Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Cum? - armata in termen - repartizare

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#91
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tytysor, on 24 iunie 2017 - 00:37, said:

Aberatii de doi bani!

Realitatea nu este aberatie. Partidul a avut aceleasi metehne si inainte si dupa '89.

#92
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 zyraxes27, on 23 iunie 2017 - 20:37, said:


Imi aduc aminte ca ne-a zis ala la recrutare " ba, faceti bine la testul psihologic daca vreti sa fiti repartizati undeva mai ca lumea". Nu stiu cat la suta are legatura cu realitatea.
Neaaa, ala era platit sa faca misto de recruti!

 addumi, on 23 iunie 2017 - 20:57, said:

S-a afirmat ca "telefonist" in armata era "Dumnezeu pe pamant". Nu contest, insa pot sa afirm cu mana pe inima ca numirea mea ca furier a fost culmea ce am putut sa cred ca exista in armata.
Este adevarat ca asta s-a intampla sa fie in ultimul an si vreo luna de zile, insa a fost sublim. Am uitat practic instantaneu chinul real pe care l-am indurat in primele luni.
Tineam in mana la propriu o unitate intreaga pentru ca aveam pe mana stampila si formularele de tip ordin de deplasare si bilet de voie.
Puteam sa fac paractic orice, sa schimb orice situatie incat sa-mi fie mie convenabil.
Cadrele ma respectau pentru ca stiam cum sa le "alint" orgoliile, iar de aici inainte intram si ieseam din unitate ca la mine acasa.
Singura mica problema erau cele 3 ore de mers cu trenul pana acasa, in rest eram servit si serveam la randul meu pe cine merita cu adevarat.
Nu am profitat din punct de vedere material de pe urma biletelor de voie in alb stampilate si semnate, cu toate ca as fi putut sa plec cu o mica "avere". In schimb am profitat de libertate, un pat curat, haine militate stoc (asa se numeau pe atunci, poate si acum, tinutele noi-noute), mancare oricand, orice si la orice ora vroiam. Asta m-a interesat, asta am facut.
A fost frumos. Foarte frumos!
Vezi, eu am facut armata la o unitate unde ceea ce povestiti dv., le avea toata lumea, nu dor furierii!

#93
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ma intreb ce unitate era aia, daca toti pufanii aveau la dispozitie bilete de voie in alb stampilate si semnate. Poate era virtuala.

Edited by pasilla, 24 June 2017 - 00:55.


#94
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 slai, on 23 iunie 2017 - 22:15, said:

Io am avut un scor mare la testul psihologic qi si a vrut ala de ne_a dat testul sa ma cunoasca. Stand noi la un pahar de vorba, am aflat ca's trecut pe lista la transmisionisti. Dupa aia am aflat ca asta insemna sa alergi de nebun pe dealuri cu o bobina de 25 kile de cablu in spate. Asa ca am avut grija sa nu mai am domiciliul real acelasi cu ala din acte. Din fericire, nu au reusit sa ma gaseasca, pana am facut 35 de ani. Ce am ramas surprins, vorbind zilele trecute cu cineva din armata, e ca la transmisionisti și acum e valabila chestia cu bobina.
Aia e CLC -Constructii Linii Cabluri, transmisiunile sint chestii mult mai spalate. Dar au (aveau) si subunitati CLC unde ajungeau cei de care nu se lipea stiinta!

 daniMMM, on 23 iunie 2017 - 22:24, said:

Tigareta 2,'tu-i in gura,m-au luat din patul cald,ditai sanitarul si m-au trimis la dracu-n praznic pe frontiera la 3 dimineata cu camionul.Nici nu stiam,buimac, pe unde mi-e arma si camuflajul
Daaa, in mai toate unitatile, comandantul nu dadea ordine fara sa se sfatuiasca cu furierii, sanitarii, porcarii si alte asemenea personaje cu experienta militara!

#95
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Eu eram asa de destept ca m-au repartizat la genisti.

#96
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 ASCENDED, on 23 iunie 2017 - 23:37, said:

Cred că mergea prin metoda cu plată la mulți ani după revoluție.
Dar,imediat după revoluție,mergea să facă cineva armata în locul altora.
De obicei era încorporați unii care în mod normal ar fi trebuit să fie inapți(dpdv medical),în locul altora.
Nu știu cum era făcută rocada cu numele,dar,de cele mai multe ori,cel ce făcea armata în locul altuia,gheazeu scria pe el(acolo unde dădeai cu arma și se auzea guiiițPosted Image)
Toată treaba era posibilă pentru "beizadele" de atunci.
Prostii!

 pasilla, on 24 iunie 2017 - 00:54, said:

Ma intreb ce unitate era aia, daca toti pufanii aveau la dispozitie bilete de voie in alb stampilate si semnate. Poate era virtuala.
Vorbeam cu cei care pricep! Stii, chestia aia cu cei care stiu sa citeasca dar inteleg in sensul ca nu! Sau poate au avut culmea ghinionului!
De bilete de voie in alb nu era nevoie pentru ca le primeam ori de cite ori nu eram in serviciu si aveam nevoie, nu trebuia sa facem smecherii!

#97
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Reparizarea se facea in functie de pregatire profesionala , stare medicala , si " cazier politic " .
Eu trebuia sa ajung undeva la " garda " in Bucuresti , si am declarat ca sint ok , nu am rude in strainatate . Dupa doua saptamini am fost rechemat , si pt " inducerea in eroare " , colonelul de la biroul respectiv m-a trimis la Canal . Atunci era sperietoare Canalul .
Sa-i fie tarina usoara respectivului , ca mare bine mi-a facut . Am trait poate cea mai frumoasa armata posibila , aproape 1an si 8 luni ...
Un vis . Sint o gramada care azi nu cistiga atitia bani , nu se plimba atit , nu stau in concediu la mare atit ,si cred ca nici acasa nu au conditiile care le aveam , si nici masina la scara !

#98
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
La recrutare au luat ai mei legatura cu /neamurile de la Ierusalim/ ca sa ajung unde vroiam.zicea maicamea sa termin si treaba asta fata de tara.Bun,o fac, da la pompi.in Bc.Omuletii aia de la recrutare domle,esti bun,bla bla pt. garda la nus ce palat prin Bucuresti.Sanchi,bine da eu vreau ....pompi. Ajung acolo,unitate mica de toti eram cca 70 veter/bibi.Vroiam sa fac c+e,b il aveam.Ba,al draq au scos e in tura mea/septembrie.Eram cca 30 bibi,iar pt soferi grupa era de 12.Initial.La final am facut/o vreo 25.Aveau si altii neamuri in Israel.La inceput am fugit dupa functii,da dupa mi/am dat seama ca cel mai bine e fara.Apelu si liber.NU AM PUS MASCA IN PERIOADA DE LOC.Cu mine pe leat era nepotu sefului de Grup pompi Bc,baiatu Ceistului,plus ,plus.Sergentu cu instructia ne/a zis in fata,Ba,nu pot sa va frec ca ma cheama astia la etaju trei sa dau explicatii.Saracu,da baiat bun/HRISCU/I numele.Dupa am prins lotul sportiv  pompieri .antrenament la baza sportiva Moinesti.Zonal loc 2 dupa Iasi.Da aia aveau sgt. reangajati ce faceau numa asta.Si loc 3 sau 4 pe tara la Ploiesti.Da acolo a fost golanie.Unul dintre noi a scos 13 sau 14 secunde pana la etaju 2 cu scara pe fatada blocului plecare de la vreo7 mt,scara cu cioc de lungimea unui singur nivel de bloc.Intrarea se face la final la et. doi cu picioarele inainte.Cumva ca stai cu capu/n jos pe o scara intre et1 si doi pe dinafara blocului.Prejvara de la Moin. ne antrena.Dupa asta,ma/m cerut in garda,scapam de programul unitatiiPosted Image .Com.grup garda era leat cu mine.Figuram in garda si eram in oras,saracii pufosi.La subiect relatiile erau baza si in 94.

#99
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016
Domnilor, eu am avut o armata relativ usoara. La recrutare, ai mei au trimis cateva cartuse de kent si cateva sticle de "palinca visichi" dar se pare ca n-au ajuns unde trebuie, probabil ca s-au pierdut pe drum. Asta se petrecea in anul de gratie 1993. Dupa examinarea obisnuita si deliberarile de rigoare am fost trimis cam pe unde se agata harta-n cui, Satu Mare. Satu Mare, jale mare. Aoleu si vai do minio. M-am dus, ce sa fac. UM 0395. Cu trenul, cu valiza de lemn regulamentara plina de tigari cinstite Carpati fara filtru, ca de,asa-i in armata. Toate bune. Pe vremuri in acea unitate erau securisti, acum noi eram jandarmi.Nu stiu exact de ce si cum dar atunci in acea unitate nu exista cantina(popota), noi ieseam de trei ori pe zi din unitate si mancam la cantina unui hotel(asa zis hotel, un fost bloc de garsoniere transformat in hotel) dar avea bucatarese adevarate si mancare pe masura.Dupa labareala, pardon, perioada de trei luni, bagajul si in tren. Destinatia? Necunoscuta. In cazul meu Baneasa, adica in padurea Baneasa UM 0829, unde-i unitatea aia, de fapt atunci erau sapte unitati acolo. SI de atunci am bagat garda la aeroportul Otopeni, in mai multe posturi, si la salonul oficial, tin minte ca l-am tinut la poarta pe domnul Ion Ratiu, m-am intalnit cu domnul Iliescu si am vazut multe personalitati din vremea aia. Faceam garda 8 cu 16, era greu, ne duceau cu autobuzul, schimbul de tura dura mai bine de doua ore(treceam si pe la aeroportul Baneasa). Pe noi ne lasau in pace, tot timpul trebuia sa aratam tip top, tinuta noastra ne-o schimba la doua luni, tin minte ca aveam bocanci cu tapa Otter. Eram boieri. Mancam mancare care se dadea in avioane, pe vremea aia erau pahare de plastic, caserole de plastic compartimentate cu alimente in ele, de multe ori nici nu stiam ce mancam, dar erau bune. N-am avut o armata grea pentru ca n-au avut timp sa ne-o faca. Dupa 8 ore de misiune nu-ti mai ardea de porcarii. Parerea mea, strict personala este ca armata a fost o mare porcarie.As putea sa va povestesc cateva intamplari din perioada de la Satu Mare, dar mai bine ma abtin. Doar asa, ca exemplu, un tractorist analfabet a ajuns sef de pluton(cum, nu stiu). Nu vreau sa va spun ce a facaut acel nemernic cu soldatii din plutonul lui. Bine ca nu mai exista.

#100
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

 ASCENDED, on 23 iunie 2017 - 18:51, said:

1)Venea acasă ordinul de recrutare;
2)Te prezentai la recrutare la data și ora scrise pe ordin.
3)Te analiza din cap până în picioare(gol-pușcă,evident).


Cu colegi de liceu

:lol:

Am avut o poza sexi si i-am dat-o colegului din fata.
:lol:
:lol:
"Serifule du-te dracu de tampit!"
Dar il prinseze eclipsa ca s-a erectat!
Apoi il impingeam spre cel din fata lui

:lol:
Apoi am zis tare..: "Domne eu v-am zis ca e homosexual!"

Sa vezi ce atent a devenit colegul din fata lui
"Bai nesimtitule!"

Dacul Scorilo are dreptate.
EU intrasem la aero si puteam alege Buzau la Bobocu la parasutisti sau aviatie la scoala militara de aviatie Medias

Nici nu stiau viitorii mei colegi ce viata vor incepe....

#101
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007

 tytysor, on 24 iunie 2017 - 01:11, said:

De bilete de voie in alb nu era nevoie pentru ca le primeam ori de cite ori nu eram in serviciu si aveam nevoie, nu trebuia sa facem smecherii!
La scolile militare, unde ajungeau in general TR-isti biletele de voie se dadeau foarte rar pentru ca se utlizau legitimatiile de elev. Cred ca inca o mai pe a mea pe la mama. Dar aceste legitimatii permiteau accesul in  afara unitatii doar dupa ora 16 si in week-end.

#102
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 GingisHan2015, on 23 iunie 2017 - 19:29, said:

No , si atunci te dadeau la infanterie unde nu mai erai singur niciodata  si asteptai cate o ora sa iti vina 5 minute randul la dus .. Posted Image
"Infanteria e mama noastra! Cea mai mullta, cea mai proasta!"

#103
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Apropo, ce se intampla cu homosexualii inainte? Faceau armata?
Tin minte ca la testul psihologic erau 10 intrebari intr-o rubrica separata, la care daca raspundeai pozitiv intrai imediat in atentia comisiei care se ocupa de test. Intrebarile erau chestii de genul: "iti plac persoanele de acelasi sex?", "ai consumat vreodata droguri?", "ai tatuaje?", "te-ai gandit vreodata la sinucidere?", etc.
Cred ca testul ala a fost conceput in anii '50, atat de inapoiat era, in zilele astea cam toti tinerii au incercat macar odata droguri sau etnobotanice, foarte multi au tatuaje sau au experimentat chestii cu alti baieti.

Oricum, pe un coleg de clasa l-a impins pacatul sa raspunda cu "da", la intrebarea daca s-a gandit vreodata la sinucidere. L-au chemat imediat intr-o camera separata, au sarit pe el cu intrebarile, l-au frecat si l-au zapacit rau de tot, saracul le-a zis ca s-a gandit si el asa, doar in treacat la sinucidere, nu ca chiar ar vrea sa o faca. L-au declarat apt in cele din urma, dar i-au pus o steluta acolo la dosar, nu stiu ce reprezenta, alt coleg s-a ales si el cu o steluta dupa ce a facut niste misto-uri in timpul testului psihologic oral.

#104
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ASCENDED, on 23 iunie 2017 - 22:29, said:

Măcar ai prins un traficant(de țigări,evident)?
Am prins un drac

 Bogdansv1, on 23 iunie 2017 - 22:32, said:

Ce să prindă?! Astea veneau cu avionul, la Otopeni pe aerodromul militar, a picat un colonel de parașutiști de la Buzău, Trutulescu, drept responsabil dar cred că multe stele erau implicate, el a fost doar țapul ispășitor.
Da,faza a fost pentru Trutulescu,praf in ochi

 tytysor, on 24 iunie 2017 - 00:59, said:



Daaa, in mai toate unitatile, comandantul nu dadea ordine fara sa se sfatuiasca cu furierii, sanitarii, porcarii si alte asemenea personaje cu experienta militara!
Ce vorbesti tu acolo?Eu am zis că ne-au luat pe toți,ce-i cu sfătuitul?

Pe la trei a fost alarma,mi s-a parut in neregula ca ,de obicei ,cam stiam alarmele pe care le dadeau pentru bibani.Cand au adus camioanele si au inceput sa alerge ARO-urile pe platou mi-am seama ca e cam groasa treaba.M-a sunat unul de la garda si mi-a zis"du-te la compania 5 sa-ti iei camuflaj si arama!".Ba,ej' nebun?M-am dus,in dormitorul mare,pe niste foi de cort erau gradatii si bagau in incarcatoare gloante de razboi.Heeii sa-mi bag pwula,astia ma trimit sa mor dracu' pe undeva.Nimeni nu stia nimic.
Ne-au urcat in camioane si ne-au dus dupa Arad,pe frontiera imprastiati pe la pichete.Ploua marunt,cam frig.Eu,gradat fiind,  am ramas cu inca 12 bibani la un pichet nu mai stiu cum se chema.Un capitan de acolo ne-a luat,mi-a dat o statie si ne-a imprastiat in linie,in spatele fasiei ,cate unul la doi stalpi de curent.Bezna totala,vreo doi mai slabi de inger au inceput sa planga.Culcati pe burta,pe foaie de cort cu arma sub tine,caci arma nu are voie sa se ude,nu ai voie sa canti,sa te ridici sa fumezi,sa strigi la celalalt-TREI ORE.Era plin de mistreti pe fasie,si dadeau in srme.Sarmele erau legat intre doua clopote,mai sus de nivelul gleznei la care erau legate gloante de manevra,oarbe cum le zice lumea;asa ca atunci cand mistretii dadeau in ele bubuia cate unul ca dracu'.
Aia de la pichet au trecut de vreo doua ori ,si ultima oara mi-a lasat caine,un ciobanesc german mare si frumos,zice"il las cu tine si-l iau cand trec in verificare,n-ai treaba cu el,e dresat si oricum cu n-are el treaba cu cine e imbracat in camuflaj".Ok,a stat saracul culcat langa mine si dupa vreun sfert de ora a incepu sa tremure,mi-a fost mila si am pus foaia de cort peste el.Dupa alt sfert de ora am inceput sa simt eu frigul,asa ca am vrut sa-mi iau foaia inapoi.Ce sa mai iei?A inceput ala sa maraie ca nebunu'.-Ba esti nebun?Da-mi foaia inapoi ca ma fac fleci.Statea escrocul sub foaie si eu in ploaie.Nu am mai reusit sa o iau.Facerea de bine,futere de mama.Cand a venit ala sa ne ia si i-am povestit radea ca o oaie,dracu' sa-i ia cu cainii lor.Dimineata am ajuns toti la unitate si au dat la toti doua zile de repaus

Edited by daniMMM, 24 June 2017 - 08:16.


#105
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Facuta la cerere. Acum 20 de ani. Renuntasem la facultatea de atunci - Electromecanica Roboti Industriali. O mizerie. Cu o vorba buna pusa undeva m-au lasat sa imi aleg. Am ales Jandarmeria. Scoala de gradati la Slatina, in curte cu scoala de Politie. Si greu departe de casa, si frumos. O experienta de viata. Vezi tot felul de oameni, te imprietenesti, te maturizezi. Pacat ca s-a scos obligativitatea. Parerea mea e ca veneai putin mai copt inapoi. Are si partile ei proaste. Am avut cateva conflicte cu niste sergenti angajati care au vrut pe altcineva la Garda Unitatii in locul meu si mi-au gasit motiv sa ma alerge prin curtea unitatii. Iesisem de la masa si am dus soldatii din garda la chiosc - asa era programul stabilit. Un nespalat de sergent angajat care era comandant de garda si facea naveta de la tara a vrut sa aduca vreo ruda in locul meu si a inceput sa urle si sa ma puna culcat pe burta prin curtea unitatii. M-am ridicat, l-am injurat si am dat cu piciorul intr-o masina de interventii. M-au raportat la generalul de atunci, dar ma stiau toti de prin unitate si doar m-au mutat. Din ajutor comandant de garda la detasamentul de interventie mobila. Ce rau mi-au facut. Ultimele 4 luni au fost numai la meciuri, spectacole si tot felul de scandaluri unde ne duceau pe noi. Acum analfabetul ala ma ocoleste pe strada. Si a mai fost o chestie haioasa:
Iarna crunta. Duc soldatii care intrau in schimb la masa si cand sa mancam, apropiem nasul de farfurie si raman prost. Pilaf stricat. Balastru cum ii ziceam.
Am luat farfuria in mana si m-am dus la ofiterul de servici pe unitate. A iesit cu scandal. Oamenii aia trebuiau sa stea in post 4 ore pe frig de crapau pietrele nemancati, doar cu ceai fierbinte.
La cateva zile cu garda in timpul schimbului ranjea un colonel la mine - "Ce ma, la mata acasa mananci numai carne?"
Si legat de testul ala psihologic, trebuia sa fii retard sa completezi aiurea. Si din ce tin minte erau repetate intrebarile, in cateva forme diferite. Era totusi periculos sa dai arme pe mana si cartuse unuia care nu avea toate tiglele pe casa.
Per total, o experienta de viata.

PS: Incercau si chiar reuseau sa te repartizeze unde considerau ei ca esti potrivit. Au incercat sa ma duc la Garda Nationala din cauza inaltimii - 1.93, dar am refuzat.

#106
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 tytysor, on 24 iunie 2017 - 01:11, said:

Prostii!
Probabil.
Dar sigur ne vei lămuri cum se făceau de fapt treburile.
Așteptăm.

#107
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 exceswater, on 24 iunie 2017 - 10:01, said:

Facuta la cerere. Acum 20 de ani.
Si eu la fel,am vrut sa scap de anturajul de acasa,si pot zice ca mi-a prins foarte bine,plus ca m-am ingrasat rau,somn la timp,mancare la timp,putina miscare,am ajuns la nouazeci si ceva de kile,cand am venit acasa nu mai aveam toale potrivite

#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

 daniMMM, on 24 iunie 2017 - 07:49, said:

Am prins un drac

Da,faza a fost pentru Trutulescu,praf in ochi

Ce vorbesti tu acolo?Eu am zis că ne-au luat pe toți,ce-i cu sfătuitul?

Pe la trei a fost alarma,mi s-a parut in neregula ca ,de obicei ,cam stiam alarmele pe care le dadeau pentru bibani.Cand au adus camioanele si au inceput sa alerge ARO-urile pe platou mi-am seama ca e cam groasa treaba.M-a sunat unul de la garda si mi-a zis"du-te la compania 5 sa-ti iei camuflaj si arama!".Ba,ej' nebun?M-am dus,in dormitorul mare,pe niste foi de cort erau gradatii si bagau in incarcatoare gloante de razboi.Heeii sa-mi bag pwula,astia ma trimit sa mor dracu' pe undeva.Nimeni nu stia nimic.
Ne-au urcat in camioane si ne-au dus dupa Arad,pe frontiera imprastiati pe la pichete.Ploua marunt,cam frig.Eu,gradat fiind,  am ramas cu inca 12 bibani la un pichet nu mai stiu cum se chema.Un capitan de acolo ne-a luat,mi-a dat o statie si ne-a imprastiat in linie,in spatele fasiei ,cate unul la doi stalpi de curent.Bezna totala,vreo doi mai slabi de inger au inceput sa planga.Culcati pe burta,pe foaie de cort cu arma sub tine,caci arma nu are voie sa se ude,nu ai voie sa canti,sa te ridici sa fumezi,sa strigi la celalalt-TREI ORE.Era plin de mistreti pe fasie,si dadeau in srme.Sarmele erau legat intre doua clopote,mai sus de nivelul gleznei la care erau legate gloante de manevra,oarbe cum le zice lumea;asa ca atunci cand mistretii dadeau in ele bubuia cate unul ca dracu'.
Aia de la pichet au trecut de vreo doua ori ,si ultima oara mi-a lasat caine,un ciobanesc german mare si frumos,zice"il las cu tine si-l iau cand trec in verificare,n-ai treaba cu el,e dresat si oricum cu n-are el treaba cu cine e imbracat in camuflaj".Ok,a stat saracul culcat langa mine si dupa vreun sfert de ora a incepu sa tremure,mi-a fost mila si am pus foaia de cort peste el.Dupa alt sfert de ora am inceput sa simt eu frigul,asa ca am vrut sa-mi iau foaia inapoi.Ce sa mai iei?A inceput ala sa maraie ca nebunu'.-Ba esti nebun?Da-mi foaia inapoi ca ma fac fleci.Statea escrocul sub foaie si eu in ploaie.Nu am mai reusit sa o iau.Facerea de bine,futere de mama.Cand a venit ala sa ne ia si i-am povestit radea ca o oaie,dracu' sa-i ia cu cainii lor.Dimineata am ajuns toti la unitate si au dat la toti doua zile de repaus

Demential!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate