Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Reclamatie RDS - furt semnal Tv

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

 dexterash, on 25 iunie 2017 - 17:18, said:

1. N-ai nimerit-o cu torrenti. Mai incearca.
2. Domnu' dezvoltat, ati citit titlul? L-ati inteles? Scrie ceva in titlu de Netflix?

Asa cum RDS interzice niste practici, asa si Netflix le poate incuraja - atata timp cat ambele se intampla conform legii. Pentru ca, domnule dezvoltat, intre RDS si NetFlix este o diferenta, domnule dezvoltat.

Fortarea de idei de genul "nu e furt, e sharing" tot la gandul de "utilizare la comun" duce - indiferent cat de dezvoltat esti.
Da' in titlu scrie ceva de China si Coreea de nord? Sau n-ai inteles ca exemplul cu netflix era pt combaterea idioteniei cu China si Coreea? Chiar asa, legat de lege, arata-mi legea care spune ca sharingul este furt. Tot e bine ca ai inteles ca sharing inseamna "utilizare la comun". Bine, mai exact inseamna "a imparti", dar tot ai facut un progres si ai delimitat putin de furt.
Da' chiar domnu dezvoltat, daca pt mintea ta sharing=furt, cine e hotul dintre aia doi, cine e complicele?

#56
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ce or sa se mai bucure vecini aia . Mai ales cand or sa afle de la cine le vine bucuria .

#57
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

 ronuquet, on 25 iunie 2017 - 17:18, said:


Am 5 decodoare daca te arde grija asa tare.

Scrie clar in contract ca abonamentul analogic este gratuit, adica poti sa pui si 50 de TV-uri pe un abonament.
Si atunci care e problema ca ala si-a pus un tv la vecinul? Va sa zica daca scrie e furt, daca nu scrie facem ce vrem, chiar daca, teoretic f**em semnalul mult mai rau decat ceilalti.

#58
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca furi semnal tv in 2017 inseamna ca esti un parlit. Unde se intampla asta pe zabrauti? Muta-te de acolo. Altfel poti face o sesizare la rcs-rds iar mai departe e treaba lor sa-si rezolve problema - au un contract clar cu abonatul.

#59
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
In principiu nu e chiar asa, sunt absurde si comparatiile astea cu securistii, nu e ok ce fac aia, dar este total diferit de ceea ce se exagereaza. Adica eu tot sustin ca exista o diferenta majora intre ce fac respectivii si faptul ca vecinul si-ar fi cablat clandestin casa de la stalp. Daca sharingul e furt, in al doilea caz ce ar fi fost?
Mai mult, sa dam alt exemplu. Cati dintre cei care sustin ca asta e furt si-au facut in viata lor o casa si pana la tragerea utilitatilor au folosit curent de la vecini platind lor? Ok, o sa spuneti ca ala e contorizat si ca nu a furat nimic. Fals, conform contractului tot nu ai voie sa faci asta, adica exact ce sustin multi pe aici. Deci e furt sau nu daca se incalca termenii contractului? Furt este in situatia rromilor care isi trag clandestin curent de la stalp.

Edited by The_Cult, 25 June 2017 - 18:20.


#60
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 Platon, on 25 iunie 2017 - 15:58, said:

Din punctul meu de vedere nu este nici un furt, tu cand inviti pe cineva la masa ii pui sa plateasca mancarea si  ceri abonament de o zi ca dai drumul la tv? Ar fi culmea sa te invit sa vezi un meci la mine si sa te pun sa platesti nu ? Vorba colegului, cand incetam sa ne uitam la celalalt?
Deci dupa tine, e acelasi lucru sã inviți pe cineva in casa ta sa se uite la TVul tau, sau sa tragi un cablu pana la el sa-i dai semnal TV. N-ai inteles nimic.

#61
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
@katti
Dar nici acelasi lucru nu e sa iei cablu de la vecinul fata de a te cabla de la stalp. In fond stii tu pt ce a tras ala cablul la vecinul?
Dar daca as fi neinsurat si as avea mandra la casa de alaturi, ea are upc si eu rds si vreau sa ma uit la meci la ea si imi trag cablu de la mine la ea? Inseamna ca eu, ala care platesc abonament la rds, ii fur? Daca tot vorbim de scris in contracte ad literam, atunci sa prezinte initiatoarea dovada concreta ca aia impart costurile, dovada concreta ca pe cablul ala e semnal catv etc. Daca doar presupunem si discutam dpdv moral, pt ca legal nu ai nicio dovada, atunci tot moral esti mai hot daca ai 5 tv-uri in casa.
Chiar, eu sunt curios cum va cadea de rahat initiatoarea cand aia vor afla (e imposibil sa nu isi dea seama) ce a facut si cand ceea ce a facut va fi un mare rahat. Nu isi da seama ca nimeni nu poate dovedi niciodata ca acel cablu, daca se vedd vreun cablu, "duce" semnal catv la vecinul. Doar daca, repet, au fost imbecili si au pus spliterul la vedere la cablul care pleaca de la stalp.

Edited by The_Cult, 25 June 2017 - 18:35.


#62
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eu stau intr-un bloc mic, cu 10 apartamente. Ar fi fezabil ca doar un singur vecin sa se aboneze la TV cablu si net, iar restul sa ne tragem de la el, punem niste splittere, un router mai ca lumea, niste switchuri, si gata, impartem abonamentul la 10 si avem TV si net in maxim 10 lei pe luna, poate mai putin. De ce n-am proceda asa?

 blonda_yo, on 25 iunie 2017 - 17:57, said:

wai catzi turnatori comunishti avem aici
va roade invidya c fac alti
impushkativa cumunishtilor
nu mai muritzi drq odata sa ne scapam odata de comunism k neam saturat de voi
Noi comunistii macar am invatat sa scriem corect.

#63
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Situatia de mai sus e la fel ca si cand esti in statia de autobuz si nu mai vine autobuzul dar apare un taxiu si atunci tu si altcineva care merge in aceeasi zona impartiti taxiul. este exact acelasi lucru. Sa-mi spuna cei care fac pe lupii moralisti daca ei cand merg cu taxiul ii dau taximetristului exact aceeasi suma pe care ar da-o daca ar merge singuri.
Este sharing ce nu vreti sa intelegeti? Adica unul isi cumpara masina si face asigurare si plateste benzina si mai i-a un coleg de munca sau 2 si merg impreuna la servici.
Dar nu dupa voi si ceilalti 2 colegi trebuie sa-si cumpere masini si sa plateasca propria asigurare si propria benzina. Ce conteaza asa mult? Te roade invidia ca 2 familii se inteleg si se ajuta reciproc? Cine stie poate cel care fura semnal digi il duce zilnic la servici pe benzina lui pe cel care are abonamentul.
Ura, dusmania si invidia ne distrug ca si popor

Edited by Nytro84, 25 June 2017 - 21:45.


#64
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

 blonda_yo, on 25 iunie 2017 - 17:57, said:

wai catzi turnatori comunishti avem aici
va roade invidya c fac alti
impushkativa cumunishtilor
nu mai muritzi drq odata sa ne scapam odata de comunism k neam saturat de voi
Analfabetule. Generatie de ratati care vor naste alti ratati cu facultate de managementul afacerii.

#65
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 katti, on 25 iunie 2017 - 18:20, said:

Deci dupa tine, e acelasi lucru să inviți pe cineva in casa ta sa se uite la TVul tau, sau sa tragi un cablu pana la el sa-i dai semnal TV. N-ai inteles nimic.

Normal ca este acelasi lucru, poate vrei sa vezi un anume film mai intim, si atunci ar fi bine sa iti dau cablul, voi chiar sunteti spalati pe creier de tampitii astia de corporatisti, care in viziunea lor ar trebui sa avem atatea copii de filme in functie de cate persoane avem in casa.
Intreaba orice utilizator, ultima batalie a corporatiilor se duce contra sharingului, a sharingului fara beneficii

Edited by Platon, 25 June 2017 - 21:58.


#66
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 katti, on 25 iunie 2017 - 15:22, said:

Acces ilegal la retea?
Am patit in anii 90... la jumatate din bloc mergeau prost mai toate posturile de pe TV cablu. Pe atunci nu exista semnal digital, iar semnalul analogic e mult mai sensibil la perturbatii. Asa ca intr-o zi am sunat la firma de cablu, au venit doi tehnicieni, si l-au prins pe vecinul de sus ca fura semnal. Desteptul, ca sa fie mai greu de observat, a tras doar un fir subtire de cupru, cum ar fi firul de semnal dintr-un cablu coaxial, dar fara ecranare, invelitor, de la splitterul din scara pana la el in apartament. Ei, bucata aia de vreo 2-3 metri de fir expus functiona ca o antena si perturba semnalul la restul locatarilor.

Nu stiu ce a patit, dar tehnicienii au facut un proces verbal in scris cu ce au gasit, cu doi vecini martori, si un zis ca vor anunta si politia.
I-au luat caii de la bicicleta!

#67
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Nytro84, on 25 iunie 2017 - 21:42, said:

Situatia de mai sus e la fel ca si cand esti in statia de autobuz si nu mai vine autobuzul dar apare un taxiu si atunci tu si altcineva care merge in aceeasi zona impartiti taxiul. este exact acelasi lucru.
Da' biletul de autobuz de ce nu l-ai imparti?! De ce doar taxiul?

#68
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 Platon, on 25 iunie 2017 - 15:58, said:

Din punctul meu de vedere nu este nici un furt, tu cand inviti pe cineva la masa ii pui sa plateasca mancarea si  ceri abonament de o zi ca dai drumul la tv? Ar fi culmea sa te invit sa vezi un meci la mine si sa te pun sa platesti nu ? Vorba colegului, cand incetam sa ne uitam la celalalt?



Nici pe scara nu are ce sa faca RDS pentru ca este proprietatea blocului, rds este musafir acolo, sa zica merci ca nu e pus sa platesca pentru gaurile si cablurile trase pe acolo
Vai de curu' nostru! Aia de la curent nu sint musafiri pe scara? Nu puteti sarui cablurile inainte de intrarea in contoare? Dar aia cu apa sau cei cu gazele?
P.S. Chiar daca e greu de crezut pentru cei cu mentalitati comuniste, gen bunurile intregului popor, de ceva ani furtul de semnal este incriminat si ete caz penal!
tot adevarat este ca nu ai cum intra la om in casa! Dar este suficienta nesimtire incit sa se imparta prin perete un abonament de 18 lei! De fapt este doar tendinta ancestrala de a nu trece o zi in care sa nu fentezi ceva sau sa nu primesti ceva ''moka''!
Penibil si faptasul si cei care incearca prin sofisme de doi lei sa le ia apararea hotilor, dovedind prin asta ca nici ei nu sint departe!

 ronuquet, on 25 iunie 2017 - 16:12, said:

Multi pe aici sunt de acord cu furtul,, eu zic sa ii ignori si sa dai un mesaj anonim catre DIGI_Helper si el o sa se ocupe.. sunt sigur ca o sa vezi cablul ala taiat si politia la usile lor.
Urmariti la stiri sa vedeti cum vine rcs-ul cu mascatii si ii sparg usa pentru a-l lua pe infractor prin surprindere. Sigur doua-trei masini de mascati, ciini, tunuri, tancuri, tot mezanplasul de rigoare!

 The_Cult, on 25 iunie 2017 - 16:29, said:

Nu vezi ca el incurajeaza incalcarea proprietatii private ca sa taie cablul si habar nu are care este diferenta dintre furt si sharing? Eu sunt 1000% convins ca si el e la fel de hot si are mai multe tv-uri in casa decat nr de ci/decodoare.
Dar, la fel, in.logica lor, faptul ca au platit 1 kil de rosii le da dreptul sa mai bage inca 2 kile in punga, la ei nu e furt.
Nu vrei sa facem saring si la masina ta? dar la cardul de credit, sau ...nici nu indraznesc sa ma gindesc la cite chestii ai putea sa faci saring cu noi!
Vad ca ai un fix cu tv-urile si decodoarele (non bis in idem)! Ma obligi tu ca tv-urile mai vechi in loc sa le pastrez de rezerva sa le arunc doar pentru ati iesi tie numarul??

 The_Cult, on 25 iunie 2017 - 16:56, said:

Evident ca a fost optimista. Unii nu s-au dezvoltat cognitiv sa faca diferenta dintre furt si sharing.
Cum spunea cineva mai sus, ai multi prieteni daca le ceri taxa de uitat la tv cand ii inviti la un meci.  Sau faptul ca se uita la tv la tine e in interesul tau? Chiar, cam cum defineste rcs interesul propriu? Cam ce dovada are rcs ca ala imparte costurile si nu a tras cablul ala pt interesul lui? Ca, daca ne luam dupa termeni si conditii si nu e furt daca ai mai multe tv-uri, atunci sa ramanem strict la hartii si ala poate sa spuna ca e interesul lui sa se uite la tv cand se duce in vizita la vecinul.
Dar daca ai fi aceeasi familie, ceva mai mare, locuind in 2 case? Evident ca ai fi hot ca doar incalci termenii si conditiile. Daca insa ai intr-o singura casa vreo 5 tv-uri nu mai esti hot, cu toate ca semnalul sufera poate pt ceilalti mai mult.
Stii ca despre unii sa spune ca stiu sa citeasca dar nu inteleg ce au citit? Da, de analfabetismul functional e vorba!

 The_Cult, on 25 iunie 2017 - 17:11, said:

Dezvoltatule, sa-ti explic niste termeni.
Nu am scris ca sharingul e legal.
Nu am scris ca ce fac aia e legal, am scris ca nimeni nu e in masura sa ceara ceva intr-un mod ipocrit si pervers, adica sub anonimat, atunci cand nu il afecteaza cu nimic, cand stie ca nu e curat ca lacrima si ca si el ar putea fi turnat ca are un film necumparat sau un windows fara licenta pe calculator.
Ce am scris eu este ca intre furt si sharing este o mare diferenta. Atat si nimic mai mult. Doar cretinii o numesc egalitate.
Cat ptiveste China fata de tarile dezvoltate, zi-le asta celor de la Netflix despre sharing. Nicaieri in termenii si conditiile de la Netflix nu scrie ca e permis sharingul, dar "idiotii aia chinezi si coreeni de la netflix" au zis mereu ca il incurajeaza, nu doar ca il permit.
Dar stai, ce naiba iti spun eu despre netflix cand tu probabil rupi torrentii si zici ca sharingul e furt.
Corect. Sa indraznesc sa spun ca pe mine nu m-au afectat cu nimic atentatele din ultimii ani?
  Am asa o senzatie ca si tu imparti cablul si internetul cu vecinii! Sau poate doar cablul, pentru net ai vre-un wi fi grati prin apropiere si prinzi de la el! Este ca te-am ghicit?

 Nytro84, on 25 iunie 2017 - 21:42, said:

Situatia de mai sus e la fel ca si cand esti in statia de autobuz si nu mai vine autobuzul dar apare un taxiu si atunci tu si altcineva care merge in aceeasi zona impartiti taxiul. este exact acelasi lucru. Sa-mi spuna cei care fac pe lupii moralisti daca ei cand merg cu taxiul ii dau taximetristului exact aceeasi suma pe care ar da-o daca ar merge singuri.
Este sharing ce nu vreti sa intelegeti? Adica unul isi cumpara masina si face asigurare si plateste benzina si mai i-a un coleg de munca sau 2 si merg impreuna la servici.
Dar nu dupa voi si ceilalti 2 colegi trebuie sa-si cumpere masini si sa plateasca propria asigurare si propria benzina. Ce conteaza asa mult? Te roade invidia ca 2 familii se inteleg si se ajuta reciproc? Cine stie poate cel care fura semnal digi il duce zilnic la servici pe benzina lui pe cel care are abonamentul.
Ura, dusmania si invidia ne distrug ca si popor
Esti casatorit? ce zici, sotia vrei sa o imparti cu noi?

 blonda_yo, on 25 iunie 2017 - 21:57, said:

omg ink un comunist Posted Image
inca un/o analfabet/a! Chiar daca incepe cu 'anal' nu inseamna ce crezi tu!

Edited by tytysor, 25 June 2017 - 22:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate