Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DSLR pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
bogdanalexandru23

bogdanalexandru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.08.2014
Salut,

Am mai fost tentat de achizitia unui DSLR in trecut, dar am renuntat. Pana acum am facut doar poze cu telefonul, dar vreau sa invat cat mai multe despre fotografie, DSLR-uri.

Ma gandesc in viitor, adica in 2-3 ani de invatat, sa investesc mai mult si sa incep sa fac bani din pasiunea asta.

Momentan vreau sa invat cat de mult se poate, sa fac poze in orice conditii (portrete, peisaje etc).

Ce imi recomandati sa cumpar pentru a invata? Un DSLR bunicel, eventual ceva obiective. M-am mai informat eu pe internet, dar cel mai bine este sa cer sfatul unor oameni care se pricep.

Ma gandesc sa investesc undeva la 3500 de lei, maxim 4000.

#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Sfatul meu: cumpara intai un DSLR second, vezi daca te descurci si daca ai timp de asa ceva si abia apoi sa te gandesti sa arunci cu 3000 - 4000 lei pe fereastra.

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Cel mai jaf de DSLR pentru un incepator, adica unul cat mai ieftin pe care sa inveti meserie si pe urma sa te gandesti la din alea scumpe.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vrei sa inveti fotografie nu trebuie neaparat DSLR, daca vrei sa inveti DSLR iti trebuie DSLR. Insa daca vrei sa ai si un business/pasiune arzatoare in domeniu, atunci un DSLR/mirorles ar fi varianta cea mai flexibila.
Poti incerca cu un body ieftin pt. inceput, oricare, insa as acorda mai multa atentie obiectivelor (calitatii lor). Deci un body ieftin + obiectiv de kit 18-55 (sau echiv) e bun pt. inceput. Second hand e ok ca iesi ieftin dar sa fii constient/pregatit sa ai probleme, poate o sa ai, poate nu, depinde de noroc.
Exista si abordarea ca decat un body ieftin mai bine cel mai scump si bun iti poti permite, iar obiectivele vin in timp. Ai grija ca bugetul s-ar putea sa sara rapid de la 1000E la cateva mii, o iectivele bune costa, adaugi niste filtre sau blituri, carduri, PC rapid, soft, geanta, backup, monitor, etc.
In bugetul tau aproape orice marca are oferte, insa trebuie sa te decizi pe ce drum o iei.

Edited by crokodilu, 26 June 2017 - 17:31.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
mai era un topic cu cineva, incepator declarat care zicea ca vrea sa-si ia un dslr. sugestia mea este aceeas. ia-ti un bridge .. invata sa lucrezi cu el, si cind nu te mai satisface treci la dslr. pina atunci (2-3 ani) tehnica mai evolueaza si-i posibil ca dslr-urile sa "dispara" fiind inlocuite de faraoglinda-les .. ;)

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

 r_murphy, on 26 iunie 2017 - 17:28, said:

..ia-ti un bridge .. ..
Ca de ex.?

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Eu iti recomand urmatoarele

Nikon D3200 (SH cu maxim 15k cadre)+ 18-55mm + 35mm -  1500-1700 Ron
Nikon D3300 (SH cu maxim 15k cadre)+ 18-55mm + 35mm -  1700-2000 Ron
Nikon D5100 (SH cu maxim 15k cadre)+ 18-55mm + 35mm -  1600-1800 Ron
Nikon D5200 (SH cu maxim 15k cadre)+ 18-55mm + 35mm -  1800-2100 Ron

Daca chiar esti sigur ca vrei sa te apuci serios si sa cheltui toti banii cea mai buna alegere e Nikon D7100 + 16-85mm + 50mm

#8
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Daca vrei sa  poze bengoase nu iti trebuie un deselereu boss. Iti trebuie un curs de fotografie. Adica, sa inveti gen. Dupa aia te apuci sa faci poze la nunti.

Stiu ca suna SF ce iti zic, dar fotografia e o arta.

https://www.facebook...ursfotocraiova/

ca sa intelegi.

Edited by a3ds, 26 June 2017 - 17:47.


#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Nikon D5mii nou, cu obiectiv 18-105 sau 18-140 sau kid cu doua obiective.

Edited by Kroghy, 26 June 2017 - 18:03.


#10
bogdanalexandru23

bogdanalexandru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.08.2014
Bun, o sa ma orientez spre un body ieftin, pentru a invata.

Ma gandeam la asa ceva: https://www.emag.ro/.../pd/DQF327BBM/.

Si ce obiective as putea sa imi iau pentru acel body? Care sunt 2 obiective esentiale de exemplu, de baza, care o sa ma ajute cel mai mut?

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ia obiective si apoi un corp care sa le foloseasca.
Ai avea un Nikon D3300 cu 18-140 mm VR. Sau Canon 800D cu 18-135 mm IS USM.
Sa iei SH este extrem de periculos pentru ca nu stii la ce sa te uiti.
Intr-adevar o fractiune relativ mica din cei care cumpara aparate mai bunicele isi dau silinta sa devina chiar fotografi. Dar daca acei bani nu sunt un capat de tara nu vad de ce n-ai verifica personal in ce categorie te-ai incadra.

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
incepi cu http://www.f64.ro/ni...#details_second

#13
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
La banii aia te incadrezi sa iei un full frame SH cu obiectiv entry. Dar merita la maxim investitia.

Gen asta

#14
bogdanalexandru23

bogdanalexandru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.08.2014
Nu este riscant sa dai 3000 de lei sau ma mult pe ceva SH?

In banii mei m-as incadra la asta:
https://www.emag.ro/...y/pd/DQF327BBM/

Plus, din ce m-am informat, cel mai ok obiectiv pentru inceput este asa ceva:
https://www.emag.ro/...a/pd/EP6J3BBBM/

Gresesc? Nu ma pricep la obiective.

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Sfatul cu SH nu e rau. Inveti tehnica cu investitie minima si te prinzi ce iti mai trebuie.
Se si intampla ca eu vreau sa scap de body-ul meu vechi. Il imperechezi cu un 18-105 si ai un pachet bun de start, cu minim de investitie, pana in 1000 RON.
Daca te tenteaza ideea, dicutam pe PM.

#16
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
1) Fotografie se poate invata de unul singur. Trebuie insa sa ai rabdare, sa bagi studiu si sa stii sa filtrezi informatiile proaste de cele bune.

2) Fata de acu vreo 10 ani, DSLR-urile nu sunt singura metoda de a avea o camera de calitate. Ba chiar as zice ca sunt cea mai nepotrivita metoda. Sunt masinarii invechite si greoaie. Merita daca iti permiti unul de varf (~10000RON +) si obiectivele pentru ele pentru ele ... acelea fac lucruri pe care majoritatea aparatelor nu le fac.

3) Nu as recomanda un DSLR entry-level si mai ales SH nimanui ca prima camera. Sunt slabute, plicticoase si in general naspa de folosit. Pe bune. Daca as incepe din nou fotografia acum nu as lua nici picat cu ceara un D3300 sau un Canon 1200D. Sunt moartea pasiunii. Idem si pentru SH-uri high-end vechi (5D2, D700 Posted Image).

Acestea fiind spuse, recomandarile mele pentru camera de invatat fotografie la aproximativ 4000 RON (ordinea e oarecum aleatorie):
Panasonic LX-100 : De ce? Pentru ca o poti purta cu tine aproape mereu. Si cel mai important lucru e sa faci poze mult si des. Asa ca o camera mereu in buzunar e binevenita. De ce nu? Pentru ca vei avea nevoie de alta camera la un moment dat. Una careia sa ii poti schimba obiectivele. Si nu poti face foto de animale cu LX-100. Partea buna e ca indiferent ce se intampla, chiar daca te plictisesti de foto, ramai cu o camera de vacanta foarte buna.

Panasonic FZ-1000: De ce? Pentru ca poti face cam orice cu ea. Asa iti poti da seama ce gen de foto iti place si alegi mai bine pe viitor. De ce nu? Pentru ca nu e stralucita in lumina scazuta. Si pentru ca vei avea nevoie de alta camera la un moment dat. Una careia sa ii poti schimba obiectivele.

Panasonic G85: De ce? Pentru ca este cea mai bine conceputa si echipata camera in apropierea bugetului dat. Pentru ca este prietenoasa dar poti face lucruri foarte avansate cu ea. Pentru ca are o gama de obiective foarte buna la preturi umane. De ce nu? Ai ceva cu brandul (ca idee, Panasonic sunt cam micul mare secret al fotografiei... camere foarte bune si ieftine datorita brand-ului mai mic Posted Image).

Fujifilm XT-10: De ce? Pentru ca am folosit 2 saptamani camere din gama asta de la Fuji si, desi am echipamente mult mai serioase in geanta, cu Fuji-urile ranjeam ca un nebun fericit cand le foloseam. Sunt atat de misto de folosit ca nu cred sa existe ceva similar pe piata (poate Leica?... ). De ce nu? Obiective si accesorii scumpe. Anumite particularitati in utilizare care, atunci cand devii mai avansat, pot ajunge deranjante.

Cam acestea 4 sunt camerele pe care le-as recomanda unui incepator. Sunt camere bune (mai bune decat orice DSLR entry-level). Sunt camere fun de utilizat. Mai departe, tine de determinarea invatacelului.

Edited by StefanSC, 26 June 2017 - 18:28.


#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Recomandarea mea este ca in prima faza sa cauti pro/contra diferite sisteme - adica montura, adica brand.
In felul asta te hotarasti in ce sistem vrei sa intri (Canon, Nikon, Pentax....etc). Pentru ca, odata intrat in sistem - te vei obisnui cu acesta (dispunere butoane....etc) , vei cumpara si accesorii (obiective...etc) si cam cu el ramai.

Despre bani.
Ia-ti cel mai ieftin DSLR care nu e castrat de tot la optiuni si butoane. Si, de preferat sa aiba un obiectiv kit decent.

Daca te hotarasti la Canon - eu iti recomand 100D. E mic si usor, obiectivul kit bun (cel cu IS STM) si are un pret foarte bun. Apoi poti adauga un 55-250 IS STM (bunut tare) SH undeva in jurul sumei de 800 ron. Iar daca esti pasionat de macro, iei un 60mm macro.
Cu pana in 4000 ron ai un setup foarte versatil, usor(usor si de carat), cam tot ce-ti trebuie pentru inceput, ca sa-ti dai seama ce ti se potriveste.

Da, vor veni colegi care sa-ti spuna diverse, ca-i prost la nu stiu ce, ca nu stie altceva...etc. Ei bine - asta e calea spre invatare - sa te lovesti de o piedica si sa inveti cum sa o ocolesti.

Nu vreau sa comentez foarte mult despre DSLR vs compacte sau mirrorless - doar ca celor din urma le lipseste un aspect esential din punctul meu de vedere: vizorul optic.

Pentru alte sisteme, las colegii care le detin sa-ti recomande.

#18
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
De acord cu Stefan. Eu am luat D7100 pentru a invata si m-am plictisit repede de el. Cand am pus mana pe Olympus nu l-am m-ai lasat jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate