar cu incapatanarea, nu faci nimic.

#439
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017

View Postmarsel90, on 16 martie 2018 - 18:23, said:

Ba pretenas care esti tu portavocea lui curca plouata sinistra, caruia ii place zilnic vodkareni, te tine mai cordel s-o dam asa fata in fata, nu in spatele monitorului la tastatura, sa-ti arat cat esti tu de obraznic Posted Image
Ba asta eu zic sa te opresti din jigniri ca iese nasol rau...

Tu nu intelegi . Sa stii k indiferent de persoana , atunci cand jignesc tu stii cat de mult regret ?? Crezi k vorbesc tampenii dar asa este pentru ca asa simt...Dar acuma nici nu-mi place cand sunt facut ca la usa cortului.Asta e din instinct ,nu ?

#440
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Da ma bine, se pare ca nu te-a invatat de dx nimic, daca nu stii de fading... Posted Image

Edited by marsel90, 16 March 2018 - 21:55.


#441
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017

View Postflobuc, on 16 martie 2018 - 21:53, said:

Iar ce au unii cu altii, e treaba lor. Ei isi cunosc mai bine problemele, nu e cazul sa ne bagam intre ele. Inca esti mic, poti sa inveti multe, si sa le aplici. Dar cu incapatanarea, nu faci nimic.
Ai zis bine aici dar atata timp cat nu am ajuns la stadiul de sa cumpar ce vreau,atunci folosesc ce pot , nu ? Ca voi deja aveti loc de munca , eu mai am inca un an de scoala si o facultate.Deci...fac DX cu ce pot

#442
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Bine Dragose, pune aici ce intrebari vrei si ce te macina in privinta receptiilor, eu incerc sa te ajut, dar promite si tu ceva... vei respecta ceilalti dx-eri, ca vei citi materiale si carti despre antene si propagarea undelor electromgnetice Posted Image se va vedea imediat daca citesti sau nu, atunci se schimba iar treaba Posted Image

Iti dau acces si la serverul de sdr, cum mai rugat pe youtube, daca esti om serios. Dar esti serios ? Stii sa folosesti software-urile pentru sdr ?

Edited by marsel90, 16 March 2018 - 22:12.


#443
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Ma intreaba un pasionat in PM care nu vrea sa posteze public intrebarea ( ca sa nu fie atacat de cel mai mare pacient & acolitii ), daca mentorul podgoreanului are " Onyo 4670 " ?!
Probabil ca NU, intr-adevar !
E un " onyo 4650 " asa cum rezulta chiar din tzitatul masluitorului narod de receptii :

View PostZvartoshu, on 15 martie 2018 - 23:21, said:

...
Marfa. Radio.onyo 4670/ 2x150/1x180/1x80. Amplif lna 15db cu 2xbf998.

Cei cu expertiza in materie de Onkyo stiu de ce !

Q.E.D.

P.S.
Precum mentorul asa si ucenicul care daca ar face colosalul efort 'telectual de a deschide macar DEX-ul ar gasi si forma regionala
[Var.: (reg.) năród, -oádă adj., s. m.
substantiv masculin și f.]

Copile, fie nerod, narod sau naroada, depinde cum doresti, juvenilitatea ta nu e si scuza pt. naivitate si supreficialitate in studiu si gandire !
Invata sa cantaresti intai oamenii si cum iti alegi prietenii !
Despre  respect uitat-te intai in oglinda si cugeta nitel la modul cum te adresezi tu intai celor care au copii, unii chiar mai mari decat tine, cu studii deja terminate, inclusiv superioare si postuniversitare si nu mai pune botul la toate marlaniile si bazaconiile scornite de niste pierde vara dezaxati, fara carte si capatai  !
Apropo de tembelismele cu "Visnescu "
Daca  vrei sa discutam despre istorie inclusiv cea a lumii si a religiilor, de la creatie, facere si pana in prezent s-ar putea sa ramai cu gura cascata si sa nu mai dormi noaptea !

Trust me !

Edited by 007/Ro, 16 March 2018 - 23:14.


#444
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Austria Viena 723 km, destul de greu din cauza ungurilor, amestec cu Danko Radio

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/idTnfP30GJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 16 March 2018 - 23:19.


#445
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017

View Postmarsel90, on 16 martie 2018 - 22:02, said:

Bine Dragose, pune aici ce intrebari vrei si ce te macina in privinta receptiilor, eu incerc sa te ajut, dar promite si tu ceva... vei respecta ceilalti dx-eri, ca vei citi materiale si carti despre antene si propagarea undelor electromgnetice Posted Image se va vedea imediat daca citesti sau nu, atunci se schimba iar treaba Posted Image

Iti dau acces si la serverul de sdr, cum mai rugat pe youtube, daca esti om serios. Dar esti serios ? Stii sa folosesti software-urile pentru sdr ?
Da stiu sa-l folosesc , dar imi trebuie IP-ul tau de SDR.Gata am deschis programul.Astept sa-mi dai IP-ul,sau daca nu poti face acuma,imi faci altadata ?

Edited by dxfmpanciu, 16 March 2018 - 23:34.


#446
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Esti pe windows sau de pe android ?

Iti recomand sdrsharp pe windows, pentru a putea folosi corect reglajul de amplificare pe intrare si a putea auzii si posturile de la bulgari sau sarbi. Iti trimit in pm, in cateva minute, sa pun utilajele la treaba.

#447
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Vezi pm, ai ip si portul pe care sa te conctezi. Astept un raspuns.

#448
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Dupa receptia cu Austria Viena, mereu ramane sus Slovacia si chiar ciupe si rds, acum Radio Regina Kosice

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y-C_4erP744?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva mai departe avem Sro 1 Banská Bystrica

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uoo_yRzJb-k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#449
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Perfect de acord însă nu poți să zici că un baston e o antena cat un dipol deschis. Nu poți să zici că ce prinzi cu dipolul într-un tuner cum îl ai tu face ce faci cu bastonul telefonu și firul de căști de 1.2m
Dreaq le-am testat pe toate. La telefon singu mai înțepat gen portabila veche din anii 2000 magnum ăla tcm e vfd790. Ceva mai slăbit o Tzara la sensibilitate e a4you.
Am băgat antena corecta la portabila dab am băgat la dedicată fm și am și ambele râgaie că sonyu lu rvic. Deci.... Nu iese mai nimic concret.
Deci toate încercările cu masa și semnal se leagă de tunar hahaha pe coaxial și mufa de antena. Artificiile nu reușesc nici 30 la sută sa ofere ce trebuie.
Un tuner și un dipol in o zona plana prinde și de la 100km lejer semnale de 1kw orizontal și 120 km vertical unde mai pui că încep semnalele orizontale de la 200km ar 30kw minim sa varieze in fiecare zi ceea ce pe sarma căștilor și bastoanele cu jack de 3.5mm nu au așa ceva.
M-am saturat de așa ceva.
Na am luat portabila care are sensibilitate extra. Peste un magnum de 3 ori. Adică magnum. Are Cozia 102.5 slab și eu cu portabila noua am cu rds. Unde mai pui că am prins variație de Oltenia prazilia pe bastonul telescopic.
Eu am stat crede-mă aproape 1 an jumătate pe dx forum și așa mai departe în 2006 cu 2 portabile elta și magnum. Filtre de 150 ambele și magnum era singura portabila cu coaxial și telescopică când la Tzara am prins cele 2 semnale într-o parte Oltenia și într-o parte rra.
Tot acolo într-o parte Kiss și întro parte Trinitas.
Pai cu bastonul nu auzeam decât Kiss și ăla slab. Cu telescopică pusa apărea Trinitas avea și constant și variații. Pai am rupt în vara respectiva în 2007 am scos constanta la 30km de București arond 100.1 și 102.7. prima oara pe 102.7 am crezut că vine pe arac unde aveam telescopică un cultural.
Eh când am trecut în 2008 la blaupunkt ai aceeași telescopică dipol deja la Tzara aveam ,ilnic 92.5/100.4 sârbi aveam 88.8/92.9/98.9 srr.
Pai când am dat la câteva ore de turci am rămas omleta. Prima mea ocazie de scattere pe dx. Mă uitam cum vorbea turceste 88.2 și cântă simfonie. Sau 89.8 muzica turceasca sau 90.5 știri turcești sau speech pe 93.1. și ce aveam o telescopică ci 2 elemente o țeavă de plastic de lumina de 1.7m și 8m coaxial. Un arac de vreo 6m și răbdare. Baterii cat cuprinde de la 777 la toshiba la vârsta și aparat de măsură în geantă.
Deci e simplu.. nu cere nimeni bani nu cere nimic ieșit din. Tipar. Popular taica.

#450
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Post007/Ro, on 16 martie 2018 - 20:34, said:

E vorba de Implinire spirituala si profesionala

Domnul BOSS ,inteleg ce zici matale dar sa umbli cu ghilotina pe trei forumuri DX in anul 2018 e prea de tot ...o sa ramai in istoria DX-ului ca un tortionar !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate