Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cafeneaua RTV DX

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3746 replies to this topic

#397
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
La Adaptorul de impedanța pus pe amplif se poate mătrăși nițel punând un condensator serie cu semnalul având 1n. Semnalele cresc. Acu spre exemplu am tuned la 91.1 hotarele sau 99.7 ruse.

#398
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Muzica ,nu zgomot !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TyHvyGVs42U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by qazwsxqazwsx, 21 January 2018 - 13:48.


#399
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
După atâta timp revin. 91.1 tune și acusi la fel și 99.7 ruse. Deci e ok.

#400
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sa traiesti domn Costel of the Vrancea dvb-t. Ia zi ce ai prins aseară și azi dimineață.
La mine a fost instabil totul însă am cules ceva.

#401
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostZvartoshu, on 27 ianuarie 2018 - 08:39, said:

Ia zi ce ai prins aseară și azi dimineață.

Pe timp de iarna nu prea stau pe linga antena ...
Am urmarit timp de cateva minute in mai multe zile digitalul din Cahul dupa marirea puterii de emisie din decembrie dar inca nu sint sigur daca am  receptie permanenta ,mai il tin sub observare !

#402
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
De la antene pana la Cahul cati km sunt Costele ?

#403
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmarsel90, on 27 ianuarie 2018 - 12:25, said:

De la antene pana la Cahul cati km sunt Costele ?
120,6 km ...

#404
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
O propagare ,,de tot rasul ''...ce citesc zilele astea pe un forum :,,DVB-T(2) Kiev in Bucuresti -Din aceeasi zi cu propagare rarisima dinspre NNE

Publika TV C-52 analog din Glodeni in Bucuresti ... doar 393 Km ''
Adica intra Kiev digital si o statie analog de langa Iasi cu putere foarte mica dar digitalul din Iasi nici macar nu da semne ca ar exista ...

Edited by qazwsxqazwsx, 08 February 2018 - 13:15.


#405
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Test de receptie in acelasi timp intre Sony XDR-F1HD si celebrul Kenwood KT 6040 Posted Image se pare ca sta mai bine Sony Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Jed8n4mDlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gh1P7HT_WXk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#406
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
O lezginka face bine la suflet.
Din partea mea, din playlist de la mine, Elina Dagaeva, din Republica Cecenia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kp335s-1w2A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Enjoy!

Edited by Energy, 09 March 2018 - 15:40.


#407
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostEnergy, on 09 martie 2018 - 15:39, said:

O lezginka face bine la suflet.

Asa este ...
Si mai ai o expresie de suflet care mi-a ramas intiparita in minte si ma amuza mereu :

View PostEnergy, on 03 septembrie 2017 - 21:52, said:




Pana una alta stai jos, moshule c-o dai de gard rau.


#408
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Pai nu? E sambata, dragilor, deci zic ca niste muzica de petrecere, din Caucaz, nu strica. Melodia care-i place si lui Zvartoshu. Canta artista poporului din Republica Cecenia Tamara Adamova.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lDW38DCHVo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dau asa, cu tot cu playlistul, e playlistul pe care il aveam pe (raposatul) telefon de tot dadeam pe feisbuk din el asta iarna.
Si salutari tuturor, de la mine cel barbos, din Pantelimon (atat zic, Pantelimonul e mare, nu ma pot gasi serviciile Posted Image )

Edited by Energy, 10 March 2018 - 16:48.


#409
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

View Postqazwsxqazwsx, on 09 martie 2018 - 18:34, said:

Asa este ...
Si mai ai o expresie de suflet care mi-a ramas intiparita in minte si ma amuza mereu :
Eh, atunci nenea cu pricina chiar sarise calul cum nu trebuie, in stilul lui caracteristic uneori. Cand se vede incoltit si incep ceilalti sa-i spuna adevarul in fata despre unele chestii mai "dubioase" (ca sa nu le zic "masluite", n-am crezut pana la un punct ca sta sa masluiasca receptii, desi stiu bine ca are cu ce, ca doar nu e un capat de lume sa faca treaba asta, are acces, poate mai mult ca noi ceilalti, la aparatura cu care poate realiza cam orice trucaj) incepe sa jigneasca, incercand prin metode "ingineresti" sa-si elimine, sau macar sa-si compromita, concurentii. Mai ales mi se pare urat sa se lege de problemele de sanatate ale celorlalti. D-aia l-am luat atunci asa direct...
Eu o recunosc, nu imi e rusine sa recunosc, am probleme cu ochii (da, sunt "ochelarist"), am gradul 2 de handicap pe chestia asta, dar in rest sunt, multumesc lui Dumnezeu, sanatos, am terminat un liceu normal (de chimie), am luat bacul cu nota buna, am facut si 3 ani de facultate (tot de chimie, am avut-o printre profesori si pe doamna Andronescu, deci o cunosc si stiu ca-i o doamna deosebita, desi PSD-istta de cand se stie), m-am lasat de facultate cand a murit maica-mea (in 1998). Da, m-a pasionat, mi-a placut chimia, e ceva rau in asta? Poate in mintea lui "moshneagul" Nea Polaris, poate e rau sa-ti placa chimia. Da, stiu ce-i ala trinitrotoluen, daca-l chiar macina intrebarea asta... stiu cum se prepara si stiu bine si ca el singur nu poate face mai mult de o foarte smechera fumigena, daca nu e imbibat cu nitroglicerina. Dupa 20 de ani mai stiu. Dar acum, cu Internetul, cu wikipedia, gaseste oricine vrea si are nevoie, documentatii despre orice, nu mai e nevoie sa caute in tratatele (foarte bune de altfel) lui Nenitescu.
Ah, si apropo, nu stau la mila nimanui, la fel daca-l macina pe posesorul de Polaris aceasta intrebare si are insomnii din cauza asta. Am unde sa stau. Nu dau deocamdata amanunte just for my (and my equipments) security. Am zis, sunt undeva in Pantelimon, dar Pantelimonul e mare... sa ma caute daca au cum, antene nu se vad fiindca deocamdata n-am iar cand vor fi aduse antenele o sa am grija sa le strang cand nu le folosesc. Just 4 security reasons.

O mica poveste pe care n-as fi vrut s-o spun: alaltaieri am fost prin Capitala, la plimbare cu pretenul Zvartoshu, printre altele si la celebra firma Dipol. Fratilor, cu tot respectul pt aceasta firma, la capitolul UIF nu mi-a placut ce am vazut. In afara de Televes-ul ala cu elementi pe 3 randuri (care totusi nu stiu cat de bun o fi) in rest slaba miscare. Aveau o "chestie" mai lunga, cu multi elementi, dar care mi s-a parut fragila si cu atenuare in spate fix cucu. Bah, nu se mai fac antene cum era Telekanakul... aia antena.
Totusi, ca am scapat de bruiajul Bucurestiului si localele nu ma deranjeaza, m-ar bate gandul sa aduc aici ATX-ul pe care-l am la un prieten in pod si sa-i leg amplif de turceasca (daca mai reusesc sa fac rost de asa ceva) sa vedem ce maraie pe trigital p-aici. Au dat drumul turcii la digital? Nu? Bine, ii astept, atunci, nu ma grabesc. Sau cred ca mai repede ma apuc sa ma joc pe FM, ca si asa am nevoie sa ascult si eu posturile de radio de pe banda, poate trag si ceva DX. Un dipol deschis sau ceva nu-i greu de facut (sau de cumparat, ca0i mai simplu)... Ce radio imi iau? Nu stiu deocamdata. Oricum NU tuner. Ca n-am rabdare si chef sa ma chinui cu mufe si fire...

Edited by Energy, 10 March 2018 - 18:25.


#410
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostEnergy, on 10 martie 2018 - 18:21, said:


Cand se vede incoltit si incep ceilalti sa-i spuna adevarul in fata despre unele chestii mai "dubioase" (ca sa nu le zic "masluite", n-am crezut pana la un punct ca sta sa masluiasca receptii, desi stiu bine ca are cu ce, ca doar nu e un capat de lume sa faca treaba asta, are acces, poate mai mult ca noi ceilalti, la aparatura cu care poate realiza cam orice trucaj) incepe sa jigneasca, incercand prin metode "ingineresti" sa-si elimine, sau macar sa-si compromita, concurentii.  



Bine  punctat ...receptia cu digitalul din Kiev e cea mai tare !In ziua aceea au fost oprite toate emitatoarele in afara de Vacareni (acesta nu era pe azimut de Kiev ).

#411
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Ah, stiu ca si pe vremea analogului cam o data pe an se opreau emitatoarele TVR, cel putin alea din Bucuresti cu tot cu digitalul se opreau cate-o dimineata intreaga. Si daca se nimerea sa fie si propagare era de lux, ca nu mai aveam bruiaje pe nicaieri (in Drumul Taberei, pe unele directii, aveam bruiaj pe anumite canale de la TVR si nu prea mergeau anumite chestii sa le scot). Asa am scos intr-un an niste BTV-uri la care, normal, aveam doar sunet, am scos intr-un an Pink-ul de la Deli Jovan, in alt an parca am avut ceva turcesti mai greu de scos in prezenta TVR-urilor (nu ca n-as fi vazut Istanbul facind praf TVR-urile locale, dar asta-i alta poveste, n-o sa uit propagarea din 10 Iunie 2012 cand localele bucurestene cam toate "vorbeau turceste"). Si p-atunci n-aveam parabolica. Vezi... daca stiam ca-asa pune nenea problema, cu antena de satelit ca sursa de semnal video si cu un modulator puteam sa-i prezint lui Nea Polaris cele mai exotice chestii receptionabile, cand voia el. Si Iran daca avea chef. Sau Liban. Sau greci, ca pe vremea lui 2013-2014 mergeau grecii in sharing de pe satelit de n-aveam treaba...Dar am preferat sa fac treaba serioasa. Si el tot critica... Eu nu m-am luat de Ordu ala receptionat de el, fiindca stiu ca SE POATE prinde, am auzit chiar eu, anul trecut in vara intr-o seara cand eram la Zvartosh, TRT-urile din Ordu (am intrat fuga pe fmlist sa-i zic sa caute si celelalte frecvente, ca deschiderea de propagare clar nu tinea mult...), dar lui mereu ii place sa se lege de Antalya ca de ce am prins-o eu si nu el. Pai simplu, ca el era plecat la scarbici sau la piatza, sau, in fine, la treburi. Nu stam numai dupa propagare. S-a intamplat sa fiu eu, cu ore suplimentare la activ (nedormit dimineata aia) treaba s-a intamplat, culmea, pe la pranz. Din senin, asa, degeaba...
Ce, pe digital nu se pot face manevre? Haha... Cu aparatura necesara faci orice. Si dupa aia cu putina editare video... iese cum trebuie. Dar ochiul meu, stangul (ca ala-i mai bun) imediat vede cand purecii nu-s aia care trebuie, sau mixul nu seamana cu ce trebuia sa fie (chestie de frecvente, 8M, 8P, mai stie domnu' inginer?)... Degeaba zice el ca eu m-am lasat cand s-a trecut la digital ca nu mai puteam sa fac nimic. Hoho, daca voia trucaje, pe digital e cel mai usor, nu mai ai nevoie sa scazi semnalul din modulator sa faca "pureci", nu mai ai nevoie sa aduci inca "ceva" (ce? de unde il iei?) pe frecventa sa faca mix. Ehehehehe...
Ce, la digital nu se poate face conversie, din canalul x in canalul y? De exemplu din canalul 27 in 33? Un inginer, mai ales cu electronica la baza, face imediat un montajel cu care... pampam, a convertit ce canal vrea unde vrea. O sa ziceti "de unde semnal DVB-T(2)? Eh, aici aparatura exista. I-a cerut cineva sa analizeze ts-urile capturate direct din receptor sa vada daca au amprenta care trebuie? Nu. Deci... putem sa-l credem, a prins Kiev-ul. Si? Prindem si noi Vladikavkaz-ul de la rusi si suntem mai tari, nu? Sau gruzinii. Hehe.

Edited by Energy, 10 March 2018 - 20:30.


#412
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
In ziua aceea cu receptia de la Kiev ...culmea e ,dupa cum apare pe inregistrare  ,au fost oprite emitatoarele doar la el ...si chiar din trei state -Romania,R.Moldova si Ucraina ...a mers doar Vacareni si cu spatele bulgarii ...

#413
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Delir maxim Posted Image

Cea mai buna muzica in seara asta a fost la Radio Darik Bulgaria, o selectie din anii '80 si '90 superba Posted Image

Edited by marsel90, 10 March 2018 - 22:00.


#414
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

View Postmarsel90, on 10 martie 2018 - 21:57, said:

Delir maxim Posted Image Cea mai buna muzica in seara asta a fost la Radio Darik Bulgaria, o selectie din anii '80 si '90 superba Posted Image
Darik e un radio foarte fain. Stiu ca-l tot ascultam de acum vreo 10-11 ani, facusem la vremea aia antena special reglata incat sa intre Darik de la Ruse perfect, fara fasait pe stereo. Eram in Drumul Taberei (sudvestul Bucurwestiului, zona unde Oltenia Craiova si sarbii intra mai mereu vara) la etajul 9 din 10. De ce nu puneam eu antenili pe bloc... sa mor daca stiu.
Tot de la bulgari mie imi place si Veronika, parca e un pic mai putin manelizat decat Veselina care... bleah.
Si Focus e fain de multe ori. Bulgarii au radiouri faine. Si nu calca modulatia in halul in care o fac ai nostri. Parca se aud mai frumos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate