Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Reclamatie RDS - furt semnal Tv

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Evident ca a fost optimista. Unii nu s-au dezvoltat cognitiv sa faca diferenta dintre furt si sharing.
Cum spunea cineva mai sus, ai multi prieteni daca le ceri taxa de uitat la tv cand ii inviti la un meci.  Sau faptul ca se uita la tv la tine e in interesul tau? Chiar, cam cum defineste rcs interesul propriu? Cam ce dovada are rcs ca ala imparte costurile si nu a tras cablul ala pt interesul lui? Ca, daca ne luam dupa termeni si conditii si nu e furt daca ai mai multe tv-uri, atunci sa ramanem strict la hartii si ala poate sa spuna ca e interesul lui sa se uite la tv cand se duce in vizita la vecinul.
Dar daca ai fi aceeasi familie, ceva mai mare, locuind in 2 case? Evident ca ai fi hot ca doar incalci termenii si conditiile. Daca insa ai intr-o singura casa vreo 5 tv-uri nu mai esti hot, cu toate ca semnalul sufera poate pt ceilalti mai mult.

Edited by The_Cult, 25 June 2017 - 17:03.


#38
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostThe_Cult, on 25 iunie 2017 - 16:56, said:

ala poate sa spuna ca e interesul lui sa se uite la tv cand se duce in vizita la vecinul.
bai cult, tu ai inteles ca mine, ca vecinul si-a adus televizorul la vecinul abonat in curte si se uita acolo la tv-ul propriu? Altfel ce spui tu nu are nicio logica.

#39
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcammelia08, on 25 iunie 2017 - 16:07, said:

Incepi sa te contrazici..initial sustineai un cu totul alt concept, demn de Strehaia'.
Discut de 2 persoane care locuiesc la casa, nu bloc, case diferite despartite de un gard si unite printr-un cablu, rds.
Problema cu capra vecinului e problema mea si nu despre asta discut aici, se alege cu report cine mai dezbate detaliul asta.
Ce nu ai inteles ....? Sa scriu pe silabe pentru tine ?
O proprietate , un CF, ai dreptul sa faci ce vrei cu acel semnal in limita acelei proprietati.

Edited by keta, 25 June 2017 - 17:03.


#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostThe_Cult, on 25 iunie 2017 - 16:56, said:

Unii nu s-au dezvoltat cognitiv sa faca diferenta dintre furt si sharing.
Sharing sa te duci sa faci acolo unde treaba la "comun" e acceptata [si incurajata, chiar] - China, NK etc.

Dezvoltatule, in partea asta a lumii functioneaza proprietatea privata [chiar daca discutam de un serviciu] si diverse drepturi asupra ei.

View Postradunic, on 25 iunie 2017 - 16:51, said:

După textele voastre trebuie să tac că doar nu e treaba mea ce face altul. În plus înainte să vă avertizez că sînteți furați ar trebui să-mi fac autobiografia să fie tot chibițul sigur că n-am luat vreun capăt de ață vreodată.
Stai, stai, ca nu functioneaza asa... este o diferenta intre a-i pagubi pe unii si a fi pagubit. Maaare diferenta! Tre' sa ne dezvoltam ca sa o intelegem.

Edited by dexterash, 25 June 2017 - 17:05.


#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Bine ca nu o am pe initiatoare vecina, ca daca ar afla ca am parolele de la routerele catorva vecini, ma baga la racoare.

#42
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postslai, on 25 iunie 2017 - 17:06, said:

Bine ca nu o am pe initiatoare vecina, ca daca ar afla ca am parolele de la routerele catorva vecini, ma baga la racoare.
Si le iei si taxa pentru intretinerea retelelor.Posted Image  De unde sa stie chestii de astea?

#43
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OFF Topic:
deci m-am cracanat de atata ras ! cum se poate spune ca daca eu am in casa mea [la bloc sau la curte] 10 televizoare si un singur decodor, fur semnal TV ?!
Nu, nu este furt daca ai 10 TV-uri si un singur decodor in propia casa; ci doar e frustrant ca nu se vede imaginea bine la celelalte 9 televizoare.
Furt este atunci cand dai semnal TV la vecinu' de peste drum in alta casa/apartament !

ON Topic:

View Postcammelia08, on 25 iunie 2017 - 14:04, said:

Buna ziua. Doresc, prin intermediul sugestiilor voastre sa reclam 2 vecini care mai nou impart acelasi semnal tv. Multora probabil li se pare rezonabil dar eu nu sunt dispusa sa platesc abonament cand altii isi impart onorabil cheltuielile.
In ce consta o astfel de reclamatie, ce urmari exista, cum ma pot asigura eu de anonimat?
Multumesc pt. idei.

View Postcammelia08, on 25 iunie 2017 - 16:07, said:

Incepi sa te contrazici..initial sustineai un cu totul alt concept, demn de Strehaia'.
Discut de 2 persoane care locuiesc la casa, nu bloc, case diferite despartite de un gard si unite printr-un cablu, rds.
Problema cu capra vecinului e problema mea si nu despre asta discut aici, se alege cu report cine mai dezbate detaliul asta.
D.p.d.v. al legii cica e bine sa reclami cand se comite o infractiune.
Acuma ca e o infractiune mare sau mica si merita trecuta sau nu cu vederea, nu stiu !

#44
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

View Postdexterash, on 25 iunie 2017 - 17:02, said:

Sharing sa te duci sa faci acolo unde treaba la "comun" e acceptata [si incurajata, chiar] - China, NK etc.

.
Dezvoltatule, sa-ti explic niste termeni.
Nu am scris ca sharingul e legal.
Nu am scris ca ce fac aia e legal, am scris ca nimeni nu e in masura sa ceara ceva intr-un mod ipocrit si pervers, adica sub anonimat, atunci cand nu il afecteaza cu nimic, cand stie ca nu e curat ca lacrima si ca si el ar putea fi turnat ca are un film necumparat sau un windows fara licenta pe calculator.
Ce am scris eu este ca intre furt si sharing este o mare diferenta. Atat si nimic mai mult. Doar cretinii o numesc egalitate.
Cat ptiveste China fata de tarile dezvoltate, zi-le asta celor de la Netflix despre sharing. Nicaieri in termenii si conditiile de la Netflix nu scrie ca e permis sharingul, dar "idiotii aia chinezi si coreeni de la netflix" au zis mereu ca il incurajeaza, nu doar ca il permit.
Dar stai, ce naiba iti spun eu despre netflix cand tu probabil rupi torrentii si zici ca sharingul e furt.

Edited by The_Cult, 25 June 2017 - 17:13.


#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. N-ai nimerit-o cu torrenti. Mai incearca.
2. Domnu' dezvoltat, ati citit titlul? L-ati inteles? Scrie ceva in titlu de Netflix?

Asa cum RDS interzice niste practici, asa si Netflix le poate incuraja - atata timp cat ambele se intampla conform legii. Pentru ca, domnule dezvoltat, intre RDS si NetFlix este o diferenta, domnule dezvoltat.

Fortarea de idei de genul "nu e furt, e sharing" tot la gandul de "utilizare la comun" duce - indiferent cat de dezvoltat esti.

Edited by dexterash, 25 June 2017 - 17:19.


#46
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017

View PostThe_Cult, on 25 iunie 2017 - 16:29, said:

Nu vezi ca el incurajeaza incalcarea proprietatii private ca sa taie cablul si habar nu are care este diferenta dintre furt si sharing? Eu sunt 1000% convins ca si el e la fel de hot si are mai multe tv-uri in casa decat nr de ci/decodoare.
Dar, la fel, in.logica lor, faptul ca au platit 1 kil de rosii le da dreptul sa mai bage inca 2 kile in punga, la ei nu e furt.

Am 5 decodoare daca te arde grija asa tare.

Scrie clar in contract ca abonamentul analogic este gratuit, adica poti sa pui si 50 de TV-uri pe un abonament.

#47
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu stau si ma intreb ce s-ar fi intamplat daca @initiatoarea se uita putin in curtea guvernului . Daca pentru un amarat de cablu tv face atata valva , dar aia ca fura o tara intreaga cu ce se puteau alege ?

#48
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Nu inteleg pe cei care reclama orice prostie.
Am locuit intr-un bloc in care vecini se cablau noaptea la cutia RDS, se cablau la spliterul cu mai multe canale tv, hbo end shit.
Nu m-a interesat, adica daca cei de la RDS care verifica cutia se fac ca ploua... de ce dracu sa fiu eu reclamagiu?

Iara nu inteleg idioti care posteaza pe facebook orice prostie vazuta pe strada, daca observa o sticla sparta pe strada... o pozeaza in loc sa o arunce la gunoi sa nu faca careva pana.

#49
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

View Postketa, on 25 iunie 2017 - 15:23, said:

@ slai,

[

Quote

Este treaba lor , bucataria lor, ce ai tu cu ei ?
vs.
Nu, ai drept sa distribui semnal pe proprietatea ta.
Abonamentul iti da dreptul de folosire pentru locatia respectiva.

Du'te ba baiatule la spart seminte.

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Aha, vrei sa-l reclami ca face mizerie, o dai anonima, nu?

#51
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Nu ti se pare normal? de ce sa platesc eu pentru intentiile altora?

#52
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcammelia08, on 25 iunie 2017 - 17:29, said:


Du'te ba baiatule la spart seminte.
Esti cu probleme sau ce nu pricepi ?

#53
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postcammelia08, on 25 iunie 2017 - 17:33, said:

Nu ti se pare normal? de ce sa platesc eu pentru intentiile altora?
Pai nu mai bine ne lamuresti , ce , sau cat ai platit pana acum pentru intentiile alora ?
Sa inteleg ca de fapt reclami o intentie , nu o fapta .

Edited by ndor, 25 June 2017 - 17:40.


#54
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

View Postketa, on 25 iunie 2017 - 17:35, said:

Esti cu probleme sau ce nu pricepi ?

Te contrazici, repet.

Quote

Sa inteleg ca de fapt reclami o intentie , nu o fapta .

Este o fapta, ce poate fi probata. Am formulat deja reclamatia si maine o depun la rds.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate