Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Locuim intr-o zona linistita a universului

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 14.04.2010
Am citit acum vreo 2-3 ani un articol asemanator in care se expunea exact ideea asta cum ca din fericire pt noi locuim intr-un fel de vid sau bula a universului unde prea multe chestii nu se intampla... sunt zone unde galaxiile se ciocnesc, gauri negre, supernove, quasari, stele neutroni... universul este plin de astfel de entitati sau evenimente care ar putea distruge intregul sistem solar.
Calea Lactee se pare ca se afla intr-o zona unde entitatile cosmice sunt foarte distantate una de alta si nu reprezinta un pericol pt sistemul nostru solar (chiar si asa previziunile si calculele spun ca ne vom ciocni la un moment dat cu Andromeda).
Singura potentiala amenintare ar fi Betelgeuse care cica poate face poc in orice moment, dar ca am fi totusi la o distanta sigura... si totusi cat de bine cunoastem noi un astfel de fenomen?

Articolul aici: https://www.livescie...gn=20170614-lst

Colac peste pupaza, sistemul nostru solar are doar o stea si observatiile astronomice sugereaza ca asta e o raritate... doi sori nu ar fi poate cei mai potriviti pt umanitate... dar studii si cercetari ar da de inteles ca undeva pe la inceputurile sistemului nostru solar am soarele nostru ar fi avut un frate geaman, posibil Planet X sau NEmesis de care se vorbeste atat de mult in ultima vreme...
Articolul: https://www.space.co...gn=20170614-sdc

Deci nu numai pozitia Terrei fata de soare favorizeaza existenta noastra dar si pozitia galaxiei noastre e al naibii de norocoasa...

Interesant, zic eu...

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si, ce folos cand clocotul interior este asta care este? Nu e de-ajuns?

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Intr-un Univers mort, Pamantul este un Paradis! :)

#4
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009
Dacă cineva spune că suntem norocoși că trăim într-o zonă liniștită, acela privește lucrurile greșit. Ca să afirmăm asta, ar trebui să fie posibil ca viața să se poată dezvolta și în "zonele gălăgioase", în zonele nepropice vieții (cel puțin așa cum o știm), iar ăia ar fi nenorocoșii, dar asta ar fi absurd. Viața a apărut aici tocmai datorită acestor circumstanțe, nu au fost aranjate de nimeni în sensul ăsta special pentru noi.
Nu știu dacă am exprimat foarte bine ceea ce voiam să zic, sper că nu am zis un nonsens. Dacă da, îmi cer scuze.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Unii parca va doriti razboaie intergalactice ...

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca raportam frecventa evenimentelor  la vietile noastre , pare o zona linistita . Daca am fi fost dinozauri acum 64 mlioane de an , ni s-ar fi parut mult prea agitat universul asta . Bre ...suntem o furtuna intr-un pahar cu apa . Mici , insignifianti , sortiti disparitiei. . Este doar o chestie de timp.
Apropos ....am citit un articol si mai interesant .
Le-a dat-o Francisc la coaste ...credinciosilor . Doamne ajuta ! Posted Image

Edited by JurasikMan, 15 June 2017 - 17:53.


#7
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
In bula universului e mereu liniște ...

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostEngineer_xxl, on 15 iunie 2017 - 17:13, said:

Spoiler
Fake Posted Image

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007

View PostEngineer_xxl, on 15 iunie 2017 - 17:13, said:

ne vom ciocni la un moment dat cu Andromeda).

Noi,  nu. Altii, da.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJurasikMan, on 15 iunie 2017 - 17:52, said:

.........
Apropos ....am citit un articol si mai interesant .
Le-a dat-o Francisc la coaste ...credinciosilor . Doamne ajuta ! Posted Image
Eu il consider o timpenie ( articolul).
Nu sint " credincios " si nu cred deloc in teoria evolutionista . Cum facem ????

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu exceptia faptului ca un amarat de asteroid, evident ratacit, a dus la disparitia giganticilor dinozauri, facilitand aparitia minusculului om, in rest, liniste deplina.
@86-APP: Foarte simplu: nu mai evoluezi. Intri in stagnare, in semn de protest.

Edited by myshyk, 15 June 2017 - 19:19.


#12
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004

View Postmyshyk, on 15 iunie 2017 - 19:17, said:

Cu exceptia faptului ca un amarat de asteroid, evident ratacit, a dus la disparitia giganticilor dinozauri, facilitand aparitia minusculului om, in rest, liniste deplina.
Gresit. Am vazut aseara cum au disparut dinozaurii. In Transformers: Age of Extinction. M-am luminat...

#13
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017
au fost 5 extinctii  in masa pana acum. cica a 6-a e in curs. hmmmm...deci este sau nu este liniste?

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmyshyk, on 15 iunie 2017 - 19:17, said:

......
@86-APP: Foarte simplu: nu mai evoluezi. Intri in stagnare, in semn de protest.
E suficient ca a aparut "omul " cel mai involuat si neadaptat animal .

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostEngineer_xxl, on 15 iunie 2017 - 17:13, said:

Deci nu numai pozitia Terrei fata de soare favorizeaza existenta noastra dar si pozitia galaxiei noastre e al naibii de norocoasa...
Interesant, zic eu...

Nu e norocoasa. Asa le-a brodit Dumnezeu. Nu ti se par prea mari coincidentele, potrivirile? Daca temperatura medie pe Terra era cu 20-30 de grade mai sus sau mai jos decat maximele / minimele actuale, cum ne-am fi descurcat? Fara un satelit natural, aflat la distanta / pozitia corecta (nici mai aproape, nici mai departe) am fi avut alta axa de rotatie a Pamantului si cel mai probabil cu totul alta clima pe glob si alte variatii de la zi la noapte.

Chiar daca suntem intr-o zona linistita de galaxie, cercetari recente au arata ca, in centrul galaxiei noastre e o super-imensa gaura neagra (cu masa de 4 milioane x masa Soarelui).  Ce poate fi mai hidos decat un WC urias care absoarbe tot, intr-o spirala, la fel cum se scurge apa printr-o scurgere?

https://www.nasa.gov...gittariusA.html

Numai ideea ca viata noastra graviteaza in jurul unui WC urias care absoarbe tot ne poate face sa constientizam caracterul marunt, accidental, al existentei noastre.

Edited by rosix, 15 June 2017 - 21:10.


#16
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostEngineer_xxl, on 15 iunie 2017 - 17:13, said:

[...]
Deci nu numai pozitia Terrei fata de soare favorizeaza existenta noastra dar si pozitia galaxiei noastre e al naibii de norocoasa...

Interesant, zic eu...

Principiul antropic: ne gasim acolo unde au fost conditii favorabile pentru a putea exista. Nu e noroc.
Expus altfel: sa presupunem ca avem o colonie de bacterii anaerobe in preajma unui izvor vulcanic fierbinte de pe fundul oceanului. Daca bacteriile ar avea posibilitatea de a aprecia conditia lor fata de Terra si de univers in general ar putea spune (conform rationamentului teleologic si fals) ca sunt extrem de norocoase fiindca s-au nascut (ma rog, divizat) in preajma unei surse de caldura si de hrana practic inepuizabile, in conditiile in care fundul oceanic este de regula rece si lipsit de gazele dizolvate de interes. Dintr-o perspectiva normala, bacteriile acelea se gasesc acolo fiindca este unicul tip de loc in care ar putea prolifera.

View Post86-APP, on 15 iunie 2017 - 19:15, said:

Eu il consider o timpenie ( articolul).
Nu sint " credincios " si nu cred deloc in teoria evolutionista . Cum facem ????

De obicei urmarea cursurilor unei institutii de invatamant ajuta la rezolvarea acestui tip de probleme. Daca varsta scolii e mult in urma, poate fi luata in considerare varianta lecturii unei bibliografii serioase de specialitate.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,303
  • Înscris: 06.01.2007
Daca acum am avea.. sa zicem de 1000 de ori mai multe stele in jurul nostru, in jurul sistemului solar, fara a perturba orbitele planetelor...  am trai bine-merci fara nicio problema.
Ar fi cerul un pic mai instelat si cu asta.. basta!
Daca ar fi stele mai mari capabile de explozii supernova.. atunci .. ar fi o probabilitate de 1000 de ori mai mare sa crapam din acea explozie.
Dar alea sunt rare, destul de putine chiar la nivel de galaxie. Extrem de rare la nivel de vecinatate. Probabil ca nu ar influenta nici chestia asta cu nimic viata pe pamant.

Probabilitatea exploziei unei stele apropiate e data de o distributie Poisson cu un parametru lambda, pe asta ma bazez.

Ne intereseaza estimarea acelui parametru lambda. E greu de facut un estimator, avand in vedere ca nu (cred) ca avem vreun eveniment de tipul asta cunoscut a se fi intamplat recent.
La 1000 de stele, ar trebui sa ai lambda de 1000 de ori mai mare. Dar.. cum e greu de estimat o valoare (alta decat 0), .. probabil ca inca ramane un eveniment incert , cu o probabilitate in continuare suficient de mica.

#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
raportat la viata noastra scurta este liniste. La scara macro a fost si o sa tot fie agitatie si pe aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate