Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

"Omorul rutier" - cand va fi introdus si in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Tocmai ca sunt uman si empatizez cu cine trebuie, adica cu omu' ala care are viata distrusa acum. Psihic, pentru ca a dezmembrat o femeie, fizic pentru ca o sa isi piarda jobul probabil, o sa stea prin tribunale, o sa aiba permisul anulat etc.

Edited by a3ds, 21 June 2017 - 20:08.


#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ca sofer trebuie să anticipezi si dacă vezi oamenii pe lîngă treceri reduci viteza pînă la nivelul cînd poti opri în caz de neprevăzut.nu treci cu 50 mai ales dacă conduci o magaoaie cu douăzeci de tone încărcătură.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Poate 6otone, caare masina cu mixtura asfaltica si e incarcat cu motz.

Edited by arg, 21 June 2017 - 20:11.


#40
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Posta3ds, on 21 iunie 2017 - 20:08, said:

Tocmai ca sunt uman si empatizez cu cine trebuie, adica cu omu' ala care are viata distrusa acum. Psihic, pentru ca a dezmembrat o femeie, fizic pentru ca o sa isi piarda jobul probabil, o sa stea prin tribunale, o sa aiba permisul anulat etc.

Off off

Asa sa faci si cand te loveste unu' care avea cedeaza.
Cu el trebuie sa empatizezi ca lui o sa ii creasca RCA-ul saracul.

Edited by Digynykraf, 21 June 2017 - 20:12.


#41
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu sper ca avand filmare foarte clara, judecatorul o sa-l achite pe sofer.

#42
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Camionul ala nu cred ca avea 50 km, uitati va ca a oprit relativ repede, a ramas cu rotile din spate pe zebra si a inceput franarea undeva la 10 m inaintea zebrei.
Soferul va fi vinovat, dar femeia si a cautat moartea

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dupa parerea mea soferul e vinovat iar femeia a gresit.  El va plati pentru vinovatie, ea din pacate deja a platit scump pentru greseala.

#44
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Posta3ds, on 21 iunie 2017 - 20:12, said:

Eu sper ca avand filmare foarte clara, judecatorul o sa-l achite pe sofer.
Pai cum nu empatizam cu ala care are bonus malus distrus?

Un pic de standard dublu? Posted Image

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posta3ds, on 21 iunie 2017 - 20:08, said:

empatizez cu cine trebuie,
Nu așa funcționează empatia, dar nu ăsta-i subiectul topicului și nu vreau să se ducă naibii din cauza mea.
A fost o rugăminte pe care dacă vrei o iei în seamă, dacă nu... asta e.

#46
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostDigynykraf, on 21 iunie 2017 - 20:04, said:

Hai sa dam la o parte faptul ca femeia a alergat pe trecere.

Camionul o facea terci chiar daca traversa normal.

pai dai la o parte exact ce e mai important, nu se alearga pe trecere pentru ca il iei prin surprindere pe sofer, daca traversa normal camionul avea timp sa opreasca vazandu-i intentia, pe cand asa.....hop sub roti, ce sa-i faca ala? sa decoleze pe deasupra ei?
Apropo, am avut un caz similar cu o prostanaca de eleva care statea la tercere si vorbea la telefon, reduc ma uit la ea, pune un picior jos. Opresc, se intoarce cu curul vorbind la tel si se urca pe trotuar, bun, dau sa plec, se intoarce brusc si o ia la fuga prin fata masinii. E normal comportamentul asta? Daca eram tacsu ii rupeam un picior si ii bagam telefonul in cur

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ca sofer esti supus permanet riscului de a omori sau nenoroci pe cineva, indiferent cat de prudent conduci. Daca in urma unui astfel de eveniment tu ti-ai ruinat viata gandeste-te ca celalalt nu mai are ce ruina.  Prin minune am scapat de un astfel de eveniment desi circulam regulamentar si prudent. O bunica isi scapa nepotul de 6-7 de mana, copilul sare de pe trotuar peste un sant lat de 60cm direct in fata masinii ca sa treaca peste drum la mama lui. Doar prin noroc nu l-am lovit, am ramas cu o sperietura, am stat cu capul pe volan 15 minute sa pot conduce mai departe. Cand iti sare in fata masinii doar prin noroc nu omori pe cineva, oricat de prudent esti eventual doar daca circuli cu 10 km/h permanent.

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2017 - 20:23.


#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu e normal dar se mai întîmplă asta nu înseamnă că o puteai călca..trecerile sânt ale pietonilor ..datoria soferilor e să belească bine ochii pentru că niciodată nu vor iesi cu fata curată dacă o să calce  pe cineva pe trecerea de pietoni.

#49
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
lasa ca si eu am salvat o fetita fara macar sa stiu ca e in fata masinii, doar am vazut o baba pe trotuar ca a pus mainile la ochi si instinctiv m-am sculat in picioare pe frana.....cand sa ma dau jos din masina crezand ca e vreun catel ceva, ia uite floricica cum venea in fuga razand la masamare. Recunosc ca si mie mi-au tremurat picioarele dupa incident, dar au inceput sa tremure dupa ce am vazut "obiectul" pt care franasem.
Apropo, nici macar nu trecea de capota masinii asa de inalta era

Edited by xcit, 21 June 2017 - 20:25.


#50
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sile, indiscutabil, trecerile sunt ale pietonilor. Dar nenorociri se intampla. Eu ma tot uit la o trecere in Cluj plasata la o statie de tramvai la 25 de metri dupa semafor si ma intreb cand o sa se intample o nenorocire si acolo. Efectiv nu realizezi ca ai verde si pleci dar de fapt la cativa metri e trecerea aia care nu e semaforizata.

#51
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postxcit, on 21 iunie 2017 - 20:17, said:


pai dai la o parte exact ce e mai important, nu se alearga pe trecere pentru ca il iei prin surprindere pe sofer, daca traversa normal camionul avea timp sa opreasca vazandu-i intentia, pe cand asa.....hop sub roti, ce sa-i faca ala? sa decoleze pe deasupra ei?
Apropo, am avut un caz similar cu o prostanaca de eleva care statea la tercere si vorbea la telefon, reduc ma uit la ea, pune un picior jos. Opresc, se intoarce cu curul vorbind la tel si se urca pe trotuar, bun, dau sa plec, se intoarce brusc si o ia la fuga prin fata masinii. E normal comportamentul asta? Daca eram tacsu ii rupeam un picior si ii bagam telefonul in cur

Pana la trecere femeia a mers absolut normal?
Da.

Cu ce l-a surprins pe sofer de nu a putut opri sa o lase sa treaca?
Cu nimic.


Nu a vrut. Nu a putut. Irelevant.

Am explicat si de ce s-a apucat o femeie de 50 de ani sa alerge deodata. Nu vreti sa intelegeti si pace.
Sa fiti sanatosi si sa nu dati de soferi care baga goarna in loc sa apese frana.

#52
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Totusi dupa mintea mea soferul ala cu ditamai hardughia a franat destul de bine, nici viteza n-a avut, i-a franat si magaoaia bine, altfel nu s-ar fi oprit asa...femeia s-a sinucis clar

View PostDigynykraf, on 21 iunie 2017 - 20:27, said:


Pana la trecere femeia a mers absolut normal?
Da.

pai poate era la plimbare, trebuie sa oprim? NU, ne uitam si incercam sa anticipam orice handicapat care vrea sa se sinucida.....nu se trece in fuga, ia de citeste la regulament. Si inca ceva, nu vii pizdis asa in diagonala ca ti s-a sculat tie sa o iei pe scurtatura, te duci la trecere, te asiguri ca esti vazut, ca masinile opresc si apoi treci. Daca tu crezi ca pe zebra aia esti incadrat de 2 pereti de beton de 1m, atunci treci dupa cum te taie capul, dar parerea mea e ca iti place ruleta ruseasca

#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postxcit, on 21 iunie 2017 - 20:17, said:

Apropo, am avut un caz similar cu o prostanaca de eleva care statea la tercere si vorbea la telefon, reduc ma uit la ea, pune un picior jos. Opresc, se intoarce cu curul vorbind la tel si se urca pe trotuar, bun, dau sa plec, se intoarce brusc si o ia la fuga prin fata masinii. E normal comportamentul asta?
nici macar nu merg drept, au tendinta sa mearga in diagonala
ca o fi greu sa mergi pe partea dreapta, nu frate, trebuie sa se ocoleasca unii pe alti in mijlocul strazii.

Pieton fiind, (prin alegere), stau la semafor cu alti pietoni, spre surprinderea mea, in prima clipa cand se face verde sar toti pe zebra, si nici macar nu merg drept, ci in diagonala

View Postsilesax, on 21 iunie 2017 - 20:23, said:

Nu e normal dar se mai întîmplă asta nu înseamnă că o puteai călca..trecerile sânt ale pietonilor ..datoria soferilor e să belească bine ochii pentru că niciodată nu vor iesi cu fata curată dacă o să calce  pe cineva pe trecerea de pietoni.
fie cum spui tu -- http://www.legislati...recere pietoni/ --
Se interzice oricarei persoane sa arunce, sa lase sau sa abandoneze obiecte, materiale sau substante ori sa creeze obstacole pe drumul public.

Se interzice conducatorilor de vehicule sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv intemeiat.
  • la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;

Edited by MarianG, 21 June 2017 - 20:35.


#54
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postxcit, on 21 iunie 2017 - 20:31, said:

pai poate era la plimbare, trebuie sa oprim? NU, ne uitam si incercam sa anticipam orice handicapat care vrea sa se sinucida.....nu se trece in fuga, ia de citeste la regulament. Si inca ceva, nu vii pizdis asa in diagonala ca ti s-a sculat tie sa o iei pe scurtatura, te duci la trecere, te asiguri ca esti vazut, ca masinile opresc si apoi treci. Daca tu crezi ca pe zebra aia esti incadrat de 2 pereti de beton de 1m, atunci treci dupa cum te taie capul, dar parerea mea e ca iti place ruleta ruseasca

Colegule daca tu crezi ca te adresezi unui pieton, afla ca te inseli.

Prima data cand te urci intr-o magaoaie d-aia te surprinde cat de buna e frana si ce vizibilitate ai.

Over and out.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate