Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DSLR pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt pareri si pareri. Testele finale le-am facut la F64 inclusiv pe grile. Am ales pentru all-around sigma 18-200 in detrimentul  Nikkor 18-105. Montura, sharpness, doking station, etc... Unele teste comparative le-am luat de pe DXOMark altele de pe dpreview. Ca sunt prostii sau nu .... nu stiu. Nu lucrez in gama profi ca sa imi dau cu parerea. Ce am ales merge bine, fiabilitate, calitate. Nissin-ul merge foarte bine pe manual daca stii sa il folosesti.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@bogdanalexandru23
esti incepator, si trebuie sa capeti experienta, toata lumea te sfatuieste bine iai un sh, ca trebuie sa inveti cum e un aparat vechi care scartie din toate incheieturile si care scoate poze "artistice".
doar baietii avansati trebuie sa treaca la aparate noi, mai bune si au nevoie de clienti pentru cele forjate cu 50-100.000cadre.

sfatul meu: ia un aparat nou, nu cel mai ieftin, si invata tot ce poate, dupa care treci la cumparat obiective, din experienta iti spun sa nu te joci cu schimbatul obiectivului ca bagi praf si mizerii inauntru si-l termini repede.
in general pozarii de nunti au 2-3 aparate cu diversele obiective de care au nevoie si nu se joaca cu schimbat-ul obiectivelor.

Edited by arg, 27 June 2017 - 14:40.


#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View Postarg, on 27 iunie 2017 - 14:31, said:

sfatul meu: ia un aparat nou
Corect, mai ales ca incepator e obligatoriu nou.

#40
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postbogdanalexandru23, on 26 iunie 2017 - 16:38, said:



Momentan vreau sa invat cat de mult se poate, sa fac poze in orice conditii



Omul spune clar ca vrea sa faca poze in orice conditii... deci Pentax :)

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cel mai amuzant e ca dupa 1001setari, studii si documentari am ajuns la concluzia ca singura caracteristica a unui aparat foto care merita mentionata e la ce iso face poze acceaptabile. (tip expunere acceptabil cat sa nu iasa niste dare, si poza sa fie sharp).
orice sapun poate face poze excelente in lumina buna, dar cum il chinui cu soare sau poze de interior pe la evenimente sa terminat.

#42
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postarg, on 27 iunie 2017 - 14:46, said:

cel mai amuzant e ca dupa 1001setari, studii si documentari am ajuns la concluzia ca singura caracteristica a unui aparat foto care merita mentionata e la ce iso face poze acceaptabile. (tip expunere acceptabil cat sa nu iasa niste dare, si poza sa fie sharp).
orice sapun poate face poze excelente in lumina buna, dar cum il chinui cu soare sau poze de interior pe la evenimente sa terminat.

Nu e chiar asa, depinde ce faci cu sistemul. Eu ma bag prin tot felul de coclauri si ma intereseaza la un aparat foto sa tina la tranteala, weather sealing si ergonomie buna. In multe locuri nu vreau sa ma complic cu trepiedul dupa mine deci imi trebuie stabilizare buna. Cele mai multe cadre din ce am facut pana acum necesita dynamic range bun spre foarte bun. Cateodata mai fac poze si prin baruri sau alte locuri cu lumina proasta si atunci normal ca ma intereseaza ISO... dar nu as spune ca asta e singurul lucru important.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
restul caracteristilor sunt optionale, important pentru reusita este valorea iso la care pozele ies acceptabile.

#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Poti sa ai ISO2milioane curat ca lacrima. Daca AF-ul e prost sau greu de controlat sau vizorul e mic sau... degeaba :D

#45
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
E greu să faci recomandări fără să știi cît pasionat e respectivul, ce preferă să pozeze, prin ce noroaie a la Hatti se bagă...

Fiecare aparat are avantaje și dezavantaje pe care degeaba le expui unui novice încîntat de telefonul lui

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cu iso 2milioane inchizi diafragma mult si maresti enorm adancimea campului si nu te mai intereseaza precizia af-ului...
eu ma retrag din discutia asta.

#47
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008

View Postarg, on 28 iunie 2017 - 10:51, said:

cu iso 2milioane inchizi diafragma mult si maresti enorm adancimea campului si nu te mai intereseaza precizia af-ului...
eu ma retrag din discutia asta.
Asa mai bine faci poze cu telefonu, nu dai bani pe scule scumpe.
90% din pozari folosesc telefonul oricum.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
da dar telefonul are iso foarte mic de la 200 in sus sunt pete de culoare nu poze.

#49
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
https://www.eyeem.co...ith-your-phone/

#50
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postarg, on 28 iunie 2017 - 10:10, said:

restul caracteristilor sunt optionale, important pentru reusita este valorea iso la care pozele ies acceptabile.

Daca ar fi asa cred ca poti sa iesi la poze doar cu sensorul si cu un buton... apuci sa faci 1-2 poze pana te prinde ploaia si iti uda sensorul. Dar nah, important e ca alea doua poze sa iasa bine!

#51
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Eu îți recomand să cumperi cel mai ieftin body decent pe care îl găsești ( am văzut zilele trecute un D90 la ~900 de lei, ca nou, avea undeva până în 10.000 de cadre ), iar cu restul banilor cumpără "borcane" de doamne-ajută. În final ramai cu obiectivele , pentru că nu apar prea des obiective bune. Corpul pierde teren cu fiecare an pierdut...

Succes!


#52
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
E o  strategie buna la care poti adauga  rabdare  si cumperi sticlele la oferta. Le tii cativa ani si iar la revanzare iti recuperezi destul din investitia initiala. De exemplu am cumparat in 2012 un Nikon 50 f1,8 AFs cu 870lei si l-am vandut in 2017 cu 600lei.
La aparate e dezastru.Am vandut un D5100 din 2014  in 2017 cu 700lei, Adica sub 50% din valoarea initiala.

#53
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Eu mai folosesc și acum obiective cumpărate în 2012, respectiv 2013 ( 35/50mm f/1.8G ), în timp ce am schimbat trei body-uri în acest timp ...

Dacă aș avea acum ~4000 de lei, eu aș cumpara un D90 SH, și aș aștepta să prind la ofertă un Tamron 70-200mm f/2.8 ( în urmă cu puțin timp era ~2100 de lei la F64 ) + Tamron SP 17-50mm f/2.8  ( la fel, cu puțină răbdare îl găsești pe la ~1100 lei, nou ).
Eventual aș mai strânge bani pentru un 85mm ( f/1.4 sau f/1.8, în caz că 70-200mm nu este suficient pentru portrete...).




#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postalexx20alexx, on 29 iunie 2017 - 20:30, said:

în caz că 70-200mm nu este suficient pentru portrete...).
E cel mai perfect pt portrete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate