Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

DSLR pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 tacho, on 26 iunie 2017 - 19:07, said:

..Eu am luat D7100 pentru a invata si m-am plictisit repede de el. ..
Mai sa fie...

#20
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Apropo...Chiar vreau sa vand trusa dslr la un pret foarte bun.
D7100(48k), 18-70, 35-1.8, 80-300. Grip, carduri, filtre etc bonus. 3500 tot.

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Vinde pe olx. Aici nu e piata.

#22
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

 tacho, on 26 iunie 2017 - 19:07, said:

De acord cu Stefan. Eu am luat D7100 pentru a invata si m-am plictisit repede de el. Cand am pus mana pe Olympus nu l-am m-ai lasat jos.

 tacho, on 26 iunie 2017 - 19:12, said:

D7100(48k)
da te-ai plictist, nu gluma...

#23
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Hold on... Nu l-am luat nou. Pentru a invata nu merita sa dai atatia bani. Deziluzia e foarte mare.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Dece ai fi foarte deziluzionat de D7100?

Edited by crokodilu, 26 June 2017 - 20:02.


#25
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Comparativ cu Olympus sunt. Nu spun ca nu e un Dslr bun dar pe mine nu ma coafeaza.
Momentan detin ambele sisteme dar folosesc mai mult ML la fotografia pe care o fac eu.

Edited by tacho, 26 June 2017 - 20:27.


#26
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
la preturile enuntate ma inainte, gasesti si un body pe care sa-l folosesti mult imp si care e net superior: Nikon D300/300s, aparate care iti permit ca pe viitor sa folosesti obiective mai vechi dar de calitate, dar care nu au motor de autofocus!

#27
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
7100 e net superior lui d300 si are de asemenea motor de focalizare intern...

#28
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 bogdanalexandru23, on 26 iunie 2017 - 18:15, said:

Nu este riscant sa dai 3000 de lei sau ma mult pe ceva SH?

In banii mei m-as incadra la asta:
https://www.emag.ro/...y/pd/DQF327BBM/

Plus, din ce m-am informat, cel mai ok obiectiv pentru inceput este asa ceva:
https://www.emag.ro/...a/pd/EP6J3BBBM/

Gresesc? Nu ma pricep la obiective.


Nu este riscant, mai ales daca ai si posibilitatea sa il testezi. Ideea e ca 5D este cam spre gama pro, in timp ce D3400 este doar un entry level. Diferenta dintre FF si crop in ceea ce priveste senzorul este imensa. Detalii gasesti pe net. Merita toti banii si iti ofera si posibilitatea sa avansezi cu el. La fel de usor poti incepe si sa scoti banuti din fotografie dupa ceva studii, marele plus in cazul 5D-ului fiind faptul ca nu o sa fii limitat de camera.

18-105 ala este un all-arounder, adica la capitolul sharp si viteza de focalizare nu o sa se compare cu un 18-55 (la 18mm) sau un 70-300 sau 55-200 (la  105mm).

Ce ai ales tu ar fi recomandat pentru un incepator cu buget redus care nu are de gand sa intre in rand cu fotografii care fac asta pentru bani.

Edited by Tort, 27 June 2017 - 03:46.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un 3300 cu un sigma 18-200. Obiectivele Nikkor sunt mult prea scumpe si nu merita decat pentru fotografia de produs.

Dezavantajele majore ale DSLR-urilor sunt greutatea. E o "placere" sa cari un DSLR pe creste montane...

Eu am un D3100 cu un sigma 18-200 si un DSC-HX400 pentru filmari. Combinatia e buna dar mult prea grea si incomoda. Acum 3 saptamani DSC-ul a incasat o bucata de stanca in Cheile Galbenei si s-a desfacut de pe umar. A picat 50m din piatra in piatra.... Culmea e ca inca merge.

Ca idee un mirorless din gama A6000 e mult mai indicat...sau un G7. Acopera cu succes partea de poze dar si de filmare.

Uite cateva poze de amator... Pozele din pestera sunt facute intr-o bezna aproape totala. Un blitz extern de 4 mil doar in plus. Pestera Ghetarul Vartop...

LE: ref la obiective...mai bine un 35 fix pentru seara  si un all-around gen 18-200, 16-300... De cele mai multe ori subiectul e departe pana mai schimbi tu obiectivele...

Attached Files


Edited by bumpocbum, 27 June 2017 - 08:08.


#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 Tort, on 27 iunie 2017 - 03:45, said:

Nu este riscant, mai ales daca ai si posibilitatea sa il testezi. Ideea e ca 5D este cam spre gama pro, in timp ce D3400 este doar un entry level. Diferenta dintre FF si crop in ceea ce priveste senzorul este imensa.

5D (probabil ca varianta II) e aparut in 2009. D3400 e aparut in 2016. Senzorul din 5D e ok, doar ca am tras cu 5DII cand a aparut si am tras si cu aparate ce au senzorul de 24mpx folosit in D3400 si nu imi pare mare diferenta intre ele ;). 7 ani de tehnologie conteaza. Cu alte cuvinte, desi e un aparat foarte bun, 5DII e cam depasit tehnologic. In acelasi timp insa, cum am spus in postul initial, D3400 si similare nu sunt cele mai grozave camere de pe piata.

Nota: referitor la Nikon D300(s), desi are niste puncte interesante (AF-ul, buffer, cadenta) comparat cu aparate moderne, are un senzor mult prea depasit pentru a fi recomandabil (am folosit camere cu senzori mai mici care au performante mai bune).

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 bumpocbum, on 27 iunie 2017 - 07:53, said:

Pozele din pestera sunt facute intr-o bezna aproape totala. ..
Care bezna ca vad ca e lumina! Ai voie cu blitz in pestera?

Edited by crokodilu, 27 June 2017 - 11:11.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da. De fapt aveam si o frontala.  Intrarea in pestera se face doar cu ghid si taxa de 10 lei. Pestera este neamenajata. Din pacate blit-ul meu merge doar pe manual ca pe iTTL o da rau in bara. Un Nissin amarat cu o lampa de asistenta si mai prapadita. Totusi pozele au iesit destul de binisor in conditiile in care trebuia sa mai ma tin si dupa ghid.....
De fapt pestera arata cam asa...in conditiile in care pe camera de filmare am redus FPS-ul la 3 cadre/s....DSC-HX400 nu are infrarosu.

Attached Files


Edited by bumpocbum, 27 June 2017 - 13:34.


#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 bumpocbum, on 27 iunie 2017 - 07:53, said:

Un 3300 cu un sigma 18-200. Obiectivele Nikkor sunt mult prea scumpe si nu merita decat pentru fotografia de produs.

 bumpocbum, on 27 iunie 2017 - 13:32, said:

Din pacate blit-ul meu merge doar pe manual ca pe iTTL o da rau in bara. Un Nissin amarat cu o lampa de asistenta si mai prapadita..
Cu asa petarde normal ca-ti ies poze aiurea.
Eu am obiectiv Nikon si blitz Nikon si iese perfect pe TTL.
Nu mai da sfat de petarde ca Sigma si Nissin.

Cumpara totul de la Nikon sau Canon daca vrei calitate.

Edited by Kroghy, 27 June 2017 - 13:53.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Obiectivul a fost premiat la TIPA daca ai auzit de asa ceva. Calitate de la Nikon...se vede ca nu ai habar ce produce Nikonul...

Cumpara tu plasticele de la Nikkor (la preturi de preturi) ca eu sunt multumit cu ce am. Oricum mai studiaza si site-uri de tipul dxomark...poate treci de faza ca tot ce ai primit este si de calitate....

In fine e inutil sa intrii in dispute cu oameni care se pricep la "toate"...

Apropo ultima poza e din captura de pe film....

De fapt doream sa subliniez ca poti sa faci poze decente si cu aparatura mai putin performanta. Cu ceva stiinta si rabdare.

Edited by bumpocbum, 27 June 2017 - 14:12.


#35
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Kroghy, on 27 iunie 2017 - 13:52, said:

Cumpara totul de la Nikon sau Canon daca vrei calitate.
Pai nu sunt "made in germany" ... :)
Nikon face obiective competente, sigma/tamron pot fi excelente sau execrabile, functie de model.
La fel cum si Samyang si Yongnuo pot face chestii bune. Pentru pestera aia mergea excelent un blitz bun si un fisheye.

#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Premiile TIPA se dau in asa fel incat sa ia fiecare cate unul :). Au valoare 0.

DXOMark e o semi-prostie in sensul ca rezultatele lor nu se pupa mereu cu realitatea. Buna pentru discutii inutile pe forum-uri dar nu asa buna pentru alegerea de echipamente.

In acelasi timp, eu am trecut de la blituri Nikon la blituri Nissin si nu am avut nici o problema (inclusiv cateva evenimente platite pe care le-am tras). Si in general, gasesc echipamente de calitate si de la producatori 3rd party (Sigma, Tamron, Samyang, Nissin). Doar ca obiectivele gen 18-300 nu intra la categoria asta datorita compromisurilor care sunt necesare pentru a le face.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate