Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trotineta electrica ? Pro & Contra

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017
Cumpanind la...trotineta !

Incep cu un disclaimer, nu mi-am dorit sa scriu aceste randuri cand am luat-o - dar sunt fortat de curiozitatea sincera a celor din jur si de surpriza cu care am constatat lipsa de informatii pe acest subiect.

Cum ajungi sa iti iei trotineta ?

Pai, stai in statia de tramvai. Si stai. Ani de zile, zi de zi.
Intr-o zi vezi un coleg cum da din picioare pe o trotineta. Te amuzi.
Trec zile, vezi colegi pe scutere. Unul are acelasi drum cu tine si esti socat cat de repede ai ajuns acasa.

Creierul proceseaza :
   1. Vreau si eu sa unesc la fel de repede A cu B = vreau si eu un scuter

   2. Te uiti pe net, vezi preturile si te atinge realitatea

   3. Ignori realitatea, cauti in continuare si te gandesti :
- stau la bloc, unde il tin ?
- mergi in traficul din Bucuresti cu el ?
- cum reusesti sa te mentii in posesia lui, avand in vedere aviditatea cu care sunt "colectionate" bicicletele colegilor ?
- trebuie sa il inmatriculezi, sa ii faci revizii, sa....multe !

   4. Te loveste simtul practic - iti spui ca nu merita investitia daca il cumperi -  cu beneficiile pe care presupui ca ti le va aduce

   5. Acelasi simt practic iti spune sa te gandesti totusi la altceva, ca ideea in sine nu e rea.

   6. Reconstruiesti rationamentul in sens invers :
   - vreau sa ma trezesc cu 15 minute mai tarziu. Pare putin, dar e ENORM ! SI E ZI DE ZI !
   - am nevoie sa ajung repede la birou
   - vreau sa ajung la birou prezentabil, nu transpirat-sifonat si plin de praf
   - nu mai vreau sa depind de tramvai
   - vreau sa pot sa iau si metroul, singurul care inca te tine (in Bucuresti) departe de sectia de psihiatrie

   - nu vreau sa ma uit pe geam si sa vad daca mai am cu ce sa ma intorc acasa
   - nu vreau sa coste mult
   - nu vreau sa imi bat capul cu inmatriculare, intretinere, permis in unele cazuri
   - nu vreau sa miros a benzina (da, cand m-am dat jos de pe scuter miroseam ca un petrolier)
   - nu vreau sa stau in trafic
   - vreau sa merg pe trotuare daca e aglomerat pe strada

7. Dupa ce ai pus pe hartie cele de mai sus, posibilitatile de selectie se ingusteaza mai rapid ca oportunitatea de trecere la euro si ajungi la o singura varianta : TROTINETA. Daca te pregateai sa spui bicicleta, gresesti...te uiti mai sus si iti dai seama ca nu indeplineste cel putin 3 din cele mai importante lucruri de mai sus (nu poti sa o iei in birou - in cazul meu, nu poti sa intri la metrou la ore de varf si sigur nu ajungi "prezentabil" la birou dupa ce pedalezi 3-4 km in plina vara)

   8. Si te intorci la trotineta

   9. Si te gandesti ca, daca vrei sa ai tot, trebuie sa fie ELECTRICA. De ce ? Pentru ca ajungi la birou exact in starea in care ai incuiat usa la plecarea de acasa. ALTFEL NU, NU TE AMAGI !

   V-am prezentat firul gandirii mele pentru ca, dupa intrebarile primite, multi dintre voi sunteti pe acelasi drum.
   Doar ca, asa cum sunt si strazile din jur, acest drum este cu ...denivelari. Asa ca, dupa cateva luni de utilizare si 400 de km parcursi, este normal sa va povestesc varianta "nefardata", asa cum mi-as fi dorit si eu sa o citesc cand cautam sa imi iau :

Argumente PRO :

   - inveti sa mergi foarte usor, eu nu am avut nevoie de adaptare - dar depinde de experientele din copilarie. pentru cine stie sa mearga pe bicicleta, trecerea nu are cum sa fie decat usoara.
   - merge atat electric, cat si normal (la picior) daca nu mai ai baterie sau vrei sa faci putina miscare. E adevarat insa ca in modul normal motorul electric opune o extrem de usoara rezistenta, dar o simti ca e acolo si nu e ca la trotinetele clasice.
   - comenzile sunt foarte intuitive, frana si acceleratie + mult echilibru si ATENTIE DISTRIBUTIVA
   - viteza este surprinzator de mare, ajunge usor la 25 km/h la modelul meu - dar nu abuzati pentru ca viteza de reactie nu mai tine pasul cu provocarile
   - usor de pliat si de desfacut - 2 secunde cronometrate, usor de dus in mana ca o sacosa (pentru orice barbat de talie medie, are aprox 8.5 kg)
   - se poate merge cu ea stransa, fara a o ridica, ruland pe roata din fata - la metrou sau prin cladiri/magazine
   - poti intra la metrou cu ea, nu exista restrictii nici in magazine (de la Zara la Lidl). Am reusit performanta sa merg si prin magazine, dar nu abuzati de bunavointa gardienilor.
   - poti merge in trafic (recomandat) sau pe trotuare (incomod pentru ca trebuie sa urci/cobori des si sa mergi cu viteza mica)
   - parcursul mediu pentru un drum il recomand la 3-4 km. Am mers si 6, dar e deja putin solicitant prin Bucuresti
   - ideala in combinatia cu metroul, eu economisesc cam 20 de minute pe un drum de 2.5 km pana la metrou.
   - in trafic trotineta este tratata cu o curiozitate evidenta inca, masinile te ocolesc, iti dau prioritate - surprinzator sau nu, esti tratat mult mai bine raportat la biciclisti

Argumente CONTRA. DA, SUNT !

   - este extrem de sensibila la...pietricele. Surprinzator, dar sunt o mare problema pentru ca esti atent la trafic si nu le vezi. Cand le lovesti, ai senzatia ca iti smulge cineva ghidonul sau risti sa te opresti instantaneu in loc. Trebuie sa te gandesti ca rotile sunt pline si nu ai nicio suspensie (sau iti cauti un model care are roti pneumatice si suspensie - alt pret si alta greutate)
   - Atentie mare la orice denivelare, nu mai vorbesc de gropite/gropi, canale sau piatra cubica.
   - esti dependend de vreme, nu iti doresti sa mergi pe ploaie sau imediat dupa, prin balti. Te stropesti si nu stiu nici cat este de rezistenta la apa. Cel mai bine e sa iei o  umbrela si o lasi acasa sau la birou.
   - Daca mergi prin trafic, incearca sa ocolesi bulevardele oricat de prietenosi sunt soferii. Nu sunt obisnuiti cu trotinetele in trafic, oricat de toleranti ar fi. Dar stradutele, din pacate, au un asfalt mult mai denivelat.
   - Trebuie sa fii extrem de atent, principiul de baza este TE FERESTI TU, NU TE FERESC EI. De multe ori merg pe contrasens pentru a ma asigura ca ii vad eu inainte de a fi nevoie sa ma vada ei. Nu stiu daca e de recomandat asta, dar asa mi s-a parut mai sanatos.
   - este destul de grea de ridicat pentru o fata. Nu fac diferente de genul asta, dar cine a incercat nu a fost prea incantata de greutate. Si nu e un model mare sau greu.
   - atentie la insecte, daca nu ai ochelari de soare sunt toate in ochii si in gura ta. Nu e placut sa mergi cu viteza si sa nu mai poti tine brusc ochii deschisi.
   - atentie la liniile de tramvai, nu treci peste ele decat daca vrei sa iei contact direct cu asfaltul din zona aceea.


Experienta de pana acum :


Autonomie

   - E un aspect esential, dar nu va ghidati dupa fisa tehnica din anunturi. Realitatea este ca autonomia este calculata ca si consumurile la masini, in conditii ideale.
  - In cazul meu, autonomia este de 6 km. Teoretic ar trebui sa fie de 17-18 km, dar la 98 kg mergand cu viteza peste medie, cu opriri dese - 6 km a fost maxim ce am putut atinge. E adevarat ca sunt trotinete cu autonomii triple, dar tot triplu e si pretul, plus ca sunt mai grele si mai incomode la transportat.Daca ne raportam la o persoana cu 1/2 din greutatea mea, mai adaugam 1-2 km maxim. Dar si asa este bine pentru mine, nu am nevoie sa o incarca pana la birou si inapoi.
  - Recunosc insa, de multe ori iau incarcatorul la mine si o incarc si la birou (este de dimensiunile unui incarcator de laptop, intra absolut lejer in orice borseta), ca sa fiu sigur ca pot sa acopar si alte drumuri daca am nevoie.
  - Ca timp de incarcare, am fost foarte surprins ca in maxim 2 ore e incarcata de la 0 la 100 %. Probabil chiar mai putin de atat, deci si daca te opresti pe undeva o poti pune la incarcat cat iti rezolvi problemele.

Aspecte tehnice :

- pana acum (400 km) a trebuit sa ung mecanismul de inchidere si sa fixez un bolt care incerca sa evadeze (rezolvat in 5 minute cu pasta adeziva)
- inca nu s-a defectat nimic electric, doar scartaieli din diverse zone (in special de la mecanismul de pliere si de la roata din spate)

Grad de satisfactie :

- MAXIM, am devenit putin dependent. O iau de oricate ori am ocazia, recunosc ca se mai intampla sa si inventez drumuri Posted Image
- Nu a fost loc in care sa nu fiu acceptat cu ea, de la concerte de muzica clasica la cabinete medicale, magazine etc
- Cand nu merg cu ea, acum deja calculez involuntar cat timp "pierd" si ca eram deja de X minute acasa daca o luam in ziua respectiva. Deci, atentie la dependenta ! Posted Image
- Daca nu ai suficiente cunostinte, o sa ai. Extrem de multi oameni intra in vorba cu tine si iti pun intrebari, e un "ice breaker" excelent. Daca afla ca e electrica, se inzecesc intrebarile - rabdare sa ai.
- spre surpriza mea, cainii nu reactioneaza la ea - nu sunt agresivi, asa cum stiam de la bicicleta

Recomandari

- mergi cu ea in jurul Arenei Nationale, asfaltul e perfect si spatiul imens - e o senzatie deosebita si poti sa o folosesti la maximul a ceea ce poate oferi
- daca ai un portbagaj mediu, ia-o cu tine prin excursii...sigur o sa gasesti un loc unde te bucuri de ea.
Concluzii:
- daca merita ? Da. Clar. Nu depinzi de nimic, optezi oricand intre strada sau trotuar. O folosesti cu mare entuziasm in timpul saptamanii spre birou, dar si de placere in week-end.
- pentru cei care au copii - dai in mintea lor, alaturi de ei. E un magnet pentru cei mici.

Limitari legale :

- nu e necesar permis, nu este considerat nici macar moped (cel putin cele cu motoare de putere de la 350 W in jos, conform unui articol postat de politia rutiera)
- daca te hotarasti sa mergi pe strada, cred ca e util sa ai carnet de conducere - experienta din spatele volanului este esentiala pentru anticiparea situatiilor in care o sa te gasesti
- nu imi este clar pana acum daca mersul prin trafic e reglementat de un regulament care sa prevada cu ce anume trebuie echipata si ce echipament trebuie sa ai (far/stop, respectiv casca etc). Eu am ochi de pisica pe spate, respectiv un far led foarte util pe fata. Nu am inca o casca, dar cred ca o sa apara in curand in "dotare"

La acest subiect voi reveni daca mai dau peste precizari in acest sens.

Cea mai tare intamplare ?

Intr-o dimineata am oprit la o trecere de pietoni si vad ca se grabeste sa imi taie calea o pensionara. In cel mai adevarat sens al cuvantului, in jur de 65 de ani, imbracata modest si batraneste.
S-a uitat cu mare atentie la ea, foarte serioasa...si ma intreaba la fel de serios daca e electrica. Ii raspund amuzat ca da. Ma intreaba cat a costat. Ii spun. I se pare mult, dar nu renunta la idee. Imi spune ca i-ar fi utila la tara. Ii spun ca nu merge bine pe teren denivelat. Imi raspunde, jignita de raspunsul meu, ca se gandea ca i-ar prinde foarte bine sa mearga la magazin cu ea...pe ASFALT, NORMAL.
Se face verde si plec amuzat, incantat de ideea de a merge la tara si sa vad o bunica trecand in viteza pe langa mine. Oricum, in afara de pret nu a ezitat la nimic, deci orice e posibil.

Model trotineta :

EcoRyder E4 350W
Cost : 1.100 ron second hand / 1.800 ron noua. Eu am luat-o second, era oricum aproape noua.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VRdhZu3aTTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De unde sa-ti cumperi ?

Eu am luat-o de pe OLX, sunt destule modele si iti gasesti ceva pe buget. Scopul meu nu a fost de promovare, ci doar sa stiti de ce va loviti dupa, cu bune si cu rele. Va astept in trafic, sunt incantat cand ma intersectez cu cineva "motorizat" similar.

Edited by mxsilviu, 22 June 2017 - 10:21.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Posted Imagefelicitari pentru descoperire, se vede ca acum ai mult timp liber.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmxsilviu, on 22 iunie 2017 - 10:13, said:

Trotineta electrica ? Pro & Contra
Spoiler
Nu exista decat un singur motiv contra ! rusinea.

Sa ai 30-40 de ani si sa te plimbi pe o trotineta (electrica sau nu) pe strada in vazul lumii.
E ceva rusinos, sau nu ?
Unii spun ca da, altii ca nu; insa cine stie adevaratul raspunsul la intrebrea asta ?

Dezbateti voi mai departe.

#4
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Decat chestia aia mai bine un skateboard electric, viteza mai mare, autonomie mai mare.


View Postsuper8, on 22 iunie 2017 - 10:43, said:

Nu exista decat un singur motiv contra ! rusinea.
Sa ai 30-40 de ani si sa te plimbi pe o trotineta (electrica sau nu) pe strada in vazul lumii.
E ceva rusinos, sau nu ?
Unii spun ca da, altii ca nu; insa cine stie adevaratul raspunsul la intrebrea asta ?
Dezbateti voi mai departe.

E vreo rusine sa mergi pe o trotineta electrica la 30-40 ani? Nu cred.

Edited by A-d-r-i-a-n, 22 June 2017 - 10:55.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ti-ai facut cont ca sa scrii povesti? Muuult prea multa filozofie ieftina, pentru un lucru intrat in cotidian prin alte parti. Dar, na "noi suntem romani" si trebuie sa ne ocupam de lucruri "serioase"!

#6
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postsuper8, on 22 iunie 2017 - 10:43, said:

Nu exista decat un singur motiv contra ! rusinea.

dpmdv, singurele motive contra sunt ploaia si zapada.

#7
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

View Postmyshyk, on 22 iunie 2017 - 10:59, said:

Ti-ai facut cont ca sa scrii povesti? Muuult prea multa filozofie ieftina, pentru un lucru intrat in cotidian prin alte parti. Dar, na "noi suntem romani" si trebuie sa ne ocupam de lucruri "serioase"!

Imi cer "scuze" pentru deranj, se pare ca nu erai in publicul meu tinta :)
Eu mi-as fi dorit sa am pe cine sa intreb cand mi-am luat-o...sa-mi spuna cu bune si cu rele daca merita. Si pe larg, si fara niciun interes comercial.

View Postsuper8, on 22 iunie 2017 - 10:43, said:

Nu exista decat un singur motiv contra ! rusinea.

Sa ai 30-40 de ani si sa te plimbi pe o trotineta (electrica sau nu) pe strada in vazul lumii.
E ceva rusinos, sau nu ?
Unii spun ca da, altii ca nu; insa cine stie adevaratul raspunsul la intrebrea asta ?

Dezbateti voi mai departe.

Eu am peste 40 de ani, dar nu am "inhibitii" de genul asta. Sunt pragmatic, daca imi foloseste...o folosesc. Daca imi si place, e bonus.
Imi amintesc ca, prin 2007-2008, cand mergeam cu bicicleta la birou imbracat in costum - vedeam aceleasi priviri. Acum e ceva banal, cu atat mai mult cu cat au aparut si alternative de tip scuter si trotinete.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Sincer, pe la noi n-am vazut inca barbat cu trotineta, dar cred ca am vazut destule femei, chiar spre 50 de ani.
Afara sunt de toate varstele, in special in Olanda - unde oricum bicicleta e la ordinea zilei.

Personal nu mi-as lua insa asa ceva - nu mi-a placut nici cand eram copil - am trecut aproaep imediat la bicicleta.

Ce as prefera mai repede - role.

#9
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

View Postun_dac, on 22 iunie 2017 - 11:02, said:


dpmdv, singurele motive contra sunt ploaia si zapada.

Da, asta nici nu am mai scris. Iarna e exclus sa merg cu ea - am prins si anul acesta cateva zile mai reci, iti ingheta fata daca mergeai mai repede.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postsuper8, on 22 iunie 2017 - 10:43, said:

Nu exista decat un singur motiv contra ! rusinea.

Sa ai 30-40 de ani si sa te plimbi pe o trotineta (electrica sau nu) pe strada in vazul lumii.
E ceva rusinos, sau nu ?
Unii spun ca da, altii ca nu; insa cine stie adevaratul raspunsul la intrebrea asta ?

Dezbateti voi mai departe.
Sa stii ca vad destul de multi trotinetisti in ultima vreme, nu cred ca mai e cazul de rusine.

#11
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

View Poste_bulu, on 22 iunie 2017 - 11:17, said:

Sa stii ca vad destul de multi trotinetisti in ultima vreme, nu cred ca mai e cazul de rusine.

Eu nu am vazut altceva pe fata oamenilor decat curiozitate. Intr-adevar, eram curios la inceput sa vad ce reactii au cei din jur. Nu ca era important pentru mine, dar recunosc ca nu stiam exact la ce sa ma astept.
Ca sa ma intorc la cele scrise mai sus - DA, ai dreptate. Cu cat mai multi oameni adopta un "fenomen", cu atat mai usor e acceptat de restul. Dar mai este pana la masa critica, dupa cum scriam mai sus - sunt si destule dezavantaje absolut rationale.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Nu văd de ce ar fi vorba de rușine indiferent că e folosită pentru relaxare sau pentru deplasare. Scrie undeva că trotineta e rezervată copiilor?

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postmxsilviu, on 22 iunie 2017 - 11:25, said:

sunt si destule dezavantaje absolut rationale.
Sunt, sunt...

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
N-am nimic din principiu cu trotinete si alte placi, dar nu-i vad utilitatea pt ca:
1. Pana la metrou pot sa merg cu tramvaiul 41 care vine la 3 minute si merge mult mai repede decat trotineta, si nici nu am stresul traficului.
2. Pana la urma se introduce metrou si in Dr Taberei deci nu o sa mai fie nevoie nici de tramvai si nici sa merg pana la tramvai o statie...
3. imi place sa merg si pe jos, mai ales daca nu ma grabesc f. tare. Mersul pe jos e sanatos - dar nu prin aer poluat...

Edited by loock, 22 June 2017 - 11:38.


#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bun, deci toata lumea considerati ca nu e nici o rusine ca un om in etate sa foloseasca trotineta electrica sau simpla.

D.p.meu.d.v. "rusinea" era cel mai important motiv !
Insa daca voi considerati ca e stupid sa iti fie rusine sa te plimbi cu o trotineta desi nu mai esti copil, OK.
Singurele dezavantaje la trotineta sunt:
ploaia;
noroiul;
zapada;
vantul puternic;
terenul accidentat.


@loock, si cu trotineta fara motor faci miscare !

#16
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postloock, on 22 iunie 2017 - 11:36, said:

N-am nimic din principiu cu trotinete si alte placi, dar nu-i vad utilitatea pt ca:
1. Pana la metrou pot sa merg cu tramvaiul 41 care vine la 3 minute si merge mult mai repede decat trotineta, si nici nu am stresul traficului.
2. Pana la urma se introduce metrou si in Dr Taberei deci nu o sa mai fie nevoie nici de tramvai si nici sa merg pana la tramvai o statie...
3. imi place sa merg si pe jos, mai ales daca nu ma grabesc f. tare. Mersul pe jos e sanatos - dar nu prin aer poluat...

Trotineta electrica nu o iei pentru o statie.

O iei pentru minim 3-4 statii de autobuz aglomerat si fara aer conditionat.
Portiunea asta poate fi pana sa ajungi la metrou, sau dupa ce ai iesit de la metrou.

Si nici nu merge oriunde. Pe bulevarde inguste, rapide si cu margine plina de pietris si gropi, nu m-as avanta. Vezi Dimitrie Pompeiu. Preciziei, Basarabia pe unele portiuni si altele.

#17
mxsilviu

mxsilviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2017

View PostDigynykraf, on 22 iunie 2017 - 11:46, said:


Trotineta electrica nu o iei pentru o statie.

O iei pentru minim 3-4 statii de autobuz aglomerat si fara aer conditionat.
Portiunea asta poate fi pana sa ajungi la metrou, sau dupa ce ai iesit de la metrou.

Si nici nu merge oriunde. Pe bulevarde inguste, rapide si cu margine plina de pietris si gropi, nu m-as avanta. Vezi Dimitrie Pompeiu. Preciziei, Basarabia pe unele portiuni si altele.

Da, eu am 2.5 km pana la metrou. Daca era mai putin, nu stiu daca ajungeam la aceasta discutie si imi vedeam de mersul pe jos :)
Plus ce mai am de la metrou la birou, vreo 3 km.

Aaaaa...si mi-am amintit ceva, nu are legatura cu cele de mai sus...NU STIU CINE REPARA ASA CEVA ? Mai ales un model no name, Made in China ?!. Daca stiti un "service" de asa ceva, raman recunoscator. Preventiv, sa stiu unde ma duc la prima problema. La ce asfalt avem, vine repede si ziua aceea.

#18
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Mie îmi place ca tu nu ajungi la birou plin de praf ...
Parca vad reclama " Daca vreți sa evitați praful zilnic, folosiți cu încredere trotineta electrica ".
Imaginati-va când se închide metroul la Pipera timp de 5 zile ...  zeci, sute de corporatiști la cravata si pantaloni slim făcând întrecere cu trotinetele. Miting e putin spus ... si totul fara praf. Si un polițist cu trotineta parcata la bordură, fluidizând zumzetul electric.

Ps: pe baba aia chiar o interesa trotineta, sau a vrut sa te agate?

Edited by cataspo, 22 June 2017 - 12:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate