Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Trotineta electrica ? Pro & Contra

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se mai discutase pe tema pro si contra trotineta electrica sau trotineta (electrica) vs alte tipuri de vehicule la topicul acesta: https://forum.softpe...-electrica-etc/

De asemenea, la topicul alaturat de pe aceasta arie mi-am exprimat opinia pe tema "trotineta clasica vs trotineta electrica": https://forum.softpe...8#entry21128179
Cum nu are rost sa repet, reproduc aici pasajul relevant:

Trotineta electrica este muuult mai comoda decat o trotineta clasica, prinde viteza incomparabil mai mare si intr-adevar este ceva mai manevrabila, de exemplu, poti efectua viraje mai stranse inclinand trotineta ceva mai mult pe o parte si accelerand in momentul efectuarii virajului. Doar ca pe distante mici nu prea este practica. Pierzi vremea ca sa o incarci inainte de plecare (a mea se incarca destul de lent, pentru protejarea acumulatorului) si nu iti permiti nici sa pastrezi pe termen mai lung bateria foarte incarcata (si nici prea descarcata), deoarece i-ai reduce in mod semnificativ viata sau ai distruge acumulatorul (care este componenta cea mai scumpa). Daca utilizezi trotineta aproape zilnic, atunci nu ar fi o problema sa o pui la incarcat si sa o incarci complet imediat ce ajungi acasa (eu nu o utilizez cu regularitate), altfel trebuie sa respecti regula lui 40%-80% ca procent de incarcare a bateriei, in functie de cand estimezi ca o vei utiliza din nou (asta daca poti macar sa apreciezi nivelul de incarcare, deoarece nu la orice trotineta electrica este posibil).
Partea proasta la trotinetele electrice este ca nu ai randament la utilizarea lor ca si trotinetele obisnuite (asta daca macar permit utilizarea lor ca trotinete obisnuite): distanta pacursa la o impingere este foarte mica si viteza maxima pe care poti sa o atingi este mult mai mica decat in cazul unei trotinete clasice, efortul depus find destul de mare, deci cam depinzi de baterie.


As mai adauga faptul ca personal am fost entuziasmat de trotineta electrica (fiind un produs nou, un vehicul pentru pietoni pe care deocamdata il poti utiliza pe trotuare sau in parcuri fara sa iei amenzi, un vehicul rapid pe care il poti plia si cara dupa tine cam oriunde, un vehicul pe care nu trebuie sa stai cocosat sau pe care nu iti sifonezi imbracamintea etc.). Dar treptat entuziasmul s-a mai redus, ajungand sa optez mai curand pentru o trotineta clasica usoara, cu volum redus, usor de pliat/ depliat, cu o amortizare a socurilor rezonabila si cu rulmenti cat mai buni. Am o trotineta clasica pe care efortul pe care il depun pentru deplasare este neglijabil (parcurge o distanta relativ lunga la un singur kick). Uneori am impresia ca merge singura pe drum plan si bineinteles, la vale. Doar la deal este necesara depunerea unui efort mai mare. Am avantajul ca este mult mai usoara decat o trotineta electrica, ca nu trebuie sa o incarc, nu trebuie sa ii umflu cauciucurile, este mai usor de intretinut sau de reparat si este mult mai ieftina.

Dezavantajul cel mai mare la o trotineta (electrica sau nu) este ca prea multi oameni inca nu s-au obisnuit cu adulti pe trotinete si daca, totusi, prinzi curaj te confrunti cu mai multe scenarii/ tipuri de reactii:
a) oamenii needucati sau care locuiesc la tara/ la periferie te considera nebun;
b ) adolescentilor le pari caraghios sau le place/ apreciaza, dar in acelasi timp ii se pare si un pic amuzant;
c) tinerilor si oamenilor maturi le starneste atat curiozitatea cat si interesul (depinde si de nivelul de educatie);
d) copiii sunt in general indiferenti;
e) batranilor fie le trezeste interesul (si-ar dori si ei), fie se sperie si se dau mult la o parte;
f) cainii au tendinta sa te alerge.

Comparativ cu bicicleta, trotineta mi se pare un vehicul mai elegant, un vehicul pe care poti circula chiar imbracat la costum (nu iti permiti sa circuli la costum pe o bicicleta ca sa iti intre pantalonii in fund si sa se sifoneze de la sa sau sa iti atarne cravata in timp ce te cososezi deasupra ghidonului).
O persoana in varsta poate parea la fel de amuzanta indiferent daca circula pe bicicleta sau pe trotineta. Mie mi se par mai putin caraghioase babutele pe trotinete decat cele care circula pe bicicleta. Oricum, personal am toata stima pentru persoanele in varsta care au prins curajul de a folosi acest vehicul foarte comod pentru pietoni.
O persoana tanara sau matura nu mi se pare absolut deloc caraghioasa pe trotineta, desi la inceput mi se parea un pic amuzant. Dar dupa ce am prins curajul de a iesi si eu cu trotineta...

Edited by _-_, 22 June 2017 - 12:33.


#20
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pana si pe bicicleta te cam faci de rusine, daramite pe trotineta. Mai sunt si caini vagabonzi care se reped la biciclisti si trotitenisti, in fine. Acum ceva vreme a fost o demonstratie a biciclistilor, au pedalat prin tot orasul sa ceara piste de bicicleta si la o intersectie era un boschetar care facea misto de ei. Le facea semn cu mana sa treaca si zicea: "Pedalati, pedalati, pedalati.", " Hei, baiatu', vezi ca ti se invarte roata!", "Frumoaso, iti place calare pe bicicleta, ai?", etc.

Edited by Memeito, 22 June 2017 - 12:10.


#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
felicitari pt achizitie si ca ai impartasit cu cine este curios si interesat de asa ceva
cum sa-ti fie rusine cu trotineta electrica indiferent de varsta
te pomeni ca se va gasi sa rada cineva cu blugii rupti pe el de zici ca l-a haituit o haita de caini(deh moda prostului)
ai si gasit exemplu sa dai, un boschetar
cum sa-ti fie rusine ca cineva are chef se caterinca ca mergi cu bicicleta sau orice altceva

Edited by ceanu1980, 22 June 2017 - 12:35.


#22
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

 cataspo, on 22 iunie 2017 - 11:56, said:

Mie îmi place ca tu nu ajungi la birou plin de praf ...
Parca vad reclama " Daca vreți sa evitați praful zilnic, folosiți cu încredere trotineta electrica ".
Imaginati-va când se închide metroul la Pipera timp de 5 zile ...  zeci, sute de corporatiști la cravata si pantaloni slim făcând întrecere cu trotinetele. Miting e putin spus ... si totul fara praf. Si un polițist cu trotineta parcata la bordură, fluidizând zumzetul electric.

Ps: pe baba aia chiar o interesa trotineta, sau a vrut sa te agate?

Eu cred ca fiecare trebuie sa experienta altora si sa vada daca i se potriveste. Daca lucrezi intr-o cariera de piatra, dai "ignore" acestui post. Daca iti faci calcule si realizezi ca poti sa mergi pe cateva stradute linistite pana la metrou si sa nu mai stai la tramvai pe refugiu si sa te umpli de praf si noxe...incepe sa te tenteze.
Unde cred ca suntem cu totii de acord, este ca sunt multi oameni terorizati de trafic...si toti viseaza la alternative. Pentru ei e post-ul...Nu zice nimeni ca e o solutie minune, dar unii chiar pot renunta la masina pentru o varianta trotineta/metrou (de exemplu).

Si "soferii" ar trebui sa fie cei mai fericiti, nu o sa ne vedeti cu masina in trafic :)

PS: pensionara era cu adevarat interesata de trotineta, altfel nu mai era deloc amuzant :)

#23
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Lasand reclama la o parte, poate sa faca cineva un rezumat?

#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Memeito, on 22 iunie 2017 - 12:09, said:

si la o intersectie era un boschetar care facea misto de ei. Le facea semn cu mana sa treaca si zicea: "Pedalati, pedalati, pedalati.", " Hei, baiatu', vezi ca ti se invarte roata!", "Frumoaso, iti place calare pe bicicleta, ai?", etc.

da, adevarul ca sunt foarte afectati utilizatorii de biciclete si trotinete de vorbele unui ratat care traieste de azi pe maine.

In alta ordine de ideei, profit si eu de topicul asta sa aflu cateva opini: cat este de fezabila sa merg zilnic la birou cu o astfel de trotineta dus-intors din Bd. Metalurgiei pana in Aviatorilor? Distanta totala e de vreo 11-13km maxim. Initial ma gandeam la o bicicleta, de la Piata Sudului e pista de biciclete pana la Piata Unirii. De la Unirii > Calea Victoriei (unde am pista separata) > Piata Victoriei > Aviatorilor.

Se poate se fac distanta asta cu o trotineta? Mi-ar conveni mai mult ca pot s-o pliez si sa ma bag la metrou in caz de vreme proasta.

#25
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

 Mar-zZz, on 22 iunie 2017 - 12:36, said:

Lasand reclama la o parte, poate sa faca cineva un rezumat?

"Rezumatul" e la inceput, doar ca recunosc ca nu mi-a iesit un rezumat. Dar nici nu mi-am dorit :)
Pot sa spun ca pentru mine, pe scurt, "functioneaza". Sper ca am reusit sa fiu suficient de laconic :)

 un_dac, on 22 iunie 2017 - 12:43, said:


da, adevarul ca sunt foarte afectati utilizatorii de biciclete si trotinete de vorbele unui ratat care traieste de azi pe maine.

In alta ordine de ideei, profit si eu de topicul asta sa aflu cateva opini: cat este de fezabila sa merg zilnic la birou cu o astfel de trotineta dus-intors din Bd. Metalurgiei pana in Aviatorilor? Distanta totala e de vreo 11-13km maxim. Initial ma gandeam la o bicicleta, de la Piata Sudului e pista de biciclete pana la Piata Unirii. De la Unirii > Calea Victoriei (unde am pista separata) > Piata Victoriei > Aviatorilor.

Se poate se fac distanta asta cu o trotineta? Mi-ar conveni mai mult ca pot s-o pliez si sa ma bag la metrou in caz de vreme proasta.

Cred ca e cam mult pentru o naveta zilnica. Nu e imposibil, dar e solicitant, chiar si "electric". Poti merge pana la Unirea si apoi cu metroul pentru restul drumului.
Eu, dupa 6 km, imi cam trecuse entuziasmul. Nu am mers inca mai mult dintr-o bucata, oricum nu ma tine bateria la a mea :).

 _-_, on 22 iunie 2017 - 12:04, said:

Se mai discutase pe tema pro si contra trotineta electrica sau trotineta (electrica) vs alte tipuri de vehicule la topicul acesta: https://forum.softpe...-electrica-etc/

De asemenea, la topicul alaturat de pe aceasta arie mi-am exprimat opinia pe tema "trotineta clasica vs trotineta electrica": https://forum.softpe...8#entry21128179
Cum nu are rost sa repet, reproduc aici pasajul relevant:

Trotineta electrica este muuult mai comoda decat o trotineta clasica, prinde viteza incomparabil mai mare si intr-adevar este ceva mai manevrabila, de exemplu, poti efectua viraje mai stranse inclinand trotineta ceva mai mult pe o parte si accelerand in momentul efectuarii virajului. Doar ca pe distante mici nu prea este practica. Pierzi vremea ca sa o incarci inainte de plecare (a mea se incarca destul de lent, pentru protejarea acumulatorului) si nu iti permiti nici sa pastrezi pe termen mai lung bateria foarte incarcata (si nici prea descarcata), deoarece i-ai reduce in mod semnificativ viata sau ai distruge acumulatorul (care este componenta cea mai scumpa). Daca utilizezi trotineta aproape zilnic, atunci nu ar fi o problema sa o pui la incarcat si sa o incarci complet imediat ce ajungi acasa (eu nu o utilizez cu regularitate), altfel trebuie sa respecti regula lui 40%-80% ca procent de incarcare a bateriei, in functie de cand estimezi ca o vei utiliza din nou (asta daca poti macar sa apreciezi nivelul de incarcare, deoarece nu la orice trotineta electrica este posibil).
Partea proasta la trotinetele electrice este ca nu ai randament la utilizarea lor ca si trotinetele obisnuite (asta daca macar permit utilizarea lor ca trotinete obisnuite): distanta pacursa la o impingere este foarte mica si viteza maxima pe care poti sa o atingi este mult mai mica decat in cazul unei trotinete clasice, efortul depus find destul de mare, deci cam depinzi de baterie.


As mai adauga faptul ca personal am fost entuziasmat de trotineta electrica (fiind un produs nou, un vehicul pentru pietoni pe care deocamdata il poti utiliza pe trotuare sau in parcuri fara sa iei amenzi, un vehicul rapid pe care il poti plia si cara dupa tine cam oriunde, un vehicul pe care nu trebuie sa stai cocosat sau pe care nu iti sifonezi imbracamintea etc.). Dar treptat entuziasmul s-a mai redus, ajungand sa optez mai curand pentru o trotineta clasica usoara, cu volum redus, usor de pliat/ depliat, cu o amortizare a socurilor rezonabila si cu rulmenti cat mai buni. Am o trotineta clasica pe care efortul pe care il depun pentru deplasare este neglijabil (parcurge o distanta relativ lunga la un singur kick). Uneori am impresia ca merge singura pe drum plan si bineinteles, la vale. Doar la deal este necesara depunerea unui efort mai mare. Am avantajul ca este mult mai usoara decat o trotineta electrica, ca nu trebuie sa o incarc, nu trebuie sa ii umflu cauciucurile, este mai usor de intretinut sau de reparat si este mult mai ieftina.

Dezavantajul cel mai mare la o trotineta (electrica sau nu) este ca prea multi oameni inca nu s-au obisnuit cu adulti pe trotinete si daca, totusi, prinzi curaj te confrunti cu mai multe scenarii/ tipuri de reactii:
a) oamenii needucati sau care locuiesc la tara/ la periferie te considera nebun;
b ) adolescentilor le pari caraghios sau le place/ apreciaza, dar in acelasi timp ii se pare si un pic amuzant;
c) tinerilor si oamenilor maturi le starneste atat curiozitatea cat si interesul (depinde si de nivelul de educatie);
d) copiii sunt in general indiferenti;
e) batranilor fie le trezeste interesul (si-ar dori si ei), fie se sperie si se dau mult la o parte;
f) cainii au tendinta sa te alerge.

Comparativ cu bicicleta, trotineta mi se pare un vehicul mai elegant, un vehicul pe care poti circula chiar imbracat la costum (nu iti permiti sa circuli la costum pe o bicicleta ca sa iti intre pantalonii in fund si sa se sifoneze de la sa sau sa iti atarne cravata in timp ce te cososezi deasupra ghidonului).
O persoana in varsta poate parea la fel de amuzanta indiferent daca circula pe bicicleta sau pe trotineta. Mie mi se par mai putin caraghioase babutele pe trotinete decat cele care circula pe bicicleta. Oricum, personal am toata stima pentru persoanele in varsta care au prins curajul de a folosi acest vehicul foarte comod pentru pietoni.
O persoana tanara sau matura nu mi se pare absolut deloc caraghioasa pe trotineta, desi la inceput mi se parea un pic amuzant. Dar dupa ce am prins curajul de a iesi si eu cu trotineta...

As vrea sa vad macar 15-20 de review-uri extinse de acest tip, ar ajuta multi oameni sa-si formeze o prima opinie. Doar ce am scris eu e irelevant, luat separat (experienta personala, un singur model testat etc).
Abia astept sa mai citesc si altceva.
Multumesc de info

#26
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 mxsilviu, on 22 iunie 2017 - 12:54, said:


Cred ca e cam mult pentru o naveta zilnica. Nu e imposibil, dar e solicitant, chiar si "electric". Poti merge pana la Unirea si apoi cu metroul pentru restul drumului.
Eu, dupa 6 km, imi cam trecuse entuziasmul. Nu am mers inca mai mult dintr-o bucata, oricum nu ma tine bateria la a mea Posted Image.


Eu ma gandeam sa fac invers: sa iau metroul pana la Unirii si de acolo sa merg cu troncariciu pe Calea Victoriei.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 super8, on 22 iunie 2017 - 11:43, said:

Bun, deci toata lumea considerati ca nu e nici o rusine ca un om in etate sa foloseasca trotineta electrica sau simpla.

D.p.meu.d.v. "rusinea" era cel mai important motiv !
Insa daca voi considerati ca e stupid sa iti fie rusine sa te plimbi cu o trotineta desi nu mai esti copil, OK.
Singurele dezavantaje la trotineta sunt:
ploaia;
noroiul;
zapada;
vantul puternic;
terenul accidentat.


@loock, si cu trotineta fara motor faci miscare !
Cand e asa, iti pliezi trotineta si o iei pe spate. Cei care au trotinete stiu asta. Si eu, am si trotineta, si electrro scuter. si le folosesc . Chiar si intr-un oras mare, ca Timisoara. De aceea nu-i inteleg pe cei care pun intrebari "de rusine".

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
de aceasi problema m-am intalnit si eu la inceputul lunii aprilie. Am schimbat job-ul, ca distanta este foarte aproape de mine (trebuie sa trec printr-un parc), ajungand in aproximativ 15 minute pe jos. Cu transportul in comun fac 30-40 de minute (trebuiesc schimbate 2 linii), cu masina fac 10 minute. Datorita caldurii, prefer sa merg prin aer liber decat sa merg cu masina, in primul rand economisesc benzina, nu pun km pe masina, nu stau in caldura pana se racoreste, plus nu poluez pentru cei 2-3-4km. Asa ca o perioada am mers pe jos cele 15 minute dus si 15 minute intors. Pana a venit caldura si la 30 de grade ajungeam ud la munca, deci mersul pe jos era o solutie limitata.

Asa ca a trebuit sa ma reorientez intre o trotineta electrica sau un scuter de 50cmc. Aveam un scuter acasa ceva mai vechi, nefolosit de luni poate chiar ani, tocmai ce il vandusem ca prostul.
Asa ca mi-am comandat o trotineta electrica si eu ma indrept rapid spre 30 de ani si nu a fost nici o clipa chestia sa imi fie rusine, mai ales ca merg la costum pe o trotineta, mi se pare ceva modern si trebuie sa fi comunist sa iti fie rusine sa mergi cu asa ceva.

Trotineta m-a costat 799eur, am luat ceva care sa duca pana in 120kg (eu am undeva la 90kg, 184cm), range 40km, viteza maxima 25km/h. Economisesc benzina, economisesc asigurare, plus ca merg prin parc, nu este periculos, asa ca am fost foarte incantat. DAR!!! am inceput sa o folosesc si pe zi ce trecea eram din ce in ce mai dezamagit. La o plecare in panta (minimala), trebuia sa dau din picior sa o pun in miscare, din range-ul de 40km facea undeva la 15-20km, iar viteza de 25km/h da, poate in panta ca in rest nu. Ca sa o incarc imi lua 8 ore (o puneam noaptea la incarcat), daca uitam o seara a doua zi nu trebuia sa ma reorientez cum ajung la munca. La inceput ma tinea 2 zile, dupa 3 saptamani deja trebuia incarcata zilnic. La 3 saptamani mi-am dat seama ca nu este ceea ce imi doream, o dezamagire, bani arunci pe fereasta. M-am dus la magazin, le-am spus problemele, nu este ok ca dupa 3 saptamani sa se slabeasca accumulatorii, nici o promisiune nu era respectata, dupa cearta si discutii le-a trimis avocatul meu o scrisoare. Am reusit prin garantie sa i-a trotineta inapoi, la inceput au vrut sa imi dea una noua dar eu stiam ca se va intampla la fel asa ca am discutat pana mi-am vazut banii inapoi.

Am mai pus 300eur si mi-am luat un scuter la 1100eur (50cmc) nou, 2 ani garantie. Merge cu 50km/h, asigurarea ma duce la 7,4eur pe luna, benzina (full) 3,2eur, ma tine cam 2 saptamani. Am si un mic portbagaj sub scaun, ma simt mai dinamic si sunt mult mai rapid. Pot ajunge oriunde vreau si la temperaturiile actuale este ideal.

O trotineta electrica intr-adevar puternica nu stiu daca exista si daca exista cu siguranta duce la un pret nu foarte ieftin, cat de buna este aceasta investitie ramane de gandit. Trotinetele astea sunt pentru oameni mai slabuti, care ii duce fara probleme, de la 90kg in sus poti sa uiti. Nu doresc sa critic trotineta electrica, mult mai mult accesibilitatea si flexibilitatea pt persoane mai grele, pentru care chiar nu este accesibila in momentul de fata.

Edited by business11, 22 June 2017 - 13:18.


#29
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 mxsilviu, on 22 iunie 2017 - 12:54, said:

As vrea sa vad macar 15-20 de review-uri extinse de acest tip, ar ajuta multi oameni sa-si formeze o prima opinie. Doar ce am scris eu e irelevant, luat separat (experienta personala, un singur model testat etc).
Abia astept sa mai citesc si altceva.
Multumesc de info
Ti-a dat vreo doua link-uri spre topicuri de pe acest forum, le poti citi si ai review-uri destul de consistente, opinii personale formate in baza experientei pe care a avut-o cu mai mult de o singura trotineta. Nu stiu cat anume a contat sa ma convinga, dar a adus argumente suficient de bune pentru a ma decide sa cumpar un anume model de trotineta.

Felicitari pentru achizitie. Apreciez review-ul tau.
Eu personal nu vad utilitatea unei trotinete electrice pe distanta scurta. Tu insa observ ca o combini cu deplasarea in metrou, care poate fi un avantaj.

Rusinea? Vaz ca e inca luata in calcul, dar se poate trece peste ea, odata ce ti-ai achizitionat trotineta, ca doar n-oi cumpara-o si oi tine-o in curte degeaba. Si in fond de ce sa iti fie rusine, ca n-ai furat-o. Te folosesti de ea asa cum ai nevoie.
Eu fac drumuri scurte cu trotineta mea: Oxelo Town 7XL, uneori solo, ca asa se recomanda, dar uneori imi iau copilul si mergem amandoi cu trotineta in parc, unde-l las sa dea cateva ture singur.
Ploaia incerc sa o evit, si clar, la iarna n-o voi folosi.

Pentru deplasare pe dinstanta mai mare mi-as lua o motocicleta electrica, dar pentru asa ceva n-am gasit informatii si nu as vrea sa fac o achizitie in necunostinta de cauza.

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/e7/67/97/e76797aedab1a628acdc2b77bd2fdcd0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

 un_dac, on 22 iunie 2017 - 12:59, said:

Eu ma gandeam sa fac invers: sa iau metroul pana la Unirii si de acolo sa merg cu troncariciu pe Calea Victoriei.

Ideea era sa nu faci toata distanta cu trotineta, din 2 bucati sigur o sa-ti faca placere :)
Pe Calea Victoriei e chiar ok, am mers si eu si e una din putinele zone unde mergi relativ linistit

 master_oz, on 22 iunie 2017 - 13:20, said:

Ti-a dat vreo doua link-uri spre topicuri de pe acest forum, le poti citi si ai review-uri destul de consistente, opinii personale formate in baza experientei pe care a avut-o cu mai mult de o singura trotineta. Nu stiu cat anume a contat sa ma convinga, dar a adus argumente suficient de bune pentru a ma decide sa cumpar un anume model de trotineta.

Felicitari pentru achizitie. Apreciez review-ul tau.
Eu personal nu vad utilitatea unei trotinete electrice pe distanta scurta. Tu insa observ ca o combini cu deplasarea in metrou, care poate fi un avantaj.

Rusinea? Vaz ca e inca luata in calcul, dar se poate trece peste ea, odata ce ti-ai achizitionat trotineta, ca doar n-oi cumpara-o si oi tine-o in curte degeaba. Si in fond de ce sa iti fie rusine, ca n-ai furat-o. Te folosesti de ea asa cum ai nevoie.
Eu fac drumuri scurte cu trotineta mea: Oxelo Town 7XL, uneori solo, ca asa se recomanda, dar uneori imi iau copilul si mergem amandoi cu trotineta in parc, unde-l las sa dea cateva ture singur.
Ploaia incerc sa o evit, si clar, la iarna n-o voi folosi.

Pentru deplasare pe dinstanta mai mare mi-as lua o motocicleta electrica, dar pentru asa ceva n-am gasit informatii si nu as vrea sa fac o achizitie in necunostinta de cauza.

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/e7/67/97/e76797aedab1a628acdc2b77bd2fdcd0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt in "armonie" cu tot ce ai scris mai sus. Nu sunt in aceeasi armonie cu preturile la ce ne-ai aratat :) Arata frumos, dar nu stiu daca ar fi la fel de practica si este clar peste bugetul meu (sau peste cat as fi dispus sa aloc pentru asa ceva).
Dar poate sunt eu invidios :)

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E ok dar drumurile ( strazile ) nu-s pt asa ceva inca . Una cu suspensie si mai ales cu roti mai mari cu camera fac diferenta enorma chiar daca si pretul e pe masura , dar prefer ceva pretabil la strazile patriei decat " chestia " prezentata .
Oricum succes si cat mai multa plimbarica fara incidente !

#32
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
cand se duce bateria poti s-o schimbi sau trebuie sa dai din picior?

#33
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

 business11, on 22 iunie 2017 - 13:16, said:

de aceasi problema m-am intalnit si eu la inceputul lunii aprilie. Am schimbat job-ul, ca distanta este foarte aproape de mine (trebuie sa trec printr-un parc), ajungand in aproximativ 15 minute pe jos. Cu transportul in comun fac 30-40 de minute (trebuiesc schimbate 2 linii), cu masina fac 10 minute. Datorita caldurii, prefer sa merg prin aer liber decat sa merg cu masina, in primul rand economisesc benzina, nu pun km pe masina, nu stau in caldura pana se racoreste, plus nu poluez pentru cei 2-3-4km. Asa ca o perioada am mers pe jos cele 15 minute dus si 15 minute intors. Pana a venit caldura si la 30 de grade ajungeam ud la munca, deci mersul pe jos era o solutie limitata.

Asa ca a trebuit sa ma reorientez intre o trotineta electrica sau un scuter de 50cmc. Aveam un scuter acasa ceva mai vechi, nefolosit de luni poate chiar ani, tocmai ce il vandusem ca prostul.
Asa ca mi-am comandat o trotineta electrica si eu ma indrept rapid spre 30 de ani si nu a fost nici o clipa chestia sa imi fie rusine, mai ales ca merg la costum pe o trotineta, mi se pare ceva modern si trebuie sa fi comunist sa iti fie rusine sa mergi cu asa ceva.

Trotineta m-a costat 799eur, am luat ceva care sa duca pana in 120kg (eu am undeva la 90kg, 184cm), range 40km, viteza maxima 25km/h. Economisesc benzina, economisesc asigurare, plus ca merg prin parc, nu este periculos, asa ca am fost foarte incantat. DAR!!! am inceput sa o folosesc si pe zi ce trecea eram din ce in ce mai dezamagit. La o plecare in panta (minimala), trebuia sa dau din picior sa o pun in miscare, din range-ul de 40km facea undeva la 15-20km, iar viteza de 25km/h da, poate in panta ca in rest nu. Ca sa o incarc imi lua 8 ore (o puneam noaptea la incarcat), daca uitam o seara a doua zi nu trebuia sa ma reorientez cum ajung la munca. La inceput ma tinea 2 zile, dupa 3 saptamani deja trebuia incarcata zilnic. La 3 saptamani mi-am dat seama ca nu este ceea ce imi doream, o dezamagire, bani arunci pe fereasta. M-am dus la magazin, le-am spus problemele, nu este ok ca dupa 3 saptamani sa se slabeasca accumulatorii, nici o promisiune nu era respectata, dupa cearta si discutii le-a trimis avocatul meu o scrisoare. Am reusit prin garantie sa i-a trotineta inapoi, la inceput au vrut sa imi dea una noua dar eu stiam ca se va intampla la fel asa ca am discutat pana mi-am vazut banii inapoi.

Am mai pus 300eur si mi-am luat un scuter la 1100eur (50cmc) nou, 2 ani garantie. Merge cu 50km/h, asigurarea ma duce la 7,4eur pe luna, benzina (full) 3,2eur, ma tine cam 2 saptamani. Am si un mic portbagaj sub scaun, ma simt mai dinamic si sunt mult mai rapid. Pot ajunge oriunde vreau si la temperaturiile actuale este ideal.

O trotineta electrica intr-adevar puternica nu stiu daca exista si daca exista cu siguranta duce la un pret nu foarte ieftin, cat de buna este aceasta investitie ramane de gandit. Trotinetele astea sunt pentru oameni mai slabuti, care ii duce fara probleme, de la 90kg in sus poti sa uiti. Nu doresc sa critic trotineta electrica, mult mai mult accesibilitatea si flexibilitatea pt persoane mai grele, pentru care chiar nu este accesibila in momentul de fata.

Tu ai plecat in sens invers, de la trotineta spre scuter. Dupa cum spuneam, eu m-am "blocat" din punct de vedere al sigurantei. Stau la bloc si exista riscul real sa imi dispara, la birou la fel. Ma mai uit cu invidie cand trece un scuter in viteza pe langa mine :)

Imi pare rau pentru problemele semnalate cu acumulatorii, eu nu am avut ce sa ma plang pana acum. Se incarca foarte repede, tine suficient pentru cat am nevoie si cat este de usoara. Bineinteles ca visez la o autonomie cel putin dubla, dar cred ca mai au pana ajung la o varianta matura de produs.

#34
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 mxsilviu, on 22 iunie 2017 - 14:27, said:

Sunt in "armonie" cu tot ce ai scris mai sus. Nu sunt in aceeasi armonie cu preturile la ce ne-ai aratat Posted Image Arata frumos, dar nu stiu daca ar fi la fel de practica si este clar peste bugetul meu (sau peste cat as fi dispus sa aloc pentru asa ceva).
Dar poate sunt eu invidios Posted Image
Posted Image
Apreciez "armonia" si poate si mie mi-au luat ochii aspectul acestui vehicul. E drept, m-am uitat un pic la specificatiile tehnice si chestia e ca nu ma prea dumiresc cat de corecte sunt. Adica sunt destule motociclete electrice de genul asta cu niste specificatii extraordinare, la preturi ok, facute in China, dar sunt si alte astfel de motociclete, asa zis facute in alte tari, cu pretentii de brand sau de cine stie ce inovatie, adaos sau "gaselnita" si care au specificatii mai modeste, dar preturi mult mai mari.

Un exemplu ar fi in acest articol unde este laudata o motocicleta electrica romaneasca, de fapt conceputa in Romania, dar asamblata in China, care ar merge cu maxim 25km/h, pe o distanta de aproximativ 50km la un pret de 3800 euro. Adica nici n-a aparut si are un pret imens. Si cam ce mama naibii or fi conceput romanii astia (si altii care se lauda cu acelasi idei), cata vreme sunt cu duiumul fabricate in China. Chiar nu am nimic de comentat la faptul ca niste romani ar construi asa ceva, dar am impresia ca e la fel ca si in cazul altor produse romanesti ca allview, e-boda, care sunt fabricate in china dar se aplica un logo pentru rebranduire si gata: "faurit in romania"

Nu stiu spre ce sa ma orientez. Posted Image

Chiar daca am zis ca pentru unele pretul e ok, cu siguranta pot gasi un matiz pe care sa-l conduc pe distanta scurta, important e, in cazul oricarei optiuni (care nu va fi matizul) ca vehicolul sa fie fiabil.

Ceea ce ma sperie la trotineta ta electrica sau la motocicleta electrica pe care as dori-o e bateria prin prisma urmatorului video vazut de curand:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ebch47SoTus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica specificatiile sunt corecte, ma duce unde am nevoie sau raman pe drum?

Da, momentan duce si peste bugetul meu, dar nu e rau sa sper, rau e ca nu pot pune bani deoaprte pentru asa ceva.

Si da, esti invidios. Posted Image

Edited by master_oz, 22 June 2017 - 16:19.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nice. Capacitatea bateriei cu 24% mai puțin decît în prezentare. Ăsta e motiv de retur fără discuții.
Ș'acu la subiect - în magazin ce faci? Îl pui pe vînzător să scoată bateria să vezi ce scrie pe ea?

#36
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Acu esti in cunostinta de cauza si nu mai cumperi.

Iar in magazinele serioase se poate desface produsul, se poate verifica si daca nu corespunde vanzatorul va returna producatorului marfa si nu va mai lua de la acesta niciodata.
Dar nu se va intampla asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate