Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

DSLR pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai o lentila proasta degeaba ai un iso maret.
Dar in general pentru amatori conteaza prea putin. Eu unul sunt de parere ca o poza facuta cu telefonul la momentul oportun e mai valoroasa decat toate pozele din studio.

Edited by bumpocbum, 30 June 2017 - 13:37.


#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@bumpocbum
sunt de acord cu tine, aparatul e aparat si lentila e lentila.
la dslr din fericire sunt chesti separate, si le poti schimba pe rand cand aparatul cand lentila/lentilele

eu m-am lovit de un aparat compact bunicel, are toate setarile posibile, dar care dupa un iso 100 nu mai face poze ok.
practic poze ok nu face decat la soare.

am pus ochii pe 100d cu stm si chiar nu am ce sa-i reprosez, decat poate ca ar fi fost bine sa aiba senzorul lui 5d IV

Edited by arg, 30 June 2017 - 13:47.


#75
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Un mic plus pt. Sony: vine la pachet cu Capture One Expres pentru Sony. E un soft bun, gratis cu care poti sa faci aproape toate corectiile posibile pe RAW. Apoi poti sa treci la varianta Full pentru Sony cu vreo 50 de dolari, mult mai putin decat alte variante.

#76
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 idaho333, on 01 iulie 2017 - 09:15, said:

Un mic plus pt. Sony: vine la pachet cu Capture One Expres pentru Sony. E un soft bun, gratis cu care poti sa faci aproape toate corectiile posibile pe RAW. Apoi poti sa treci la varianta Full pentru Sony cu vreo 50 de dolari, mult mai putin decat alte variante.
Toate camerele vin cu software gratis pentru RAW. Acestea sunt mai mult sau mai putin bine scrise dar iti permit aproape orice in RAW. Flexibilitate ca la LR insa nu am gasit la nici un program al concurentei.

#77
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Capture One este concurenta.Nu e un program facut de Sony si e superior programelor cu care vin celelalte camere. Da un google sa vezi.

Edited by idaho333, 01 July 2017 - 12:57.


#78
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nici un program nu este dezvoltat de producatorul de camere. Ei au dat informatii astfel incat sa se poata simula camera in developare. Am evaluat si Capture One si n-am fost dat pe spate. In unele lucruri e un pic mai bun in altele este mai slab in altele este nul (nu are ce imi trebuie). Sunt sigur ca versiunea pentru Sony are mai putine avantaje decat cea full.

#79
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Nu e tocmai asa, din ce stiu eu Nikon Canon si Olympus au propriile divizii de soft care se ocupa inclusiv de convertorul RAW a fiecăruia.La Nikon sunt aproape sigur ca asa e.
Sunt unii producatori care folosesc variante de la Silkypix, Fuji si parca Panasonic...

Ce anume nu are deloc C1?

Edited by idaho333, 01 July 2017 - 14:41.


#80
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
De plida Geotagging. Poate, intre timp, au rezolvat si chestia asta.

#81
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Un fel de geotagging are, adica recunoaste si afiseaza datele de GPS si poate afisa in Google Maps locatia. Am vazut ca poate importa date de GPS inregistrate separat. Dar ce scriu e doar din citite, nu ma pricep la acest subiect si nu folosesc asa ceva. Imi aduc aminte ca LR-ul are direct in el un modul de harti.
Probabil ca LR e superior la acest capitol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate