Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cu ce poate fi cumparat UDMR ptr. votul din Parlament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
313 replies to this topic

#271
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View PostHunor_66, on 20 iunie 2017 - 21:30, said:


Exact asa era formulata solicitarea. Arborarea pe cladirile oficiale ale regiunilor cu minoritate secuiasca, alaturi de drapelul Romaniei.

Pai primul pas ar fi recunoasterea secuilor ca minoritate etnica aparte de minoritatea maghiara. Oficial, printre cele 18 minoritati nu se afla secuii.

#272
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostWestPoint, on 20 iunie 2017 - 21:10, said:

Sa si desfasuram un pic, ca unora le e lene sa dea un click...

Quote

Nu avem nicio îndoială că PSD ar fi reacționat cel puțin la fel dacă adversarii politici ar fi făcut vreo concesie mai mare UDMR-ului, așa cum s-a și întâmplat de atâtea ori în trecut. De altfel, după toate aparențele, revolta împotriva alianței cu UDMR s-a iscat și în PSD, ceea ce era previzibil. Dacă PSD ar fi fost de acord cu solicitările ungurilor ar fi câștigat, dar nu ar mai fi fost PSD. Acesta este paradoxul teribil care stă acum în fața partidului majoritar: ca să poate guverna cu oarecare libertate de acțiune, ar trebui să se transforme, să fie altceva decât este.
..........................................................................................................................................................
Prin UDMR i s-ar fi oferit iarăși posibilitatea de a rămâne la guvernare, dar cu condiția să-și modifice fizionomia și să devină miraculos un fel de PNȚCD-Coposu, care îi cooptase pe unguri în prima alianță lărgită anticomunistă de după 1989. PNL-Câmpeanu ridicase obiecții (pe care Ludovic Orban pare să le reediteze astăzi), dar țărăniștii de tradiție ardelenească (acesta este paradoxul pe care regățenii nu îl pot pricepe) aspirau la o conciliere cu ungurii în numele civilizației europene urbane. În treacăt fie spus, politica românească nu a progresat deloc în ultimii 20 de ani, ci, dimpotrivă, a sărăcit, adoptând cel mult un europenism schematic și de fațadă. Dar, într-o epocă în care Europa însăși se leapădă de europenismul ei, fațada aceasta poate trece drept o formă de integrare.
Cu siguranță însă că schimbarea aceasta de fizionomie ar fi antrenat în PSD o mulțime de alte transformări în atâtea și atâtea privințe, pe care nu le dezvoltăm, căci ar semăna, inoportun, cu o pagină de istorie contrafactuală. Cert este că un partid românesc - dacă ni se iartă utopia - care ar asuma o alianță cu UDMR, fără ipocrizii de conjunctură, ci cu seriozitatea ușor candidă a seniorilor PNȚCD din anii 90, ar fi o forță semnificativă, una cu un cuvânt greu de spus inclusiv în politicile europene.

Nu va avea Romania sansa aceasta, in urmatoarele decenii.

#273
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View PostDaco_Get, on 20 iunie 2017 - 21:27, said:

Scuteste-ma de texte , Stiu exact ce este in Ardeal . Vrajelile astea sa ti le spui tie in oglinda .

http://www.hotnews.r...-udmr-surse.htm
Ti-am spus eu ca iti iai informatile din media. Politicienii PSD sunt in majoritate proveniti din tabara lui Funar si a lui Vadim.
Prin anii '90 votau constant cu PSDR-ul si in timp i-au infiat.
Practic toti politicienii romani se dau mari patrioti si folosesc tema pericolului maghiar pentru ca sa-si atraga electorat.
Problema este ca patriotismul lor de parada e in contradictie cu atitudinea lor aroganta prin care desconsidera pe toata lumea si iau deciziii fara sa consulte populatia.

Edited by Moftangiu, 20 June 2017 - 21:57.


#274
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostHunor_66, on 20 iunie 2017 - 21:51, said:

Nu va avea Romania sansa aceasta, in urmatoarele decenii.

Numa' sa nu plangi. :console:

#275
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPatefon, on 20 iunie 2017 - 21:49, said:

Pai primul pas ar fi recunoasterea secuilor ca minoritate etnica aparte de minoritatea maghiara. Oficial, printre cele 18 minoritati nu se afla secuii.
Pai, nu se afla, fiindca nu-i convine statului roman. Si nu aparte de minoritatea maghiara, ci ca sub-ramura etnica, in cadrul minoritatii maghiare.
Este exact cum intr-o tara ai avea minoritate romaneasca, dar si aromani. Iar statul respectiv ar recunoaste doar minoritatea romaneasca, dar nu si aromanii, incluzandu-i la gramada in minoritatea romaneasca.

Termenul identitar pentru secui este "székely magyar" adica maghiar secui. Ca si cum ai spune roman macedonean.

Asculta-i pe unii cum se definesc:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vVgFzavSXu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostPatefon, on 20 iunie 2017 - 21:49, said:

Pai primul pas ar fi recunoasterea secuilor ca minoritate etnica aparte de minoritatea maghiara.

Inca ceva: secuii se particularizeaza ca maghiari secui doar in cadrul natiunii maghiare.
Incercarea de a ne scoate din cadrul natiunii maghiare o vom vedea ca pe o incercare de deznationalizare.

Filozofia nu-i multa. Maghiarii care au stramosi in Tinutul Secuiesc se autodenumesc secui. Maghiari secui.

#276
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
@Hunor

Si daca UDMR cerea in schimbul voturilor pentru motiune recunoasterea minoritatii secuiesti + 4000 Km de drumuri judetene si comunale reabilitate in regiune + 500 de scoli renovate crezi ca ar fi refuzat Dragnea?

Vreau un raspuns sincer.

[edit]
Pai daca nu exista oficial minoritatea secuiasca nu se poate ca oficial sa aiba un simbol cultural atasat. Vezi ca oficial exista minoritatea maghiara cu simbol cultural steagul Ungariei, care este stat de sine statator.

Pana la urma UDMR-ul trebuie sa gaseasca formula prin care sa existe oficial un simbol cultural atasat minoritatii.

Edited by Patefon, 20 June 2017 - 22:20.


#277
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

• Statuia lui Avram Iancu din Cluj va fi dată jos, că oricum e urâtă, şi în locul ei va fi pusă statuia lui Miklós Horthy;
Nici nu ar fi o idee rea, Avram Iancul nu a facut nimic pentru Cluj, in schimb Horthy a scapat Clujul de la a treia radiere de pe suprafata paminului, de nemtii in retragere dupa ce au
fost tradati de romani.

Quote

• Universitatea Babeş-Bolyai se va numi doar Bolyai şi va avea doar facultăţi în maghiară;
Back to the roots
In December 1945, the Hungarian university in Cluj was called Bolyai University as a tribute to the two Transylvanian mathematicians, Farkas and János Bolyai, father and son.

Edited by WestPoint, 20 June 2017 - 22:30.


#278
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPatefon, on 20 iunie 2017 - 22:13, said:

Si daca UDMR cerea in schimbul voturilor pentru motiune recunoasterea minoritatii secuiesti + 4000 Km de drumuri judetene si comunale reabilitate in regiune + 500 de scoli renovate crezi ca ar fi refuzat Dragnea?

Vreau un raspuns sincer.
Foarte sincer: nu ar fi avut cum sa le faca pe toate de duminica pana miercuri, si in promisiuni nu mai avem incredere. De vreo suta de ani.
Tot ce puteam sa cerem erau niste legi trecute prin parlament si duse la promulgare, in termen de doua zile. Ca sa fim siguri ca nu "s-o intalnit hotu' cu prostu'".

Iar recunoasterea minoritatii secuiesti se poate face doar ca sub-ramura in cadrul minoritatii maghiare.

#279
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostHunor_66, on 20 iunie 2017 - 22:26, said:


Iar recunoasterea minoritatii secuiesti se poate face doar ca sub-ramura in cadrul minoritatii maghiare.

Va lasam pe voi sa va bateti capu cu "recunoasteri" si sub-ramuri.
Nici nu tre' sa va obositi sa ne anuntati cand v-ati hotarat ce sunteti, ca nu intereseaza pe nimeni. :yawn:

#280
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHunor_66, on 20 iunie 2017 - 21:51, said:

Nu va avea Romania sansa aceasta, in urmatoarele decenii.
Excelent! Sa dea Al de Sus sa tot n-avem "sanse" de genul asta!
Ungurii sunt bineveniti in politica, membri in partide "normale" cu doctrina, chiar daca doar teoretica, s.a.m.d?
Insa de mebrii unei organizatii sovine, iredentiste si declarat antiromanesti ne putem lipsi linistiti!
Chiar uitasem ca prima tradare a fost a peneteului, ma bucur ca si-a primit rasplata!

View PostMoftangiu, on 20 iunie 2017 - 21:56, said:

Ti-am spus eu ca iti iai informatile din media.
OK, am mai, clarificat o chestie: nici pentru tine romana nu e limba materna!
Asta explica fervoarea pro-"regionalizare"...

#281
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Băi, UDMR-iștilor, lăsați Transilvania și luați Teleormanul! Și vă mai căutăm noi!
http://kmkz.ro/de-ra...-mai-cautam-noi

#282
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostWestPoint, on 20 iunie 2017 - 22:23, said:

Nici nu ar fi o idee rea...
Voi chiar nu pricepeti! :rolleyes:
Sau, mai exact, sunteti atat de inchistati in "mentalitatea de grof" incat nici prin cap nu va trece de ce romanii ar fi deranjati de statuia unui criminal fascist!
Si pe urma va plangeti si va dati loviti ca de ce nu va iubesc romanii!

#283
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 20 iunie 2017 - 22:26, said:

Iar recunoasterea minoritatii secuiesti se poate face doar ca sub-ramura in cadrul minoritatii maghiare.
Posted Image

Ma tu esti maghiar sub acoperire si vrei sa ii prostesti pe secui ca ei nu exista de fapt decit atit timp cit exista si maghiarii ...

http://www.ziare.com...e-secui-1128668

View PostHunor_66, on 20 iunie 2017 - 21:51, said:

Nu va avea Romania sansa aceasta, in urmatoarele decenii.
Romania se lipseste lejer de "sansa" maghiara . Pentru urmatoarele  milenii . Va avea numai de cistigat Posted Image

Edited by Daco_Get, 21 June 2017 - 09:46.


#284
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostDaco_Get, on 21 iunie 2017 - 06:18, said:

Romania se lipseste lejer de "sansa" maghiara . Pentru urmatoarele  milenii . Va avea numai de cistigat Posted Image

Stiu romanii ardeleni ce inseamna "sansa maghiara", au simtit-o pe pielea lor pe vremea austroungarilor si in 1940. :finger:

#285
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWestPoint, on 20 iunie 2017 - 22:23, said:

Back to the roots

Posted Image  Nu cred ca vrei asta .

Daca ar fi asa nu ar mai exista nici o denumire maghiara pe teritoriul Romaniei .

Edited by Daco_Get, 21 June 2017 - 06:52.


#286
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWestPoint, on 20 iunie 2017 - 22:23, said:

in schimb Horthy
Sigur ...o alta statuie pentru ucigasii de romani mai trebuie in Romania . Dar inteleg de ce ti-ar place sa existe un simbol al ucigasilor de romani in Romania.

http://reporteronlin...rati-de-unguri/

Edited by Daco_Get, 21 June 2017 - 07:09.


#287
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
S-a aflat de ce s-a supărat UDMR-ul: Olguța voia să citească ea moțiunea, în maghiară! - by kmkz
Pu… poliglota Olguța din Craiova a reușit să distrugă negocierile dintre PSD și UDMR după ce a pretins că poate să citească moțiunea de cenzură în limba maghiară, cu ochii închiși și cu mici adăugiri în rusă, ca să fie și Viktor Orban mulțumit.
http://kmkz.ro/de-ra...tiunea-maghiara

#288
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008
Mesajul unei unguroiace care comenteaza pretentiile pe care le-a avut UDMR-ul pentru a vota motiunea lui Dragnea face deliciul internetului. Andreea Gecse taxeaza trocul politic pe care au vrut sa-l faca liderul PSD cu UDMR-ul.

Statusul, care a ajuns viral, se incheie cu o conluzie extrem de puternica: „Nu cunosti limba romana desi te-ai nascut in ROMANIA? Ai nevoie de inscriptionari in maghiara si de functionari publici care sa-ti vorbeasca tie limba? Pai muta-te-n Ungaria, ungure!”.

Iata postarea integrala a Andreei Gecse:

„Va rog sa ma iertati anticipat. Numele meu de familie este Gecse, si imi permit sa-mi exprim o parere fara a fi banuita de xenofobie. Ca eu insami sunt direct bozgoroaica.
Tata-i ungur, si cu parintii lui (Dumnezeu sa-i odihneasca) – vorbea doar ungureste.
La noi acasa – s-a vorbit romana. Pe principiul – in aceasta tara traim, aceasta limba trebe invatata dumnezeieste. Scoala, munca, viata sociala, alea-alea.
Tata, ungur cum e el – a terminat (cu 10 cred) o facultate grea la vremea aia – Politehnica.
Eu am trait si-n alte tari. In Grecia, si-n Spania.
In Spania exista comunitati solide de romani. Care vorbesc spaniola peste tot. Din simplul motiv ca au ales de buna-voie si nesiliti de nimeni – sa traiasca in acea tara.
In Grecia, tara preponderent axata pe turism, toate pancartele localitatilor sunt srise in greaca. Cu literele lor.
Tara lor – literele lor. Seamana cu niste manuscrise biblice, dar asta e. Uite ca tot au turisti.
Eu am lucrat la un resort care avea un contract exclusivist cu britanici. Lumea mea, ca engleza pentru mine-i ca romana.
Mai mult, sefii mei – o familie de greci cumsecade – au trait mare parte a vietii lor in Australia.
Vorbeau o australiana curata, fara accent grecesc. Si stiu ce zic, ca la engleza-s as.
Am admirat asta la ei mai mult decat la oricine altcineva. Pentru ca stiu ca grecii sunt fanatici nationalisti. Elenica e iubrea lor eterna.
N-am avut absolut nicio problema in comunicare, nici cu sefii mei, nici cu clientii – care erau britanici – nici pe la vreun magazin sau vreo terasa. Caci toata zona era destinata turistilor.
Totusi, am invatat greaca, cat sa port conversatii in fraze simple. Si greaca este o limba grea.
De ce am facut asta?
Din drag si respect fata de oamenii care m-au primit in familia lor ca pe cineva apropiat, si fata de tara care ma gazduia cu atata ospitalitate.
In tara lor am dorit sa pot vorbi limba lor.
Si-am reusit.
Desi, am locuit acolo doar un an, nu toata viata.
Ce vreau sa zic:
Indiferent de numarul de locuitori care vorbesc matern alta limba – aceasta este o tara in care se vorbeste si se scrie limba romana. Caci e Romania.
Asa cum in Italia – totul e pe italiana, in Spania – spaniola, Franta – franceza, etc…..
Toate tarile au in sanul lor si oameni de alte nationalitati. Care, daca aleg sa traiasca in acele tari – se conformeaza.
First of all – INVATA LIMBA.
Ca sa poata face scoli, sa poata munci, sa-si poata face cumparaturile, sau controale medicale.
Nu inteleg si nici nu doresc sa am intelegere pentru cei care doresc sa se simta ca-n Ungaria – in ROMANIA.
De ce?
E departe Ungaria?
Nu te poti muta in tara a carei limba e singura in care doresti sa vorbesti?
Pe bune?
Nu cunosti limba romana desi te-ai nascut in ROMANIA? Ai nevoie de inscriptionari in maghiara si de functionari publici care sa-ti vorbeasca tie limba?
Pai muta-te-n Ungaria, ungure! Ca-i langa noi, nu calatoresti peste ocean, si nu te tine nimeni prizonier aici.
Vezi ca pe la Szeged sunt case ieftine, mai ieftine ca-n Romania.
Chiar atat de josnici sa fim, sa ajungem sa facem negot cu identitatea unei tari?…”

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate